barca mea modificata pe ici pe colo in partile esentiale

inutil sa mentionez ca una din barcile cele mai neconforme cu delta si cu apa in general e laguna minor, productie autohtona. insa dorinta ce m-a animat, de a rezolva problema, a fost atat de mare incat am apelat la vali, si cu ideile noastre cap la cap uite ce a iesit...DSC03170.JPG

DSC03171.JPG

DSC03172.JPG

DSC03175.JPG

DSC03173.JPG

DSC03174.JPG

DSC03177.JPG

DSC03189.JPG

DSC03187.JPG

DSC03183.JPG
barca va fi impinsa de 6cp, asa ca astept pareri, inainte de a o da la apa. mentionez ca inante mergea doar in deplasament, din cauza unei forme ciudat de semicirculare la pupa.nr meu e 0752293931, pentru cei ce vor detalii, ca intru rar pe net. va sun eu, ca nu e criza la minute.
 

Atașamente

  • DSC03179.JPG
    DSC03179.JPG
    77 KB · Vizualizări: 369
Ultima editare:
Avand in vedere ca Beni intra rar pe forum, imi permit sa va raspund eu: modificarea principala a barcii a fost latirea jumatatii pupa (plus 40 cm la oglinda), si formarea fundului plat dupa modelul Laguna 480, pentru a intra in glisare si pentru stabilitate si flotabilitate marita. Iar despre ce parere avem, Beni ar vrea sa stie daca intra in glisare cu motor de 6 cai, ceea ce eu cred ca e totusi putin, ar trebui macar 10. Oricum, asta tot pe apa se va vedea.
Laguna Minor originala are pupa foarte ingusta si rotunjita, e o barca de lacuri linistite, buna pentru vasle si motoare mici, pe cand Beni o foloseste exclusiv pe Dunare si in Delta, unde ai nevoie de motor mai puternic ca sa inaintezi impotriva curentului si vantului. Plus ca in afara de valurile de la vant, de multe ori intalnesti valuri serioase de siaj, care daca nu esti atent, te pot face tumba imediat. Asa ca Beni a aplicat din nou mai vechea lui solutie cu cilindrul de siguranta, care asigura flotabilitate importanta in cazuri nefericite, plus bord liber suplimentar pentru protectie la val.
Am inteles ca inauntru sunt peturi de 5 litri, si cred ca trebuiau scosi si suportii de strapazane cand s-a fixat cilindrul. Oricum, fata de cum a plecat barca de la mine, structural nou-nouta, dar nefinisata, Beni merita toate felicitarile pentru cum arata barca acum. S-o stapanesti sanatos Ben, si sa-i fugaresti pe braconieri prin balta cu ea :).
 
Deci carnatzii aia bine legati cu sfoara sant PETuri de 5 l pentru marirea flotabilitatii, sau n-am priceput eu? Daca e asa, ceva clar imi scapa la solutia asta!
 
=))
ala e matzul de la caltabos vopsit in gri, pet-urile de aproximativ 5 l sunt in interior, pe post de carne si sunca :)) dar astea nu merg cu postul :))
 
deci

vali stie de o solutie pe care o aveaam in cap mai de mult, insa care a suferit un up-grade. daca realizam din pet-uri tubul ar fi aratat mai sf. si atunci am cumparat un fel de folie de pus ca izolatie sub parchet, dar de grosime 2cm, am rulat-o pe latime si i-am dat forma aceasta. apoi, cu banda scotch panzat, foarte scump... am rulat, impermeabilizat si intarit folia, care de fapt e o spuma, cam cum era izoprenul de dormit in cort, si am legat ansamblul de barca. are 5-7 kg toata treaba, si in caz de flick flack te tine bine deasupra. si e comfortabil la tinut mana in mers...
anul trecut am avut in probe sistemul, si m-a scos din bube, cu copil mic in barca. acum doar l-am definitivat. ideea mia venit de la rib-uri, dar mai abitir de la rid-urile de la walker bay ... si mai ales, sincer de la ridurile de pe frunte la intalnirea cu --scuze-- labagiii de delta. cu sutele de cai... ma rog, stiti voi.
 
