Beg-Meil sau GIS

Va salut baieti si fete,

Sunt nou pe forum si vreau un sfat de la voi.
Acum in Martie am sa incep sa contrsuiesc prima mea barca si am in vedere doua modele:
1/ Beg-Meil de la François Vivier: http://www.vivierboats.com/albumsen/beg_meil/pepito/index_en.html
sau
2/ GIS (Goat Island Skiff) de la Michael Storer: http://www.storerboatplans.com/GIS/GISplan.html

Sunt convins ca le stiti pe amandoua. Am cumparat deja planurile de la GIS in iarna si asteptam vremea mai buna sa incep constructia, numai ca am dat de Beg-Meil si m-am cam incurcat.

Acum sa va spun si situatia in care sunt: eu lucrez la Budapesta inca un an si am weekend-urile si dupamiezele libere, deci timp am, loc unde sa construiesc am, unde sa ma plimb am, pentru ca langa Budapesta e un lac maricel, numai bun pentru primele teste, si oricand ma pot duce pe Balaton, care e minunat pentru o astfel de barca.
Problema este ca nu o sa stau aici toata viata, o sa ma intorc in tara, si parca as iesi si pe mare cu barcutza.

Diferente intre ele sunt multe, in primul rand GIS-ul are fundul plat, dar Michael Storer m-a asigurat ca nu are nici o problema pe mare dar ca trebuie sa o inclin mai mereu.
Beg-Meil in schimb, e altceva, are balast 45 de kile, alta linie, si de vreo 5 ori mai grea decat GIS-ul.
GIS-ul are 60 kg, iar Beg-Meil 250

Cred ca dupa limbaj v-ati dat deja seama ca nu ma pricep de nici un fel la barci, iar la veliere sau iesiri pe mare nici atat.

Mi-a intrat in cap sa-mi fac barca si nu o sa-mi mai iasa pana nu o pun pe apa (de barcutza zic :))

Asa ca as aprecia o comparatie pertinenta intre cele doua modele si ceva ajutor din partea voastra.

Va multumesc de pe acum.
:titanic:
 
barcutza

Eu cred ca ar trebui sa te limitezi la ape interioare cu barcutele astea. Mai mult de atat, stai pe litoral?
In principiu cred ca poti sa iesi cu Beg-Meil pe mare mai in sigurantza decat cu GIS, dar asa cum ziceai e mai grea. Apoi B are 2 vele, ceea ce la GIS ....Dupa cum observ te pasioneaza si construirea in sine, deci o provocare mai mare , mai multa adrenalina, mai multa sudoare...etc, mie mi se pare B mai complicata decat GIS.
Dupa ce itzi faci barcutza visurilor si te dai cu ea pe "herastrau", o sa ai si permis si o sa treci si la barcutzele de mare. Pana atunci, Bine ai venit, multa bafta, spor la lucru si vant de unde trebuie :))
 
imi cer scuze pentru offtopic: dupa un raspuns nu ma derajneaza daca se sterge postul meu, dar unde se pot cumpara guri de vizitare cum sunt in pozele GIS-ului(cele albe de pe fata banchetei)?

Nu am nicio experienta cu barcile cu vele dar desi Beg-Meil e mai frumoasa si mai classy, eu as opta sa fac prima data GIS-ul; are mai putine suprafete si finisaje din ce vad eu. Beg-Meil ar arata frumos daca o faci dupa ce ai putina experienta (adica are mai multe locuri unde poti sa o zbarcesti).
 
Aici sunt o multime de magazine cu tot felul de accesorii, dar in tara nu stiu. O sa-ti raspunda probabil altcineva. Daca nu gasesti iti caut eu pe aici.
Sincer ideea de a construi o barca mi-a venit aici. Sunt extraordinar de multe barci si marine in Ungaria, chiar am ramas surprins. Balatonul e suprapopulat de veliere, ca nu au voie cu barci cu motor, iar pe Dunare toata vara zici ca e la noi la mare, o gramada de salupe ski nautic, jetskiuri, ca pe dunare nu ai voie cu vleiere :)
M-a frapat lucrul asta, nu cred ca am vazut in viata mea atatea barci cate am vazut aici.
 
