Vasle

Smokey

Mic barcaholic
Azi dimineata m-am gandit c-ar fi o zi buna de stat acasa, chiar daca e inorat, asa ca mi-am luat concediu si mi-am facut o vasla. Cealalta deseara :)

Intrebarea e: sa o acopar cu fibra sau nu? Sa dau cu epoxy+lac sau doar ulei de in si lac?

4076875211_0b372cc411.jpg


4077629066_55c8c4960e.jpg


revin cu poze, acum sunt in pauza si-am descarcat numai 2 poze
 
Parerea mea - ar fi frumos sa ne arati si cu ce scule ai prelucrat vasla, prin ce etape ale procesului tehnologic a trecut.
Cu privire la dilema care te macina eu cred, la bunul simt, ca este suficient ulei de in si lac, pt ca vasla nu sta in apa cat sta barca.
Si, adaptand la ceea ce faci tu, o vorba pe care mi-a spuns-o un mos odata: Macar sa ti tu cat tine ea (vasla).
 
Frumos lucrat . Cum am intrat cu proiectul in hibernare ,sa nu stam degeaba este o idee buna cu vaslele. Daca nu suntem indiscreti ,ce lemn ,cu ce ai lipit si ce plan sau dimensiuni ai folosit.Spor la treaba in continuare.
 
Pentru dimensiuni m-am inspirat de pe bateau.com si duckworks - planurile lui Jim Mickalak.

Planurile in general sunt pt. vasle de 7ft (215 cm) iar mie imi trebuiau de 2m, conform recomandarilor designerului.

Variantele de constructie erau

1. vasla decupata dintr-o singura bucata, dintr-un dulap --> mult de finisat dupaia, greu de gasit dulap uscat fara defecte pe vremea asta

2. pana laminata pe un profil patrat, apoi fasonat si rotunjit --> varianta optima, raport pret/calitate

3. pana laminata pe un profil rotund --> cea mai simpla varianta (si costisitoare)


Pana la urma am optat pentru varianta 3, de la Praktiker, am ales un profil rotund de 40mm, uscat, fara defecte. E ceva conifer, nu scria soiul. Am iesit aproape la fel de scump ca o pereche de vasle de gata, dar ... care ar fi farmecul DIY ...

Pentru pana am folosit profile 20x30mm laminate pe lung, deci latimea penei este undeva aprox 30x4 + 40mm = 160mm. Inainte de laminare am tesit un pic profilul rotund, sa calce bine profilele patrate.

Desi am gasit pe net o recomandare cum ca nu e bine sa pui epoxy la vasle ... io am pus, vedem ce se intampla, sper sa nu crape ambele in acelasi timp.

Profilarea am facut-o destul de ciobaneste, cu flexul cu disc abraziv de 40, taiat in carne vie. Curbura de sus am facut-o la ochi, cu un ghiveci mare :D

Deci am profilat cu flexul grosier, dupa care cu un slefuitor orbital am facut finisajul. Am mai dat si cu mana pe final.

N-au iesit ele prea simetrice, dar io sunt multumit de ele deocamdata. Sa le vedem la lucru :) Nu-mi dau seama inca daca sunt suficient de trainice, mi-e frica sa nu se crape de-alungul, de-aia ziceam de pus fibra de sticla peste pana.

Manerul l-am facut din 2 stiluri, ultimul fiind cel mai simplu pana la urma si rezultatul mai multumitor: sprijinit vasla pe 2 capre, cu pana inafara, astfel incat vasla sa se roteasca liber de-a lungul caprelor.

In timp ce roteam vasla inainte si inapoi pe capre, cu flexul barbeream fin din coada, dupa gust si dupa ochi. Un soi de strung inversat :) Finisat apoi cu mana, cu smirghelul taiat pe lung, cu aceeasi miscare ca la lustruit pantofii de Mos Nicolae :D

(varianta 1 a manerului era cu un slefuitor cu banda fixat de capra, si dat cu vasla peste el; dar din cauza ca m-am zgarcit si-am luat cel mai ieftin slefuitor cu banda, de-ala galben, nu ma pot folosi de el)

