Invitatie in Serbia

Salutare tuturor!

Nu am mai intrat (spre rusinea mea) pe acest forum de peste doua luni. Vad ca pe thread-ul TID 2010 se discuta in general despre alcool :cool:, preferinte muzicale, aflu cu bucurie ca raposatul Guzi si-a pus pirostriile si alte de-astea.
Hai sa vorbim putin si despre dat cu caiacul ca doar de-aia ne-am strans aici.
Am primit ieri o invitatie de la prietenii nostri sarbi din "ASSOCIATION OF SERBIAN PADDLERS OF THE TID" pentru o tura pe raurile Sava, Drina si o parte din Dunare in Serbia in perioada 30 Aprilie - 8 Mai 2010. Va spun din toata inima ca sarbilor le-ar face mare placere sa vada si romani acolo!

Pentru oricine este interesat aveti un "teaser" mai jos. Pentru mai multe detalii astept mailul vostru.

ASSOCIATION OF SERBIAN PADDLERS OF THE TID
11 th Vitomir Dizdarevic – Admiral Kuk memorial
Drina – Sava - Danube regatta

During the period from 30/04/2010 – 08/05/2010, on the rivers Danube, Sava and Drina, the Association of the Serbian paddlers of the TID is organizing the 11th Vitomir Dizdarevic – Admiiral Kuk memorial: The Drina – Sava - Danube regatta.
The Regatta is protected by authorisation rights as stated by Serbian law.
The number of participants is limited to 60, because of camping capacity constraints. All of the camps are situated in the vicinity of restaurants and supermarkets. Running water and toilettes are available.
The Drina is a beautiful, fast (6-10 km/h), cold river, surrounded by lush vegetation.
The Sava is slow (3-4 km/h), and is 250m-wide.
...

Astea fiind spuse, salut cu respect toti membrii acestui forum!

Costin
 
Ultima editare:
Salutare tuturor!

Nu am mai intrat (spre rusinea mea) pe acest forum de peste doua luni. Vad ca pe thread-ul TID 2010 se discuta in general despre alcool :cool:, preferinte muzicale, aflu cu bucurie ca raposatul Guzi si-a pus pirostriile si alte de-astea.
Hai sa vorbim putin si despre dat cu caiacul ca doar de-aia ne-am strans aici.
Am primit ieri o invitatie de la prietenii nostri sarbi din "ASSOCIATION OF SERBIAN PADDLERS OF THE TID" pentru o tura pe raurile Sava, Drina si o parte din Dunare in Serbia in perioada 30 Aprilie - 8 Mai 2010. Va spun din toata inima ca sarbilor le-ar face mare placere sa vada si romani acolo!

Pentru oricine este interesat aveti un "teaser" mai jos. Pentru mai multe detalii astept mailul vostru.

ASSOCIATION OF SERBIAN PADDLERS OF THE TID
11 th Vitomir Dizdarevic – Admiral Kuk memorial
Drina – Sava - Danube regatta

During the period from 30/04/2010 – 08/05/2010, on the rivers Danube, Sava and Drina, the Association of the Serbian paddlers of the TID is organizing the 11th Vitomir Dizdarevic – Admiiral Kuk memorial: The Drina – Sava - Danube regatta.
The Regatta is protected by authorisation rights as stated by Serbian law.
The number of participants is limited to 60, because of camping capacity constraints. All of the camps are situated in the vicinity of restaurants and supermarkets. Running water and toilettes are available.
The Drina is a beautiful, fast (6-10 km/h), cold river, surrounded by lush vegetation.
The Sava is slow (3-4 km/h), and is 250m-wide.
...

Astea fiind spuse, salut cu respect toti membrii acestui forum!

Costin

Ola Costine,

tu mergi? ca parca m-as baga si eu ...
 
