fasii lemn

salut, sunt nou pe aici, am studiat mare parte din posturile de pe acest forum. de ceva timp imi doresc sa construiesc un caiac (si pe viitor o canoe :D) dar pana acum nu am avut spatiul necesar (stau la bloc). ma gandesc ca din primavara sa imi inchiriez un garaj in care sa lucrez.

in trecut am facut cateva navomodele si ma gandesc ca in iarna asta sa fac 2-3 machete la scara 1:4 (sau chiar 1:3) pentru 3 caiace, din care apoi sa aleg unul pe care il voi construi 1:1. vreau sa il construiesc din fasii de lemn (pin si pin rosu daca am sa gasesc)

intrebarea mea e ce dimensiuni trebuie sa aiba fasiile pentru cel la scara 1:1 si de unde pot (daca pot) cumpara fasii de lemn din romania. daca nu, de unde pot cumpara lemn (sa am posibilitatea sa aleg fiecare bucata) si unde as putea sa il tai ?

mentionez ca cele 3 machete vor fi facute dupa un design propriu (cu cateva sfaturi de la sora mea care a facut caiac de performanta pana anul trecut)

as vrea sa fac ceva in genul acesta: http://img.nauticexpo.com/images_ne/photo-g/sea-kayak-touring-kayak-wooden-188048.jpg

va multumesc :)
 
Salut, bine ai venit!

Pentru fasii de lemn ai doua optiuni:
- cel mai complicat dar ieftin: le faci tu, debitate din scanduri, eventual le frezezi marginile sa le faci convexe/concave (vezi poza de mai jos)
- cel mai simplu dar mai scump: te duci la un tamplar care are lemn uscat pus deoparte si comanzi exact ce vrei

Dimensiunile recomandate de www.guillemot-kayaks.com, in inch si metodele de imbinare (prima fiind preferata)
CoveStrip.gif


Comparison.gif


Pentru design te poti inspira de la www.guillemot-kayaks.com, chiar as sugera sa cumperi un plan gata studiat, decat sa ai surpriza ca ai investit timp si bani intr-un caiac care "nu functioneaza".

Ai aici si o carte despre strip-building:
http://www.dump.ro/fisiere/0071475249-strip-planked-pdf/160832/dC5EHM8HKkqDSUXZ
 
multumesc pentru raspuns. am studiat ceva timp acel site si nu stiu de mi-au scapat dimensiunile de mai sus :)

peste putin timp voi cumpara cateva carti de pe amazon pe care am vazut ca le recomanda constructorii de caiace din us. dupa ce le studiez si construiesc si machetele am sa trec la cel 1:1.
 
din cate am citit pana acum am ajuns la concluzia ca trebuie sa cumpar lemn si sa il tai eu fasii. am sa cumpar de la holver, dar inca nu sunt sigur ce anume sa cumpar. ceva sfaturi? :D
 
de ce de la holver?
cred ca il poti gasi la orice depozit de materiale de constructie. nu tragi caiacul in fibra de sticla?
:noroc:
 
poti cumpara scandura de 25 mm grosime pe care apoi o tragi la 20 sau 18 mm, dupa care o fasiezi.
:noroc:
 
de la holver as vrea sa cumpar niste mahon si ma gandeam sa cumpar tot lemnul de acolo. am sa trag tot caiacul in fibra (interior si exterior). pe unde as putea sa fasiez lemnul ? nu prea am sculele necesare
 
sipci calibrate

de la holver as vrea sa cumpar niste mahon si ma gandeam sa cumpar tot lemnul de acolo. am sa trag tot caiacul in fibra (interior si exterior). pe unde as putea sa fasiez lemnul ? nu prea am sculele necesare

salut!cauta un timplar care lucreaza cu lemn (nu cu panouri din rumegus,etc)si spunei ce doresti,contra cost i-ti va trage lemnul la ce grosime si latime doresti!
bafta!
 
Sculele care ar trebui sunt un abric pentru tragere la grosime si un circular pentru fasiere. Pe astea la poti gasi si la un atelier care face sicrie sau alte mici tamplareli. Mai trebuie o freza pentru profilat muchiile (cove and bead) care s-ar putea afla tot in acelasi tip de atelier.
:noroc:
 
salutare man ,
un mic sfat (valabil pt toata lumea) ;fii cu bagare de seama cu cei de la Holver ,negociaza pana te plictiseti tu si li se face lor foame!eu m-am lovit de ofertele lor cu "discounturi" !in momentul asta am o lucrare la Holver Brasov si am cerut o oferta la Okoume de 6 mm! surpriza; e cu 40 de lei mai ieftin/foaie ,decat a celor de la Bucuresti , a caror oferta s-a schimbat (pt mine) de la zi la zi dupa ce am fost p-acolo (nu mi-au recunoscut mecla)!
ideea e sa nu te lasi impresionat de discountu lor, facut la prima vedere!b-)
in rest ....succes!:noroc:
 
E o mare problema cu holver , suntem cam mici pentru ei si li se cam rupe . La mine si-au cerut scuze pentru "promtitudine" , dar tot ce stiut ei au facut . Acum am o comanda data la 1 nov si inca nu am proforma , dar nici eu nu am avut chef de ei , o sa-i stresez saptamana asta ca o sa am ceva timp liber .
Problema e ca si Arabesque au fix aceeasi politica , "pleaca ba nimic , ca ne plictisesti " . Optica romaneasca . Nu mai poti cumpara de numai 15 mil odata , la ei , trebuie sa iei cu camionul sau sa perii un rahat de agent descult . Poate reusim sa ne combinam sa cumparam pe acelasi nume ca sa avem rulaj mai mare , ca altfel o sa ne vada .
 
