Skifful de la Radoslav cel Polonez

impaiatu

old timer
sa continuam cu batutul cuielor, zilele babii s-au dus ,urmeaza zilele babii si pregatirea noilor aventuri ale moshului si cum fara barci nu se poate ..............sa facem barci deci !
cam in stadiul asta este skifful de la Radoslav cel Polonez , stare la care am ajuns in cateva ore de lucru fara hei-rupuri!
poze deci:
DSC02895.jpg

DSC02896.jpg

DSC02897.jpg

DSC02898.jpg

DSC02899.jpg

DSC02900.jpg

DSC02901.jpg

DSC02902.jpg

DSC02902.jpg

DSC02904.jpg

DSC02905.jpg

DSC02906.jpg

DSC02907.jpg

DSC02908.jpg

DSC02909.jpg

pot spune ca metoda mea este mai mult "screw and glue" decat "stich and glue" fiindca dupa cum se poate vedea am prins placajele in foarte putine sarme (nu a fost nevoie) si mai mult in holzshuruburi!
curand se va organiza un concurs cu premii ; cine gaseste metoda de a scoate o barca din casa fara a distruge nici una dintre ele!!!castigatorului i se va trece numele si pe "Monumentul Prostiei" ridicat in memoria mea!:p:banana:
 
am mai batut niste cuie :) , calcaiele oglinzii si etravei nu sunt prevazute in plan dar nu cred ca am facut deloc rau ca le-am facut ,toate rosturile sunt chituite cu rumegus+epoxi ,zilele astea urmeaza sa bat fibra la incheieturi !
deja ma bate gandul sa-l transform intr-un mini :p pocket-yacht ,ceva in care sa pot dormi in delta si cred ca se preteaza foarte bine la asa ceva!:D
hai ca-mi place!:rock: oricum asta e doar antrenamentul pentru constructia Vagabond 23-ului ,care va sa inceapa la anu' ,deocamdata tre sa cumpar planurile dar nu prea am de unde sa scot vreo 200 de euro (cu tot cu livrare)!
oricum ,sunteti bineveniti sa va dati cu parerea de spre Vagabond 23 ,mie-mi place enorm dar astept si pareri avizate pro si contra!:noroc:
am si uitat sa pun pozele :D
DSC02910.jpg

DSC02911.jpg

DSC02912.jpg
 
Ultima editare:
minunat

...esti EPOXY omule(mai tare ca betonu :D),spor la lucru in continuare

1.ma uitam la poze si ma intrebam ,oglinda si fundu' cred ca e okume dar placajul la bordaj nu semana:confused:...e cumva mesteacan?

2...esti norocos,o sa ai si barca mare si o usa pe masura:D:noroc:

3. iar dak tot maresti usa,vezi sa-ti iasa la 2.49m...sa aibe loc si "bagabontu":p:iupi:
 
:noroc: thank you people!!!!
e frumos sa construiesti ,cel putin mie-mi place la nebunie si nu consider treaba asta o pierdere de timp ci parte a frumusetii vietii!:iupi:
placajul care pare okume e de fapt placaj de exterior din plop ,restul cred ca e brad sau ceva de genul ala!
de scos o pot scoate din casa fara probleme dar ma izmeneam si eu asa d amoru' artei ,bagabondu' insa i-l voi face in curte pt mai multa siguranta!:p

la sfarsitul anului poate facem un bilant;cate barcute s-au nascut anu' asta!:) asa ca ....chestie, fiindca mie mi se pare ca a luat avant fenomenul asta si ar fi frumos sa am dreptate!:noroc:
 
Bine si curat lucrat. Imi place cum ai pus chitul la imbinari, fin, subtire. Elementele frumos finisate, drepte. Super, ce mai. Sper sa-mi iasa si mie la fel, cand mi-o iesi.
 
SPOR

daca faci rost de planuri in orice format digital pentru Vagabond 23 le putem scoate la plotter!! moaca desigur si banii aia ii bagi in altceva ca oricum o sa te coste.
 
Salut Sorine!
Mai vrem noutati.
Care este sursa ta de placaj? Vreau sa aflu o sursa prin zona Buftea, Chitila, Soseaua Chitilei, Sabareni.
Chimicale de unde?
 
Ma bate un gand.
O barca pentru delta. Eu sunt adeptul statului in natura, campare in salbaticie si mi-ar trebui o barca sa duca vreo 7-8 sute de kile cu motorul de 20 care il am acum si sa o car cu peridocul din dotare.
Deci: usoara, cam 5 metri lungime, 1,75-1,9 metri latime, pescaj cat mai mic, cam vreo 60 -80 cm bord liber, viteza de deplasament cat mai mare, comanda la distanta cu volan si mansa.
Exclus modelul lotca care mi se pare foarte instabila.
Tot lucrez la niste proiecte in FreeShip dar nu reusesc sa fac unul sa ma multumeasca pe deplin.
Alta coditie ar fi sa nu coste foarte mult, bugetul este destul de limitat.
Acum vreau sa incep sa strang materiale, cate putin si sper ca pana la primavara sa ma pot apuca de lucru. Spatiu se gaseste asa ca mai trebuie un pic de vointa.
 