Abia acum vad ca prima invitatie a fost lansata deja din 2010, eu am aflat prima data in 2012 si am reusit sa particip in 2013.
Intrucat am fost primul de pe aici, care a inmuiat degetul in apele Drinei, am zis ca ar fi frumos sa si povestesc ce si cum pe acolo.
Asa ca din tura s-au nascut doua relatari, une pe un blog, iar cealalta in revista Yachting Pleasure. Pe blog, relatarea este putin mai lapidara dar este insotita si de niste filmulete care in revista nu apar. Asadar, cine doreste povestea asternuta pe hartie, revista Yachting Pleasure (numarul 63) a aparut pe 26 noiembrie si se gaseste in reteaua Inmedio (punctele de vanzare Inmedio se gasesc cam in orice Mall, Kaufland, Real, Cora sau alte asemenea). Pretul revistei este 15 lei.
Pentru cei care se multumesc cu povestea mai lapidara de pe blog, aici este linkul: Drina, un vis devenit realitate | Romania vazuta din caiac (stiu ca l-am mai postat o data pe undeva, dar il readuc in actualitate)
 
Abia acum vad ca prima invitatie a fost lansata deja din 2010, eu am aflat prima data in 2012 si am reusit sa particip in 2013.
Intrucat am fost primul de pe aici, care a inmuiat degetul in apele Drinei, am zis ca ar fi frumos sa si povestesc ce si cum pe acolo.
Asa ca din tura s-au nascut doua relatari, une pe un blog, iar cealalta in revista Yachting Pleasure. Pe blog, relatarea este putin mai lapidara dar este insotita si de niste filmulete care in revista nu apar. Asadar, cine doreste povestea asternuta pe hartie, revista Yachting Pleasure (numarul 63) a aparut pe 26 noiembrie si se gaseste in reteaua Inmedio (punctele de vanzare Inmedio se gasesc cam in orice Mall, Kaufland, Real, Cora sau alte asemenea). Pretul revistei este 15 lei.

Un articol bine scris si niste imagini apetisante. Prevad ca la primavara nu vei mai vorbi romaneste de unul singur. Felicitari pentru tura si multumiri pentru mediatizare.
 
Anul asta, precum am mai spus, am fost contrariat de promovarea foarte slaba a evenimentului, inclusiv in Serbia. Pe saitul asociatiei, nu era nici macar un anunt al turei cand mai erau cateva zile pana la inceperea turei. Dat fiind ca in anunt scria ca numarul participantilor este limitat la 70 din cauza locurilor de campare, ma gandeam ca poate s-a atins aceasta limita si o sa fie inghesuiala. Intr-adevar, in locul de campare din penultima etapa, am stat cam inghesuiti, dar s-ar fi gasit solutii si daca erau mai multe corturi. Anul asta au fost cam 55 de participanti. Nu stiu in alti ani cati au fost.
Nestiind daca asociatia isi doreste sau nu o promovare suplimentara a evenimentului, l-am intrebat pe Dejan asta-vara la TID daca imi permite sa scriu articolul pentru Yachting Pleasure, respectiv daca este OK sa promovez mai intens tura. Nu am niciun interes pecuniar sau de alta natura (inclusiv articolul l-am scris pro bono), pur si simplu eu am fost chiar incantat de tura asta si consider ca e o experienta minunata. Dejan mi-a raspuns intr-o engleza simplificata "Pozitiv propaganda, good!". Presupun ca toti sarbii sunt satui de propaganda negativa. L-am intrebat daca pentru anii viitori are in vedere un anumit numar de "locuri" pentru participantii romani, mi-a raspuns "No limit".
Asadar, in 2014 se poate da navala :) Si chiar va indemn sa o faceti, merita cu prisosinta. Foarte probabil ca voi repeta si eu experienta.

Intrucat atat in articol, cat si pe blog am scris doar aspectele pozitive, am sa scriu aici ce anume ar fi negativ. Negativ e un fel de a zice, pentru ca nu pot spune ca m-a deranjat realmente ceva. Deci, iata ce anume nu se vede din fotografii si nu se citeste in articol:
- mizeria care pluteste pe apa pe lacul de acumulare Perucac. Sunt milioane de pet-uri care plutesc pe apa, tot felul de obiecte casnice identificabile sau nu. Nu am postat nicaieri fotografii, pentru ca avem si noi din astea... Cauza acestor gunoaie: Drina si afluentii ei trec - undeva in amonte - pe langa niste rampe de gunoi. Primavara, cand apele cresc si se topesc zapezile, sunt antrenate cantitati uriase din gunoaiele respective;
- in unele locuri de campare, igiena personala devine deficitara, nu exista dusuri. Astea ar fi cam trei locuri de campare si nu sunt in zile consecutive, asa ca nu e chiar un dezastru. Oricum, toata lumea se spala linistita in apele reci ale Drinei. Am intrebat daca mi-ar fi permis si mie sa ma spal, dat fiind ca nu dispuneam de un sapun biodegradabil. Se pare ca nici nu au auzit de sapunuri biodegradabile, asa ca fiecare se spala cu gelul sau sapunul pe care il are. Sau cu servetele umede...
Deci asta ar fi, astea sunt aspectele "negative" pe care nu le-am mentionat in articol. Nu pot sa spun ca sunt chiar negative, dar poate sunt persoane pentru care aceste aspecte sunt mai importante si ar fi bine de stiut dinainte. In rest... stiti voi viata la cort :)

