Buget de 10.000 Euro - Viko20 sau Astor 70

Ma numesc Bogdan , am 33 ani , casatorit o fetita , din Bucuresti.
Este primul meu post deci incerc sa fiu scurt:ss:

De ceva vreme va dau tarcoale , alimentat evident de vise mai vechi , (am crescut in Mangalia)... Vreau sa incep cat de curand cursuri pentru C-D ,oricum ma apuc de invatat dupa 10 feb, sper sa pot face cursuri la setsail fiindca stau aproape de Mogosoaia (si sper sa fie o idee buna). si imi tot fac planuri sa imi cumpar velier...

Cum este posibil sa obtin o finantare cat de cat si cum sunt hotarat sa renunt la toate celelalte mici proiecte ( in vara ma dau cu cortul nu cu ruota :) ) + strang cureaua la orice cheltuiala ca sa strang banii (nevasta-mea urla ca vrea cuptor.blaturi la bucatarie. etc :)) ), as vrea sa va cer parerea pentru un buget de maxim 10.000 euro ...

Evident as opta pentru Viko20 sau Astor 70, am deschis discutii cu ambii , pentru singurul motiv ca le pot lua aproximativ in banii astia si sunt noi...
Nu ca as avea o problema cu Sh-urile.. dimpotriva... insa fiind necunoscator mi-e teama ca habar nu am sa vad vicii , defectiuni sau neajunsuri la un sh....

Si cum sunt stilul heirupist ca multi altii trebuie sa-mi proiectez visul si sa trag tare pana iese...

Despre ce vreau sa fac cu barca.... pai cu siguranta mai devreme sau mai tarziu am sa vreau sa ies la greci.....

Deci ce ma sfatuiti? asa.. la prima vedere.... viko/ astor sunt optiuni bune sau sa-mi fac amici aici sa ma ajute sa-mi caut altceva? Imi dau seama ca odata ce incep sa vad cu ce se mananca voi fi ceva mai destept insa.... stiti cum e... :)) trebuie sa focusez...:))

Va multumesc si -mi cer scuze anticipat ca o sa va ucid cu intrebari in timp

Ps. da.. este vorba despre astor 70...
 
Ultima editare:
salve Bogdane ,bine ai venit aici!:noroc:
nu stiu ce caracteristici are Astoru' , nu l-am gasit pa nicari in schimb am gasit ceva despre Viko si mie personal imi place foarte mult! daca nu te grabesti foarte tare vei putea face o proba cu barcuta in primavara ,fiindca am inteles ca se poate face lucru asta pe Herastrau!

posteaza niste linkuri ,ceva ,sa vedem mai clar despre ce barcazuri e vorba!
 
Salut, bine ai venit!

Cred ca sfatul devenit "clasic" in situatia ta este acela de a incerca mai multe modele de barci, sa vezi care "iti vin bine". Fa-ti scoala si actele pana incepe sezonul si la vara da-te pe mare cu ce prinzi, mai inchiriaza ceva (chiar in Grecia) si iti vei face o parere mai clara despre ceea ce vrei.

S-ar putea ca dupa ce vezi una-alta sa vrei ceva mai mare, si poate astia 10.000 euro ii vei pune avans pentru ceva mai mare.

Sau, dimpotriva, faci altceva cu banii si vei merge doar in charter urmatorii 10 ani. Gandeste-te ca o saptamana de charter e aprox 1000 - 1500 euro, dar e loc pentru 2 familii. La barca ta se vor mai adauga si costuri de cheiaj+intretinere.

Nu in ultimul rand, piata SH din Europa e foarte bine dezvorlata si ar fi pacat sa nu profiti de ea. Problema ar fi la acte la aducerea in tare ...
 
multumesc de raspunsuri... charter-ul am sa il iau probabil in vara si am sa incerc sa ma dau cu cat mai multe barci.... insa nu este deloc genu meu.... evident vreau sa o simt si sa o indragesc ......
BTW aseara am descoperit thread-ul domnului Tirtirau ... am inebunit... si eu si sotia... + montajele dansului de pe youtube..... clar ne trebuie barca noastra.... noi ne-am plimbat mult.. am trait prin campinguri pe unde am fost.....

Am sa fac scoala si sper pana spre sfarsitul verii sa pot sa iau barca....pana atunci ma dau cu caiacul..:D

...... ma intrebam insa... voi daca ati avea 10k ati opta pentru una din astea doua sau ati merge pe un sh mai mare eventual... si la cat estimati costurile suplimentare totale peste o barca de adus din Olanda de ex?

