Barca din fibra in garaj!

Salutare,

Am de gand sa ma apuc sa construiesc o barcuta din fibra de sticla, cu structura gen sandwich. Spatiu am in garajul de sub casa, cam 12 metri lungime, dar intrebarea mea...cand voi folosi gelcotul si celelalte substante voi mai putea sta in casa din cauza mirosului? Garajul poate fi aeristit prin deschiderea usilor, dar noaptea sunt obligat sa le inchid.
Cam cat de tare miros substantele si cam cat persista mirosul?

Astept vesti bune!
 
Salutare si bine ai venit!
Ce pot sa iti zic este ca asta vara eu am acoperit o copaie de 3.5m cu rasina polistirenica intr-un depozit de 800 m2 si 6m inatime ,si se simtea mirosul de la al trei-lea depozit distanta ,ce-i drept pana a doua zi nu se mai simtea aproape nimic...acu dak folosesti epoxy la temperaturile actuale si nu il ajuti cu ceva caldura (vezi topic http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=710 )astepti ceva mai mult sa se intareasca si dupa cum o sa vezi in topicul alaturat mai apar si alte probleme,...epoxy in cantitati mari nu am folosit si nici mirosit,oricu' nu cred ca-i levantica :D:noroc:
 
Salut Mytilus si bine ai venit. Spune-ne ce rasina vei folosi, poliesterica (nestrapol) sau epoxidica, si mai ales ce material vrei sa folosesti ca miez al sandwich-ului.
Daca va fi vreun plastic sau vreo spuma sintetica, in cazul aplicarii de nestrapol e posibil ca stirenul din rasina sa atace respectivul material. Cam toate spumele din gama polistiren si poliuretan sunt atacate si dizolvate, si din ce am auzit, pvc-ul ar rezista totusi, dar n-am incercat sa vad cum se comporta. In plus, pentru aderenta buna si consum optim de rasina, e preferabil de lucrat cu pompa de vacuum la laminarea fibrei pe spumele sintetice. Cea mai buna solutie dpdv chimic, structural si usor de lucrat e rasina epoxidica, insa e destul de scumpa, si se justifica doar la produsele pretentioase.
Daca vei folosi lemnul ca miez, conditia de baza pentru aderenta rasinii e sa fie perfect uscat (max 16-18% umiditate). La laminare nu e nevoie de vacuum, rasinile aderand bine. Daca vrei sa faci sandwich, adica acoperire pe ambele parti, trebuie sa folosesti epoxy, fiindca nestrapolul nu etanseaza bine stratul superficial al lemnului, si in timp lemnul strange umezeala, si neavand cum s-o elimine din cauza sistemului sandwich, putrezeste. Daca acoperi doar exteriorul, poti folosi nestrapol, care e mai economic, si protejezi interiorul impregnandu-l bine cu ulei de in.
Si ca sa raspund la intrebarea ta, nestrapolul e foarte imputit, si mirosul persista destula vreme. Daca subsolul nu are legatura cu casa, n-ar trebui sa se simta inauntru. Daca folosesti epoxy, mirosul e mult mai slab, in spatii mari aproape insesizabil. Oricum, atentie mare cand lucrezi cu nestrapol, in caz de lipsa a ventilatiei vei inhala o doza foarte nociva de gaze, care poate duce la intoxicatii grave. Poti folosi o aeroterma care sa traga aerul de afara, incalzindu-l in acelasi timp, si inca un ventilator care sa scoata aerul contaminat cu vapori de stiren, montat diametral opus fata de aeroterma.
Da-ne mai multe detalii despre barca, si mult spor la lucru :).
 

Back
Sus