Independenta

Sunt convins ca stiti cu totii despre ce e vorba. Recent am gasit pe Internet niste imagini zguduitoare ale catastrofei din 1979. Nu am putut sa nu remarc numarul destul de mare de accidente navale din regiunea Bosforului in care au fost implicate nave romanesti.

01.html


tyazi3.jpg


tyazi2.jpg


tyazi6.jpg


288663-lg.jpg
 
Ultima editare:
Episodul Independenta este cauza principala pentru care am evitat sa ma fac marinar profesionist, cu toate ca poate asta ar fi fost vocatia mea profesionala. In 1984 parintii mei au fost in Turcia si au facut cateva poze epavei sinistre a petrolierului romanesc, de pe feriboatul Sirkegi-Haydarpasa. Tin minte si acum ce frisoane ma treceau cand priveam pozele alea :(.
 
Petrolierul de 150.000tdw a fost proiectat la ICEPRONAV si construit la SN Constanta. Impreuna cu Biruinta (comandata si de Basescu) si inca una nu mai tin minte cum se numea au fost cele mai mari nave ale flotei comerciale a Romaniei.

A fost lovita cand se intorcea cu din Libia la intrarea in stramtoare de catre un cargou grecesc. Vina a apartinut cargoului care nu a respectat regulile de circulatie in stramtoare si s-a abatut de la traiectoria sa.

A fost un act de sabotaj asupra economiei romanesti.
 
Petrolierul de 150.000tdw a fost proiectat la ICEPRONAV si construit la SN Constanta. Impreuna cu Biruinta (comandata si de Basescu) si inca una nu mai tin minte cum se numea au fost cele mai mari nave ale flotei comerciale a Romaniei.
Din cate stiu al treilea era Libertatea. L-am vazut in port in Constanta la dana 72 (parca), in 88 cand eram militar. Era imens, dar in dana 73 era un mineralier si mai mare, Mineral Diamond, parca.
A fost un act de sabotaj asupra economiei romanesti.
Au mai circulat niste zvonuri legate de trafic cu armament catre arabii de la care luam petrol si ca asta ar fi fost motivul. Intradevar, pierderea lui a fost o catastrofa pentru economia romaneasca si daca mi-aduc mai bine aminte, la sfarsitul anilor 70 a inceput perioada neagra a vietii romanilor in comunism.
 
Ultima editare:
Intradevar, pierderea lui a fost o catastrofa pentru economia romaneasca si daca mi-aduc mai bine aminte, la sfarsitul anilor 70 a inceput perioada neagra a vietii romanilor in comunism.


A avut asigurare,fara indoiala.Banii s-au recuperat, pacat de bietii marinari.
Dupa multi ani de la intamplare am navigat cu seful mecanic care a fost acolo si unul din cei trei care au scapat....o epava de om.
 

Back
Sus