PDA

View Full Version : Portul turistic Mangalia

bibicu13
13 Jan 2010, 11:48 AM
Hai ca incerc sa pun cap la cap toate informatiile despre portul turistic Mangalia :D

Capacitatea portului are urmatoarea configuratie, beneficiind de facilitatile specifice de baza, ce totalizeaza 146 locuri de acostare, dupa cum urmeaza:

- 22 locuri pentru nave cu lungimea de 8 m;
- 22 locuri pentru nave cu lungimea de 9 m;
- 30 locuri pentru nave cu lungimea de 11 m;
- 42 locuri pentru nave cu lungimea de 13 m;
- 20 locuri pentru nave cu lungimea de 15 m;
- 10 locuri pentru nave cu lungimea de 18 m;
- 7000 mp alei carosabile si spatii parcare;
- 1800 m amenajati pentru gradene (pe tronsonul 1).

Facilitati (daca se pot numi asa chestiile de mai jos):
- paza 24/24
- apa
- curent
- o ghereta a politiei de frontiera
- rampa de lansare a ambarcatiunilor mici (nu se percep taxe de lansare)
- statie de combustibili
- o carciuma tip cort
- o camera web prin zona: http://www.mangalia.ro/p-47-camere_web.html

Administrarea e facuta de ADP Mangalia. Tot acolo se platesc si taxele de acces.

Revin cu niste preturi (cred ca sunt tot cele de anul trecut) si cateva poze.

gvincentiu
13 Jan 2010, 01:05 PM
Mai scrie, te rog si accesul auto, taxe si posibilitati parcare auto+peridoc.

bibicu13
13 Jan 2010, 02:06 PM
Mai scrie, te rog si accesul auto, taxe si posibilitati parcare auto+peridoc.

Accesul auto este facil. Pur si simplu se face la stanga din drumul principal ce trece prin centrul Mangaliei (imediat cum ai trecut de vechea cladire a postei).
Au o parcare destul de mare. Exista o bariera insa sta tot timpul ridicata si nu se percep taxe de parcare.
Mie nu mi-au cerut bani nici pentru parcarea peridoc-ului insa eu am decis sa il las la ai mei la curte (la 10 km de Mangalia).

Taxele anul trecut erau:
1-5 zile, 2 Euro/ml/zi
5-15 zile, 1.8 Euro/ml/zi
30 zile, 1.45 E/ml/zi
180 zile, 0.75E/ml/zi
360 zile, 0.5 E/ml/zi

O sa trec zilele astea pe acolo sa le reverific insa nu cred ca s-au schimbat.

Pe 15.01.2010 o sa fie o sedinta a consiliului local Mangalia iar printre subiecte figureaza la punctele 2 si 3 (din 11) 2 chestii:
- Pct.2 : Proiect de hotarare privind aprobarea studiului de fezabilitate "CLUB NAUTIC CALLATIS"
- Pct.3 : Proiect de hotarare privind aprobarea proiectului si a cheltuielilor legate de proiectul "CLUB NAUTIC CALLATIS"

Tinand cont ca pe aici cei de la primarie se tot cearta de vreun an (primarul Tusac a fost demis de CJ CT, astia se pregatesc de alegeri locale, cei de la PDL au vrut sa demoleze terasa din port etc) cred ca o sa fie interesant de vazut ce vor "dezbate" ei pe 15.01.2010 referitor la "CLUB NAUTIC CALLATIS".

adrian.n
13 Jan 2010, 07:16 PM
prietene, statzia de combustibile este ilustra, minunata, magnifica dar lipseste cu desvarsire si asta e principala calitate :)

skipper
13 Jan 2010, 07:21 PM
..O sa trec zilele astea pe acolo sa le reverific insa nu cred ca s-au schimbat...