Confirm si eu treaba cu Arabescu, cu toate ca am intrari si relatii, trebuie sa ma abonez la dat limbi cand e vorba de cumparat cantitati mici. Cat despre Holver, am avut o experienta foarte placuta cu filiala lor din Constanta, foarte de treaba tipii. La inceput mi-au spus ca zona mea apartine de Bucuresti, dar la insistentele mele (mi-e sila de traficul auto spre Bucuresti), au fost de acord, si abia dupa ce am luat marfa mi-au spus ca puteau sa-mi asigure si transportul daca le spuneam dinainte :D.

Apropo, ma bag si eu la combinatii cand vreti sa luam materiale in cantitate mai mare, sa iesim mai ieftin. Mie imi trebuie niste okoume, placaj de plop si niste mahon. Care va hotarati, dati o sfoara pe forum, la rubrica "cuplaje achizitii materiale", si ne bagam in gashca sa luam de unde ne e mai bine, apoi impartim prada frateste, dupa contributie :).
 
nu e neaparat necesar sa luam mai multi odata , ci doar sa facem rulaj prin mai putini , ca te vad si aia putin altfel , nu asa ca a venit iar descultul ala de ia 4 placi si mai vrea si pret bun .
 
Singura varianta ar fi ca toate achizitiile sa se faca pe o singura firma pusa la dispozite de un barcahoolic. Dupa ce se vor face mai multe achizitii pe aceeasi firma, se va putea face o negociere. Daca firma pe care se va face achizitia este si client Holver mai vechi..... astfel discountu'-i gata.

Propuneri?
 
Singura varianta ar fi ca toate achizitiile sa se faca pe o singura firma pusa la dispozite de un barcahoolic. Dupa ce se vor face mai multe achizitii pe aceeasi firma, se va putea face o negociere. Daca firma pe care se va face achizitia este si client Holver mai vechi..... astfel discountu'-i gata.

Propuneri?

Eu as fi dispus sa-mi pun firma la bataie pentru acest scop nobil.
Desi in momentul de fata nu sunt client Holver, cred ca nu sunt impedimente sa devin.
Nu pot sa ma ocup de transport si depozitare, deci acest lucru trebuie sa-si rezolve fiecare. Holver avand mai multe depozite/filiale prin tara, fiecare ar putea sa-si ridice marfa de la cel mai apropiat, iar factura s-ar face pentru firma mea.
Fara sa ma imbogatesc de pe urma voastra, dar pentru acoperirea unor cheltuieli (telefoane, formulare, contabilitate, etc.), pretul de vanzare catre barcaholici ar putea sa fie cu un mic procent in plus fata de pretul de cumparare, deci categoric sub pretul de lista.
Fara sa fac calcule complicate, m-am gandit la un 4-5%, din care platesc impozit (16% + ce se mai inventeaza) si suport cheltuielile amintite mai sus.

Deci , cam asta ar fi oferta mea pentru rezolvarea problemei.
Hai sa facem barci si sa :sail:
 
Multumim foarte mult. Ideea de baza era doar sa apara un singur client(nici nu este important daca se inregistreaza factura in contabilitate sau nu) pe cat mai multe tranzactii, astfel incat la un moment dat sa se poada duce cineva la eu si sa zica: "Ba nea Holver si Polydis, eu am cumparat de matale de j'de mii de ioroi si am platit si cash pe deasupra, ia baga si matale o reducere la mandelu ca merit".
Cat despre o mica atentie catre mijlocitor, s-ar putea concretiza prin multumirile noastre calduroase si reducerea de T.V.A. in cazul inregistrarii facturii in contabilitate.
 
Apreciez mult multumirile barcaholicilor si poate o :noroc: (dar nu neaparat).

Am inteles exact idea si nu vreau sa profit de pe urma nici unui barcaholic. Acest lucru trebuie sa fie foarte clar!
Cum am amintit, nu am facut calcule, dar costuri apar vrand-nevrand.
In contabilitate trebuie inregistrat oricum ca doar se emite factura de catre Holver pe numele firmei mele, deci daca a intrat, trebuie si sa iasa de pe stoc. Iar in cazul acesta nu vad cum se poate reduce TVA-ul.
Plata cu cash este OK, dar hartiile tot pe numele firmei se emit...

In concluzie: nu-mi trebuie mai mult, nici macar "o mica atentie", decat sa pot sa acopar eventualele cheltuieli.
 
Completare:

Odata un discount negociat, de exemplu 30%, barcaholicii ar putea cumpara cu -25%, conform propunerii de mai sus.
Ajungem cu firma la -40% - pt. barcaholici: -35%, deci sub pretul de lista fara dureri de cap, chiar pentru un singur placaj.

:rock:
 
momentan holver livreaza in locatie , problema ar fi ca nu cred ca ar accepta prea usor sa livreze cate 2-3 placaje de fiecare data pe alta locatie .
Nu ai cum sa nu bagi facturile in contabilitate singura varianta ar fi sa nu se factureze mai departe si materialele sa fie bagate la uz intern . Atunci da se scade TVA , se scad impozite etc , dar deja e evaziune .
Eu am luat de la ei dar nu am firma pe profil asa ca nu ma pot incarca asa mult cu lemne din moment ce eu ma ocup de internet .
 

Back
Sus