Receptor Navtex de vanzare

skipper

RYA Instructor
Am de vanzare un receptor Navtex de tip Nasa Marine mk1 pentru canalul A pe 518 kHz. Este nou noutz, l-am scos din cutie si l-am incercat o zi pe barca. Apoi am primit un mk2 si chiar n-am ce face cu doua.
Este compus dintr-o antena cu decodor integrat care se cupleaza la laptop printr-un port serial sau la USB cu adaptor.
Pret 100 EUR.
Date tehnice oferite de producator:

Supply voltage - nominal 12-15v DC
518kHz message reception
Dimensions: 360mm x 40mm with 10metre cable
Simple menu programming

This unit is a combined Navtex antenna and receiver. It requires a 12 volt supply and outputs Navtex messages character by character at 9600 bauds. It is supplied with 10 metres of cable and a connector to plug in to a nine pin serial plug of a PC. It also comes with PC software on a floppy disc. The unit can be used with the "TERMINAL" or "HYPERTERMINAL" programs found on PC's. It can be used with any marine instrument that is capable of receiving and displaying Navtex. e.g. some Raymarine products.

Performante verificate cu antena montata la 4 m inaltime pe barca in Tulcea. Se prindea constant Varna, Odesa si Istanbul la care receptia a fost 5/5 iar alte statii receptionate cu 3/5 au fost: Samsun, Astrahan, Haifa si Korfu!!! La un moment dat am prins un buletin cu Om peste Bord la Aqaba!!!
 

Atașamente

  • Fotografie1371.jpg
    Fotografie1371.jpg
    23.3 KB · Vizualizări: 1,203
  • Fotografie1374.jpg
    Fotografie1374.jpg
    20.2 KB · Vizualizări: 1,234
  • fotografie1375.jpg
    fotografie1375.jpg
    34.5 KB · Vizualizări: 1,265
Ultima editare:
Poza

Iata si poza cu produsul. Lipseste din poza cablul de alimentare la 12V.
 

Atașamente

  • nasa navtex.JPG
    nasa navtex.JPG
    18 KB · Vizualizări: 94
Ultima editare:
Romeo, l-as lua eu, dar in cazul asta as avea o potcoava, si mi-ar mai trebui celelalte 3 si calu' :). Fii sigur ca o sa-l ia cineva atunci cand va avea barca gata de drum, asa ca hai sa vedem care isi ia sau isi face barca mai repede ;).
 
Romeo, l-as lua eu, dar in cazul asta as avea o potcoava, si mi-ar mai trebui celelalte 3 si calu' :). Fii sigur ca o sa-l ia cineva atunci cand va avea barca gata de drum, asa ca hai sa vedem care isi ia sau isi face barca mai repede ;).

Pai il iei, il pui pe balcon acasa si incepi sa receptionezi pana te obisnuiesti cu buletinele, orarele, termenii, prescurtarile, etc. Iar la vara esti gata trainuit! :skip:
 
Din pacate n-am balcon :), da' l-as ridica la catarg, ca barca e pe cavalet. In functie de cum imi va merge treaba, ma poti considera un client potential, dar nu acum, ca vin sarbatorile. App, stiu ca se alimenteaza la 12 V, dar cum fac sa alimentez si un laptop la 12 V? N-am gasit adaptor pt auto, si cineva mi-a spus sa pun un invertor de UPS si sa-l alimentez la 220 :D
 
Din pacate n-am balcon :), da' l-as ridica la catarg, ca barca e pe cavalet. In functie de cum imi va merge treaba, ma poti considera un client potential, dar nu acum, ca vin sarbatorile. App, stiu ca se alimenteaza la 12 V, dar cum fac sa alimentez si un laptop la 12 V? N-am gasit adaptor pt auto, si cineva mi-a spus sa pun un invertor de UPS si sa-l alimentez la 220 :D

Exista alimentatoare care scot 16-19V la maxim 5A din 12V si consuma mult mai putin decat un inversor 12-220 + alimentatorul original al laptopului. Costa sub 1 milion.
 
Scuze daca deturnez topicul putin, eu am un Dell alimentat la 19,5 V, consum 3,34 A, deci cam 65 de wati. Gasesc oare de cumparat un adaptor de la 12 V in comert sau pe net? Pana acum am gasit doar prin UK ceva la vreo 30 GBP+TVA. Nu mai stiu la ce serveste pinul de la mufa de alimentare, caci contactele de alimentare sunt cele cilindrice. Si ai dreptate, nici eu nu as alimenta la invertor, din cauza pierderilor de energie la transformarea de 2 ori a tensiunii.
 
