Bibliografie

Eu nu stiu ( si am cautat intensiv in ultimii 10 ani ) sa existe decat o singura carte in limba romana despre velism : " Croaziera cu vele " de Radu Theodoru si Teodor Asimit , Editura Albatros 1985 .
Mai exista " Conducerea yachtului pe mare si pe ape interioare " de Deboveanu Marin , dar aceasta nu este o carte propriu-zisa ci este un suport al unui curs pe care dl. Deboveanu l-a tinut multi ani la Yacht Clubul Regal Roman.

Din pacate nici una dintre ele nu se gaseste in librarii , ci poate , cu mare noroc , in vreun anticariat .

Lipsa cartilor este consecinta numarului foarte mic de amatori de astfel de aparitie editoriala .

Oricum , mult respect pentru activitatea dumneavoastra la Magyar Jacht Akademia !

Cred ca am putea gasi cai de cooperare si in Romania !
 
O zi buna!
Poate cineva sa-mi dea o lista cu cartile in limba romana despre velism?

Bun venit Domnule Lascu,
Iata aici citeva carti pe care le-am citit scrise in limba romana , unele fiind traduceri ale autorilor straini :

CONDUCEREA IAHTULUI PE MARE SI PE APELE INTERIOARE
autor Marin Deboveanu
MERIDIANELE TACERII
autor Christian Tirtirau .
NAVIGATIA CU VELE SI REGLAREA GREEMENTULUI
Traducere Valerie Timofei dupa Ivar Dedekam Anul aparitiei: 2005. Editura: Yacht Clubul Regal Roman
alte carti de la aceeasi editura: http://www.ycrr.ro/carti.html
NAVIGIND SINGUR IN JURUL LUMII
Joshua Slocum , Traducere de Alfred Neagu editura Meridiane 1983- Bucuresti
HOINAR PRIN MARILE SUDULUI
Bernard Moitessier, Traducere de Pavel Popescu editura Meridiane 1988- Bucuresti
CAROAZIERA CONTRA CRONOMETRU
Radu Teodoru, Editura Albatros 1985
IN LUPTA CU VALURILE
Radu Teodoru, Casa editoriala pentru turism si cultura ABEONA 1992
SINGUR TRAVERSIND ATLANTICUL
Alain Gerbault , Traducere Madalina Ghiu Editura: Yacht Club Regal Roman

Sunt convins ca lista va fi mult mai lunga prin aportul celorlalti participanti la forum...
 
Ultima editare:
Asa este , Pilgrim , multumesc ! Omisesem ( mea culpa ) "Navigatia cu vele si reglarea greementului " de Ivar Dedekam - o buna lucrare , excelent pregatita de dl. Valerie Timofei . Din pacate nici ea nu se gaseste de cumparat in librarii .

Celelalte , insa , sunt celebrele romane de aventuri , respectiv literatura , de buna calitate , insa nu sunt carti despre velism.
 
Ultima editare:
Aventura - Un roman in jurul lumii, Jimmy Cornell, ed. INPRESS, 1997
Jurnal de bord - Jean Bart, ed. Ion Creanga, 1986
Doi ani pe mare - Richard Henry Dana Jr., Ed. Meridiane, 1984
 
velism - velier sau barci cu vele....

... sunt celebrele romane de aventuri , respectiv literatura , de buna calitate , insa nu sunt carti despre velism.

Cred ca prin "velism" nu ar trebui sa ne limitam doar la manevrarea unei barci cu vele . Navigatia pe un velier pentru mine are o puternica latura emotionala , ma simt un om cu adevarat liber ..., cind ultima farima de pamint dispare la pupa devin una cu marea , cu vintul , iar velierul devine o prelungire a corpului ....parte din sufletul meu , iar sufletul are multe nevoi...printre care si de literatura...
 
O zi buna!
Poate cineva sa-mi dea o lista cu cartile in limba romana despre velism?

O zi si mai buna :).
Cartile in limba romana dupa care eu am invatat vela sunt:
1. CROAZIERA CU VELE, de RADU THEODORU si THEODOR ASIMIT
2. YACHTING, de ANDREI si ECATERINA BUTUCARU
3. SPORTUL VELELOR de GHEORGHE NOUR
4. PLANSA CU VELA, o carte despre windsurfing aparuta in 1991, nu mai retin autorul.
Primele 3 carti sunt publicate pe vremea comunismului, contin informatii destul de bune pentru velistul mediu, si pot fi gasite la bibliotecile mari. In afara de cartile strict despre vele, am mai invatat lucruri importante din urmatoarele carti:
1. TRATAT DE NAVIGATIE MARITIMA de GH.BALABAN
2. METEOROLOGIE MARITIMA de LIVIU A. NEGUT
3. CONSTRUCTIA AMBARCATIUNILOR DIN LEMN, nu mai retin autorul
4. PROIECTAREA SI CONSTRUCTIA NAVELOR MICI, de SGRUMALA si BIDOAIE
5. APLICATII SI PROBLEME DE NAVIGATIE, de IURASCU, BUTUSINA si HUHULESCU
In ultimii ani accesul la web ne pune totusi la dispozitie un volum impresionant de bibliografie de calitate in limbi de circulatie internationala, eu personal ma informez de vreo 10 ani exclusiv de aici.
 
