VIKO Yacht

AM pagini intregi, Smokey, cu acest Viko, pe care mi s-au scurs ochii jumatate din anul trecut. Dar varianta Viko 27. Insa cum stii ideea mea despre prima barca, n-am vrut sa dau fuga la fabricant, cu poseta de euroi, iar Viko 27 second hand n-am gasit nicaieri. ( o fo' un Viko 25 superb in germania, la 25000euro, insa cum a aparut , instant s-a si vandut. Am ramas numai cu pozele :)
Dar banuiesc eu ca te intereseaza alte lucruri decat povestile astea, asa ca las loc prietenilor nostri initiati, sa sara cu diagramele, cu echilibrul cu etc..urile:)... Si tin aproape .
 
Nu cred, cel putin pe siteul lor nu apare. Dar poate unii dealeri de la noi vor sa-si extinda portofoliul si spre modele mai "budget" :D

Desi s-ar putea sa fie mai simplu sa o tragi cu masina de la Hamburg, dupa care vorbesti cu Florio de mai sus sa-ti explice circuitul actelor in natura :(
 
Da, ma gandesc ca ar fi mai simplu cu actele. La alte variante, de peste ocean sunt ceva probleme cu peridocul, care trebuie modificat, de exemplu. Asta cel putin e din ue...
 
AM pagini intregi, Smokey, cu acest Viko, pe care mi s-au scurs ochii jumatate din anul trecut. Dar varianta Viko 27. Insa cum stii ideea mea despre prima barca, n-am vrut sa dau fuga la fabricant, cu poseta de euroi, iar Viko 27 second hand n-am gasit nicaieri. ( o fo' un Viko 25 superb in germania, la 25000euro, insa cum a aparut , instant s-a si vandut. Am ramas numai cu pozele :)
Dar banuiesc eu ca te intereseaza alte lucruri decat povestile astea, asa ca las loc prietenilor nostri initiati, sa sara cu diagramele, cu echilibrul cu etc..urile:)... Si tin aproape .


E super ! Un pic cam inalta pentru un fan Minitransat , dar pentru prima barca ar fi bestiala...
Nu inteleg germana , asa ca explica-mi si mie Florio de ce Viko 25 costa 25000 euro second hand si la astia pe site apare : Preis : 17.900,00 € Incl. MwSt. 19 % nou nouta ?
Este fara nici o optionala, sau cum?
 
Ultima editare:
E super ! Un pic cam inalta pentru un fan Minitransat , dar pentru prima barca ar fi bestiala...
Nu inteleg germana , asa ca explica-mi si mie Florio de ce Viko 25 costa 25000 euro second hand si la astia pe site apare : Preis : 17.900,00 € Incl. MwSt. 19 % nou nouta ?
Este fara nici o optionala, sau cum?

Destul de simpla explicatia:
1. Oferta "used boat" era acum un an si jumatate ;) . Evident intre timp fabricantul o fi mai scazut pretul, crizat fiind de crizalau .
2. Barcile "used" au in plus fata de oferta de baza a fabricantului diverse dracii extra: MOTOR :)-outboard in cazul asta- , genoa roller , huse pentru vele, pilot automat, sistem audio, frigider 12v... si multe alte imbunatatiri pe care fostul "barcaholic" neamt le-a gasit necesare pentru naviga mai fain,pentru a se simti mai bine calare pe acest Viko.
3. "Used boat" se numeste si una fabricata anul trecut, nu ? Doar ca altcineva a deflorat tzipla de pe banchete, ca 's zic asa ...:) Cu cat mai recenta, cu atat mai scumputza, scumpa de ea.
 
@Florio : Deltania vinde Viko - dupa cum scrie pe www.navikom.pl
Ai tu un gugle custom ? :) ca eu nu gasesc niste review-uri adevarate.
Doar cateva posturi pe niste forumuri nemtesti.

A vazut cineva Viko 25/27 pe apa ?
 
Am vorbit cu dealerul acum o luna. A adus un singur Viko 20 pentru el. M-a invitat sa il vad in mai cand il pune pe apa.
In poze si specificatii barcile par ok, dar as vrea sa le vad pe mare si sa aflu opinii ale utilizatorilor.

Ma gandeam ca inainte de Bavaria sau Beneteau sa ma joc cu o barca mai mica 2-3 sezoane sa inteleg ce inseamna boat ownership-ul :)
 
Se pare ca am ramas cu o sensibilitate catre barcile astea. Ieri am sunat la un neamt din Elvetia, fiind in excitatie maxima datorita pretului . M-am potolit rapid: omul vindea doar partea lui, fiind doi coproprietari. Preturile de acum ale unei Viko 27 DS second hand din 2005-2008 incep pe la 25 000 euro. Ceea ce mi se pare ok pentru ce inseamna barca pentru ape interioare, delta, si mare-costier. (http://www.vikoyachts.de/Viko27Bilder.html)
Are un plus de confort dat de toaleta mai spatioasa si de cativa cm in plus, inaltime in cabina. In rest cei 8,4m sunt bine partitionati, inchizand patul prova intr-o cabina distincta, si lasand salonul cu masa pe mijloc si canapea-colt. E o miniatura functionala a unui yacht de 32 picioare. Dezavantaj: autonomie mica si categorie C -costier. Avantaj: pescaj mic, intre 35 si 140 cm.
Barca de fatait prin Romania, pe o Dunare, pe un lac, prin delta, pe litoral de aici si pan'la turci. :)
Pentru o familie e excelenta. Pentru doua e doar weekender.
Am vazut ca e o varianta de 28 picioare, dar neafisand poze si alte detalii, banuiesc doar ca fabricantul o are in productie sau doar in plan.
Daca gaseau loc si de un inboard, era perfect.
 
