Salvati Periprava

Salutare
Periprava. Este un loc minunat pe care l-am descoperit in 2002 si de care m-am indragostit pe loc.
Nu sunt un impatimit al forumurilor dar incerc prin acest topic sa ii adun la un loc pe toti cei care sunt indragostiti de barci, Delta dar mai ales de Periprava. Stiu ca suntem foarte multi si ca avem multe subiecte de dezbatut. Sper ca prietenii de la barcaholic sa ne gazduiasca pana reusim sa ne organizam cu un forum si/sau eventual, un site. Le multumesc anticipat.
Ideea acestei discutii a venit dupa mai multi ani de Periprava, dupa ce am cunoscut aproape toti oamenii de acolo cu problemele si framantarile lor si totul a culminat cu articolul din Romania Libera si reactiile firesti care au aparut dupa.
Cei care nu l-au citit il pot gasi aici.
Ma gandeam la o campanie de informare a satenilor, la limitarea modului in care francezii, radutii si altii invadeaza locuri cum este Periprava. Practic ei se bazeaza pe naivitatea oamenilor, pe saracia lor si pe lipsa surselor lor de informare.
Va rog sa vedeti si acest material
 
Ultima editare:
Trist dar n-avem ce sa facem si nu sunt genul care se resemneaza. Daca frantuzul are acte n-ai ce sa-i faci. De vina sunt lipovenii ca nu-l pun la punct, eu stiam ca cei din delta sunt mai coiosi.
 
Parca la el la Oradour nu s-au facut pensiuni de "turism ecologic"!
Si nici la Coventry! Si parca nici la Auschwitz nu le-a dat prin cap sa se apuce de turism in locul in care au fost omorâţi mii de oameni!
Singura metoda prin care i-am putea opri din nelegiuri si betonări fi sa facem cum fac corsicanii care doar aşa au reuşit sa-şi păstreze insula curata!
 
Nici eu nu pot sa ma resemnez si tocmai de aia am initiat discutia. Lipovenii sunt coiosi dar au niste probleme: nu sunt informati si sunt foarte creduli. Eu stau acolo peste 50 de zile intr-un an. Ii aud zilnic si ii cunosc. Habar nu au ce acte are francezul, habar nu au ce proprietati are (daca are). Ideea este sa incercam sa ii informam corect pe toti iar ei vor sti cum sa reactioneze. Daca recitesti materialul din Romania Libera vei vedea ca nu are acte de proprietate pe TEREN, doar pe cladiri. El a ingradit accesul pe mii de hectare care nu ii apartin. In final, daca nimeni nu face nimic, o sa obtina si actele pe teren.

Francezul si-a angajat paznici din sat, ii manipuleaza pe sateni prin dezinformare, anu asta a injunghiat vaca unuia care i-a intrat pe domeniu (nu pot sa ii spun proprietate), a instalat un tun langa sat care din zece in zece minute sperie pelicanii care eventual i-ar manca pestele din helestee (va dati seama in linistea de acolo doar asta iti lipseste - cred ca si disimuleaza astfel eventuale partide de vanatoare), a instalat butoaie cu porumb pe domeniul lui ca sa atraga mistretii, etc.

Asta in timp ce Raduta pare mai retras in ultima vreme la fel ca si partidul care il sustine, PSD. Cu toate astea, in vara a obtinut o hotarare de la Tribunal prin care reintra in drepturi cu concesiunea. Nu i-a ajuns. A mers pana acolo incat a obtinut si implicarea Politiei de Frontiera in demersul lui de a lua banii de la pescari. Anul asta, Ministerul de Interne, pe vremea lui Nica (PSD) a trimis chiar o hartie catre Pol de Frontiera prin care ii insarcina pe astia sa ii sprijine pe concesionari in activitatea lor. (Fiecare intelege ce vrea...). In cazul in care nu acceptai sa platesti oamenii lui se intorceau cu politistii si te luau pe sus, iti confiscau sculele etc.
 