L.E.: deja am lansat cererea ca programul pentru anul viitor sa imi fie comunicat indata ce va fi finalizat, si voi posta pe forum traducerea in timp util (estimez ca prin ianuarie-februarie deja vom dispune de toate datele problemei).
 
Ultima editare:
Si daca tot am scris aici despre aspectele "negative" pe care nu le-am dezvoltat in articol, ar trebui sa scriu si un aspect mai mult decat pozitiv (daca imi e permisa licenta lingvistica) pe care l-am constatat in Serbia. Nici despre asta nu am scris, pentru ca ceea ce voi povesti mi s-a intamplat la TID, nu pe Drina: sarbii sunt foarte ospitalieri.
Ca sa dezvolt, povestesc doua episoade de la TID Serbia:
1. la locul de campare de la Bogojevo (a doua orpire in Serbia), nu exista propriu-zis un loc de campare, participantii raspandindu-se cu corturile pe terenuri private aferente unor case de vacanta. Ni s-a spus ca nu vor fi probleme, proprietarii stiu despre ce e vorba si nu ne vor izgoni. Deci sa campam linistiti pe unde apucam, evident cu conditia sa avem bunul-simt sa nu lasam urme. Exista in apropiere o scena, niste toalete ecologice si un dus amplasat pe malul apei, alcatuit dintr-un butoi pus la soare si expus in public. Astea erau conditiile pe care le puteau oferi organizatorii in acel loc. Eu am gasit un loc, impreuna cu inca vreo 5-6 corturi, pe un teren privat, langa o casa de vacanta. Dupa ce ne-am instalat, au aparut si proprietarii. Ne-am cerut scuze, ei au zis ca nu e nicio problema, stiau ca vom veni si de asta au si cosit iarba, ca sa avem unde sa ne punem corturile. Foarte frumos din partea lor. Din grupul respectiv de "uzurpatori", eram singurul care mai stia cateva cuvinte sarbesti, asa ca am incercat sa incropesc ceva ce sa semene a conversatie, utilizand in mod excesiv gestica si mima. Am facut o degustare de palinci si tuici romanesti si sarbesti asa ca foarte rapid "ne-am imprietenit". Unul din ei mai stia putina engleza, asa ca am inceput sa ciripim intr-un fel de esperanto. Mi-au zis ca putem considera casa lor ca pe a noastra, adica atata timp cat ei sunt acolo, toate dependintele stau la dispozitia noastra, putem folosi toaleta, putem folosi dusul din casa (ceea ce evident ca a fost foarte bine primit, mai mult datorita intimitatii decat a apei calde), putem folosi bucataria si apa curenta. Totul fara pretentii. Eu am intrebat cat de departe e satul sau primul butic, pentru ca pe canicula de acolo aveam nevoie cu totii de cantitati mari de apa minerala. Berea se gasea si loco, dar apa minerala nu. M-au intrebat cata apa minerala am nevoie, ca imi vor aduce ei (satul nu era tocmai aproape). Am zis ca mie mi-ar trebui doua sticle, dar si ceilalti colegi aveau nevoie de apa. Dupa un timp, cineva a aparut cu un bax de apa minerala si ni l-au impartit. Oricat am insistat sa platim apa, au refuzat vehement, pur si simplu doreau sa fie de folos fara nimic in schimb.
2. undeva in dreptul localitatii Hinova de pe malul romanesc, am tras la mal sa fac o pauza. Etapa zilei era de 50 km, si punctul respectiv era chiar la jumatatea distantei, asa ca o bere mi-ar fi prins minunat. Pe mal, erau mai multe case de vacanta. M-am uitat cu atentie, iar una dintre ele parea a fi o terasa publica: langa casa era un container mare (sau vagon) cu tot felul de reclame de bauturi pe el, casa avea o veranda mare, o masa mare si multe scaune multicolore. M-am gandit ca e perfect. Asa ca am iesit pe mal si am intrebat de la distanta pe ocupantii terasei (doi la numar) daca acolo este reastaurant. Mi-au zis ca nu e restaurant, e proprietate privata. Asa ca am vrut sa ma intorc in caiac, ei au strigat dupa mine sa vin fara frica. M-am codit, ei au insistat. Pana la urma mi-au invins reticentele si m-am dus. M-au servit cu o bere rece, pe care as fi vrut sa o platesc dar nici nu au vrut sa auda. Dupa ce am baut-o, au insistat sa mai iau una, eu am insistat sa o platesc, ei nu si nu. Insistau sa si mananc cu ei, dar chiar mi-a fost prea rusine sa accept si asta, am dat-o cotita ca tocmai am mancat putin mai devreme etc. Imi era si foame, dar nu puteam accepta.
In ambele cazuri, oamenii au fost ospitalieri si sunt convins ca e vorba de o ospitalitate autentica. Oameni bucurosi ca pot ajuta, oameni bucurosi de oaspeti. I-am intalnit pentru prima oara in viata mea, si e probabil ca si ultima. Stau si ma intreb, insa, daca ospitalitatea asta va mai exista la ceva vreme dupa ce vor deveni si ei membri cu drepturi depline in UE...
 