Poţi face şi nişte poze?

bibicu13
14 Jan 2010, 10:58 AM
Am fost in dimineata asta pe acolo:
- carciuma e inchisa pana pe 15.01.2010 (deh, maine e sedinta consiliului local Mangalia + se clarifica daca se intoarce sau nu primarul PSDist - Tusac)
- chiar la intrarea in port, pe dreapta, sunt vreo 3-4 bombe intre care putem sa remarcam "Taverna piratilor". In spatele ei era o bomba insa azi munceau de zor pe acolo (stilul "Vama Veche": hai sa mai punem 2-3 etaje peste ce exista)
- benzinaria a functionat vreo luna-doua dupa care s-a inchis si ea. Eu mi-am luat de 2 ori cate 5 L de benzina asa ca nu am mai bagat de seama cand s-a inchis. La ce barca am eu, 10 L au fost mai mult decat suficienti toata vara :D
- momentan tarifele sunt tot cele de anul trecut.
- a aparut un aviz pt navigatori (avand data de 23.10.2009)
- in incinta sunt doua gherete: una a politiei de frontiera si una a primariei
- telefonul capitaniei Mangalia: 0241.751.299. Sediul lor este la parterul unui bloc chiar in stanga drumului de acces in port.
- telefonul grupului de nave Mangalia (Politia de frontiera): 0241.752.456. Cladirea lor este chiar in spatele "benzinariei"

bibicu13
14 Jan 2010, 02:59 PM
Cateva informatii destul de interesante despre vechiul Callatis:
http://www.romanialibera.ro/reportaj/a170497-orasul-antic-de-sub-marea-neagra.html
+
http://www.jurnalul.ro/stire-special/atlantida-din-marea-neagra-507698.html

Jan
14 Jan 2010, 03:04 PM
@ bibicu
salut,ce mai e cu tancul panamez esuat azi dimineata in port Mangalia? Ati dat comanda pentru bitum?

bibicu13
14 Jan 2010, 03:17 PM
@ bibicu
salut,ce mai e cu tancul panamez esuat azi dimineata in port Mangalia? Ati dat comanda pentru bitum?

La ora 10 se chinuiau sa lege niste remorchere de el. Am statia deschisa pe canalul 67 si ascult ce spune capitania. Pilotii comunica intre ei pe canalul 11.
Se pare ca pana la sfarsitul zilei il aduc in port.

Later edit: este ora 17.15 si se pare ca cele 3 remorchere (Zimbru, Alexandria si Ilies) s-au cam incurcat in paramele alea. De rupt, au reusit sa rupa niste parame. Oricum, la ora asta inca se chinuie sa il traga de pe banc asa ca o sa ii prinda noaptea sau o lasa pe maine dimineata.

Later edit: este ora 20.10. Au reusit sa il scoata de acolo insa era cat pe aici ca cei din 2 Mai sa aiba parte si ei de o epava. Ce, doar cei din Vama Veche sa aiba una ?? :D Nava a esuat pe "digul genovez" chiar aproape de intrarea in port. Localnicii il stiu. Acolo apa are cam 2 m adancime.

Digul genovez: La sud de Mangalia, in apropierea satului 2 Mai, conform legendei, se afla digul de larg al cetatii Callatis, impropriu numit de localnici Digul Genovez. Cind marea este agitata valurile care se izbesc de el formeaza o dunga inspumata vizibila de pe tarm. Clasici ai scafandreriei romanesti precum Constantin Scarlat si Vasile Cosma spun ca partea superioara a digului este pavata cu lespezi din calcar cu dimensiuni de 60 x 60 cm si este foarte probabil sa fi servit ca loc de promenada. In zona cea mai inalta a digului adincimea apei este de numai 2 m, ceea ce a dus in decursul timpului la multe naufragii, urmele acestora fiind inca vizibile pe fundul marii, prin prezenta a numeroase cioburi de amfore, diverse obiecte de inventar marinaresc, ancore, etc. O mare parte din amforele descoperite aici se afla la Muzeul Marinei Romane. Alte amfore se afla in diverse colectii particulare.
In urma scufundarilor efectuate in ultimii ani, in cautarea vestigiilor amintite, s-a constatat ca zona este partial acoperita de nisip, iar stincile sint intr-o continua modificare datorata valurilor si curentilor marini.
http://scufundari.eu/images/harta/harta_mare.html

adrian.n
14 Jan 2010, 04:45 PM
da sunt ceva veliere pe apa, observ. Poate ca apa de mangalia e recomandata =0):titanic:

bibicu13
15 Jan 2010, 09:20 AM
Cateva imagini din Mangalia facute pe vremea cand bunica era fata mare ...
Majoritatea imaginilor sunt din actuala zona a portului turistic.

Cum DSLR-ul bunicului inca nu se inventase fiecare a pozat cu ce a putut :D

skipper
15 Jan 2010, 10:58 AM
Am fost in dimineata asta pe acolo:
....
- a aparut un aviz pt navigatori (avand data de 23.10.2009)

Guzel poze, efendi! teşekkür ederim!

