Aron, Carina si o lume intreaga

Am purtat recent o discutie fascinanta cu deja celebrul Aron Meder, cel de-al treilea circumnavigator solitar maghiar dupa Istvan Kopar si Nandor Fa (Vendee Globe '92 - '93).

normal_IM006907.JPG


Probabil ca unii dintre membrii acestui forum stiu ca Aron a fost la Cluj in noiembrie anul trecut, unde a tinut o conferinta insotita de o proiectie multimedia despre calatoria sa in jurul lumii.

Un jurnal suculent si o cantitate serioasa de imagini gasiti insa si pe www.meder.hu

Aron este o persoana normala, un tip rational caruia ii place sa isi pastreze modestia, in ciuda reusitei sale (Carina nu are decat 6 m, fiind a treia barca mica ce reuseste o circumnavigatie).

Un lucru deosebit este si faptul ca bugetul calatoriei a fost de doar 9 000 EU. In ciuda acestui fapt, nu a rabdat niciodata de foame (imi amintesc ca si M. Albu a afirmat ca a ramas fara bani de multe ori, insa nu a suferit niciodata datorita lipsei hranei). Europa si Caraibele i s-au parut cele mai scumpe, dar voiajul s-a desfasurat in conditii bune trei ani. Da, se poate!

In ciuda reusitei sale, nu recomanda nimanui o barca atat de mica. A trebuit sa o repare foarte des intrucat defectiunile erau frecvente, Carina fiind o barca de zi.

In ceea ce priveste iahtingul in Romania, mi-a zis ca ar trebui sa se puna baza pe atragerea copiilor catre acesta, sa se construiasca marine mai ieftine si sa cresca numarul posesorilor de veliere, intrucat navigatia cu vele nu este populara la noi, in ciuda deschiderii la Marea Neagra.

Cam atat, deocamdata. O sa va anunt atunci cand Aron va veni din noi la Cluj. Un articol este in pregatire, continand mai multe detalii.
 
Ceva noutati despre data vizitei lui Aron la Cluj? Si o data aproximativa la care vom ajunge sa-ti citim articolul :)?
 
Méder Áron si Carina

Lui Áron i-a aparut de curand cartea pe care a scris-o despre calatoria sa circumterra. Carina e legata la unul din pontoanele clubului Viking Yacht Club din Budapesta (pe Dunare). Maine am sa-l intreb pe Áron cand merge la Cluj si i-ti scriu. Din pacate, aici nu a fost prea apreciata calatoria sa, multe "anti" au vazur lumina tiparului in revistele de specialitate. Cineva a avut tupeul sa spuna ca Áron nics nu a navigat in jurul lumii, ci doar "a derivat". Am fost la Koper cand Áron a ajuns acolo, punctul terminus al calatoriei lui, pentru mine a fost un moment inaltator! Daca insa m-ar fi rugat pe mine cineva sa o duc pe Carina de la Koper la Triest, pret de cam 5 mile marine, m-as fi uitat de mai multe ori la previziunile meteorologice, sa fiu sigur ca ajung cu bine. Nava arata de parca tocmai trecuse printr-o furtuna de gradul 10 Bf. As pune cateva fotografii cu Áron si Carina, dar nu stiu cum sa fac.
Pe maine,
Constantin
http://www.skipperoktatas.hu
 
Áron

Nemo, Áron nu este al treilea ungur care "face " o circumterra! Primii au fost Nándor Fa si József Gál, in echipaj. A urmat József Gál cu sotia sa Judit, si fiul lor de 5 ani Józsi. Apoi, din nou Nándor Fa, in concurs, a incercat de 5 ori (!), dar numai o singura data a reusit sa mearga pana la capat. István Kopár este urmat de Péter Görög, Rotorman (Géza Szabó) si Áron. Cred ca nici asa lista nu e completa, dar acum nu-mi amintesc cine a mai fost. Doar un un lucru e sigur: eu voi unul dintre romanii care o va face!
Constantin
p.s. Cum se pot pune poze pe blog?
 