Ultima editare:
.. El a ingradit accesul pe mii de hectare care nu ii apartin. In final, daca nimeni nu face nimic, o sa obtina si actele pe teren.
Francezul si-a angajat paznici din sat, ii manipuleaza pe sateni prin dezinformare, anu asta a injunghiat vaca unuia care i-a intrat pe domeniu (nu pot sa ii spun proprietate), a instalat un tun langa sat care din zece in zece minute sperie pelicanii care eventual i-ar manca pestele din helestee (va dati seama in linistea de acolo doar asta iti lipseste - cred ca si disimuleaza astfel eventuale partide de vanatoare), a instalat butoaie cu porumb pe domeniul lui ca sa atraga mistretii, etc. ..

Oare ce i s-ar întampla unui român care ar îngradi un teren care nu-i al lui in Franţa? Ca în Corsica ştiu sigur ce-ar păţi şi numai dacă ar planta gard viu unde nu trebuie! Merde!
 
Cu siguranta trebuie ca lucrurile sa fie lamurite ! Insa , nu e 100% evident ca francezul ar face ceva rau . In esenta el baga bani intr-o zona saraca ( gasind de cuviinta sa faca aceasta investitie chiar daca pamantul nu e al lui ) in scopul de a aduce acolo in viitor turisti si pescari , dand astfel de lucru si localnicilor . Si sa nu uitam ca lipovenii sunt oameni extraordinari , dar au si ei uscaturile lor ( hoti , betivi , braconieri ) de care acesti investitori trebuie sa se pazeasca . Eu nu cred ca demersul francezului este daunator , din informatiile primite pana acum.

Daca aveti vreo acuzatie concreta si probata , atunci este alta discutie.
 
Dupa parerea mea (poate gresita) oamenii nu au ce cauta in Delta mai mult decat sunt deja. Farmecul Deltei este salbaticia, practicarea unui turism intens indiferent de beneficii vor duce la distrugerea Deltei asa cum o stim acum. E un lucru demonstrat, omul NU sfinteste locul ci absenta lui.
 
Si pe primar cine l-a votat? Nu cumva chiar localnicii? Si nu cumva primarul se poate opune concesiunii si abuzurilor?

In acelasi timp poate fi considerata implicarea fostilor detinuti politici pentru a transforma inchisoarea in muzeu (orice democratie, fie ea si originala, trebuie sa accepte dreptul la opozitia politica - actuala sau trecuta). Un proces la Curtea de Justitie de la Haga nu le-ar spori viitoarea posibila clientela. Adica cineva trebuie sa strige bloody murder si poate neo-comunitarii se trezesc putin din amorteala. Romeo are dreptate. Nimeni nu s-a gndit sa faca club-med la Auschwitz.

Cit despre sylvain remetter, oportunist asa cum este, e doar un pion menit sa canalizeze frustrarile pe alta cale. In mod cert un Roman nu poate face in Franta mai mult decit ii permit alesii lor (care sint putin mai rezerevati ca ai nostri – dar nu cu mult).
 
cumpar pamint agricol Periprava (o metoda de salvare a ei )

Sunt din Republica Moldova si sunt interesat sa cumpar pamint agricol in zona Periprava la un pretz mic (evident), ca dealtfel nici nu-mi produce interes. Sunt si eu partas al productziei ecologic pure, fara a incerca tulburarea faunei si florei salbatice. Nu sunt interesat in pescarie sau turism, dar ideea francezului o gasesc ca una potrivita . Ba si mai mult nu gasesc nimic rau in a crea o zona ecoturistica cu doar 100 locuri , pe cind populatzia Peripravei numara si ea 140 locuitori. Atita timp cit nu se va extinde pentru a pune in pericol fauna si flora de-acolo , afacerea francezului consider ca e una pozitiva , care ar aduce localnicilor o crestere economica .
Catre danielul2002 : daca itzi petreci peste 50 de zile anual in acea zona si daca ii stii pe majoritatea populatziei de-acolo , ai putea te rog sa le zici ca sunt interesat sa cumpar teren agricol fie si mlastinos , important e sa fie ieftin si de preferabil consolidat (adica nebucatzat in particele mici), iar pescuitul , vinatul de animale si pasari salbatice , turismul in zona, si loturi de constructzie (cu exceptzia doar daca m-as muta cu traiul acolo) - nu ma intereseaza. Astept propuneri la adresa de e-mail din forum sau la scurtu.andrei@gmail.com. Gurile Dunarii - pamint moldovenesc , Stefan cel Mare - respect !!
 
in zona Periprava se poate cultiva foarte bine orezul numai ca-ti trebe chinezi ,asa cum ca sa sudezi niscai aluminiu i-ti traba americani! hac, asa cred yo!
 
in zona Periprava se poate cultiva foarte bine orezul numai ca-ti trebe chinezi ,asa cum ca sa sudezi niscai aluminiu i-ti traba americani! hac, asa cred yo!

