catamaran vs.chila normala

Sal
Am mai intrebat senior member-ii de pe acest forum
Totusi ash vrea sa construiesc o barca eficienta pt schi nautic.M am gandit ca un catamaran ar fi mai ideal pt asta decat o barca cu chila normala avand o frecare mai mica cu apa.Un motor in jur de 60 de cai putere sa mi o ridice putin de pe apa. M ar interesa detalii referitoare la forma flotoarelor intai shi intai.
 
Salut si bine ai venit pe forum. Pentru ski nautic ai nevoie de o barca de glisare, care poate fi monococa sau catamaran, dar conditia de baza e sa fie foarte rigida. Din cauza asta catamaranele de glisare de obicei se fac dintr-o bucata, adica tip monococa, dar cu un tunel pe mijloc, care delimiteaza cele 2 zone laterale pe care se sprijina barca pe apa.

Un catamaran din 2 bucati independente prinse intre ele nu stiu cat de rigid ar fi, plus ca daca nu e proiectat bine, valurile formate intre cele 2 corpuri vor produce o turbulenta importanta, care va creste mult rezistenta la inaintare, putand chiar anula glisarea. Din cauza asta, sectiunea transversala a flotoarelor e asimetrica, de obicei zona dinspre interior fiind un perete vertical, iar spre exterior avand forma hidrodinamica specifica barcilor de glisare (monogurna, redane longitudinale, sectiune transversala constanta spre pupa de cuplul maestru).

Eu pentru ski nautic m-as gandi mai mult la un trimaran de glisare, in genul celor de aici. M-am dat cu asa ceva, se misca excelent, are suprafata udata minima si deci rezistenta la inaintare mica, si e mult mai manevrabil si are centrul de greutate mai jos decat un catamaran de glisare.
 
Salut.
Bine v am gasit.O sa trec direct la subiect.Vreau sa ti mai amintesc o data ca sunt cu toate pe dinafara.Deci nu shtiu ce nseamna in termeni nautici glisare(barca de glisare),doar banuiesc ca este ridicarea barcii pe apa.Ce sa mai vb despre ceilalti termeni(monogurna, redane longitudinale, sectiune transversala constanta spre pupa de cuplul maestru).
Trimaranul este genul ala de ambarcatiune cu chila de fibra shi flotoare pneumatice n ''U''?Pe site ul pe care mi l ai dat sunt o multime de ambarcatiuni si nu pot face diferenta ntre ele.La centrul de greutate mi ar place sa lucrez din altceva.Nu shtiu inca exact asupra formei,dar cea a catamaranului dintr o singura bucata mi pare cea mai buna.Sper sa ma mai ajuti cu cate u n sfat sa ma hotarasc shi sa gasim o forma optima.
Ce mai vreau sa intreb.Un set de dimensiuni minime pt o ambarcatiune de genul asta.Vreau s o folosesc exclusiv la tras pe schiuri.Daca ash putea mi ash pune motorul pe schiuri dar nu pot:)).As vrea sa fie ca shi un cart nautic.Si binentzeles monopost.
Sper sa nu va stesez prea tare ca m am bagat aici ca shi musca n lapte
 
Salut,

Cauta la www.glen-l.com o barca conceputa pentru schi nautic.

monohull_catamaran_trimaran_hull_drawing.jpg

In poza de mai sus ai exemple de monococa, catamaran si trimaran.

Vali cred ca se refera la o barca care are pe fund trei "V"-uri (doua santuri intre ele):

power catamaran:
generalviewsmall-1.jpg


power trimaran:
power-trimaran-motor-yacht-197569.jpg
 
Ultima editare:
Mersi Smokey pt ajutorul dat,am inteles ce nseamna un trimaran
Totushi daca ma poate ajuta cineva cu termenii:barca de glisare,monogurna, redane longitudinale, sectiune transversala constanta spre pupa de cuplul maestru
Monogurna ma gandesc ca i o barca cu chila normala dar nu sunt sigur,shi n ash vrea sa mi insushesc de la nceput nishte notiuni eronate
Va multumesc
 
Gurna este muchia de imbinare intre doua file ale bordului. O barca poate fi multi-gurna (cu mai multe gurne), mono-gurna, etc:
Chine_numbers.png


Planul cuplului maestru este sectiunea transversala prin punctul unde barca are latimea maxima. sectiune transversala constanta spre pupa de cuplul maestru inseamna ca are botul ascutit si de la jumatatea barcii spre spate e la fel de groasa.
planuri.jpg

planul cuplul maestru este nr. 2


Redanele longitudinare sunt niste sine pe fundul barcii. Cred ca la astea se referea Vali, vezi in pozele astea: http://www.bullockmarine.com/boat_listing/2007_skater_399_v_bottom/index.html
2007_skater_399_v_bottom_8.jpg

Uite alta poza interesanta:
DSCN4363.JPG
 
Exact Smokey, scuze ca intru mai rar, da' lucrez ca sa nu mai spuna Guru ca am timp de pierdut si frec menta pe forum :D. Acum am time-out, asa ca mai pot discuta putin.