Care mai stiti: de cand s-a instituit regula ca trebuie sa raportam toate cele din aviz si mai ales pe ce baza legala? Asa ceva nu se cere nici in Israel!

bibicu13
16 Jan 2010, 12:33 PM
Consilierii locali din Mangalia reiau proiectele de milioane de euro abandonate de ani de zile

Consiliul Local Mangalia s-a întrunit, vineri dimineaţă, într-o şedinţă extraordinară pentru a aproba mai multe proiecte de hotărâre cu un caracter de urgenţă pentru comunitatea de aici.

Printre cele mai importante se numără cele care au vizat derularea proiectului „CLUB NAUTIC CALLATIS”, în vederea completării documentaţiei necesare pentru obţinerea unei finanţări europene.

Este vorba despre o iniţiativă mai veche a administraţiei locale care are drept obiectiv realizarea unui club nautic în zona portului turistic Mangalia.

Valoarea totală a proiectului este de 6.040.235,03 de lei, respectiv 1.431.471,00 de euro. De asemenea, aleşii au aprobat, în şedinţa de vineri, contribuţia Consiliului Local Mangalia de 2,18% din valoarea totală a proiectului, reprezentând 125.773,19 lei (29.806,90 euro).

Proiectul a fost depus deja de acum un an pentru finanţare prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2007-2013, Axa prioritară 3. Însă din cauza blocajului administrativ, consilierii nu s-au putut întruni pentru a lua măsurile necesare finalizării acestei iniţiative.

Istorie la Malul Mării Negre

Pe ordinea de zi a şedinţei au mai fost incluse două proiecte de hotărâre legate de proiectul „Callatis-Istorie la Malul Mării Negre”. Astfel, aleşii au aprobat studiul de fezabilitate al acestui proiect, precum şi însuşirea suprafeţelor necesare realizării sale. Potrivit informaţiilor transmise de către Primăria Mangalia, iniţiativa urmăreşte asigurarea conservării, restaurării şi valorificării patrimoniului istoric şi cultural al municipiului, prin punerea în circuitul turistic a trei situri: zidul de nord al cetăţii Callatis, colţul de nord-vest al cetăţii, precum şi necropola paleocreştină de pe strada Oituz.

Termenul de depunere a proiectului este 30 ianuarie, el urmând să se deruleze prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 5.

Valoarea totală a proiectului se ridică la 13.311.721,69 de lei, contribuţia proprie a Consiliului Local Mangalia fiind de 1.038.664,12 de lei, aproximativ 2% din valoarea totală.

Corina Popescu, Cuget Liber 16.01.2010

bibicu13
21 Jan 2010, 10:25 AM
Documentaţia de construire emisă cu încălcarea legii, aprobată în consiliu. Terasa „La umbrele“ din portul turistic Mangalia ar putea fi demolată

Construcţia reclamată de consilierii PDL, PNL, PRM şi PC din Mangalia ca fiind ilegală în portul turistic din municipiu se află în atenţia Inspectoratului Teritorial în Construcţii (ITC). Interesant este că aleşii locali ai partidelor politice mai-sus enumerate ţipau acum un an ca din gură de şarpe că localul (zis „La umbrele”) din portul turistic este ilegal, iar în spatele ilegalităţii se află Claudiu Tusac (primarul suspendat al municipiului), respectiv consilierii PSD, care îl deţin prin intermediul „paravanului” numit SC LGV Invest Quality SRL, firmă administrată de Ştefan Ştefan. În momentul de faţă, consilierii şi-au pus lacăte la buze, de vreme ce Tusac este suspendat din funcţia de primar, iar colegii social-democraţi vin la şedinţe, prezenţa lor însemnând voturi.

Reclamaţiile consilierilor locali împotriva primarului Tusac, a PSD şi a localului construit în portul turistic Mangalia nu au rămas fără ecou. Controalele pe care diferite instituţii ale statului le-au dispus în sudul litoralului nu au rămas fără concluzii, în prezent existând o solicitare a Prefecturii Constanţa în atenţia Inspectoratului Teritorial în Construcţii. „Urmare a controlului efectuat de Corpul de Control al Primului – Ministru la sediul Primăriei Municipiului Mangalia s-a constatat că primarul municipiului de la acea dată, domnul Claudiu Tusac, a emis autorizaţia de construire cu nr.138/07.09.2009, către SC LGV Invest Quality SRL, pentru un obiectiv cu profil alimentar în incinta portului turistic Mangalia, cu încălcarea Legii nr.50/1991, privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii (…) Faţă de cele menţionate, vă solicităm să dispuneţi potrivit competenţelor prevăzute de lege, o verificare a acestui obiectiv şi în cel mai scurt timp să ne transmiteţi punctul de vedere şi măsurile dispuse”, a transmis prefectul Claudiu Palaz, în atenţia directorului coordonator al ITC Gigi Chiru.