Poze:
4077652563_12410d9eb0.jpg


4077656567_fe6f668213.jpg


4077660257_c905d646f8.jpg


4078416496_0afaa3bb0c.jpg


4078417574_168c8d4dbd.jpg


4078420450_ced54e37d6.jpg


4077665949_106a5e6e77.jpg


in ultimele 2 poze se vad diferentele de design intre cele 2 vasle :D macar asa stiu care e stanga si care e dreapta
 
rame

faina lucrarea !asta-i solutia cind nu ai lemn adecvat,lucram cu ce avem.
sugestie;pe dunga,trece-i 2-3 cuie de lemn de salcim,de preferat,cu epoxi la distante aprox. egale(cuiele le faci cioplind la ele grosier aprox 10-12 mm dia.cu un cutit sau altceva si apoi prinse in mandrina une bormasini,dupa care le treci printr-o filiera de 8mm sa zicem;uite asa scoti niste cepuri lungi aproape perfecte).parerea mea este sa saturezi lemnul cu epoxi(numai partea uda)si la urma sa-i aplici un voal de fibra,partea cealalta,saturata cu ulei de in fierbinte,de preferat!asa o sa te tina ani buni.
 
pana una-alta ,adica reglaje fine ,lucrarea asta e de top iar daca urmezi si sfaturile lu' nea Nicu Home-Made ,cred ca vei avea niste vasle pe viata!ideea e ca nimeni nu cred ca vrea sa aiba un lucru sa-l tina o viata ,ci numai sa nu-l lase cand i-i e viata mai draga , si asta sugereaza nenea Nicu!

ce dracu' filozofez atata?!?! fa cum spune omu' asta , ca lucrul asta facut de tine sa tina mai mult ,ca altfel e pacat !!!:noroc:
 
sugestie;pe dunga,trece-i 2-3 cuie de lemn de salcim,de preferat,cu epoxi la distante aprox. egale(cuiele le faci cioplind la ele grosier aprox 10-12 mm dia.cu un cutit sau altceva si apoi prinse in mandrina une bormasini,dupa care le treci printr-o filiera de 8mm sa zicem;uite asa scoti niste cepuri lungi aproape perfecte).
a... m-ai pierdut aici; am inteles cum sa fac cepurile, dar n-am inteles unde sa le pun si pt. ce?
 
rame

a... m-ai pierdut aici; am inteles cum sa fac cepurile, dar n-am inteles unde sa le pun si pt. ce?

adica,dai gauri de-a latul,sa rigidizezi sipcile lipite!treci dintr-o parte in alta cepurile date in prealabil(sau in lighean?stii bancul?)cu epoxi.ti-am sugerat sa fie de salcim pentru ca se umfla la umezeala mai putin ca bradul,si nu crapa filele.'nteles acum ?
efortul pe suprafata ramei e destul de mare,mai ales cind treaba e groasa:skip:
si tragi in disperare sa treci din fata narodului care vine peste tine beat si cu 100 cp la salupa!!
 
gata, gata, priceput

era mai bine daca faceam asta inainte de fasonare, scapam mai usor si cu fixatul la lipit :D
 
L-am ascultat pe nicu si-am tras "un voal de fibra" peste ele. Rezultatul este multumitor, in sensul ca am castigat in robustete dar am pierdut ceva din estetica ... e destul de dificil de pozitionat fibra pe suprafata aia neregulata, iar in final sa arate si bine.
 
Se intampla un fenomen ciudat: am dat vaslele cu fibra + epoxy, slefuit epoxy, mai dat un strat de epoxy pt. uniformizare, inca un slefuit si lasat cateva zile la uscat.

Dupa ce s-a uscat epoxy am dat cu lac mat de la policolor:
spor_lac.jpg

http://www.policolor.ro/detalii.php?362&constructori3

S-a intamplat ceva reactie ciudata, dupa 1 luna de "uscat" inca e lipicios lacul.

Ceva idei de remediere si continuat lucrarea?
 
Sigur era polimerizata suficient rasina cand ai dat lac deasupra? Epoxy are un timp de polimerizare completa de ordinul saptamanilor, si daca a intrat in combinatie cu uleiul alchidic din lacul ala de Policolor (care nu e deosebit de bun), e posibil sa fi ramas un strat superficial nepolimerizat, care s-a amestecat cu lacul. Incearca sa dai cu turbina cum a spus Lipan, cu toate ca la mine de exemplu cand dau cu turbina peste orice, mai curand se moaie decat sa se intareasca.
 
sper ca nu o sa te superi daca o sa vreau sa te contactez sa-mi dai si mie idei si pareri pt vaslele ce tr sa le fac pt barcuta mea de aluminiu care sper s-o fac.
timisoreni amandoi...dar eu tot cu faru tin:rock:
 
Apropo de vasle, stie cineva cum se calculeaza lungimea optima a vaslelor ? Am gasit ceva la Jim Michalak si modelul chiar imi place dar nu stiu daca este lungimea corespunzatoare pentru ce vreau eu sa construiesc. Oscilez intre o barca de 12' si un D5.
 

Back
Sus