Barca de glisare (alunecare pe apa) se deplaseaza prin acvaplanare, forma corpului si puterea motorului determinand o portanta care ridica prova, si barca se sprijina pe partea corpului dinspre pupa. Daca sectiunea transversala s-ar ingusta spre pupa si nu ar fi constanta, la cresterea turatiei motorului barca s-ar inclina mult spre pupa (apupa), ar aparea turbulente importante, care impiedica glisarea normala. Un exemplu de barci care se comporta rau tare cu motoare mai puternice sunt lotcile de fibra facute pe vremea lui ceasca, parca sunt niste p..i sculate pe apa :D.

Redanele longitudinale au rolul de a deflecta stropii de apa formati la contactul operei vii cu apa, miscorand astfel frecarea apei cu corpul, deci crescand viteza, plus ca ajuta putin si la portanta necesara glisarii. Mai exista si redanele transversale, fundul corpului formeaza un fel de treapta, care ajuta la micsorarea suprafetei udate in timpul glisarii, scazand deci rezistenta de frecare, si deci crescand viteza. Daca ne uitam cu atentie pe desenele catamaranului de mai sus, se vede pe la jumatea barcii un mic redan transversal. Redanele transversale nu sunt foarte raspandite, din cauza complicatiilor structurale cauzate de treapta de la fundul barcii, pentru rigiditate sanatoasa se prefera ca fundul barcii sa fie continuu.

Cat despre o barca pt ski nautic, cred ca tot o monococa ar fi cea mai potrivita, sau un trimaran mic, precum cele de la Sur Marine. Un catamaran are manevrabilitate mai slaba, acum nu stiu exact cat de important e pt ski nautic, fiindca (inca) n-am practicat :). Am vazut ca la glen-l sunt planuri misto pt barci de ski nautic. Totusi, pentru viteza suficienta cu motor de putere mai mica, important e ca barca sa fie cat mai usoara, din placaj marin cu epoxy iesind mult mai usoara decat o balie de fibra.
 
Ce viteze minime sunt necesare pentru ski nautic? Cum variaza aceste viteze in functie de tipul ski-ului:2 skiuri, monoski, wakeboard, etc. (nu cunosc exact denumirile, deci corectati-ma, daca am gresit)
 
Viteza cred ca ajunge 40km/h pt un om de 70kg pe doua ski-uri,ca sa iasa din apa.Cel putin asta am observat eu,se poate sa fi greshit.Eu am 100kg imi trebuia ceva mai mult.:)).Monoski e pentru avansati eu inca n am ajuns la lectia aia:),dar promit pe vara viitoare.
 
Ia Ghila de aici un barcaz bun pentru ce vrei tu, si nu te mai complica cu cacamarane si alte panarame :). Barcuta asta o faci intr-o luna de munca dupa servici, nu te costa mare lucru, si daca nu te pricepi la construit, te rezolva impaiatu imediat, ti-o face in 2 timpi si 3 miscari :p.
 
E foarte rau sa te apuci de ceva ce nu stii.M am uitat pe site la glen da mi prind urechile pe acolo,nu shtiu termenii nici in romana daramite n engleza.NU shtiu cum ajung la rubrica ''BARCI DE SKI NAUTIC'':).Oricum Vali daca ai cont bancar spune mi l sa ti pun acolo banii de meditatii:D.Imi apar tot mai multi termeni necunoscuti oricum mersi de explicatie shi tie shi lui Smokey.Am inteles despre ce vorbeai.Va multumesc mult la amandoi.
Imi place schitza de trimaran care mi a trimis o Smokey.Pe trei flotoare.Ma gandesc ca segmentele de legatura dintre flotoare o sa mi dea un plus de portantza;sau gresesc?Sper sa nu mi iau zborul cu atata portantza:D
Spune ai mai inainte ca ambarcatiunea trebuie sa fie usoara.Placaj marin nu shtiu ce e dar banuiesc ca e un material f ushor.Balie de fibra este toata grosimea sa o faci toata grosimea din fibra shi rashina epoxy sau nu.La inceput ma gandeam la un schelet metalic;trebuie sa abandonez ideea?
Referire la redanele logitudinale sa nteleg ca sunt ca niste trepte n chila.Apropo care e diferentza dintre coca shi chila?
 
Hai ca-mi place, va fi un topic interesant :). Din pacate tre sa fug sa laminez o chila, dar fii sigur ca ma intorc si te meditez in continuare pe gratis, daca vrei sa dai o bere cand ne-om gasi, sa stii ca beau doar suc :D.
 
Vali daca vroiam un barcaz imi cumparam unu.Dar io vreau sa mi fac o chestie interesanta caci altfel n am grija de ea.Shin plus de asta vreau sa atraga ochiu;daca nu mi iese bine ceva s o vand:D la ceva pui de psd ist plin de bani.Aha!:):D:):D
 
Vali vad ca ia cunostinte temeinice despre barci. Da-mi un sfat te rog. Am o barca din 2000, poloneza- Angler HMH 440 (lungime 440, latime 180, greutate 350 kg, cabinata, sarcfina maxim 430 kg). Cum crezi ca se va comporta in mers cu un motor de 20 CP ???
Ptr mine ar fi ok daca s-ar deplasa cu cca 15 km/ora incarcata cu cca 400 kg.
O zi buna si....vant din pupa !
 

Back
Sus