Localul din port, afectat de ninsori

Ca urmare a solicitării Prefecturii, Inspectoratul în Construcţii a verificat construcţia din portul turistic Mangalia, constatând că „documentaţia de construire nr.138/07.09.2009 a fost emisă cu nerespectarea prevederilor documentaţiei de urbanism PUZ zona centrală Mangalia”, dar, adaugă inspectorii, a fost aprobată prin hotărâre de Consiliu Local Mangalia, “în baza unei documentaţii elaborate în neconcordanţă cu prevederile certificatului de urbanism nr.268 din 12.08.2009. În aceste condiţii, există două posibilităţi: punerea în legalitate, ceea ce este destul de greu, având în vedere PUZ-ul existent (orice modificare a documentaţiei PUZ existentă este posibilă doar cu respectarea legii privind amenajarea teritoriului şi urbanismul), ori atacarea în contencios a autorizaţiei de construire, în vederea anulării. În cazul anulării autorizaţiei, întreaga investiţie din port ar trebui, teoretic, să dispară. Până atunci însă, calea e lungă, iar din câte se ştie, în prezent administratorul SC LGV Invest Quality SRL, Ştefan Ştefan, este mai degrabă preocupat să repare stricăciunile din local, cauzate de ninsoarea abundentă din ultimele zile.

Alexandra ANTON, Replica 21.01.2010

skipper
21 Jan 2010, 10:56 AM
[B]...Printre cele mai importante se numără cele care au vizat derularea proiectului „CLUB NAUTIC CALLATIS”, în vederea completării documentaţiei necesare pentru obţinerea unei finanţări europene.
Este vorba despre o iniţiativă mai veche a administraţiei locale care are drept obiectiv realizarea unui club nautic în zona portului turistic Mangalia.
Valoarea totală a proiectului este de 6.040.235,03 de lei, respectiv 1.431.471,00 de euro...

Ce-o fi insemnand Club nautic de costa atata?

bibicu13
25 Jan 2010, 12:04 PM
Ce-o fi insemnand Club nautic de costa atata?

Habar nu am, am mai intrebat si eu prin zona insa nimeni nu prea stie nimic insa ultima veste e ca Tusac Claudiu se intoarce la Primaria Mangalia, tribunalul Constanta admitand cererea privind anularea actului administrativ.

Intre timp terasa din port, propusa spre demolare a inceput sa fie demolata de mama natura, apa a inghetat iar pe la pranz o sa ma duc cu o lopata sa degajez zapada din barca.

Iaca si niste poze proaspete din port si de prin Mangalia.

P.S. Azi-noapte au fost -20 de grade.

skipper
25 Jan 2010, 12:38 PM
Habar nu am, am mai intrebat si eu prin zona insa nimeni nu prea stie nimic
La proiectul de hotarare de consiliu sant anexate si descrierea obiectivului plus SF si sant acte publice, se pot cere spre consultare la secretariatul primariei.
Oare asta face parte din strategia de atragere numai a iahturilor de lux si acum vor club nautic?

insa ultima veste e ca Tusac Claudiu se intoarce la Primaria Mangalia, tribunalul Constanta admitand cererea privind anularea actului administrativ.

Mi se pare normal, ce Raducu sau Cosma ala de la Eforie au patit ceva? Numai ca pe Cosma l-a chemat alt DNA, mai de sus!

... apa a inghetat iar pe la pranz o sa ma duc cu o lopata sa degajez zapada din barca. Iaca si niste poze proaspete din port si de prin Mangalia. P.S. Azi-noapte au fost -20 de grade.

Care santeti prin Constanta, puneti si voi niste poze cu Tomisul ca am auzit la stiri ca a inghetat si se chinuiau oamenii sa sparga gheata pe langa barci. Asa e?

bibicu13
25 Jan 2010, 09:10 PM
La proiectul de hotarare de consiliu sant anexate si descrierea obiectivului plus SF si sant acte publice, se pot cere spre consultare la secretariatul primariei.
Oare asta face parte din strategia de atragere numai a iahturilor de lux si acum vor club nautic?

