Barci in containere

Si apropo de containere, sunt barci offshore, de generatie mai noua ce-i drept, facute special pentru containerizare, la lungimi de pana la 39 de picioare. Arata ciudat, lungi si inguste, dar au totusi calitatile si certificarea offshore. Un prieten care bantuie prin Asia voia sa-si trimita prin container un lighean de Mac 26 in Indonezia sa se balaceasca pe acolo cu el, fiindca "iti trebuie o viata sa ajungi pe apa pana acolo, si daca treci prin Marea Rosie si Aden, iti fura somalezii pana si zaharul din ceai" :).
Au inceput unii in USA sa construiasca un motor-sailer special conceput pt a intra intr=un container normal de 40 de picioare. Situl lor e:
http://www.containeryachts.com/
[/QUOTE]

Interesant concept. Sunt însă convins că nu e deloc ieftin, iar ideea de a-mi trimite barca în Bahamas urmând ca eu să iau avionul şi să mă dau cu ea pe tărâmuri exotice, cred că e deosebit de birocratică.

Când am văzut prima schiţă a acestui motovelier anorexic, m-am dus imediat cu gândul că până la trimaran mai sunt doar doi flotori lipsă. :sail:
 

Atașamente

  • IMG_4529.jpg
    IMG_4529.jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 521
  • IMG_4547.jpg
    IMG_4547.jpg
    32 KB · Vizualizări: 586
Si apropo de containere, sunt barci offshore, de generatie mai noua ce-i drept, facute special pentru containerizare, la lungimi de pana la 39 de picioare. Arata ciudat, lungi si inguste, dar au totusi calitatile si certificarea offshore. Un prieten care bantuie prin Asia voia sa-si trimita prin container un lighean de Mac 26 in Indonezia sa se balaceasca pe acolo cu el, fiindca "iti trebuie o viata sa ajungi pe apa pana acolo, si daca treci prin Marea Rosie si Aden, iti fura somalezii pana si zaharul din ceai" :).
Au inceput unii in USA sa construiasca un motor-sailer special conceput pt a intra intr=un container normal de 40 de picioare. Situl lor e:
http://www.containeryachts.com/

Interesant concept. Sunt însă convins că nu e deloc ieftin, iar ideea de a-mi trimite barca în Bahamas urmând ca eu să iau avionul şi să mă dau cu ea pe tărâmuri exotice, cred că e deosebit de birocratică.
Asta e lumea in care traim, lume de Macgregore si nu de J-class! Majoritatea avem mai multi bani decat timp, asa ca folosim banii pentru a ne iluziona ca avem timp. Cine mai are vreme si placere sa treaca Atlanticul cu barca?

Când am văzut prima schiţă a acestui motovelier anorexic, m-am dus imediat cu gândul că până la trimaran mai sunt doar doi flotori lipsă. :sail:[/QUOTE]

In tot raul si-un bine: fiind atat de ingusta va tine marea bine.
Si pana la trimaran mai are doua flotoare in lipsa si o chila in plus. Chiar asa, era interesant de vazut ce iesea daca se gandeau s-o faca de la inceput trimaran si inlocuiau flotoarele cu doua balansine de bambus, solutie care inca se mai foloseste prin Asia! Iata un exemplu: http://www.boatshop.com.ph/portfolio/adler.htm.
 
Ultima editare:
Si pana la trimaran mai are doua flotoare in lipsa si o chila in plus. Chiar asa, era interesant de vazut ce iesea daca se gandeau s-o faca de la inceput trimaran si inlocuiau flotoarele cu doua balansine de bambus, solutie care inca se mai foloseste prin Asia! Iata un exemplu: http://www.boatshop.com.ph/portfolio/adler.htm.[/COLOR][/I][/QUOTE]

Poate dacă o cumpără vreun magnat filipinez sau indonezian! Vreun recif se va ocupa de retezarea chilei, iar respectivul va împrumuta poate o scândură de la pescarii indieni de pe Coasta Koromandel şi o va utiliza pe post de derivor. :)

Bambus pentru flotoare (flotori după cum este acceptat şi acest plural în limba română) se găseşte din belşug acolo. După cum există la noi obiceiul de a te lega de nimicuri şi de a pierde din ochean esenţialul unei discuţii, mai ales când aceasta se poartă mulţumită Microsoft. :eek:t:and I'm sorry...
 
capitanul nemo: Si pana la trimaran mai are doua flotoare in lipsa si o chila in plus. Chiar asa, era interesant de vazut ce iesea daca se gandeau s-o faca de la inceput trimaran si inlocuiau flotoarele cu doua balansine de bambus, solutie care inca se mai foloseste prin Asia! Iata un exemplu: http://www.boatshop.com.ph/portfolio/adler.htm.[/COLOR][/I]