Aron

Asa cum am mentionat (informatia este de la sursa), Aron este cel de-al treilea solitar maghiar, deci singur la start, singur la finis. Sincer sa fiu, in afara lui Aron doar de Nandor Fa am auzit dintre navigatorii maghiari.

Vali, articolul o sa apara in urmatorul numar al YP, asta cu conditia sa il si corectez la timp.

Intr-adevar, barcuta sa nu arata prea grozav, mai ales dupa problemele cu catargul si infiltratiile.

normal_DSCN2575.JPG


Nu ma mira faptul ca se carteste pe la colturi. As pune insa pariu ca cei care fac acest lucru nu au vazut si nu vor vedea in viata lor o insula polineziana, decat in poze. Ca sa nu mai vorbesc de parcurgerea solitara a zeci de mii de mile in ocean deschis.
Aron nu a facut circumterra nici pentru bani, nici pentru faima, si cu atat mai putin pentru o performanta sportiva. Nu e prima data cand se urca pe o barca si a fost constient de la inceput de riscurile la care se expune. Tocmai asta il deosebeste de cei care stau prin porturi, ies la o plimbare-parada si apoi iau cina in restaurantul de la coltul marinei imbracati dupa ultima moda de la Paul&Shark si Musto. Nu asta este insa trist, e o lume cvasi-libera, ci faptul ca exista atati de multi croitori care il judeca pe Armani.

Ne grabim atat de repede sa emitem judecati de valoare, sa le spunem altora cum sa isi traiasca viata, ne erijam in lideri materialistic-spirituali si deseori trecem chiar peste esenta spiritului navigatiei cu vele - libertatea. Oare mai exista ea intr-o societate in care altii iti spun cum sa te imbraci, ce si cat sa mananci, cata miscare sa faci in fiecare zi, ce hartie igienica sa folosesti, cum sa fie barca ta, ce nuanta sa aiba antifoulingul, cati ani sa ai inainte de a te urca la bord, s.a.m.d.? Poate pentru oameni cu spiritul liber precum eroul nostru.
 
Domnule adrian.n explicatia este cat se poate de simpla : omul a fost in mijlocul marii , dar nu in momentul in care s-au facut pozele . Cu siguranta ca pozele sunt facute in rada vreunui port , in apropierea vreunui tarm , de catre un amic binevoitor care , apoi , i le-a transmis , forwardat , etc . Faptul ca nu exista un tarm in fundalul pozei nu inseamna ca nu exista un tarm in spatele obiectivului aparatului de fotografiat .

Asta nu face cu nimic mai putin impresionanata performanta nautica a lui Aron .

Si pozele dvs. din timpul diverselor evenimente nautice arata ca si cum ar fi facute in mijocul Pacificului , dar sunt facute in apropierea Constantei .

Asta nu face cu nimic mai putin impresionanta performanta nautica a Alexandrei.
 
Aron

Asa cum am mentionat (informatia este de la sursa), Aron este cel de-al treilea solitar maghiar, deci singur la start, singur la finis. Sincer sa fiu, in afara lui Aron doar de Nandor Fa am auzit dintre navigatorii maghiari.

Vali, articolul o sa apara in urmatorul numar al YP, asta cu conditia sa il si corectez la timp.

Intr-adevar, barcuta sa nu arata prea grozav, mai ales dupa problemele cu catargul si infiltratiile.

normal_DSCN2575.JPG


Nu ma mira faptul ca se carteste pe la colturi. As pune insa pariu ca cei care fac acest lucru nu au vazut si nu vor vedea in viata lor o insula polineziana, decat in poze. Ca sa nu mai vorbesc de parcurgerea solitara a zeci de mii de mile in ocean deschis.
Aron nu a facut circumterra nici pentru bani, nici pentru faima, si cu atat mai putin pentru o performanta sportiva. Nu e prima data cand se urca pe o barca si a fost constient de la inceput de riscurile la care se expune. Tocmai asta il deosebeste de cei care stau prin porturi, ies la o plimbare-parada si apoi iau cina in restaurantul de la coltul marinei imbracati dupa ultima moda de la Paul&Shark si Musto. Nu asta este insa trist, e o lume cvasi-libera, ci faptul ca exista atati de multi croitori care il judeca pe Armani.

