atelier

in vreo 2 luni as vrea sa incep sa construiesc o canoe (4,9m) dar nu am unde. momentan sunt in craiova dar in 2-3 saptamani revin in bucuresti.
aveti idee unde as putea sa incep sa lucrez la acest proiect (si unde sa tin canoea dupa ce o termin?).

am nevoie de un loc unde sa pot veni si la 6 dimineata si sa nu ma deranjeze nimeni, sa pot lucra in liniste :). recomandari ?

multumesc,
alin
 
sanding + garsoniera = trouble :banana:

nu pot sa fac asta in apartament/garsoniera (si nici nu imi imaginez cum pot scoate o canoe de 5 metri din casa, nu mai zic unde o tin in casa).

in scara blocului poate in alta tara din UE, ca in romania e cam periculos :D

nu mai zic de epoxy sau lac in apartament :D
 
Ultima editare:
:skip:

26857d1226563754-around-ten-thefloatingbear-096.jpg


SAID%20HANGING%20FROM%20BALCONY.jpg
 
In plus Impaiatu a facut Bateau Veena in baie si a scos-o pe geam. Zicea nevasta-sa ca dupa o vreme se obisnuise cu barca in baie si ca nu o mai deranja.
 
Bine dar asta nu era un rus normal!

Vezi ca divaghezi. Da si tu o solutie. In baie s-a zis, in sufragerie e deja banal... pe bloc ar fi o solutie ca ai si spatiu. Si in fond care e diferenta intre etajul 3 si terasa blocului de 10 etaje cand e vorba de lasat jos pe franghii barcazul mult iubit.
 
pai am sa inchiriez un apartament (cel mai probabil garsoniera). nu stiu cine m-ar lasa sa tin o barca in casa, si mai ales sa o construiesc acolo :D pe bloc nici nu se pune problema sa urc, nu vreau sa imi pun vecinii in cap pt ca le stric acoperisul (am patit asta acum vreo 3 ani cand montam un router pe bloc)

ceva idei? sa inchiriez un garaj? sau ceva asemanator ? la garaje problema e ca majoritatea sunt pana in 4 metri, iar cele mai mari sunt la fel de scumpe ca o garsoniera :D

deci ce sa fac?
 
Iar daca nu te ajuta o sa incerc sa vb eu ,cu domnul de la care are seful meu inchiriat , fiindca mai are o hala ne inchiriata poate cu o suma modica te apuci de construit acolo
ps:poate asa o sa ma apuc si eu de o canoe de genul celei facute de inpaiatul
 
Problema nu e sa o faci , ci unde o tii , poti sa o faci unde a intarcat draq copii , pentru ca din 4 deplasari in weekend pana acolo ai terminat lucru , e mai ieftin decat sa te stresezi sa inchiriezi undeva , dar unde o tii o sa fie ceva mai problematic pentru ca de fiecare data cand vrei sa o scoti la apa trebuie dusa la apa si adusa la loc , dar cu ceva mai putin spatiu necesar decat la constructie . Cred ca cel mai bine ar sa gasesti pe un loc pe langa zona preferata de iesit pe apa unde sa o poti lasa . Degeaba o sa gasesti sa o lasi moca la cineva care e departe de apa , ca trebuie la fiecare iesire sa te duci sa iei canoe , sa o aduci , cam multa benzina de consumat si timp pierdut .
 
nu prea imi plac masinile. am sa imi fac un trailer pentru bicicleta :D (sunt mai masochist asa de fel, imi place sa merg pe jos, pe apa numai prin forte proprii, ca nu prea simti ca traiesti cand ambalezi motoru la masina si barca, nu-i asa ?)

dupa ce contstruiesc canoea am sa vad si unde o tin, am planuri mari cu ea
 
Depozitare

Salut

Eu stau la etajul 1 si asa imi tin caiacul in casa. O rama metalica + o placa de OSB taiata in doua + cateva dibluri si suruburi. Cu caiacul ma descurc pe scari, mai greu a fost cu rama ca nu am reusit sa iau curba prin casa scarilor, asa ca a trebuit sa o bag pe geam.
Caiacul meu actual are 4,3 m iar acuma visez la unul mai lung, de vreo 5 - 5,5m. Pe ala v-a trebui sa-l bag pe geam ca pe scari nu am loc cu el si sa-l pun cumva in diagonala pe tavan ca distanta dintre 2 pereti e numai de 509 cm si va trebui sa-mi fac un fel de macara / troliu deasupra geamului ca sa-l manevrez mai usor.
 

Atașamente

  • DSC_0076.jpg
    DSC_0076.jpg
    21.6 KB · Vizualizări: 75

Back
Sus