Poate dacă o cumpără vreun magnat filipinez sau indonezian! Vreun recif se va ocupa de retezarea chilei, iar respectivul va împrumuta poate o scândură de la pescarii indieni de pe Coasta Koromandel şi o va utiliza pe post de derivor. :)
Mi se pare ca am vazut in descrierea barcii ca derivorul e demontabil, deci problema e ca si rezolvata. Plus ca bambusul e ieftin si la nevoie ar merge si niste pari mai grosi sau un bulumac.
Bambus pentru flotoare (flotori după cum este acceptat şi acest plural în limba română) se găseşte din belşug acolo. După cum există la noi obiceiul de a te lega de nimicuri şi de a pierde din ochean esenţialul unei discuţii, mai ales când aceasta se poartă mulţumită Microsoft. :eek:t:and I'm sorry...
Sorry for offence, dar gramatica Academiei este total in afara preocuparilor mele, mai ales de cand cu noile recomandari de i din a si sunt si sa fi cu un singur i. Asa ca zau ca nu stiu care e forma corecta: flotori, flotoare, flototoare, zic si au cum imi vine pe limba. Sorry again! :noroc:
 
capitanul nemo: Si pana la trimaran mai are doua flotoare in lipsa si o chila in plus. Chiar asa, era interesant de vazut ce iesea daca se gandeau s-o faca de la inceput trimaran si inlocuiau flotoarele cu doua balansine de bambus, solutie care inca se mai foloseste prin Asia! Iata un exemplu: http://www.boatshop.com.ph/portfolio/adler.htm.[/COLOR][/I]

Poate dacă o cumpără vreun magnat filipinez sau indonezian! Vreun recif se va ocupa de retezarea chilei, iar respectivul va împrumuta poate o scândură de la pescarii indieni de pe Coasta Koromandel şi o va utiliza pe post de derivor. :)
Mi se pare ca am vazut in descrierea barcii ca derivorul e demontabil, deci problema e ca si rezolvata. Plus ca bambusul e ieftin si la nevoie ar merge si niste pari mai grosi sau un bulumac.
Bambus pentru flotoare (flotori după cum este acceptat şi acest plural în limba română) se găseşte din belşug acolo. După cum există la noi obiceiul de a te lega de nimicuri şi de a pierde din ochean esenţialul unei discuţii, mai ales când aceasta se poartă mulţumită Microsoft. :eek:t:and I'm sorry...
Sorry for offence, dar gramatica Academiei este total in afara preocuparilor mele, mai ales de cand cu noile recomandari de i din a si sunt si sa fi cu un singur i. Asa ca zau ca nu stiu care e forma corecta: flotori, flotoare, flototoare, zic si au cum imi vine pe limba. Sorry again! :noroc:

Not taken. Ultimul lucru la care mă gândesc când scriu pe un forum este respectarea celor mai recente norme ale Academiei Române. Inevitabil, se vor strecura mici erori (de regulă este vorba de erori de sintaxă, virgule, etc).
Indiferent cum se numesc, ştiu că sunteţi expert când e vorba de două plus unul. :noroc:
 

Atașamente

  • Izvor 3 - final.jpg
    Izvor 3 - final.jpg
    36.7 KB · Vizualizări: 1,040
  • Izvor 3 ultimul strat de epoxy.jpg
    Izvor 3 ultimul strat de epoxy.jpg
    59.3 KB · Vizualizări: 1,043
Hei baieti, hai sa mutam topicul despre containerizabile in alta parte, ca e foarte interesant si se incepuse cu adusul unei barci in Ro :). Am studiat in detaliu moto-velierul asta containerizabil in Professional Boatbuilder, si are niste forme cam ciudate pentru navigatia maritima. Seamana mai mult a barja fluviala :)), dar sunt sigur ca e confortabil si "seaworthy".
 

Atașamente

  • untitled2.jpg
    untitled2.jpg
    71.4 KB · Vizualizări: 62
  • untitled.jpg
    untitled.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 63
Hei baieti, hai sa mutam topicul despre containerizabile in alta parte, ca e foarte interesant si se incepuse cu adusul unei barci in Ro :). Am studiat in detaliu moto-velierul asta containerizabil in Professional Boatbuilder, si are niste forme cam ciudate pentru navigatia maritima. Seamana mai mult a barja fluviala :)), dar sunt sigur ca e confortabil si "seaworthy".

Da, Vali, seamănă perfect cu bărcile vechi de pe canalele englezeşti. Ciudată apariţie, trebuie să recunosc, dar asta nu înseamnă că e lipsită de calităţi maritime.
 

Atașamente

  • 9 O semnatura de pus in rama.JPG
    9 O semnatura de pus in rama.JPG
    305 KB · Vizualizări: 145
  • 8 Insotirorii de tura.JPG
    8 Insotirorii de tura.JPG
    208.9 KB · Vizualizări: 129
  • 7 Fraga 3 sedinta foto.JPG
    7 Fraga 3 sedinta foto.JPG
    248.6 KB · Vizualizări: 136
  • 6 CTMN Albatros Galati.jpg
    6 CTMN Albatros Galati.jpg
    186.9 KB · Vizualizări: 131
  • 5 Lansarea la apa.jpg
    5 Lansarea la apa.jpg
    181.4 KB · Vizualizări: 122
  • 4 Lansarea la apa.jpg
    4 Lansarea la apa.jpg
    175 KB · Vizualizări: 124
  • 3 Lansarea la apa.jpg
    3 Lansarea la apa.jpg
    228.4 KB · Vizualizări: 150
  • 2 Canotcile la incalzire.jpg
    2 Canotcile la incalzire.jpg
    275.8 KB · Vizualizări: 116
  • 1 Fraga 3 in zori de ziua.jpg
    1 Fraga 3 in zori de ziua.jpg
    188.6 KB · Vizualizări: 131
  • 91 CTMN Albatros Galati.JPG
    91 CTMN Albatros Galati.JPG
    309.7 KB · Vizualizări: 151

Back
Sus