Ne grabim atat de repede sa emitem judecati de valoare, sa le spunem altora cum sa isi traiasca viata, ne erijam in lideri materialistic-spirituali si deseori trecem chiar peste esenta spiritului navigatiei cu vele - libertatea. Oare mai exista ea intr-o societate in care altii iti spun cum sa te imbraci, ce si cat sa mananci, cata miscare sa faci in fiecare zi, ce hartie igienica sa folosesti, cum sa fie barca ta, ce nuanta sa aiba antifoulingul, cati ani sa ai inainte de a te urca la bord, s.a.m.d.? Poate pentru oameni cu spiritul liber precum eroul nostru.

Nemo, se pare te-am suparat. Te rog sa ma scuzi, nu am avut de loc intentia. Pe Áron il cunosc personal, am fost acolo cand a ajuns la Koper, l-am ajutat sa acosteze. Daca vei cauta in presa fotografii cu sosirea lui, vei vedea.
Parerile despre calatoria lui Aron sant foarte impartite, de la critica absoluta, la elogii fara margini. Nandor Fa, de exemplu, a declarat ca din punct de vedere sportiv (al sportului), nu poate clasifica ceea ce a facut Aron. Un alt nume "greu", István Dénes, pur si simplu l-a desfiintat pe Aron, afirmand public, in revista AQUA, ca Aron pur si simplu a "derivat" in jurul lumii. Eu personal i-am scris lui István doar atat: "Aron a plecat sa vada lumea de pe puntea unei barci cu vele, a vazut-o si s-a intors! Tu Istvan, esti un nume cunoscut in lumea velistilor din Ungaria, dar experienta ta este una de concurent- si arbitru- pe Balaton. Daca nu luam in considerare cele cateva curse scurte pe Adriatica, in ape litorale, nu vad cum si de ce i-ti asumi dreptul de a judeca ceea ce a facut Aron". Ce vreau sa spun? Pai asta, ca il admir pe Aron pentru ca a indraznit sa puna in aplicare un vis, ca a dus acest vis la reusita, cu nesfarsita modestie, cu umilinta, crezand cu tarie in sine insusi, in ceea ce stie si poate. Ma manresc cu prietenia lui Aron.
Eu nu am nici pe departe experienta lui Aron, dar "contabilizez" ceva mai mult de 5000 mile nautice, dintre care cam 2800 in Atlantic.
In alta ordine de idei, Aron nu este al treilea solitar, ci al doilea. Primul a fost Nandor Fa.
Cu prietenie, Constantin
 
Nemo, se pare te-am suparat.

In alta ordine de idei, Aron nu este al treilea solitar, ci al doilea. Primul a fost Nandor Fa.

Domnule Lascu, departe de mine gandul supararii! Ma bucur ca v-ati alaturat noua pe acest forum si sper ca ne veti impartasi cat mai mult din experienta Dvs. vasta de skipper. Poate pe viitor veti organiza programe de pregatire gen skippertraining la preturi accesibile si barcaholicilor de la Est de Tisza vorbitori doar de limba romana.

Nu am auzit in viata mea de István Dénes, insa recunosc ca nu sunt mare cunoscator al yachtingului maghiar. Consider insa ca ceea ce i-a facut lui Aron este o mare magarie, o rabufnire de frustrare tipica mai degraba unei casnice de 40 de ani care urmareste Fashion Tv. Intr-adevar, aveti perfecta dreptate, Aron a plecat sa vada lumea, nu sa o cucereasca prin recorduri de orice fel.

Este ca si cum Schumacher l-ar insulta pe soferul de taxi care m-a dus dimineata la serviciu, intrucat nu s-ar ridica la valoarea sa! Urat, foarte urat! Incep sa gandesc ca nu ai ce cauta pe puntea unei ambarcatiuni daca nu o faci cu stil, insa e doar cunoscuta extrapolare a filozofiei care zice ca daca esti altfel, nu esti binevenit intrucat ceva nu este in regula la tine si poti pune societatea in pericol.