Scuze daca deturnez topicul putin, eu am un Dell alimentat la 19,5 V, consum 3,34 A, deci cam 65 de wati. Gasesc oare de cumparat un adaptor de la 12 V in comert sau pe net? Pana acum am gasit doar prin UK ceva la vreo 30 GBP+TVA. Nu mai stiu la ce serveste pinul de la mufa de alimentare, caci contactele de alimentare sunt cele cilindrice. Si ai dreptate, nici eu nu as alimenta la invertor, din cauza pierderilor de energie la transformarea de 2 ori a tensiunii.

Eu am luat unul din Dubrovnik-Croatia acum 3-4 ani si inca ma tine. Alimentam cu el trei tipuri de laptopuri la tensiuni diferite si mufe diferite. Cand gasesti, nu te zgarci la bani si ia unul bun nu chinezarii, altfel te lasa cand ti-e lumea mai draga! Ultima data am vazul pe la Cora sau alt hipermarket, au inceput sa cam aduca peste tot.
 
Scuze daca deturnez topicul putin, eu am un Dell alimentat la 19,5 V, consum 3,34 A, deci cam 65 de wati. Gasesc oare de cumparat un adaptor de la 12 V in comert sau pe net? Pana acum am gasit doar prin UK ceva la vreo 30 GBP+TVA. Nu mai stiu la ce serveste pinul de la mufa de alimentare, caci contactele de alimentare sunt cele cilindrice. Si ai dreptate, nici eu nu as alimenta la invertor, din cauza pierderilor de energie la transformarea de 2 ori a tensiunii.

Tu vrei de la 12VDC la 19.5VDC? Asa e mai rar, gasesti probabil doar ca accesoriu la Dell.
Asa ceva?
http://www.brilliantstore.com/universal_laptop_adapters_laptop_ac_adapters_dekcell_al_3149.html
sau la noi asa: http://www.vitacom.ro/Products/6140/P_SUP_NBT70W-W/Alimentator-universal-Notebook-70W.html


Sau vrei de la 12VDC la 220VAC? Asa ceva gasesti, vezi de ex. aici: http://www.metrafo.ro/produse.html?keyword=invertor&where=0
 
Ultima editare:
Man, toate astea sunt pt 220 sau invertoare. E preferabil ce spunea Skipper, adica un adaptor direct de la 12 la 19 sau 20 de volti, ca se pierde energie importanta prin ridicarea si apoi coborarea tensiunii. Sper sa gasesc pe la astia cu electronice, cu toate ca pana acum n-am gasit nici pe net, nici in comert.
 
App Ibi, la invertoare nu se lucreaza in comutatie? Ce am vazut pana acum la UPS-uri de putere erau trafuri toroidale mici, ca la surse de PC. Pana la urma cred ca tot un invertor e cel mai sigur, sincer m-as feri de inserierea bateriilor, pt ca sursa de tensiune la bord e bine sa fie totusi de 12 V, pt lumini si restul de consumatori, majoritatea la 12 V, plus incarcarea tot la 12 V.
 
o sursa in comutatie redreseaza reteaua si o filtreaza, dupa care tensiunea o aplica unui chopper care o transforma intr-un semnal dreptunghilar de frecventa mare, care se aplica pe traful de ferita, iar in secundar se obtine tensiune ca la orice traf, insa avand frecventa mare,se poate incarca mai mult in sarma si se transfera puteri relativ mari cu sectiuni mici...invertorul face invers, ia 12 v il esantioneaza in impulsuri dreptunghiulare si-l aplica la traf, iar in sec obtii 220 v, care chiar daca e de frecventa mai mare n-are treaba decat cu frecventa limita a diodelor de pe 220 v, care oricum e mult mai mare decat cele cateva zeci de khz care-i are invertorul...si intr-un caz si in altul,tensiunea de iesire e supravegheata prin mecanisma de feed back...cam asta-i!
 
Scuze daca deturnez topicul putin, eu am un Dell alimentat la 19,5 V, consum 3,34 A, deci cam 65 de wati.