Ce am reusit sa aflu (pe repede inainte)

Club nautic Callatis, municipiul Mangalia, judetul Constanta

http://www.infoeuroconsult.ro/club-nautic-callatis.htm

Program Finantare: Programul Operational Cooperare – Transfrontaliera Romania - Bulgaria 2007 - 2013, Axa prioritara 3 - "Dezvoltarea Economica si Sociala - Dezvoltarea economica si coeziunea economica prin identificarea si sporirea in comun a avantajelor comparative ale zonei", Domeniul de interventie 3.1 - "Sprijin pentru cooperarea de afaceri transfrontaliera si promovarea imaginii si identitatii regionale"
Solicitant: Primaria Municipiului Mangalia
Valoare Proiect: 1.431.471,00 euro

....
II.3. PROIECTE PROPUSE
1. CLUB NAUTIC CALLATIS
Obiectivul specific al proiectului este amenajarea si dotarea unui Club Nautic transfrontalier care sa gazduiasca mari competitii nautice la nivelul bazinului Marii Negre .
....

Apropo, intrand pe site-ul de mai sus am gasit si:

"Acces transfrontalier, comuna Limanu, judetul Constanta

Program Finantare: Programul Operational Cooperare - Transfrontaliera Romania - Bulgaria 2007 - 2013, Axa prioritara 1 - "Accesibilitatea - Mobilitate imbunatatita si acces la infrastructura de transport, informatie si comunicatii in regiunea transfrontaliera", Domeniul de interventie 1.1 - "Imbunatatitea facilitatilor de transport transfrontaliere terestre si fluviale"
Solicitant: Primaria Comunei Limanu
Valoare Proiect: 9.498.967,94 Euro "

Ce or face oare cei de la Limanu cu 9.5 milioane Euro? Pai aia 1.5 milioane pt clubul nautic sunt atunci un mizilic :D

Pana una alta,:
- mama-natura a "demolat" partial terasa construita in portul turistic. Cantitatea de zapada cazuta zilele astea a dus la colapsul catorva turnulete :D
- pentru ca azi-noapte in zona au fost -20 grade, in zona pontonului D era un pod de gheata de aproximativ 5-6 cm. In seara asta se asteapta din nou -20 (acum sunt -15).

adrian.n
25 Jan 2010, 09:13 PM
Ce faci cu 9 mil, depinde cine face si depinde cine intreaba :))
Hai mai , fi-ti seriosi, lasatzi mortzii cu mortzii si vii cu vii, va pierdetzi vremea si spatziul de stocare.

skipper
25 Jan 2010, 09:50 PM
Ce or face oare cei de la Limanu cu 9.5 milioane Euro? ...

Drum, reabilitare de drum (probabil judetean) care nu intra la alte programe de finantare si care o portiune sau iesire la bulgari.

bibicu13
25 Jan 2010, 10:42 PM
Ce faci cu 9 mil, depinde cine face si depinde cine intreaba :))
Hai mai , fi-ti seriosi, lasatzi mortzii cu mortzii si vii cu vii, va pierdetzi vremea si spatziul de stocare.

Eu stiam ca marina Limanu e a lui Cristi Baisan aka Black Sea Magic insa ia uitati-va si pe link-ul asta:

http://www.financiarul.com/articol_23562/fondurile-ue-colacul-de-salvare-al-proiectelor-turistice-de-pe-litoral.html

Citez:
"Insa primarul din Limanu, Iustin Urdea, pare ca a descoperit cheia succesului, mizand pe fondurile europene. Iustin Urdea a lansat trei proiecte majore care urmeaza sa introduca zona Limanu - 2 Mai - Vama Veche pe harta turismului international. El a anuntat ca, in numai cateva luni, vor fi demarate lucrarile la o marina destinata velierelor si ambarcatiunilor de lux pe Lacul Limanu. Investitia este de aproximativ trei milioane de euro, bani care urmeaza sa fie accesati de la Uniunea Europeana prin intermediul unui proiect in trei etape. In prima faza, va fi amenajata o marina cu o capacitate de 60 de locuri, urmand triplarea capacitatii portului, prin amenajarea unui yacht-club. Proiectul mai prevede si amenajarea unor spatii plutitoare de cazare, o premiera pentru litoralul romanesc."