Multumesc
 
Ultima editare:
Am gasit informatii fractionate pe forum.... pana la urma se poate inmatricula o barca adusa din olanda de >7m ? Daca vii cu ea avand doar un contract ...?
Si in eventualitatea in care se poate... este complicat de adus pe apa in Ro ?
Ma gandesc la ceva de genul
http://www.botentekoop.nl/zeiljachten/764560/Sneekermeer-800-1985.html
sau Albin Vega
http://www.botentekoop.nl/zeiljachten/694885/ALBIN-VEGA-1974.html
Sigur nu as fi eu in stare sa vin cu ea dar e complicat ?

Multumesc
(PS Strang bani , am facut o juma de barca :D )
 
Ultima editare:
@blackweed
Daca te gandesti sa aduci o barca pe sosea trebuie sa ai in vedere latimea maxima admisa in Romania (2.5m). Ce este peste, intra in categoria transport agabaritic(chiar daca barca are 2.6m latime). La transport agabaritic te taxeaza per km parcurs ... e naspa rau. Plus ca iti trebuie autorizatii si para-autorizatii pentru orice drum cu barca. Problema e, daca pe apa te-ntreaba, nu te-ntreaba nimeni de sanatate, cand or sa te vada cu barca dupa tine, pun pariu, ca or sa te opreasca toate patrulele de politie macar sa se chiombeasca mai bine la ea.(deci nu prea ar merge sa faci mergi pe sest).
Alta varianta ar fi sa "cunosti" pe cineva si sa ii mai scada un pic din latime barcii cand o inmatriculezi.
O alta problema la care nu stiu daca te-ai gandit este ca nu orice masina poate sa traga barca aia.
Practic, loganul are capacitatea maxima de remorcare de cam 1-1.4t.
Mondeo are capacitatea maxima de remorcare cam de 2t.
Daca ai cam orice tip de SUV nu prea ai probleme. De asemenea daca ai masini d-astea, clasa mare, cu 4x4, iar nu prea ai probleme.

Site-ul dat de rou merge destul de bine cu google translate (pentru cei care nu stiu poloneza, asa ca mine :)) http://www.tablicasprzedam.czartery.eu/
 
Ba am probleme cu 4x4.. masina mea are 2 tone , maxim autorizat 2520 kg.... pot sa trag dupa mine in limita cat. B maxim 3500 kg deci e o problema....

Plus ca imi inchipui ca un peridoc pt o barca de 8m+ este costisitor si cum spuneam ar trebui sa-mi schimb eu categoria auto ca sa-l trag cu tot cu barca dupa mine... deci.. fie o barca mai mica , fie cu ea pe apa...

Si aici apar cele doua intrebari ale mele...
1. Daca pot inmatricula aici o barca de peste 7m ( fiindca imi propun sa ies in afara cu ea... ) din Olanda in conditiile in care o sa am probabil doar un contract sau.. habar n-am...
2. Cam cat este de costisitor/complicat sa o aduc pe apa pana in Mangalia... daca as putea eventual sa gasesc contracost desigur un skipper experimentat..


Acum, sa nu ma intelegeti gresit... dar fiind prima mea barca vreau sa ard niste etape fiindca imi pare destul de clar uitandu-ma la posturile altora ca dupa scurt timp ma voi gandi sa-mi iau una mai mare.... vezi bibicu ..
Asa ca ma gandesc sa o iau din prima
 
Ba am probleme cu 4x4.. masina mea are 2 tone , maxim autorizat 2520 kg.... pot sa trag dupa mine in limita cat. B maxim 3500 kg deci e o problema....

Plus ca imi inchipui ca un peridoc pt o barca de 8m+ este costisitor si cum spuneam ar trebui sa-mi schimb eu categoria auto ca sa-l trag cu tot cu barca dupa mine... deci.. fie o barca mai mica , fie cu ea pe apa...

Si aici apar cele doua intrebari ale mele...
1. Daca pot inmatricula aici o barca de peste 7m ( fiindca imi propun sa ies in afara cu ea... ) din Olanda in conditiile in care o sa am probabil doar un contract sau.. habar n-am...
2. Cam cat este de costisitor/complicat sa o aduc pe apa pana in Mangalia... daca as putea eventual sa gasesc contracost desigur un skipper experimentat..


Acum, sa nu ma intelegeti gresit... dar fiind prima mea barca vreau sa ard niste etape fiindca imi pare destul de clar uitandu-ma la posturile altora ca dupa scurt timp ma voi gandi sa-mi iau una mai mare.... vezi bibicu ..
Asa ca ma gandesc sa o iau din prima

Adusul pe peridoc e cum comunismul in Elvetia: se poate dar ar fi pacat!

1. Oriunde in lume dovada proprietatii barcii este contractul de cumparare vanzare autentificat. Cu Bill of sale o inmatriculezi oriunde, inclusiv la Romanica.
2. Da, dai sfoară in ţara/forum cand o fi si vezi cine e disponibil sa vina cu tine atunci. Dar iar ar fi pacat sa vii direct, aţă spre casa când sânt atâtea de vazut pe-acolo!
 
