Cum să-ţi faci reclamă pe barcaholic.ro

Admin

Administrator
Politica acestui forum este deschiderea şi împărtăşirea resurselor şi cunoştinţelor, cu scopul de a dezvolta acest hobby.

Dacă sunteţi importatori sau producători de bărci sau accesorii, sau oferiţi servicii legate de acestea, puteţi să vă popularizaţi produsele şi serviciile în mod liber pe forum, "cu cărţile pe faţă", respectând câteva reguli minime de bun-simţ, şi anume:
- să nu faceţi spam: e suficient un thread pentru fiecare produs (sau grupă de produse) pe care o oferiţi - aici puteţi centraliza toate ofertele, întrebările şi discuţiile privitoare la produsul respectiv;
- puteţi intra în polemică constructivă cu cei din "concurenţă", argumentaţi-vă avantajele propriului produs şi nu denigraţi produsul concurenţei.
- nu jigniţi pe nimeni, chiar dacă opiniile sau gusturile sunt diferite (valabil pentru toată lumea)
- răspundeţi sincer întrebărilor care vi se adresează de către ceilalţi forumişti, chiar dacă sunt mai "incomode"
 
domnule rexsailor , iti raspund aici , pentru ca inteleg ca ceva te deranjeaza rau : aparitia barcilor cu vele in Romania !

De aceea propun sa se infiinteze o sectie separata de hidrobiciclete , plute , colacei ,cazane , camere de Raba , de tractor U650 , manecutze gonflabile , mingi de plaja si...sa nu uitam saltele pneumatice . Ba ...mai mult ..putem face si o sectiune de canistre goale. - in plutire......
 
Cu riscul sa-mi iau trambitza de la gashca, propun sa nu ne mai certam, ci eventual sa incercam sa vedem partea plina a paharului: va dati seama ce pneumatica perfecta ar iesi dintr-o camera de Raba cu un cur vulcanizat :)? Sunt sigur ca orice Copos, Chish sau alt bizniz-tzar ar jindui la asa ceva, plictisit de atatea Zodiacuri, si prin asta ar urma si indemnul marinarului-sef: Buy Romanian :D
 
Hermes - Mercur

salut tuturor,

citind unele polemici care au devenit ceva mai aprinse, mi-am adus aminte ca atit calatorii (inclusiv cei pe ape), hotii (deocamdata semnalati doar in Canada de simba) si comerciantii au aceiasi zeitate protectoare in mitologia Greaca: Hermes, si apoi la Romani Mercur. cu putina moderatie, cred ca toata lumea are doar de cistigat.

"Hermes (Greek, Ἑρμῆς, IPA: /ˈhɝmiːz/) is the messenger of the gods in Greek mythology. An Olympian god, he is also the patron of boundaries and of the travelers who cross them, of shepherds and cowherds, of thieves and road travelers, of orators and wit, of literature and poets, of athletics, of weights and measures, of invention, of general commerce, and of the cunning of thieves and liars.[1] His symbols include the tortoise, the rooster, the winged sandals, and the caduceus. The analogous Roman deity is Mercury.

The Homeric hymn to Hermes invokes him as the one "of many shifts (polytropos), blandly cunning, a robber, a cattle driver, a bringer of dreams, a watcher by night, a thief at the gates, one who was soon to show forth wonderful deeds among the deathless gods."

ce banditi si grecii astia ... el era protectorul hotilor dar si al modalitatilor de a cintari si masura .... vorba aia ... "Fear the Greeks even when they bring gifts" ....
 
Domnu ' rexsailor , ai observat , probabil , ca de-a lungul timpului am avut polemici constructive cu cativa domni de pe acest forum . Cu politete si fair-play toate polemicile s-au transformat in discutii normale despre barci . Cineva ma facea public chiar masochist datorita rabdarii in a raspunde interpelarilor tendentioase.

Tu insa abordezi o chestiune mai profunda : negi rolul pietei in a furniza solutii celor care le asteapta . Iar piata nu are o buna istorie in Romania , din pacate . Daca nu ar fi fost blestemata de istorie a ultimilor 30-40 ani , iti garantez ca Romania era plina de barci , asa cum sunt acum Turcia sau Grecia si nu ar mai fi fost nevoie de ani de zile pentru ca un om obisnuit sa isi poata permite sa construiasca sau sa cumpere o barcuta . Daca ti se pare ca stadiul actual este cel firesc , atunci ramai la el .