De altfel, eroul sau este B. Moitessier, care spunea: "este stupid sa vorbim despre recorduri pe mare. Atunci cand un om petrece luni in sir cu sine evolueaza. Unii ar zice ca o ia razna..."

Din pacate, in afara interviului pe care i l-am luat si acesta in spatiul virtual, nu am avut ocazia sa ma intretin tete-a-tete cu Aron, insa sunt convins ca acest lucru se a intampla curand. Poate va veti gandi sa traduceti cartea sa in romana, in acest caz putand conta si pe sprijinul meu.

Cu tot respectul, mie tot 3 solitari maghiari imi ies. :eek: Daca initial aveam informatia de la Aron, am consultat si Internetul crezand ca s-a strecurat o greseala pe undeva.
Pentru mine si mai ales pentru Aron nu are nicio importanta cati navigatori solitari maghiari au facut Ocolul, poate doar pentru sportul cu vele din Ungaria. Cronologic, ar veni astfel:

1. Nandor Fa, BOC Chalenge 90-91 locul 10, Vendee Globe 1993, al cincilea in cursa castigata de Alain Gautier.
1. Istvan Kopar, cu start/sosire Gibraltar, pe la sud de faimoasele capuri intre 28 iulie 1990 si 15 mai 1991. Am aflat ca a avut ceva probleme in zona celor Patruzeci de Urlatoare (saviraj).
3. Aron Meder - 5 septembrie 2006 - 18 septembrie 2009.

Daca aveti informatii mai concrete decat ceea ce ofera Internetul, va rog sa ni le comunicati, desi asa cum am mai spus, Aron Meder si-a castigat respectul a mii de cruiseri din toata lumea si vor fi multi care il vor imita pentru ca a dovedit ca se poate, iar ierarhiile nu ar trebui sa conteze prea mult in vietile noastre.

In numarul care trebuie sa apara zilele aceastea al Yachting Pleasure va fi inclusa si modesta mea contributie la popularizarea in Romania a... plimbarii lui Aron Meder in jurul lumii. Am spus ''plimbarea'', ca sa nu il ofensez pe ilustrul István Dénes sau pe altii care cred ca ceea ce a facut Aron este doar pentru ''conaisseurs'', aristocrati sau grabiti.
Slow down, start living!

Cu aceeasi prietenie,
Mircea Trif
 
Ultima editare:
Onoare

Domnule Lascu, departe de mine gandul supararii! Ma bucur ca v-ati alaturat noua pe acest forum si sper ca ne veti impartasi cat mai mult din experienta Dvs. vasta de skipper. Poate pe viitor veti organiza programe de pregatire gen skippertraining la preturi accesibile si barcaholicilor de la Est de Tisza vorbitori doar de limba romana.

Nu am auzit in viata mea de István Dénes, insa recunosc ca nu sunt mare cunoscator al yachtingului maghiar. Consider insa ca ceea ce i-a facut lui Aron este o mare magarie, o rabufnire de frustrare tipica mai degraba unei casnice de 40 de ani care urmareste Fashion Tv. Intr-adevar, aveti perfecta dreptate, Aron a plecat sa vada lumea, nu sa o cucereasca prin recorduri de orice fel.

Este ca si cum Schumacher l-ar insulta pe soferul de taxi care m-a dus dimineata la serviciu, intrucat nu s-ar ridica la valoarea sa! Urat, foarte urat! Incep sa gandesc ca nu ai ce cauta pe puntea unei ambarcatiuni daca nu o faci cu stil, insa e doar cunoscuta extrapolare a filozofiei care zice ca daca esti altfel, nu esti binevenit intrucat ceva nu este in regula la tine si poti pune societatea in pericol.

De altfel, eroul sau este B. Moitessier, care spunea: "este stupid sa vorbim despre recorduri pe mare. Atunci cand un om petrece luni in sir cu sine evolueaza. Unii ar zice ca o ia razna..."

