Catamaran Quattro 14

salutare,

dupa citeva luni bune de lurking cred ca e timpul sa ma prezint...

Numele meu e Cip si sint barcaholic :)

La sfirsitul anului trecut m-am apucat de constructia unui catamaran de 14 picioare.

Planurile le-am cumparat de la http://www.sailingcatamarans.com/

Placajul l-am taiat pe un CNC al unor prieteni. Masa de montaj e instalata in camera de oaspeti :)
 

Atașamente

  • DSC_0860.jpg
    DSC_0860.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 170
  • DSC_0866.jpg
    DSC_0866.jpg
    167.5 KB · Vizualizări: 145
  • DSC_0872.jpg
    DSC_0872.jpg
    155.5 KB · Vizualizări: 179
  • DSC_0917.jpg
    DSC_0917.jpg
    101.5 KB · Vizualizări: 132
  • DSC_0918.jpg
    DSC_0918.jpg
    116.8 KB · Vizualizări: 144
  • DSC_0922.jpg
    DSC_0922.jpg
    14.6 KB · Vizualizări: 139
  • DSC_1164.jpg
    DSC_1164.jpg
    153 KB · Vizualizări: 128
  • DSC_1166.jpg
    DSC_1166.jpg
    22.2 KB · Vizualizări: 146
  • DSC_1170.jpg
    DSC_1170.jpg
    151.3 KB · Vizualizări: 130
  • DSC_1181.jpg
    DSC_1181.jpg
    30.2 KB · Vizualizări: 153
:) atunci ar trebui să mă prezint şi eu. Sunt ana, sunt pasionată şi mai mai începătoare decât un începător.

Am un garaj în care plănuiesc să-mi construiesc un catamaran. Numaică sunt aşa de începătoare încât nici nu ştiu de unde anume aş putea să încep. Am tot studiat diverse site-uri, numai că nu ştiu exact de unde pot începe să mi comand materialele trebuincioase...
 
Aici in romanica treburile sint destul de clare pt ca nu ai atitea optiuni :)

Cele mai folosite surse de materiale ar fi:

- rasina si fibra de la polydis
- placaj marin de la holver (sau folosesti placaj obisnuit pe care il cumperi din orice hornbach/dedeman etc)
- planuri de pe net

O problema care nu e foarte usor de rezolvat este greementul. Singura referinta de pe forum pt un furnizor de catarge (colormetal) nu este de actualitate.
Pt quattro am nevoie de un catarg de 7m asa ca as prefera ceva cumparat nu manufacturat.

Daca ar cineva vreo informatie despre un importator de catarge de aluminiu, spuneti-mi si mie..

Am un garaj în care plănuiesc să-mi construiesc un catamaran. Numaică sunt aşa de începătoare încât nici nu ştiu de unde anume aş putea să încep. Am tot studiat diverse site-uri, numai că nu ştiu exact de unde pot începe să mi comand materialele trebuincioase...
 
Niste planuri, niste poze cu Catamaran Quattro 14 poti pune ? Eu simbata am inceput constructia catamaranului.
 
Am inteles. Seamana cu ce construiesc eu acum. Numai ca al meu va avea 6 m si e demontabil (doi saci marinaresti)
 

Atașamente

  • 13306.jpg
    13306.jpg
    33.9 KB · Vizualizări: 145
E placaj de 4mm cumparat din dedeman (nu stiu exact din ce e, probabil plop). A fost destul de ieftin, sub 40RON foaia. Pina acum am folosit 4 foi, o sa mai fie nevoie de alte 2 foi pt punti.


Bine ati venit. Si eu sunt un pic fan catamaran. Ce placaj ai folosit si cate bucati?
 
şi placajul cum îl izolaţi? cu răşină?

îmi pare rău că vă pun astfel de întrebări, dar în jurul meu sunt doar oameni care se uită cruciş la mine când le zic de catamaran.
 
ţin minte că la un moment dat tatăl unui prieten de-al meu a făcut nişte vâsle din fibră de sticlă. nu ar fi şi asta o variantă bună pentru catamaran? plus că este foarte uşoară în comparaţie cu placajul.
 
Nu e nici o problema. Eu in nici un caz nu sint cea mai potrivita persoana sa iti raspunda la intrebari, dar in masura in care stiu...

Catamaranul e construit in metoda stitch&glue. Poti gasi foarte multa documentatie atit pe forum cit si pe net in general despre acest tip de constructie.

Placajul va fi acoperit cu rasina epoxidica, iar toate imbinarile vor fi armate cu fibra de sticla.

şi placajul cum îl izolaţi? cu răşină?

îmi pare rău că vă pun astfel de întrebări, dar în jurul meu sunt doar oameni care se uită cruciş la mine când le zic de catamaran.
 
salutare,

dupa citeva luni bune de lurking cred ca e timpul sa ma prezint...

Numele meu e Cip si sint barcaholic :)
Salut Cip, bine ai venit!

Zicea skipper acum ceva timp de catarge de la turci, piata e destul de mare acolo si sunt aproape. Alta varianta ar fi din lemn.

:) atunci ar trebui să mă prezint şi eu. Sunt ana, sunt pasionată şi mai mai începătoare decât un începător.
Bine ai venit! Ai inceput bine, pe aici vei gasi informatiile de care ai nevoie, in rest depinde de tine!

şi placajul cum îl izolaţi? cu răşină?
îmi pare rău că vă pun astfel de întrebări, dar în jurul meu sunt doar oameni care se uită cruciş la mine când le zic de catamaran.
Cauta pe site (si pe net) despre metoda "stitch & glue" si ai sa intelegi cam care-s etapele. Eu am tinut un blog cu poze aici:http://www.barcaholic.ro/blog/iulian, dar mai sunt si pe forum, si mult mai multe pe net, toate cu poze & co.

uite alt punct de plecare:
http://www.barcaholic.ro/articole/c...ia-de-ambarcatiuni-prin-metoda-quotstitch-and

In principiu diferenta de la o barca (sau canoe) construita cu "stitch&glue" si un catamaran nu e mare, ai in plus prinderea, dar in plan ai totul.
 
O problema care nu e foarte usor de rezolvat este greementul. Daca ar cineva vreo informatie despre un importator de catarge de aluminiu, spuneti-mi si mie..

Mai circulau pe aici pe forum niste surse de catarge, dar din cate am inteles foarte scumpe. Însa legat de vele, daca gasesti material, dacron ii spune, si niste schite, te-as putea ajuta eu la partea de croit si cusut, chiar in decembrie mi-am cumparat o masina de cusut care se preteaza la asa ceva.
 
O veste excelenta. S-ar putea sa-ti para rau ca te-ai oferit :)
In primavara o sa ma duc din nou in croatia pt cursul de day-skipper, poate gasesc pe acolo niste vele uzate sau niste dacron.



Mai circulau pe aici pe forum niste surse de catarge, dar din cate am inteles foarte scumpe. Însa legat de vele, daca gasesti material, dacron ii spune, si niste schite, te-as putea ajuta eu la partea de croit si cusut, chiar in decembrie mi-am cumparat o masina de cusut care se preteaza la asa ceva.
 

Back
Sus