Eu cred ca ar trebui sa te limitezi la ape interioare cu barcutele astea. Mai mult de atat, stai pe litoral?
In principiu cred ca poti sa iesi cu Beg-Meil pe mare mai in sigurantza decat cu GIS, dar asa cum ziceai e mai grea. Apoi B are 2 vele, ceea ce la GIS ....Dupa cum observ te pasioneaza si construirea in sine, deci o provocare mai mare , mai multa adrenalina, mai multa sudoare...etc, mie mi se pare B mai complicata decat GIS.
Dupa ce itzi faci barcutza visurilor si te dai cu ea pe "herastrau", o sa ai si permis si o sa treci si la barcutzele de mare. Pana atunci, Bine ai venit, multa bafta, spor la lucru si vant de unde trebuie :))

Mersi pentru raspuns, am intrat aici tocmai ca sa fac cumva sa mi se ia de Beg-Mail deocamdata, sunt fascinat de barcutza aia, dar sunt convins ca o sa-mi fie tare greu s-o fac, nu stiu daca o sa-mi ajunga vara asta s-o termin si pe de alta parte, pare un nivel superior fata de GIS.
In legatura cu constructia cam ai dreptate, sigur o sa fac o barcutza anul asta, imi ocup timpul cu ceva interesant, iar apoi sunt singur ca va deveni o adevarata pasiune.
Singura problema ar fi cand ma intorc in tara, acum am timp, in tara niciodata nu am avut timp de nimic altceva decat de munca, Romania e intr-o constanta "centriguga" dupa parerea mea :iupi:, si mi-e frica ca o sa fac ceva anul asta si cu asta o sa raman.
Oricum, materialele o sa le iau saptamana viitoare, si am sa deschid un post sa-mi vedeti progresele :)
 
Mersi pentru raspuns, am intrat aici tocmai ca sa fac cumva sa mi se ia de Beg-Mail deocamdata.

beg mail-ul cere c-am o vara de lucru,daca renunti la constructia cu file suprapuse si mergi pe un corp cu file lise scutesti mult din manopera.ai in schimb o barca mult mai solida si cind ti-o veni cheful de mare,la anul poti sa-i tragi si o punte,si......etc,etc,..adica in timp poti sa o imbunatatesti fara ca sa renunti la plimbarile de concediu.in timpul anului poti sa-i faci up grade pentru viitoare expeditii !parerea mea!:ahoy:
niciodata nu se stie daca o sa mai ai timp pentru a doua barca!murphy!
 
nu cred ca poti compara cele 2 barci
GIS e o barca usoara (poate fi transportata fara peridoc) cu fundul plat in tehnologie stitch&glue

BM e lestata, realizata in tehnologie clasica cu file de bordaj, are nevoie de peridoc etc etc

pt unul ca mine, care nu are experienta in lucrul cu lemnul, selectarea materialelor etc, BM ar fi de 10 ori mai greu de realizat fata de GIS asa ca alegerea ar fi simpla...
 
Sunt convins ca le stiti pe amandoua. Am cumparat deja planurile de la GIS in iarna si asteptam vremea mai buna sa incep constructia, numai ca am dat de Beg-Meil si m-am cam incurcat.
Tot GIS zic si eu, iti faci mana cu ea, constructia merge muuult mai repede, nu ai nevoie de prea multe scule dedicate, dupaia vezi tu daca-ti mai trebuie constructie sau nu :)

imi cer scuze pentru offtopic: dupa un raspuns nu ma derajneaza daca se sterge postul meu, dar unde se pot cumpara guri de vizitare cum sunt in pozele GIS-ului(cele albe de pe fata banchetei)?
Eu am luat de la Lalizas Marina - constanta, trimit prin curier.
 
imi cer scuze pentru offtopic: dupa un raspuns nu ma derajneaza daca se sterge postul meu, dar unde se pot cumpara guri de vizitare cum sunt in pozele GIS-ului(cele albe de pe fata banchetei)?

Oferta marisoara au si Yacht T.N.G si in catalogul Allroundmarine de la NMMarine, colegul e pe forum.

Ca sa fiu si on topic un pic, votez tot pentru Capra, ca prima barca, usurinta de exploatare si versatilitate.
 