Din pacate, in afara interviului pe care i l-am luat si acesta in spatiul virtual, nu am avut ocazia sa ma intretin tete-a-tete cu Aron, insa sunt convins ca acest lucru se a intampla curand. Poate va veti gandi sa traduceti cartea sa in romana, in acest caz putand conta si pe sprijinul meu.

Cu tot respectul, mie tot 3 solitari maghiari imi ies. :eek: Daca initial aveam informatia de la Aron, am consultat si Internetul crezand ca s-a strecurat o greseala pe undeva.
Pentru mine si mai ales pentru Aron nu are nicio importanta cati navigatori solitari maghiari au facut Ocolul, poate doar pentru sportul cu vele din Ungaria. Cronologic, ar veni astfel:

1. Nandor Fa, BOC Chalenge 90-91 locul 10, Vendee Globe 1993, al cincilea in cursa castigata de Alain Gautier.
1. Istvan Kopar, cu start/sosire Gibraltar, pe la sud de faimoasele capuri intre 28 iulie 1990 si 15 mai 1991. Am aflat ca a avut ceva probleme in zona celor Patruzeci de Urlatoare (saviraj).
3. Aron Meder - 5 septembrie 2006 - 18 septembrie 2009.

Daca aveti informatii mai concrete decat ceea ce ofera Internetul, va rog sa ni le comunicati, desi asa cum am mai spus, Aron Meder si-a castigat respectul a mii de cruiseri din toata lumea si vor fi multi care il vor imita pentru ca a dovedit ca se poate, iar ierarhiile nu ar trebui sa conteze prea mult in vietile noastre.

In numarul care trebuie sa apara zilele aceastea al Yachting Pleasure va fi inclusa si modesta mea contributie la popularizarea in Romania a... plimbarii lui Aron Meder in jurul lumii. Am spus ''plimbarea'', ca sa nu il ofensez pe ilustrul István Dénes sau pe altii care cred ca ceea ce a facut Aron este doar pentru ''conaisseurs'', aristocrati sau grabiti.
Slow down, start living!

Cu aceeasi prietenie,
Mircea Trif

Va salut, ma bucur ca am clarificat acesata mica neintelegere. Sa incepem cu sfarsitul: Kopár István a fost si singur, deci aveti dreptate! Nici eu nu am stiut de prima lui calatorie, ci doar de a doua, cand nu a fost singur.

Cu mare placere as traduce cartea lui Aron, am si vorbit cu el despre asta. Acum tocmai sant in tratative cu editorul, sa vedem ce pretentii are. Din fericire, il cunosc personal. Este un om normal, deci nu cred ca vor fi probleme. Sprijinul dumneavostra in ce ar consta?
In ceea ce priveste cursurile de skipper, eu din asta traiesc. Si fiind roman, nu cred ca ar fi probleme. Care ar fi pretul accesibil romanilor? Eu tin cursurile cu doua nave, una de 44 de picioare, in Slovenia, la Isola, a doua este de 36 de picioare, si este in Croatia, pe insula Murter, in Marina Jezera. Aceste informatii se gasesc pe site-ul meu, dar inca doar in ungureste. Acum este in pregatire site-ul in limba romana, caci din motive lesne de inteles nu am vrut sa apara in ambele limbi, asta "ar strica la frumusete". Nu stiu cu ce va ocupati, dar poate ca s-ar putea realiza o colaborare in privinta cursurilor de skipper. Oricum, e bine sa stiti ca permisele le elibereaza Federatia Maghiara de Yachting, si sant recunoscute international, inclusiv de Romania (am vazut scrisoarea de confirmare). Avantajele ar fi ca examenul se da in limba romana, eu traduc raspunsurile, si ca nu e nevoie de curs separat de operator radio, cursul este inclus, si in permis este specificata competenta de operator.
Pentru orice altfel de intrebari, va stau cu placere la dispozitie. in caz de intrebari private, ma puteti apela pe constantin.lascu@skipperoktatas.hu
Toate bune si vant larg de pupa
 

Back
Sus