Aha, acu' m-am prins si eu de ce-i trebuie teren agricol tocmai la Periprava! Ca sa aduca lucratorii cu vaporul! Si fiind vorba de chinezi, nici nu-i trebuie un vapor mare!
 
Sau poate vrea sa faca o investitie mai speciala pentru chinezi - un cimitir :eek: , sa nu fie numai la Sulina cimitir international. Cica in China din cauza ca-s asa multi si locu e putin, in cimitire fac aia gaura cu sfredelu si ingroapa mortii in picioare :rock:
 
Sau poate vrea sa faca o investitie mai speciala pentru chinezi - un cimitir :eek: , sa nu fie numai la Sulina cimitir international. Cica in China din cauza ca-s asa multi si locu e putin, in cimitire fac aia gaura cu sfredelu si ingroapa mortii in picioare :rock:

Pai d'aia nu declarara oltenii razboi chinezilor. Ca nu avura loc de cimitire.
 
Hai c-ati scapat in offoff-topic.

Am fost in octombrie la Periprava si am stat la francez. Simplificat si punctual am constatat acolo urmatoarele:

-francezul e turbat dupa Delta :agree:
-lupta cu braconierii de peste si nu accepta decat catch&release :agree:
-pe alta parte braconeaza pasaret si mistreti :oops: urasc armele!!!
-stiucile si crapii de pe incintele lui sunt :rock:
-partea istorica a puscariei nu mai exista, pana sa preia francezul s-a furat caramida cu caramida. Hotelul este de fapt corpul administrativ al inchisorii si este singura parte renovata.:(
-incearca sa se ajute cu bastinasii :) Am avut un baiat, ghid de pescuit care mi-a povestit ca prima oara cand l-a prins braconand l-a pus pe fuga, a doua oara i-a pus pielea pe bat, iar a treia oara l-a angajat, ca asa macar il avea sub ochi si-i dadea si o paine b-)

Pe de alta parte, nu pot uita nici o secunda nici carentele de educatie si mentalitatea primitiva a bastinasului tipic. La simplitatea oamenilor din Delta s-a grefat cultura manelistica de la tv, dorinta de a face banu' oricum, inclusiv din "electrificare" si bautura ieftina, langa ei se adauga marii rechini care braconeaza legal, marletzii pantofari de vichend si rezulta distrugerea accelerata a Paradisului.
 
Am fost in octombrie la Periprava si am stat la francez.

Ceva poze de la locul faptei?

Asta cu francezul care e mare iubitor de Delta, mare ecologist cu catch&release si care braconeaza pasaret si mistreti mi-a placut! Model de pus in icoana!
 
Ultima editare:
Hai c-ati scapat in offoff-topic.

Orice-ai spune, pana la urma intruderu' ramane tot un feudal nemernic care vrea sa taie si sa spanzure dupa gustul lui, in loc de peste omu' are gusturi rafinate de vanat ;). Din partea mea, astia sunt canceru' Deltei si cu ei ar trebui inceputa curatenia. Bastinasu si-ar vedea de treaba lui cum a facut atatea sute de ani, daca n-ar fi cotropit de tot felu de baroni si gorilele lor. Vezi cazul Sf. Gheorghe, ce s-a intamplat acolo de cand s-a instaurat dictatura lui Sorin Marin, care din fericire a mai pierdut din putere pe vremea lui Tariceanu si Base.
 
Vali, nu sunt in nici un fel fanul francezului, am scris doar cateva observatii, unele de bine, altele de rau. Nici n-am vrut sa comentez preturile de 5 stele, sa nu creada careva ca-s vreun oligarh ratacit pe forum ( am fost moka acolo, ca altfel... ), sau talentele de pescar superior ale lui Sylvain.

Din pacate, daca la francez am gasit si bune, in ce priveste bizonul autohton ( bastinas sau baiat subtire de Bucale ), n-am gasit nici o influenta pozitiva asupra Deltei, ci numai nenorociri :(
 

Back
Sus