1. Noi, Mircea si Atlanticul - Radu Theodoru, Ed. Militara, 1978, Bucuresti.

2. Decebal - Circumterra, o tentativa refuzata - Radu Theodoru, Ed. YCRR, 2002, Bucuresti.

3. Navigand spre Athos - Alexandru Patrascu, Ed. Cub Press 22, 2000, Baia Mare.

4. Ambarcatii pentru agrement - Zelea Crantea, Ed. Sport-Turism, 1985, Bucuresti.

Principala resursa pentru pasionati este insa Internetul.
 
Felicitari pentru activitatea dumneavoastra!

De cateva zile caut carti despre velism, navigatie, etc. prin librarii si anticariate dar...nimic. Ma gandesc ca singura solutie este "trasul la xerox" de la cei care le au si vor sa le puna la dispozitia celorlalti. Poate cei care au carti vor anunta pe forum disponibilitatea lor pentru a face copii xerox.

M-am inscris acum la cursuri pentru C si D si in afara de ceea ce se gaseste pe net (informatie destul de putina) nu se gaseste pentru incepatori. Poate se va gasi in tara vreun pasionat sa traduca lucrari din alte limbi, desi cred ca investitia e mare si piata restransa.
 
polemici obositoare

Pilgrim, as vrea sa rectifici in postarea ta.

Singur traversand Atlanticul Autor: Alain Gerbault Traducere Madalina Ghiu Anul aparitiei: 2001. Editura: Yacht Club Regal Roman

Tu ai scris YCR, e drept ca YCR se numea Yacht Club Regal Roman, inainte sa fie MS Mihai I Comodor.
Dar in zilele de azi, cand oportunismul si mediocritatea erupe din unii dintre noi, aceasta prescurtare "YCR" e folosita cu maxima frecventa de altcineva si nu vreau sa se considere ca cei ce au avut ca principal aport furtul de identitate au si editura. De altfel ca in zilele noastre cand furtul e la ordinea zilei, iata ca da si rezultate, lumea confundand Yacht Club Regal Roman, cu impostorii care nu au macar originalitatea unei denumiri.

Am insirat in postarea me o serie de carti pe care le am in biblioteca , folosind titluri, autori si edituri exact asa cum apareau pe copertile acestora , pentru a putea fi gasite la o eventuala cautare pe net . In 2001 nu cred ca existau cluburi cu denumiri asemanatoare... rectificarea facuta...
 
Eu nu stiu ( si am cautat intensiv in ultimii 10 ani ) sa existe decat o singura carte in limba romana despre velism : " Croaziera cu vele " de Radu Theodoru si Teodor Asimit , Editura Albatros 1985 .
Mai exista " Conducerea yachtului pe mare si pe ape interioare " de Deboveanu Marin , dar aceasta nu este o carte propriu-zisa ci este un suport al unui curs pe care dl. Deboveanu l-a tinut multi ani la Yacht Clubul Regal Roman.

Din pacate nici una dintre ele nu se gaseste in librarii , ci poate , cu mare noroc , in vreun anticariat .

Lipsa cartilor este consecinta numarului foarte mic de amatori de astfel de aparitie editoriala .

Oricum , mult respect pentru activitatea dumneavoastra la Magyar Jacht Akademia !

Cred ca am putea gasi cai de cooperare si in Romania !
Buna dimineata, sant sigur ca exista multe cai pentru a ajuta dezvoltarea yachtingului roman. Inteleg destul de greu, de departe, de ce nu se traduc carti despre navigatie din engleza, germana, etc. Exista foarte multa literatura de specialitate. Anul trecut, in Anglia, intr-un orasel minuscul (St. Ives)
http://www.stives-cornwall.co.uk/images/content/st-ives-harbour3.jpg
in care am asteptat cateva zile sa treaca o furtuna ca sa pot continua drumul catre Brest, am batut librariile, si, daca as fi avut destui bani, as fi cumparat cel putin 20 de carti pe care le consider indispensabile. De mai multe ori am luat legatura cu Yacht Clubul Regal, le-am propus o traducere dupa "Jacht Navigator", o lucrare deosebit de completa, in ungureste, care va apare anul acesta in editie noua, revazuta si completata. Cartea este cotata ca si bibliografie de baza, aici. Discutiile au ramas in coada de peste. Dar nu numai o astfel de lucrare completa lipseste de pe piata: ar fi urgenta nevoie de carti pentru incepatori, pentru copii, pentru velistii de concurs, si asa mai departe.
Poate ca numarul iubitorilor de velism este inca mic in tara, dar eu asa vad, ca este in crestere, si ca lumea se misca. Dar daca nu au cum si de unde sa invete, e mult mai greu. Sper sa se gaseasca cineva care nu numai din entuziasm, ci si ca afacere, sa se ocupe de aparitii editoriale in domeniu.
Cu Prietenie, Constantin
 