salut prieteni si multumesc pt aprecieri!:noroc:
zilele trecute am mai dat putin la rashpel si i-am facut barcutei mele gunwalesurile (ganualesurile :)) ) adica .............curentii exteriori de copastie!
metoda mea de ai face e putin mai complicata si consta in frezarea unui faltz care imbraca marginea copastiei ,completandu-se cu contracurentul si formand un sandwich ,astfel placajul va fi protejat mai bine iar structura creata confera o mai buna rezistenta mecanica!am sa revin cu niste poze zilele astea si cu niste detalii de constructie.
sa traiesti prietene Ciby , placajul folosit e (o parte) de la Holverul din Militari iar o alta parte din alta sursa ,care din pacate nu mai e exista!:(
pace tuturor............!:D
 
am revenit ,hai sa va dau neste poze cu ce-am mai facut zilele astea;
DSC02917.jpg

DSC02918.jpg

ce se vede aici e sectiunea curentului de copastie ( asta a fost si pt Adi D ) ,frezat astfel incat sa se aseze perfect pe placajul copastiei si dupa cum am mai zis urmeaza sa fie aplicat si contracurentul care consta intr-o fasie simpla de lemn masiv.
DSC02920.jpg

DSC02920.jpg

DSC02925.jpg

DSC02926.jpg

DSC02923.jpg

DSC02915.jpg

DSC02916.jpg

bancutele si suportul catargului sunt croite ,urmeaza sa fac structura lor de rezistenta si niste mici modificari in plan care vor transforma barcutza asta intr-un adevarat cuibar pentru Delta!:banana:
ultimele doua poze sunt cu ceea ce se vedea de la fereastra mea intr-una din diminetile astea ,cu tot off-topicul nu m-am putut abtine!:p
 
Impaiatu, super, imi place cum lucrezi.O sa ai experienta ptr Vagabond, dar la o forma rotunjita te-ai gandit?Nu mai merge asa usor, dar nici de speriat!:ahoy:
Spor la treaba in continuare!
 
Impaiatu, super, imi place cum lucrezi.O sa ai experienta ptr Vagabond, dar la o forma rotunjita te-ai gandit?Nu mai merge asa usor, dar nici de speriat!:ahoy:
Spor la treaba in continuare!
merci Captan ,sigur ca am acumulta ceva experienta dupa astea doua barcaze facute asa ca Vagabondu' ar trebui sa nu-mi faca mari probleme si sigur va urma si una cu forme mai feminine ,ceva care chiar sa arate clasic asa cum dealtfel imi place!:noroc:
 
fratilor fartatilor ,continui batutul cuielor la skiffu' asta ,
d-abia am terminat debitatea si slefuirea contracurentilor de copastie!!!
respectand cotele date in plan chestiuile astea se curbeaza destul de greu pe raza interioaara a copastiei ,asa ca am ales sa le curbez provizoriu pe cea exterioara( adica afara din barca) ,sper sa nu plesneasca peste noapte!b-)
in rest ......................mai nimic , asa ca va doresc tot ce va doriti!:noroc:

n-a plesnit nimic dar mai astept o zi-doua pana sa mut contracurentii pe partea interioara ,astfel fibra lemnului sa se "obisnuiasca" in forma asta ,pentru a nu se crea tensiuni! a, curentii sunt destul de grosi ;56 mm latime / 20 mm grosime
 
Ultima editare:
yufff.. am fixat si contracurentii copastiei!:banana: cu mari emotii am curbat scandurile alea strangand din dinti si asteptand momentul in care voi primi un retevei peste ochi!nu s-a rupt nimic din fericire si cu asta cred ca am cam terminat cu ceea ce mi s-a parut mai dificil ,urmeaza alte chitibuseli pana s-o intorc si sa incep laminarea !
sanatate maxima va doresc!:noroc:
 
:noroc: ohoho.............dragii moshului ,ce sa va spun , acum treburile merg destul de incet chiar daca greul a trecut!cum draq o mai veni si asta ?! poi da, fiindca finisajele la care vreau eu sa aduc barcazu' asta cer multa migala si foarte mult timp ,din fericire!:p da, din fericire fiindca chiar imi place sa lucrez ,fiindca atunci cand lucrez (la barca ) visez foarte mult si visez frumos ,va asigur! totusi ,din punct de vedere pragmatic ,lucrurile merg foarte incet, asta datorata temperaturii scazute si nenumaratelor detalii ale planului!
deja imi inchipui anvergura proiectului numit "Vagabond 23" ,unde subansamblurile sunt de zece ori mai numeroase si mult mai mult pretentioase!:skip:


totusi ;am sa va dezvalui niste rezultate chiar in cateva zile ,deocamdata sunt doar in faza de pregatiri ,chestii dealtfel plictisitoare si putin spectaculoase.:sail:
 
ca sa mai revigorez atmosfera p-aici ,vin si eu cu ultimele boutati facute la skifful lu' Radoslaw. din pacate pozele nu sunt prea reusite dar altele mie lene sa mai fac ,asa ca .......:p
DSC02937.jpg

DSC02939.jpg

DSC02941.jpg

DSC02935.jpg


am obtinut un "portbagaj" micut doar prin cateva mici modificari aduse planului si urmeaza alte cateva adaugiri pentru a obtine un mic pat de campanie si o cabina usor de montat-demontat ! inca ma mai intreb cum o scot din casa!:eek:
si ca sa n-aud comentarii; trapa portbagajului inca nu e prinsa in balamale si nu e la pozitia finala, asa ca nu ....................:p
DSC02940.jpg

si iaca si derivorul la care mai am eu ceva de facut!:D
 
Ultima editare:

Back
Sus