Adusul pe peridoc e cum comunismul in Elvetia: se poate dar ar fi pacat!

1. Oriunde in lume dovada proprietatii barcii este contractul de cumparare vanzare autentificat. Cu Bill of sale o inmatriculezi oriunde, inclusiv la Romanica.
2. Da, dai sfoară in ţara/forum cand o fi si vezi cine e disponibil sa vina cu tine atunci. Dar iar ar fi pacat sa vii direct, aţă spre casa când sânt atâtea de vazut pe-acolo!

True ;)
 
De la Amsterdam pana la noi

In jur de 36 de h pe drumuri prin Europa , mai rau este pe soselele noastre ca nu stii la ce sa te astepti!
 
:noroc: scuze, vroiam sa intreb cat ar dura daca vii pe mare? M-am uitat asa de curiozitate la un traseu posibil, unul cu opriri zilnice altul care sa taie direct golfurile si Mediterana ... ma intrebam daca a facut cineva traseul asta, sau macar o parte.
 
hello Blackweed si felicitari pentru decizie !

Pentru ca ma ocup de ceva ani de afaceri cu barci cu vele , imi imaginez ca as putea sa iti dau cateva sfaturi bune .

Avand in vedere bugetul propus , primul sfat este sa nu il depasesesti cu mai mult de 15-20% , maxim ! . Adica sa nu te uiti la barci de 15.000 - 17.000-20.000 euro samd , pentru ca in felul acesta iti vei dilua decizia . Ai suficient timp sa iti cumperi alta dupa ce vei fi invatat de la prima cum stau lucrurile . Deci : the best boat money can buy ! in limita a maxim 12.000 euro !

Acum , pentru banii astia o barca noua este destul de prost dotata ( o sa ti se mai ceara bani pentru o multime de chestii , de la dotari minore pana la vele , sau GPS , sonare , veste de salvare ,etc ) si destul de mica ! Vei avea nevoie si de un motor ( se adauga ...la costuri) si de peridoc...asa ca usor vei ajunge la dublul bugetului propus .

De aceea , parerea mea ( eu asa as face ) este sa vanezi pe net ofertele sh cele mai bune pentru modelele consacrate . Albin Vega 27 este cea mai extraordinara barca ce s-ar inscrie in cerintele tale si in bugetul propus ( si are latime de doar 2,46m ) .Mai exista si Albin Ballad , o barca orientata mai mult spre race...

Olanda , Danemarca ( de sud ) , Germania , Belgia , Anglia ( sanse de pret foarte bun ) si Elvetia sunt locurile in care ar trebui sa cauti . Adusul in Romania nu e o problema , te invat eu ce si cum . Oricum calatoria pe apa
( avem Dunare , ai uitat ? ) ar fi o vacanta senzationala pentru tine si sotia ta . Nu e greu deloc , sunt multe ecluze , e adevarat , dar mosuleti de 80 ani calatoresc pe "inland waterways" fara nici cea mai mica problema . Vezi ca este pe undeva in forum un topic deschis pe aceasta tema . Iar din Anglia sau Danemarca pana pe continent sunt convins ca proprietarul barcii cumparate ar fi fericit sa te insoteasca pe apa !

Avantajele cumpararii unei barci sh RENUMITE sunt :

- proprietarul a facut parte din clubul detinatorilor acelui model si sigur a avut grija de barca ca de ochii din cap
- barcile sunt dotate de-a lungul anilor cu toate cele de trebuinta , inclusiv vesela ( ! ) , mijloace de semnalizare si salvare , comunicatii ,harti , piese de schimb pentru motor , etc , astea pe langa dotarile de baza , importante . La o barca noua o asemenea zestre te mai costa cateva mii de euro .

- daca gasesti un proprietar de buna calitate vei primi si toata zestrea lui de informatii , contacte , prieteni barcagii ,surse de piese si accesorii , care iti vor face viata usoara in diverse probleme ale barcii in anii viitori .

- daca ai avea indoieli vis-avis de defecte ascunse poti sa ceri vanzatorului un raport de tip "survey " in care el sa iti descrie detaliat toata starea barcii , cu poze. De obicei sunt sinceri .

Iti urez mult succes in cautarile tale si daca ai nevoie de informatii suplimentare , contacteaza-ma !

P.S . incepe cautarile de acum si hotaraste-te sa ai barca in Romania in iunie cel tarziu ! Nu astepta brevete , etc . Cu barca acasa vei invata si vei naviga mai mult decat in orice charter .
 
Multumesc mult de sfaturi si incurajari ! M-ai "energizat" bine !!:iupi:
Asa am sa fac , imi propun sa trag tare sa am barca in vara... multumesc mult inca odata .
:noroc:
 

Back
Sus