diablo din tabla

Salutari

Sunt hotarat sa imi fac o barca pentru plimbari pe Dunare cu familia si prietenii. Diablo imi cam satisface nevoile, zic eu, dar, m-am gandit daca nu ar fi mai bine sa il fac din tabla.

Sa il fac din placaj am cam inteles cum sta treaba (mai am o barca la activ, neterminata ce-i drept), insa in cazul tablei parca lucrurile stau altfel.

Pro: mai durabila, mai usor de raparat, nu necesita laminare.

Contra: mai grea, dileme in executie.

, care dileme ar fi:
- ce tabla sa folosesc (grosime?)
- costele din cornier? de cat?
- tabla ia forma la fel precum placajul, sau e nevoie de un numar mai mare de coaste? daca da, cum le desenez?
- sudura cu electrod, oxiacetilena sau mig?
- cum sa tratez tabla impotriva oxidarii cat mai eficient, tinand cont ca odata pusa in apa, va cam sta acolo cativa ani.

http://www.instantboats.com/diablo.htm
 
Ultima editare:
Salut elflo, poti sa te inspiri dupa cinurile de tabla de pe remorchere, sunt din tabla de 2, fund plat si o gurna, cu coaste si copastie din cornier de 30 parca, si compartimente etanse in capete. Din ce-mi amintesc, si gurna e protejata de un cornier, pentru rezistenta. Diablo e o barcuta facuta pentru placaj, deci un material usor, si din tabla in primul rand se va scufunda mai mult si va incarca mai putin, si in al doilea rand nu cred ca va glisa cu motorul specificat in planuri.
Orice barca de Dunare ar trebui sa fie nescufundabila, ceea ce la una de tabla e cam greu, fiind nevoie de volum mare pt compartimentele de flotabilitate. Despre tehnica de lucru mai bine intreaba un sudor, iar despre osatura, eu sincer as pune cat mai putine coaste pentru reducerea greutatii, rigiditatea fiind oricum asigurata de forma gurnelor, copastie si banchetele interioare etanse. Pentru tratat tabla, cauta niste vopsele navale pe la aia care "se descurca", au aparut azi vopsele epoxy care rezista ani buni.
Eu sincer nu mi-as face un barcaz de tabla pt Dunare, ci as alege ceva de greutate medie, cum e fibra de sticla. Daca te apuci totusi, mult succes, si sa ne povestesti si noua :).
 
Ultima editare:
Sudura MAG (sau MIG) este cea mai rapida, mai curata si mai ieftina, dar si cea mai predispusa la aparitia defectelor. Asta este cel mai important pentru etanseitatea cojii.
Sudurile cap la cap (daca vei avea asa ceva) trebuie sudate pe o parte, craituite (scos radacina cu polizorul) pe partea cealalta, apoi resudate.
Daca aprecierea lui Vali (cu tabla de 2mm) este corecta, atunci ansamblul va trebui in mod obligatoriu detensionat. Altfel, te poti trezi ca barca se torsioneaza la fiecare schimbare de temperatura, sau, mai rau, incepe sa crape in zona influentata termic de sudura.
:noroc:
 
Daca nu poti digitiza planul barcii ca sa ii calculezi suprafata desfasurata si greutatea - de ce nu incerci sa faci o macheta a barcii 1:10 din carton de exemplu - erau cateva poze pe forum
masori cu hartie milimetrica suprafata cartonului si socotesti addlabam cat ar fi greutatea cojii daca o faci din tabla de 2 mm
la o barca de 4 persoane - diferenta de greutate cred ca e apreciabila
ca sa ma bag si eu in seama - e greu de facut asa ceva homemade - mai greu decat barcutele astea din placaj si epoxy la care manufactureaza forumistii

daca vrei de tabla - de ce nu cauti un design facut pentru tabla care sa poata fi facut acasa
si trebuie sa te interesezi la un sudor zic eu (cred ca prin santierele de constructii/reparatii navale, sau la firmele care fac recipiente metalice sub presiune- ma gandesc ca trebuie sa aiba si astia certificari sa poata suda la un corp de barca)
bucatile alea daca vrei sa le indoi - trebuie detensionate inainte - nu stiu daca e chiar ceva ce se poate face in spatele casei

mai simplu si mai eficient zic eu un doityourself a la Vali sau Impaiatu, dupa un plan simplu si verificat
si pune pozele pe site - sa ne facem cu totii curaj :)
mult noroc
 
@elflo: cum te-ai gandit sa tai piesele din tabla?
Autogenul este exclus la tabla de 2 (dar asta presupun ca stii deja). Flexul este o treaba murdara rau de tot si al naibii de usturatoare :D
Sudura MAG (mult mai raspandita si mai usoara ca MIG - difera doar gazul de protectie folosit) este o treaba care se invata in doua ore, in mod normal. Dar la o tabla asa de subtire, iti trebuie ceva antrenament. Mai ramane problema gasirii unei surse de ocazie, fiindca noua este destul de scumpa.
Cu sfaturi in domeniul asta te mai pot ajuta, fiindca asta e ceea ce fac eu zi de zi.
:noroc:
 
:(

Am avut barca de tabla pe Dunare si am renuntat la ea :)
M-am chinuit la constructie (mai ales la finisaje) chiar daca treaba grea o faceau altii ...
Se dadea greu la apa. Se scotea greu. Intra greu in glisare. Se scufunda muuuult.
Ruginea uimitor de repede (aici poate am luat tzeapa la vopsea) chiar si in partile neatinse in mod normal de apa.
Si sa nu mai vorbesc de pret. A costat mai mult decat una de fibra.

As putea spune ca a fost o experienta interesanta, dar cred ca am pierdut timpul.Sta acum cu burta in sus pe uscat.
In concluzie, muuulti ani de acum inainte nu mai vreau sa aud de barca de tabla, regie proprie, etc.

Si nu uita - echiparea si finisajele costa, nu corpul sau planurile :)
 
Ultima editare:

Back
Sus