Ultima editare:
in plus

din ce am citit pe acest site si din examenul de permis de navigatie, stiu ca barcile au niste minime cerinte pt a naviga in siguranta
doua din ele sunt flotabilitatea si nescufundabilitatea. unii le confunda, nu si cei care am patit-o. flotabilitatea barcii mele e data de forma si structura ei . insa in conditii extreme, tubul flotor poate suplini in tangaj sau ruliu, flotabilitatea. dr in esenta scopul vizeaza nescufundabilitatea. adica daca crapa tot si intra apa, sub banchete, pupa e plina cu polistiren si spuma, bancheta prora e cu aer,iar tubul e ultima reduta. teoretic, barca plina cu apa, cu oameni, cu echipament, nu se duce balbadac la fund. ca sa nu lungim pelteaua,... asta o stiu de la vali, cu pelteaua..., spuma aerul polistirenul tubul sunt siguranta mea alaturi de veste si de tot ce e in barca asigurat in chingi. flotabilitatea marita a acestor elemente nu e vesnica, insa cam 24-72 ore sigur rezista. incet dar sigur toate se imbiba cu apa. insa in delta e suficient de ok.
in unele poze se vede un material galben in barca... ei bine ala e miezul tubului. si se ia de la dedeman aproape moca.
de pus la apa e cam greu, caci vali mi-a facut o recomandare sa mai am rabdare sa se inchide cicatricile polimerizand complet. dar veti fi primii care veti afla. promit.
salutari vali si merci de ajutor, de aprecieri, si sper ca ceea ce am definitivat eu sa intregeasca doar efortul tau. am vrut sa fie si o lectie altora ca mine, cu pasiunea calatoriei pe apa, dar care nu avem bani de supernove... si astfel am salvat si o barca, ceea ce poatee face oricine. am visat ceva, si a iesit. acu la apa stiu ce ma asteapta, oricum in barca asta de acum voi simti ca e cum am visat.
as vrea ca prima mea iesire sa fie prutul, de la iasi la dunare...
 
Ultima editare:
Ti-e frica, da' te si mananca...

Oricum, daca pe un canal de 10 m latime, cand stai legat si dai la peste, trece pe langa tine un gibon-labagiu-cu-225cp-in-plin, tot ai de scos apa si cu RID-u tau ( poate mai putina, dar la fel de uda ), iar de dus la fund nu cred ca se pune problema nici macar cu copaia nemodificata. O singura data mi-am furat-o fara drept de apel, de la cel mai urat agregat plutitor, infamul catamaran de Sfantu, care m-a aruncat pe mal, de mi-a stat inima in loc.:titanic:

6 cai frumosi cred ca te pot "scoate din apa", dar maxim in 2 persoane si fara o tona de scule.
 
Domnule ben sau domnule vali imp puteti spune si mie cum ati reusit sa faceti pupa asa de lata ....am si eu o barca egreta cu aceeasi problema .....cum a-ati facut-o asa???............nu sa ingreunat pupa prea tare ca din cate am vazut eu laguna minor e mult mai ingusta..............acelasi lucru as vrea sa ii fac si eu barcii mele
 
multumiri si astept idei , pareri...

Imi place ideea cu colacul.
In special solutia cu umplerea. Ingenios. De fapt demult visam la un astfel de colac pentru barca mea de aluminiu cu jet. De cateva ori era sa mi-o umple apa in rapide si daca se umple de duce direct la fund.
Intr-o lume ideala, daca eram in locul tau, as fi vorbit cu Vali sa imi adauge o margine de jur imprejurul barcii, la nivelul gunwales (iertaree!), eventual daca se putea face si un profil semicircular si as fi atasat alea acolo, de jur imprejur, in loc de "pe" gunwales. Acum, daca e sa visam vorbeam si cu Bratuescu de un balon si gata RIB-ul.
Vezi ca din experienta Ducktape - banda aia argintie are durata de viatza de cel mult doi ani, si in cateva luni devine lipicioasa. Gandeste-te la o solutie sa o acoperi.
 
am si eu o intrebare la TOATA LUMEA!! vreau sa modific dintr-o barca de salvare care arata ca in poza de mai jos sa arate ca un cat boat din poza alaturata celei de jos. SE POATE ORI NU. ori macar niste idei. MULTUMESC ANTICIPAT.
 