Eu insa nu vreau asta .

Este evident ( asa cum spunea cineva ) ca multi dintre voi nu va doriti sa cumparati o barca noua si mare si nici nu e nevoie sa faceti asta . Puteti doar sa le admirati si sa vorbiti despre ele , indiferent de producatorul lor , pentru ca barcile mari , moderne , sunt adevarate bijuterii care merita ( si au ) tot respectul iubitorilor de barci .

Iar pe forumurile mari , din lume , sunt muulti pasionati fideli fiecarui brand , care se bucura sa laude ( ca...asa e pasiunea ) brandul iubit . De ce le-ai lua tu aceasta sansa celor din Romania ? Cu ce drept si in virtutea carei logici? Politetea elementara ar trebui sa fie mai raspandita .

Daca nu iti place tie subiectul barcilor construite de producatori industriali , e perfect . Poti sa te limitezi la a vorbi despre barcile construite artizanal , care sunt de cele mai multe ori rodul unei pasiuni si munci foarte importante si meritorii .

Insa nu mai manifesta o atitudine definita de frustrare.
Esti binevenit printre barcaholicii din Romania chiar daca tie iti plac hidrobicicletele .
 
Ultima editare:
Mai omule , tu chiar esti suparat pe viata !

Cand se vor construi 100 barci in Romania , se vor vinde 500 de barci produse industrial si asta va fi un lucru exceptional .
 
Of of, mai mai.... eram sigur ca la un moment dat se va ajunge la asta ...

In discutia particulara de mai sus, ambii aveti dreptate, adevarul este la mijloc: sunt clienti si pentru barci noi si mari (poate mai putini) si clienti pentru barci mici, sau self-build (poate mai multi). Cu totii trebuie sa traiasca in liniste si pace pe apa sau in afara ei.

Probabil ca stiti ca pe majoritatea forumurilor reclama de orice fel e interzisa. Atunci cand am decis ca va fi un forum free, am facut-o pentru ca avem o comunitate minuscula, iar dealerii sunt printre altele si pasionati ai genului (cu balanta pasiune-business inclinata intr-o anumita directie).

Totusi, informatiile comerciale sunt limitate, iar singura "taxa" aplicata celor care-si fac asa-zisa reclama este schimbul de informatii utile. Ne place sau nu, dealerii mai vad o barca noua live, restul mai prin poze.

Binenteles, nu trebuie sa sarim calul. Robert, cred ca daca pun un poll pe prima pagina 99% vor putea numi cel putin 2 mari pe care le reprezinti. Asadar, te rog sa porti discutiile de pe forum fara a mai aduce in discutie oriunde si oricum marcile pe care le reprezinti. Daca cineva este interesat de Bavaria, MacGregor sau altele vor intreba cu siguranta.

De asemenea, stiu ca e iarna si Robert lucreaza in domeniu si trebuie sa-si mentina tonusul si in extra sezon. De la tine am aprecia mai degraba istorisiri din intamplarile din sezon de pe mare decat chestii comerciale.

Totusi, trebuie sa apreciez la Robert faptul ca-si aduce contributia la discutii, nu doar vinde ... a se vedea mesajele monosilabice ale altor dealeri, care au pus un post copy/paste cu date tehnice si au fugit sa astepte clientii la magazin.

Rexsailor (si ceilalti deranjati de mesajele comerciale): da, aveti dreptate, nu sunteti in target-ul lui Robert sau al altor dealeri, care trebuie sa inteleaga acest lucru. Ii rog deci pe dealeri sa nu bruieze topicurile cu mesaje comerciale, ci sa-si aduca contributia prin prezentarea solutiilor tehnice pe care le cunosc (de la barcile de serie sau din cultura generala proprie).

In final, sper ca aceste conflicte sa se auto-regleze. Toata lumea trebuie sa inteleaga ca exista suficient loc pentru toata lumea, iar internetul este un loc liber, informatia este din abundenta, si orice minciuna are picioare scurte pe internet.