Sper. Pentru ca multe lucruri bune au disparut de-a lungul timpului si la noi. Relatiile inter-umane erau mai calde parca pe vremea cand eram cu mult mai saraci. Parca totusi eram mai bogati spiritual.
 
Amatori se vor gasi,sunt sigur.
Deja visez; 4 oameni, o masina ,trei ambarcatiuni pe portbagaj.In ficare zi unul ramane sa aduca masina , ceilalti coboara pe apa.Soferul ajunge la locul de campare,ridica cortul, pregateste masa,spala rufele...
Daca "astrele se aliniaza favorabil"adica familia,bugetul,sanatatea,timpul ne lasa,vom participa la aceasta tura.
Oare de ce se organizeaza asa devreme?Vara apele nu au debit destul?
Oricum in aprilie trebuie sa fie racoare prin munti.
 
Sincer sa fiu nu mi-am pus problema de ce asa devreme. E posibil ca mai spre vara sa fie debitul nepotrivit, nu stiu. Cert este ca organizatorul turei este totodata si organizatorul TID pe partea sarbeasca, asa ca e posibil sa aiba "agenda" incarcata mai incolo.
Anul asta am prins vreme superba. Ziua a fost cald, chiar extrem de cald in special in canion. Se putea padela linistit doar in tricou. Noptile insa au fost reci in zona de munte. Daca nu as fi avut un sac de dormit de rezerva (prea mare ca sa imi incapa in "cala" caiacului, insa a stat in portbagajul masinii organizatorului, de unde il luam in fiecare seara) m-as fi congelat in primele nopti, pentru ca aveam sacul de vara, pe care il folosesc si la TID. Mi-a fost insuficient, in a doua dimineata m-am trezit dardaind din toate incheieturile, asa ca mi-am luat niste tzoale negre pe mine si m-am dus sa ma incalzesc la soare ca serpii. Pentru anul viitor m-am pregatit cu un sac de puf, care are acelasi confort termic ca sacul "mare" si acelasi volum ca sacul de vara. Si pretul pe masura...
In ce priveste masina de insotire, la tura asta e fain ca e permis asa ceva, spre deosebire de TID unde regula e ca fiecare isi cara tot echipamentul cu propria ambarcatie si se descurca fara echipa de suport.
 
Inca nu este facut programul, dar am primit cateva noutati: regata va incepe anul asta in data de 27.04 (inca nu stiu exact pana cand, probabil tot pana in 4 sau 5 mai, pentru ca doar traseul primei zile se modifica).
Locul de start se va schimba, nu se mai pleaca de pe Drina, de la Novo Gorajde, ci de pe un afluent al Drinei, raul Lim, de la localitatea Rudo, apoi prin Setihovo pana la confluenta cu Drina. Din ce am vazut prin fotografiile de pe Google Earth, se pare ca prima zi a regatei va fi intr-un peisaj chiar mai pitoresc decat cel de anul trecut.
 