Atașamente

  • barca.jpg
    barca.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 150
  • Model nou 3d-Model 1.jpg
    Model nou 3d-Model 1.jpg
    14.6 KB · Vizualizări: 132
Nu stiu sa-ti raspund, eu as zice ca merita incercarea doar daca vrei din tot inadinsul; dar vin cu o intrebare: e unul din voinicii care traverseaza Razelmul intre Jurilovca si Portita asa-i?
 
cred ca da. asa am inteles de la cei care vor sa faca asta. eu doar ajut. le-am pus la dispozitie la scara modele sa isi faca o idee. mersii ca ai raspuns
 
Ultima editare:
salut! razvane trebuie mai multe detalii de constructie,ce-l putin 2 desene(poze) cu sectuni: longitudinala si transversala,asta pentru a vedea daca corpul barcii poate fi folosit si ca velier.dupa poza expusa nu prea cred,dar nu se stie ce-i in apa..............:) mai vedem dupa........
 
pai asa le-am zis si eu indivizilor!!! macar niste poze sa imi dea. Cica are 8 m lungime si 2,9 latime si ei cred ca e cea din poza ;). are un motor de 45 CP inboard care nu e prea functional si care e posibil sa incurce mult la felul cum e pozitionat. Om trai si om vedea. mersii de raspuns:)
 
Ultima editare:
Salut
Mi-am luat si eu de curand o Laguna Minor si un Mercury de 8 cai frumosi. Nu am facut pana acum decat o plimbare scurta cu ea si ce nu mi-a placut la ea este ca nu prea se aseaza cum trebuie. Am fost in plimbare cu ea, eu in spate la carma si un altul in prova, in total cam 200 kg si la vit max mergea destul de repede dar eu nu mai vedeam in fata nimic. Se ridica prea tare de bot. Multi mi-au spus ca motorul este prea puternic.Ce as putea eu sa-i fac sa gliseze cum trebuie? A incercat cineva aripiarele care se monteaza pe cizma motorului? Ajuta la ceva?
 
salut! razvane trebuie mai multe detalii de constructie,ce-l putin 2 desene(poze) cu sectuni: longitudinala si transversala,asta pentru a vedea daca corpul barcii poate fi folosit si ca velier.dupa poza expusa nu prea cred,dar nu se stie ce-i in apa..............:) mai vedem dupa........

e asemanatoare la corp zic eu (ce se vede in poza ) cu cea din imaginea de mai jos. cam asa am vrea sa o aducem la final. visul meu e sa fac o natalie 700. am inceput sa ii fac planurile in acad. dureaza ceva. Mersii de raspuns
 

Atașamente

  • IMG_4532.jpg
    IMG_4532.jpg
    86.3 KB · Vizualizări: 99
Salut
Mi-am luat si eu de curand o Laguna Minor si un Mercury de 8 cai frumosi. Nu am facut pana acum decat o plimbare scurta cu ea si ce nu mi-a placut la ea este ca nu prea se aseaza cum trebuie. Am fost in plimbare cu ea, eu in spate la carma si un altul in prova, in total cam 200 kg si la vit max mergea destul de repede dar eu nu mai vedeam in fata nimic. Se ridica prea tare de bot. Multi mi-au spus ca motorul este prea puternic.Ce as putea eu sa-i fac sa gliseze cum trebuie? A incercat cineva aripiarele care se monteaza pe cizma motorului? Ajuta la ceva?


Daca are "bot" inseamna ca mushca tare... ) Partea aia care se ridica se numeste "prova". Doi, esti off topic. Trei, Asa au asieta lagunele cand sunt in mars, nu este motorul mare, am vazut braconieri cu motoare mai mari pe lagune. Aripioarele nu te ajuta la asieta. Da-te cu ea o perioada si apoi vinde-o si cumpara o barca cu o asieta care sa iti placa mai mult, adica sa nu fie atat de apupata in mars. Black Sea de exemplu, sau alta care iti place tie.
Navigare placuta.
 

Back
Sus