Eu am cumparat un alimentator dintr-o benzinarie in Germania de la 12 V la tot ce vrei intre vreo 14 si 22 sau asa ceva. Iti alegi tensiunea printr-un mic comutator si "jucaria" vine cu un set intreg de mufe care se potriveste la majoritatea laptopurilor... Mai putin la noul meu ThinkPad... de cand este Lenovo folosesc o mufa mai ciudata, pe vremea cand ThinkPad era facut de IBM aveam mufa in set... Alimentatorul este be barca, la proxima vizita ma voi uita ce scrie pe el, poate putem sa-l localizam pe net.

Cu vechiul ThinkPad mergea foarte bine, ducea calculatorul + docking station.

Asta cu docking station iarasi este un subiect... noile laptopuri nu mai au port serial RS232. Iar GPS-ul comunica pe RS-232. Iar RS-232 era numai pe docking station.

Intre timp am renuntat la docking station si mi-am procurat un adaptor USB/RS-232.
 
o sursa in comutatie redreseaza reteaua si o filtreaza, dupa care tensiunea o aplica unui chopper care o transforma intr-un semnal dreptunghilar de frecventa mare, care se aplica pe traful de ferita, iar in secundar se obtine tensiune ca la orice traf, insa avand frecventa mare,se poate incarca mai mult in sarma si se transfera puteri relativ mari cu sectiuni mici...invertorul face invers, ia 12 v il esantioneaza in impulsuri dreptunghiulare si-l aplica la traf, iar in sec obtii 220 v, care chiar daca e de frecventa mai mare n-are treaba decat cu frecventa limita a diodelor de pe 220 v, care oricum e mult mai mare decat cele cateva zeci de khz care-i are invertorul...si intr-un caz si in altul,tensiunea de iesire e supravegheata prin mecanisma de feed back...cam asta-i!

La asta ma refeream, deci si invertorul lucreaza cu chopper si trafuri mici cu spire multe, pt frecvente de ordinul zecilor de kHz. Se face banuiesc o conversie de frecventa de la zeci de kHz la 50 Hz, prin insumare sau diferenta. Intrebarea e cat de sinusoidala e tensiunea de iesire din invertor? Spun unii ca nu e chiar asa de sanatoasa, mai ales pentru chestii rotative: motoare, compresoare de frigider, si ma gandeam daca nu influenteaza rau alimentatorul de laptop.
 
La asta ma refeream, deci si invertorul lucreaza cu chopper si trafuri mici cu spire multe, pt frecvente de ordinul zecilor de kHz. Se face banuiesc o conversie de frecventa de la zeci de kHz la 50 Hz, prin insumare sau diferenta. Intrebarea e cat de sinusoidala e tensiunea de iesire din invertor? Spun unii ca nu e chiar asa de sanatoasa, mai ales pentru chestii rotative: motoare, compresoare de frigider, si ma gandeam daca nu influenteaza rau alimentatorul de laptop.

n-are nici o treaba cu 50 de hz, si nici cu sinusoidalul-un semnal dreptunghiular trecut prin traf sufera oricum o rotunjire a varfurilor....tesiunea de iesire de la invertor cu frecventa de khz e redresata foarte bine de diodele existente deja in sursa si se obtine tesiunea continua de 220 v care e prelucrata de choperul din alim calc...
 
Intrebarea e cat de sinusoidala e tensiunea de iesire din invertor?

Principiul de functionare este urmatorul: un invertor la o frecventa de comutatie de ordinul zecilor de kHz genereaza o tensiune dreptunghiulara modulata in latime de puls, mai bine cunoscut sub numele pulse width modulation PWM. Vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation

Componenta fundamentala este la 50 Hz.

La iesirea invertorului de obicei se pune un filtru trece-jos. Prin urmare, ce iese din convertor este numai componenta fundamentala la 50 Hz.

Exista si modele ieftine la care se economiseste acest filtru... In acest caz poti folosi invertorul numai pentru sarcini rezistive si inductive: becuri, motoare electrice... Insa tensiunea nesinusoidala nu se preteaza pentru consumatori neliniari cum ar fi o sursa de alimentare care contine un redresor cu diode.

Insa majoritatea modelelor au filtru trece-jos. Poti sa vezi pe ambalaj ce fel de consumatori se pot conecta. Daca sunt indicate calculatoare si televizoare poti fi aproape sigur ca tensiunea este sinusoidala.
 

Back
Sus