parere

buna tuturor.habar n'am despre barci! am primit un motor de 4 cp si imi trebuie o barca.daca ma puteti ajuta as fi fericit.o folosesc doar pe mures.am doi timplari f buni si ar putea sa-mi faca,dar nu am cunostinte in domeniu:ce greutate sa aiba,schita,etc va rog mult ,daca ma puteti ajuta cumva.multumesc inca odata.
 
Avand in vedere ca e o diferenta intre tamplar si constructor de barci, cel mai bine faci cum a zis menestrasu, si in plus citesti topicurile despre constructia de barci, sunt multe modele din care poti alege, cel mai potrivit zic eu ar fi skif-ul lui Radoslav, pe care l-a facut impaiatu.
 
buna tuturor.habar n'am despre barci! am primit un motor de 4 cp si imi trebuie o barca.daca ma puteti ajuta as fi fericit.o folosesc doar pe mures.am doi timplari f buni si ar putea sa-mi faca,dar nu am cunostinte in domeniu:ce greutate sa aiba,schita,etc va rog mult ,daca ma puteti ajuta cumva.multumesc inca odata.
Salut, bine ai venit!

In primul rand hotaraste-te ce vrei sa faci cu barca. Cred ca undeva la 10-13 picioare ar fi ok.
 
bine ai venit !

Vad ca esti pescar, pentru pescuit o vrei?
Scuza-ma ca incep cu intrebari dar, daca te uiti pe forum la constructie de barci, o sa vezi o droaie de modele .... si deja forumul este asa de stufos incit te poti pierde in el citeva zile, cum am patit si eu la inceput. Nu e o critica si entuziasmul colegilor de aici e mare si spiritul creator la fel, si sunt toate laudabile, dar daca intrebi la obiect putem sa te ajutam mai exact!
Deci, trebuie sa iti pui tie si noua intrebarile corecte :
- la ce o folosesc;
- citi oameni si incarcatura trebuie sa duca;
- cit de lunga lata imi convine ..implicit ce greutate ( foarte importanta greutatea, eu mi-am facut o canoe pe care numai pot sa O RIDIC! ..HEHE);
- ce pescaj are : vezi ca la arad si pe mijlocul apei vara cind e nivelul scazut e plin de bolovani! dicolo de podul traian sunt stilpii vechiului pod imersi si se trece foarte greu printre ei
- din ce material vrei sa o faci (iar greutatea e importanta), cum o deplasezi la Mures
nu sunt pescar dar ani trecuti parca nu era voie sa pescuiesti din barca pe Mures, si parca incepind de la Arad la granita e parcul natural bla, bla .. a muresului unde nu ai voie sa faci valuri peste 30cm si OGA iti sare in cap si daca bagi un par de ancorare la mal
deci te rog mai spunene mai multe ca se te ajutam.. macar cu sfaturi
 
salut paul.da sint pescar si o sa raspund (incerc) la intrebari:
-agrement
-2 oameni max + 50kg
-3,5m max ,latime 1.3m greutate.....?
-15-25cm
-nu e problema de transportat.
eu am raspuns cit am putut.nu inteleg multi termeni,dar incerc.
sa raspund ca la doctor:eek: barca usoara de 2 persoane plus ceva bagaj,sa nu fortez motorul,cit mai simpla,din lemn.:) locuiesc in barzava
 

Back
Sus