Si cu asta basta despre Limanu, momentan acolo sunt cateva veliere la iernat pe apa, proiectul e impotmolit din cauza celor de la mediu. Se pare ca si gheata acolo este mai mare zilele astea din cauza apei dulci venite dinspre Hagieni. :D

Mai vorbim despre Limanu cand se mai misca ceva pe acolo.

adrian.n
26 Jan 2010, 08:47 AM
si cum ajungi cu un velier la Limanu, mai ales de lux fiind, inseamna ca e si ceva 'naltutz la catarg pupa-l-ar tata, deci ??? Sa taiem podul :)))

skipper
26 Jan 2010, 10:40 AM
Insa primarul din Limanu, ... Iustin Urdea a lansat trei proiecte majore care urmeaza sa introduca zona Limanu - 2 Mai - Vama Veche pe harta turismului international. El a anuntat ca, in numai cateva luni, vor fi demarate lucrarile la o marina destinata velierelor si ambarcatiunilor de lux pe Lacul Limanu...

Foarte bine, vor fi vreo trei marina numai pe lacul Limanu, hai ca ne-am scos, uraaaa, aplauze furtunoase!

Si cu asta basta despre Limanu, momentan acolo sunt cateva veliere la iernat pe apa, proiectul e impotmolit din cauza celor de la mediu...
Pai pentru initiativa particulara nu se poate da aprobare din cauza de cine stie ce broscute stanjenite dar pt dom' primarele imediat se face orice autorizatie de paramediu, de exemplu sat de vacanta in mijlocul Deltei cu helidrom, lotizari pe grindul Chituc, sosea de coasta pe plaja, et multibus caetera!

si cum ajungi cu un velier la Limanu, mai ales de lux fiind, inseamna ca e si ceva 'naltutz la catarg pupa-l-ar tata, deci ??? Sa taiem podul :)))

Fie ca merg la Mangalia, fie la Limanu, velierele de lux nu au catarge! Au numai foarte multi bani pe care ii lasa lui dom' primarele care este el, pentru niste servicii care nu este ele. Am zis!

adrian.n
26 Jan 2010, 04:01 PM
Pai sa breveteze dom'primar noul concept de velier de lux fara catarg/e. Ce e asa big deal sa convingi niste vele sa stea si ele la locul lor fara catarg ? :):skip:

menestras
26 Jan 2010, 04:34 PM
Sau poate e pentru barci de lux dar nu cu vele ci cu gratar mare ca sa sa faca mici pentru toata famiglia. Faza cu velele da insa bine la dosarul de finantare si la presa.

bibicu13
27 Jan 2010, 02:54 PM
Sau fac ce facea taica-meu cand era flacau. In momentul in care intrau in portul militar, pe sub vechiul pod, se urcau cativa pe cruceta si intrau asa ... intr-o parte :D
Faza a tinut ce a tinut, pana cand au reusit sa ia apa o data si sa scufunde barca in dreptul actualului grup de nave. De scos au scos-o insa si-au luat suturi in c...r de la comandant.
Insa asta e o poveste de acum 40 de ani.

Nu cred ca problema e trecerea pe sub podul mare (cel care duce spre 2Mai) cat mai ales existenta unui pod de cale ferata utilizata intern in port. Eu parca asa am vazut cand am fost pe acolo asta toamna. Cred ca cel mai bine pot sa comenteze cei care au barcile la iernat acolo si care sigur citesc forum.barcaholic.ro :)

bibicu13
9 May 2010, 04:12 PM
Consiliul Local Mangalia s-a întrunit pe 06.05.2010 într-o şedinţă ordinară având înscrise pe ordinea de zi 14 proiecte de hotărâre.
....
Aleşii locali au mai aprobat şi noile tarife din Portul Turistic Mangalia, care vor fi diminuate „cu 5 până la 20% în funcţie de yacht, sub preţurile Porturilor din Eforie şi Constanţa, până când toate locurile de acostare din port se vor ocupa si Portul Turistic Mangalia va fi la capacitate de 100%. Alinierea preţurilor la condiţiile economice actuale, prin micşorarea lor s-a realizat tocmai pentru ca Portul Turistic din municipiul Mangalia să devină cel mai accesibil Port din Romania”, potrivit unui comunicat de presă transmis de către Primăria Mangalia.

