Epoxy la frig

Smokey

Mic barcaholic
Ce se intampla cand epoxy da de frig? Ca nu se intareste e clar, dar mai pateste ceva in plus, o reactie ireversibila?

Sau cand e frig sta "moale", cand vine caldura se intareste?
 
epoxy

Smokey,
bineinteles -frig- este relativ, da-ne niste temperaturi sa avem cu ce lucra.
Oricum datele astea si un grafic de temperaturi ar trebui sa le furnizeze producatorul.

Din putinele mele cunostinte am citit ca nu pateste nimic, dar matricea rezultata este mai slaba - se poate imbunatatii prin "post-curing" la temperaturi mai mari.
 
Pai temperatura in "santierul naval" oscileaza acum intre 1-2 grade noaptea si 20 ziua. :rolleyes:

Am facut si un test sa vad cum decurge intarirea ...
 
sa traiesti Smokey,
la mine a stat moale vreo doua zile pana m-am hotarat ca tre sa-i bag o aeroterma si niste "tzoale" pe deasuprsa , ca sa pastreze bruma de temperatura!
nu stiu daca s-ar fi intarit vreodata altfel!
 
Corect,
cam prea frig, si o sa fie si mai. Obligatoriu niste "tzoale" sau schimba acceleratorul si foloseste post-curing, in 24 de ore poti avea o matrice intarita.

Incepi de dimineata incalzind cumva atelierul, un intaritor mai rapid ar fi bun daca suprafata iti permite, sau mixeaza cantitati mai mici daca e suprafata mare, dupa ce ai udat straturile asteapta sa se intareasca citeva ore (tot incalzit) iar dupa 5-8 ore pune o matrice de lampi cu halogen sa acopere toata suprafata, la vro 200W de lampa o sa ai o temperatura buna pe timpul noptii.

Dar daca lucrezi cu lemn in umiditate instabila (2-20 grade nu-mi inspira stabilitate) nu-ti recomand post-curing pentru ca poate deforma lemnul daca este filaj subtire (4-10mm).
Pt lampi cu halogen - pret bun - intr-un tirg gen "rusesc" ia 10-15bucati si poti incalzi perfect suprafata- dar nerecomandat la un filaj subtire in umiditate instabila.
 
Da, nasol ... si mai am de lipit doar copastiile pe interior si gata cu epoxy. Daca fortam un pic inainte de a pleca in delegatie acum 2 saptamani terminam pe vremea buna. De cand m-am intors numai ploaie vant si frig.

Cred ca solutia simpla e sa ma mut in garaj pentru ultimele faze ... spre disperarea sotiei :D
 
Ar mai fii o solutie,
daca mai niste rabdare sigur o sa mai fie niste zile calde pina la primavara, garantat. Toamna trecuta au fost zile de vara din cind in cind. Oricum suficient pt lucrat cu epoxy, nu de facut baie in mare....
 

Back
Sus