Bine ai venit, Gis!
E evident , dintre cele doua ochiul iti fuge la Beg-Meil . Are doua vele, are un aspect si o complexitate vizibil superioare, are, are ...are...
Dar nu o vad iesind pe mare decat in momentele foarte calme, si in vecinatatea imediata a tarmulu. Ceea ce iti va da oaresce frustrari dupa plusul de munca la care te va supune. Ea ramane o barca pentru ape calme, interioare.
Si pentru asta , opinia mea ar fi sa te rezumi la GIS, pentru ca iti va oferi aceleasi satisfactii, la un buget si o munca de bricoleur, reduse.
 
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. In final am decis sa incep lucrul la GIS. Weekendul asta o sa incep sa cumpar primele materiale. O sa va tin la curent :)
Aveti dreptate, nu cred ca o sa ies vreodata pe mare cu o asemena barca.
 
Bine ai venit, Gis!
Dar nu o vad iesind pe mare decat in momentele foarte calme, si in vecinatatea imediata a tarmulu. Ceea ce iti va da oaresce frustrari dupa plusul de munca la care te va supune. Ea ramane o barca pentru ape calme, interioare.
Si pentru asta , opinia mea ar fi sa te rezumi la GIS, pentru ca iti va oferi aceleasi satisfactii, la un buget si o munca de bricoleur, reduse.

nu ma pricep destul de bine ca sa imi dau cu parerea in cunostinta de cauza, dar totusi cred ca BM tine mult mai bine marea decit GIS

poate putin off-topic, aici gasiti o carte frumoasa despre o traversare a atlanticului a unei barci asemanatoare (cu scuze pt cei care stiau deja de tinkerbelle)
 
I hope it is OK to write in English.

I designed the Goat Island Skiff. Some information about my boat designs is available in Hungarian. Some of the plans are translated too.

Magyar nyelvű oldal

4244237548_afbd7c2e4b.jpg


This is a new Goat Island Skiff launched in Chile two weeks ago. There are many building around the world now. USA, Canada, Brazil, Denmark, the Netherlands.
Forum in English - http://www.woodworkforums.com/f169/

Best wishes
Michael Storer
 
Ultima editare:
Welcome to Barcaholic (Boataholic)

Good to have you here Mr. Storer.
In fact, I made that website for Casaba, and because I entered into this wonderful world of boat builders I realized that this is what I want to do for now on, to build boats. Therefore I asked Csaba to give me a plan for GIS instead of money.
Moreover, I am the guy who helped Csaba Mezei to launch the first PD Racer made in Hungary. I made the film when he sailed the first time.
Small world, isn't it?
 
Ultima editare:
Nice to meet you GIS!

It is great that the world is getting smaller! There is starting to be a nice cluster of my boats in Slovenia, Hungary and Romania.

It was impossible to imagine this a few years ago!

Before they were places on a map ... now I actually know some people in each of those places well.

The world is really changing.

Best wishes
Michael
 
Eu am luat de la Lalizas Marina - constanta, trimit prin curier.[/QUOTE]

La Constantza este o reducere de 20 % pentru membrii Yacht Club Regal Roman, daca vrei sa itzi iei de acolo, pot sa folosesc cardul meu ca sa ai reducerea de 20 %, asta in care te tenteaza :)
 
I hope it is OK to write in English.

I designed the Goat Island Skiff. Some information about my boat designs is available in Hungarian. Some of the plans are translated too.


Best wishes
Michael Storer


Hi Michael,

I'm very glad that you found this forum and decided the join the discussion.

Just to fill you in, a bit, the OP is undecided between building the GIS and the Beg-Meil.
More specifically, he was wondering if the difference in building difficulty would be offset by the superior seaworthiness of the Beg-Meil.

Would you care to give us your (unbiased :) ) opinion on this matter ?
 
Hi Ghyoc,

The boats are very different for very different types of sailing.

The Goat Island Skiff is very much more comparable with dinghies like the 470 420 or Laser in terms of performance and the types of wind and sea that they can handle. You can expect to capsize sometimes too.

The GIS is less likely to capsize than the 470, Laser or 420 if the sail is reduced by reefing.

The Beg Miel is very much a small yacht. It is much heavier and bigger in every dimension except length and more complex to build as well as requiring much more building time.
There is a photo of it sailing in medium winds with one person aboard and the person aboard is very relaxed. It will feel slower and less exciting than the Goat Island Skiff but is probably quite a good sailor - a good average speed rather than a good top speed.

I think it is a decision on the type of sailing the person enjoys with the building complexity being of secondary importance.

Does that sound unbiased :noroc:

Best wishes
Michael
 

Back
Sus