Florio
9 May 2010, 09:27 PM
Sa vada ochiul nostru minunea ...... altfel, candoarea mi-am pierdut-o demult: Nu mai cred in citate :)

adrian.n
10 May 2010, 01:04 AM
Buna treaba cu "marina" de la mangalitza", parca era rasa de porc :) deci o sa scada taxa,, bun asa miros cacatul de la scurgere mai ieftin :)

RobertAmbrozie
10 May 2010, 06:45 PM
Probabil ca sunt unii oameni care se gandesc mai mult la porci & cacati decat la mare si la vele .

Pana una alta , numarul velierelor din Mangalia se mareste mult, apar barci de mare performanta , restaurantele sunt bune si curate , statia de combustibil functioneaza ,avem si Scoala de Yachting RYA , portul este foarte bine protejat , Politia Comunitara este mereu prezenta pentru a preveni orice porcarie , iar oamenii sunt primitori si prietenosi . Iar apa este curata .

Si de acum incolo si tarifele vor fi cele mai mici din Romania ( multumita si barcaholicilor care au pus umarul si pixul la realizarea acestui lucru !!! )

Cine nu doreste sa se bucure de cele de mai sus , salashluieshte in alte porturi , cu alte animale acvatice & subacvatice .

bibicu13
17 May 2010, 02:58 PM
Tarifele in vigoare pe 2010 in portul turistic Mangalia

Florio
17 May 2010, 10:10 PM
Oki doki. Cred ca s-au facut ceva eforturi.
Tarifele s-au aliniat cam la nivelul celor din Tomis ( cel putin la dimensiunea care m-a interesat pe mine), doar baza de calculatie difera.
Cei din Tomis calculeaza in metri patrati :D. Adica lungimea maxima inmultita cu latimea maxima :).
Ce nu am inteles: tarifele sunt cele "ajustate" de consiliu, sau ba ?

bibicu13
18 May 2010, 02:22 AM
Poza este facuta in dimineata asta, deci da, sunt tarifele noi.

gmaark
28 Sep 2011, 10:24 PM
are cineva poze mai noi de la mangalia port sau limanu?

byteworks
29 Sep 2011, 09:41 AM
Webcam Marina Limanu | Jurnalul National (http://www.jurnalul.ro/webcam/marina-limanu-298.html)

:):):)

captan
29 Jan 2012, 01:28 PM
Poze "proaspete: despre cum este Siut-Ghiolul din C-ta.

pelicanul
29 Jan 2012, 06:31 PM
De unde sint facute pozele? Baza Ceronav?

legenda dunarii
30 Jan 2012, 12:21 AM
Vrem o poza si cu "barcuta" lui Nicu (Home-made)... a mai mare din curtea cu pricina...
Multumiri
Legendaru'

captan
12 Feb 2012, 04:09 PM
@pelicanu. Da baza Ceronav, acum e ceva mai bine.

@legenda Dunarii. E greu cu accesul la barcuta nea Nicu,care este,vezi Doamne < intr-o baza nautica privata.Si doar daca te uiti peste gard te latra cainii si lumea se uita stramb la tine si te intreaba ce vrei?! Deci acolo este curtea "tabu", cand mai merg acolo la un prieten care are "Speranta" ,trebuie sa-i mentionez numele, buletin,CNP, sex, etc ,ca sa pot intra.......eee te doare capul de ce sunt mosii astia de la Ghiol in stare sa-si tina ascunsa "comoara"!

Florio
12 Feb 2012, 04:42 PM
@pelicanu. Da baza Ceronav, acum e ceva mai bine.

@legenda Dunarii. E greu cu accesul la barcuta nea Nicu,care este,vezi Doamne < intr-o baza nautica privata.Si doar daca te uiti peste gard te latra cainii si lumea se uita stramb la tine si te intreaba ce vrei?! Deci acolo este curtea "tabu", cand mai merg acolo la un prieten care are "Speranta" ,trebuie sa-i mentionez numele, buletin,CNP, sex, etc ,ca sa pot intra.......eee te doare capul de ce sunt mosii astia de la Ghiol in stare sa-si tina ascunsa "comoara"!

Bravo ! Asta l-ar unge la inima pe Nicu si desigur pe oricine lasa barca la iernat undeva :) .

bibicu13
12 Feb 2012, 05:53 PM
Pentru cei care au barcile in portul turistic Mangalia am pus cateva poze pe Bibicu's Blog (http://bibicus.wordpress.com/)