Salutare,

Vad ca pe site-ul indicat de tine, Florio, apare ca pret 23.999 euro inclusiv MwSt. 19%! (indiferent ce o insemna...)
Barca arata intr-adevar super, iar prezentarea de pe site ma face sa regret ca nu stiu germana. Nu de alta, da' macar sa ma excit pe nemteste...
In alta ordine de idei, dar legat de topic oarecum, ce stiti de posibilitatea impartirii proprietatii asupra unei barci? Functioneaza la noi asa ceva? Ma gandesc ca la pretul mentionat mai sus daca se gasesc 2-3-4 entiziasti, povestea devine brusc interesanta si cat se poate de realizabila si nu mai ramane doar un vis frumos.
Parerea mea...
 
Salutare,

Vad ca pe site-ul indicat de tine, Florio, apare ca pret 23.999 euro inclusiv MwSt. 19%! (indiferent ce o insemna...)
Barca arata intr-adevar super, iar prezentarea de pe site ma face sa regret ca nu stiu germana. Nu de alta, da' macar sa ma excit pe nemteste...
In alta ordine de idei, dar legat de topic oarecum, ce stiti de posibilitatea impartirii proprietatii asupra unei barci? Functioneaza la noi asa ceva? Ma gandesc ca la pretul mentionat mai sus daca se gasesc 2-3-4 entiziasti, povestea devine brusc interesanta si cat se poate de realizabila si nu mai ramane doar un vis frumos.
Parerea mea...

In principiu orice proprietate poate fi detinuta in cote parti de catre mai multi proprietari. Nu e nimic nou in asta.
Important e sa gasesti entuziastii, care sa aiba si celelalte calitati umane necesare, ca detinerea in comun sa fie o bucurie, nu o discordie. :D
In restul Europei, detinerea in comun a unei ambarcatiuni e o practica foarte uzitata . SI daca ei pot, om putea si noi :)
Bafta in actiuni !
 
Salutare,

Vad ca pe site-ul indicat de tine, Florio, apare ca pret 23.999 euro inclusiv MwSt. 19%! (indiferent ce o insemna...)

Inseamna pretul barcii in varianta standard inclusiv TVA.

Asa e, Levy .
Dupa ce aduni din lista de "extra" afisata de fabricant, tot ceea ce mai trebuie, te cam sperii de suma. Am vazut ca nu numai husa pentru randa, dar si toaleta chimica e pusa pe lista de "suplimentare" :) Inteleg ca strategia de marketing e sa faci un pret bun, sa aduni clienti. Dar e amuzant ca pretul standard sa vizeze barca, velele si atat :D. Adica ai un loc pentru chiuveta cu aragaz, dar daca nu achiti separat, iti livreaza un spatiu gol ?:)
Oricum, nu despre asta voiam sa vorbesc, fiindca e treaba lor cum isi vand produsul.
Vreau sa spun doar ca in banii astia (varianta completa) cumperi un barcoi adevarat din Croatia, full option, cum s-ar spune. Din 2001-2004 .
E adevarat ca sunt barci tinute in regim de charter, dar asta nu inseamna ca sunt epave. Am vazut oferte cu barci suuuuperbe :)
 
In alta ordine de idei, dar legat de topic oarecum, ce stiti de posibilitatea impartirii proprietatii asupra unei barci? Functioneaza la noi asa ceva? Ma gandesc ca la pretul mentionat mai sus daca se gasesc 2-3-4 entiziasti, povestea devine brusc interesanta si cat se poate de realizabila si nu mai ramane doar un vis frumos. Parerea mea...

Proprietatea se poate împărţi şi la bărci fără probleme. Da funcţionează şi la noi. Ideea este ca totul să fie foarte clar şi bine stabilit scriptic, în contractul dintre părţi. S-ar putea face şi o societate civilă care nu este supusă înregistrării undeva. Se poate ca unul dintre coproprietari să aibă chiar şi 2% dintr-o barcă.
 
Proprietatea se poate împărţi şi la bărci fără probleme. Da funcţionează şi la noi. Ideea este ca totul să fie foarte clar şi bine stabilit scriptic, în contractul dintre părţi. S-ar putea face şi o societate civilă care nu este supusă înregistrării undeva. Se poate ca unul dintre coproprietari să aibă chiar şi 2% dintr-o barcă.

Asta e destul de clar. Ce mi se pare usor tulbure : unde se inregistreaza barca pentru impozitare ?:) La domiciliul unuia dintre proprietari ?
Probabil ca da.
Fiecare plateste impozitul lui cota parte ? Probabil cum se inteleg :D
Nu stiu de vreo masura legislativa care sa reglementeze asta.
O fi o gaura in sistem, Lipan ? :)
 

Back
Sus