Nu in ultimul rand: fara atacuri la persoana! Combateti ideea, nu persoana.

Vant bun tuturor.
:skip:
 
Admin , o interventie salutara ...
Ai dreptate , exista loc sub soare pentru toti iubitorii de barci sau obiecte plutitoare .

Insa , inca o data , pe ei ii uneste pasiunea , politetea ,eleganta , spirtul de fairpaly iar pe mare (si nu numai ), spiritul de sprijin reciproc neconditionat.

Este vorba de o ATITUDINE . Cei care nu o au nu sunt printre noi .

Eu sunt primul care stie ca in Romania este mult de lucru .
Deja fac asta de ceva ani si am avut sansa sa cunosc multi oameni extraordinari ( unii care nu si-au cumparat masina ca sa-si ia sau sa isi faca o barca , de exemplu ) .

Cunoscandu-i pe ei , sunt ultra multumit . Am ce invata si eu de la ei .
Nu mai vreau sa pierd vremea explicand unora ce inseamna asta .

Iar cui nu ii convine ca yachtingul este , inainte de toate , o pasiune si ca trebuie sa aloci resurse bogate acestei pasiuni , nu are incotro . Nu se poate schimba asta . Yachtingul se face pe apa , PE BARCI . Acolo este trairea .

Si cred ca , intr-adevar , am gresit incercand sa destzelenesc cu atata energie un camp in care buruienile sunt atat de dese si de otravitoare .

Ar trebui sa fac doar o poteca . Doar pentru cei care stiu unde duce...
 
omule , rexsailor , te rog intelege : nivelul resurselor nu inseamna neaparat bani multi , dar inseamna bani mai multi decat la pescuit , la fotbal sau chiar la motociclism .Yachtingul este o pasiune prea scumpa , e adevarat , iar noi romanii suntem prea saraci , tot la fel de adevarat este .

Dar sunt si oameni foarte obisnuiti care au barci economice si nu au deloc o placere mai mica .

Iar cei care nu au barci deloc insa sunt oameni de calitate si pasionati , sunt tratati ca oameni de toata isprava , pe care proprietarii de barci se bucura sa ii aiba in preajma si sa ii trateze ca pe egalii lor .

Am exemple concrete , asa ca stiu ce spun .

Cand vorbim de pasiune nu cantitatea de bani face diferenta , ci calitatea umana , crede-ma .

( va jur ca e asa , am descoperit si eu cu surprindere , cu cata pasiune un om foarte bogat pe care il credeam si un pic snob , a petrecut 6-8 ore in frig , afara , in primavara , cu smirghelul si pensula in mana , lucrand la barca , alaturi de prietenii lui , oameni care aveau salarii minuscule dar care impartaseau aceeasi pasiune...)
 
Ultima editare:
vad ca o parte din posturi a fost mutata in zona asta.....sa zicem ca-i bine!
o alta parte din posturi a disparut pe undeva probabil pentru o imagine mai buna a forumului...este oare nevoie sa ne facem copii?....
cred ca este o problema daca asta s-a intamplat doar pt. a repara imaginea unui personaj a carui pregatire si activitate nu i-o contesta nimeni, care insa a deranjat inutil si care nici macar nu stie sa-si ceara scuze daca a deranjat sau a jignit pe cineva de pe aici?
pamantul e mic, oamenii se mai intalnesc pe ici ,pe colo!

Nu a disparut nimic, a fost mutat in sectiunile corespunzatoare. Nu inteleg aluzia subtila apropo la "imaginea unui personaj", nu protejez pe nimeni inafara de ceilalti forumisti care incep sa se simta deranjati de aceste nesfarsite impunsaturi gratuite. :mad:
 
Câteva precizări: reclama gratis pe site este oferită doar celor care au ceva de spus strict în domeniul nautic.

Nu se aplică oferta pentru orice alt fel de reclamă: agenţii de turism, sejururi, bilete de avion, oferte de revelion, etc.. Dacă chiar doriţi reclamă în acest domeniu vă rog contactaţi-mă pentru o ofertă de banner.
 

Back
Sus