Am primit programul pentru regata din 2014.
Il puteti descarca de pe linkul urmator:https://dl.dropboxusercontent.com/u/23751560/15%20Drina%202014%20RO.doc
Fata de anul trecut s-a modificat punctul de start (apar modificari doar in ceea ce priveste prima zi a regatei), iar inscrierile se fac cel tarziu cu 15 zile inainte de inceperea regatei.
Pentru cei care doresc sa isi faca o idee despre ce a fost anul trecut:
Drina, un vis devenit realitate | Romania vazuta din caiac
sau un articol putin mai amplu in ultimul numar al revistei Yachting Pleasure (inca se mai poate gasi in reteaua Inmedio).
 
Intrucat am avut nelamuriri cu privire la programul primei zile (duminica, 27 aprilie, cand este programata atat prima etapa de la Setihovo la Visegrad, cat si tura de rafting, pentru cei care doresc rafting), am intrebat cum se va desfasura aceasta zi. Mi s-a raspuns ca duminica dimineata este programat raftingul, care dureaza cam doua ore, dupa care rafter-ii sunt transportati inapoi la caiace si isi incep etapa normala, de la Setihovo la Visegrad. Cam asa arata o bucata din traseul de rafting: https://www.youtube.com/watch?v=ZL4uWRJyWRQ
 
Ultima editare:
Am mai primit niste lamuriri si niste modificari de program, le-am operat in documentul privind programul turei. Am evidentiat cu rosu tot ce am modificat in document, incepand de la prima varianta pe care am postat-o.
 
Intrucat locul de adunare la start este la podul de la Setihovo, insa pe maps.google.com am vazut ca acolo exista doua poduri, unul in amonte si altul in aval de Setihovo, am intrebat despre care pod este vorba si am primit coordonatele GPS ale locului cu pricina. Pentru ca cei de la ISU sa nu aiba greutati in transformarea coordonatelor din sistem zecimal in minute si secunde, pun aici linkul cu localizarea exacta a taberei de la Setihovo: http://goo.gl/maps/OKuG6
Coordonatele sunt 43.653264 19.268149
 
Vad ca nu e foarte mare inghesuiala pe Drina. Sarbii ne fac si discount (suntem singura natie care plateste 10 euro taxa de participare, in afara de sarbi care - nah - sunt la ei acasa). Ieri am trecut prin Beograd si m-am intalnit cu Dejan, mi-a zis ca in afara de mine, pana acum s-au mai inscris doar 2 caiacisti din Romania.
Probabil e vina mea, nu oi fi stiut sa starnesc interesul romanilor pentru evenimentul asta. Nu stiu daca am mai scris-o pe aici, dar pentru mine, dintre toate turele pe care le-am facut cu caiacul prin tara sau pe afara, asta a fost cea mai frumoasa. De departe. Si nu exagerez, eu personal nu am absolut niciun fel de castig sau interes din popularizarea evenimentului, mi-am platit deja si taxa de participare :)
 
Probabil e vina mea, nu oi fi stiut sa starnesc interesul romanilor pentru evenimentul asta.

Nicidecum. E doar distanta mare, care face ca toata comunitatea din sud-est sa priveasca neputincios.
E ca si cum am invita timisorenii la o iesire cu caiacul pe Marea Neagra :)
Se poate dar cu mari eforturi.
Oricum Bogdane, tura trebuie sa fie superba si va doresc voua celor care participati, sa aveti vreme buna, ca distractie stiti singuri sa va faceti :)
 
Adevarul este ca slovacii si nemtii vin la aceasta tura cu microbuze cu peridocuri pentru caiace / canoe. Am impresia (nu sunt sigur, e doar o impresie) ca toata organizarea asta este facilitata de organizatiile nationale TID. Multi vin insa cu autoturismele proprii (maghiarii si bulgarii de exemplu), cu sau fara remorca, cu un sofer "sacrificat" sa nu aiba alta treaba decat condusul de la o campare la alta si eventual alte atributii administrative (instalatul corturilor, pregatitul mesei etc) pana cand debarca protagonistii turei.
 

Back
Sus