Campionatul YCRR

Pentru cei intereseati, in weekendul viitor se desfasoara ultima regatta din Campionatul de Yachting al YCRR, dupa cele 9 regatte din acest sezon se va desemna echipa campioana, adica locul I, adica Alexandra :) sic!, la cruisere, la racere nu este inca evidenta campioana, Ann sau Magic Time X. Dar si locurile 2 si 3 sunt la fel de merituoase. Se decerneaza si premiile, cele 2 masini :). Banuiesc locul de desfasurare a manifestarilor ca fiind Portul Tomis. Regatta incepe de vineri dimineatza si continua sambata, urmand ca sambata dupamiza sa se desfasoare premierea.:titanic:
 
... Se decerneaza si premiile, cele 2 masini :)...
Felicitari Adi.
Ti-ai indeplinit "ROLUL" (multumiri tie Vincentiu) de Skipper. Acum realizez de ce ai vopsit-o pe Alexandra in August ... You clever You ....
Am o intrebare insa .... si se refera la premiu. Il tai in doua ca sa-ti faci motociclete?
 
premiul

Premiul....am vb cu zana maselutza si o sa transforme masina intr-o pereche de vele noi pentru Alexandra :)))
 
Deci la anu' vei alege intre doua masini, patru motociclete sau .... mai stiu eu ce ... pentru Alexandra ....
Cum este genunchiul? A trecut?
 
genunchi

A trecut, nu a fost decat o mica zgarietura :) La anu trebuie sa castigam deasemeni, ceea ce va fii un pic mai complicat :) Dar sa ne bucuram si veselim de anul asta, pana una alta :)
 
orc

Departajarea dintre racer si cruisere se face dupa cum sunt declarate de producator. Pana la urma racerele se vad cu ochiul liber.
 
Si daca vine unu cu un barcaz asa mai racer facut de el, il inscrie la cruisere, si va bate mar :)?
 
clasificare

Vali , in principiu clasele sunt cam asa...A) barci de fabrica racere, B) barci de fabrica , cruisere peste 30 picioare, C) barci altele decat A si B. Deci se evita situatzia gandita de tine :)
 
hirtia si birocratia ingroapa romania!

Vali , in principiu clasele sunt cam asa...A) barci de fabrica racere, B) barci de fabrica , cruisere peste 30 picioare, C) barci altele decat A si B. Deci se evita situatzia gandita de tine :)

pai vine vali cu o barca noua si spune ca-i facuta de o fabrica din UE,cine poate sa o conteste si cum?fabricantul intre timp a dat faliment si nu mai exista, dar vali are hirtia de provenienta,atunci?
 
Daca-mi fac singur barca, in regim profesionist, in atelierul propriu, barca fiind omologata pentru productia de serie mica, nu cred ca poate cineva sa spuna ca nu-i facuta de fabrica :D. Daca nu se va vrea asta, inseamna ca revenim ca de obicei la sloganul cumetria guverneaza Romania :p. Apropo, poate aflam si noi regulile dupa care sunt clasificate barcile in cele de fabrica sau nu ;). Pana atunci, sa fim noi sanatosi si sa ajungem odata sa ne intrecem prieteneste :).
 
clasificare

Vali, nu cred ca ideea de a te incadra cu barca in alta classa fatza de cea din care face parte trebuie sa fie un scop. In principiu se folosesc coeficientzii de handicap pentru a alinia performantzele barcilor. Dupa opinia mea barcile ar trebui sa fie clasificate in niste limite ale coeficientzilor, ca mai exista erori, e firesc. Datorita amalgamului de ambarcatziuni de la noi, acest subiect e sensibil. Cel mai corect e one class design, dar.......
 
intreceri

oricum intrecerile sunt prietenesti, ca niciunul dintre noi nu e profesionist, suntem oameni cu o pasiune si asta trebuie pana la capat sa nu ne scape.
 
Tocmai asta voiam sa spun si eu, importanta nu e segregarea, ci posibilitatea de a ne distra impreuna, ca e mult prea frumos sportul asta ca sa ne bucuram asobina de el :). Eu oricum mai am ceva mamaliga de papat, da am sa ajung si eu sa concurez pe acolo, daca nu mai devreme, macar cand o sa fiu un putregai de pensionar :D. Am totusi noroc ca m-a facut tata in p..a goala, da asta m-a ajutat in viata, ca am invatat de mic sa ma descurc ;)
 
Vali , in principiu clasele sunt cam asa...A) barci de fabrica racere, B) barci de fabrica , cruisere peste 30 picioare, C) barci altele decat A si B. Deci se evita situatzia gandita de tine :)
Daca cineva se inscrie cu un catamaran de fabrica de 31 picioare in ce categorie este pus? Scuze pentru intrebarea ipotetica, stiu ca regulamentul este facut de altii. Cum crezi ca ar reactiona?
 
clase

pana acum vb de monococa, mai este un catamaran de fabrica, Lagoon 420, care nu participa. Dar cred ca si in afara, nu se combina multihull cu monohull .
 

Back
Sus