Atașamente

  • DSC_2463.JPG
    DSC_2463.JPG
    77.9 KB · Vizualizări: 22
Bun venit Domnule Lascu,
Iata aici citeva carti pe care le-am citit scrise in limba romana , unele fiind traduceri ale autorilor straini :

CONDUCEREA IAHTULUI PE MARE SI PE APELE INTERIOARE
autor Marin Deboveanu
MERIDIANELE TACERII
autor Christian Tirtirau .
NAVIGATIA CU VELE SI REGLAREA GREEMENTULUI
Traducere Valerie Timofei dupa Ivar Dedekam Anul aparitiei: 2005. Editura: Yacht Clubul Regal Roman
alte carti de la aceeasi editura: http://www.ycrr.ro/carti.html
NAVIGIND SINGUR IN JURUL LUMII
Joshua Slocum , Traducere de Alfred Neagu editura Meridiane 1983- Bucuresti
HOINAR PRIN MARILE SUDULUI
Bernard Moitessier, Traducere de Pavel Popescu editura Meridiane 1988- Bucuresti
CAROAZIERA CONTRA CRONOMETRU
Radu Teodoru, Editura Albatros 1985
IN LUPTA CU VALURILE
Radu Teodoru, Casa editoriala pentru turism si cultura ABEONA 1992
SINGUR TRAVERSIND ATLANTICUL
Alain Gerbault , Traducere Madalina Ghiu Editura: Yacht Club Regal Roman

Sunt convins ca lista va fi mult mai lunga prin aportul celorlalti participanti la forum...

Abia acum am vazut raspunsul dumneavoastra. Cartea lui Ivar Dedekam este foarte valoroasa, si in buna masura da raspunsuri la foarte multe intrebari. Cartile lui Radu Theodoru au o valoare practica mei mica, cred eu, cartea lui Slocum este pentru mine ca Biblia pentru un proaspat credincios. Cand am citit-o, am decis ca voi face inconjurul pamantului cu vele. Meridianele tacerii este noua, de pe forum am aflat despre ea.
In intrebarea mea ma refeream la carti despre navigatie, despre invatarea navigatiei cu vele si motor.
Faptul ca exista cateva titluri este mai mult decat imbucurator, arata un inceput de interes. Sper ca vor mai aparea, in numar mult mai mare, mai diverse, si nu in ultimul rand- la preturi accesibile. In Ungaria, din pacate, cartile despre yachting sant la preturi exorbitante, cel putin pentru cei cu venituri obisnuite.
 
Felicitari pentru activitatea dumneavoastra!

De cateva zile caut carti despre velism, navigatie, etc. prin librarii si anticariate dar...nimic. Ma gandesc ca singura solutie este "trasul la xerox" de la cei care le au si vor sa le puna la dispozitia celorlalti. Poate cei care au carti vor anunta pe forum disponibilitatea lor pentru a face copii xerox.

M-am inscris acum la cursuri pentru C si D si in afara de ceea ce se gaseste pe net (informatie destul de putina) nu se gaseste pentru incepatori. Poate se va gasi in tara vreun pasionat sa traduca lucrari din alte limbi, desi cred ca investitia e mare si piata restransa.
Daca stii pe cineva care sa fie dispus sa publice, eu as traduce cu placere
 
Aventura - Un roman in jurul lumii, Jimmy Cornell, ed. INPRESS, 1997
Jurnal de bord - Jean Bart, ed. Ion Creanga, 1986
Doi ani pe mare - Richard Henry Dana Jr., Ed. Meridiane, 1984

Skipper, nimeni nu s-ar bucura mai mult decat mine, daca ar vedea ca exista literatura despre navigatie in limba romana. Poate ca ar merita sa publici undeva titlurie pe care le-au amintit aici cei care au fost atat de amabili si mi-au raspuns la intrebare.
Apropó, ai traversat Atlanticul?
 
" Croaziera cu vele " de Radu Theodoru

Desi " Croaziera cu vele " de Radu Theodoru n-a mai fost reeditata, am reusit sa o gasesc, bre barcaholicilor (cum ar spune Mircea Radu), la o editura "moldovineasca" si in mod naucitor de surprinzator, oamenii m-au contactat sa confirm adresa de primire.
Initial fara sperante (pentru ca nici o librarie online nu o avea, desi o afisau in lista), am bifat cartulia alaturi de alte 3 (fiindca morunii nu onoreaza cereri sub 50 lei noi ) si n-am notat site-ul sa-l pot afisa aici.
Dar nu-i nimic, dupa ce o primesc marti-miercuri, postez aici, pentru cei interesati.
 

Back
Sus