Regate organizate de Yacht Club Regal Roman in 2010

Am sa incerc sa sintetizez programul regatelor din anul 2010 organizate de Yacht Club Regal Roman la Marea Neagra.
 

Atașamente

  • Calendar 2010.pdf
    8.2 KB · Vizualizări: 101
2010

Ma intrebam referitor la calendarul competitional 2010.
Noi depunem un efort consistent sa organizam aceste evenimente.
Mai ales pe praful asta economic din romanica.
Dupa experienta de anul trecut cand ne-am straduit sa organizam 9 regate, niciodata nu s-a mai intamplat asta in romanica, am ajuns la concluzia ca ne-am tampit de am organizat atatea. Si ne hotarassem sa nu mai "exageram".
Iata si anul asta o sa organizam 8 regate. Deja 2 celebre as zice eu, Constanta-Sulina-Odessa si Mangalia-Sozopol-Istanbul.
din punctul meu de vedere, poate deformat de dorintza de a alerga cu vantul in vele, ma intrebam, oare catzi barcaholici sunt interesati de ce facem noi ?
Si va intreb acum, dragi barcaholici, va intereseaza ?
Cati dintre voi stitzi despre ce vorbesc ?
Cati dintre voi si-ar dori sa fie pe un velier in curse ?
Cati dintre voi ar tresalta de bucurie sa priveasca o procedura de start ?
Cati dintre voi s-ar bucura la petreceri alaturi de noi de rezultatele obtinute si de bucuria de a simtii vantul alaturi ?

Oare exagerez ?
Lasa ca ma "coafeaza" adminul daca o fac :))
 
din punctul meu de vedere, poate deformat de dorintza de a alerga cu vantul in vele, ma intrebam, oare catzi barcaholici sunt interesati de ce facem noi ?
Si va intreb acum, dragi barcaholici, va intereseaza ?
Cati dintre voi stitzi despre ce vorbesc ?
Cati dintre voi si-ar dori sa fie pe un velier in curse ?
Cati dintre voi ar tresalta de bucurie sa priveasca o procedura de start ?
Cati dintre voi s-ar bucura la petreceri alaturi de noi de rezultatele obtinute si de bucuria de a simtii vantul alaturi ?


Intr-adevar ,am auzit despre cuvantul "regatta",am auzit despre Regatte ca ar fi pe la Marea Neagra, sau pe alte ape ...Anul trecut la sfarsitul lunii mai, total nepregatit,am ajuns intr-un echipaj care a adus la Mangalia,de la Balcic, un yacht de 10 m,pentru a participa la o Regatta("complot" aranjat de Vali & X_Petrolist :) ) ...(Moama mia ce rau de mare m-a palit,cand fara sa stiu ce ma asteapta,am facut "greseala" de a intra in cabina,cand yachtul inainta cu vant de bulina,pe o mare cu valuri cam de 1,5 m) ...

Poate ca nici n-am fost atras de acest fenomen :
1. n-am acces facil la o barca indiferent daca ar fi proprietatea mea, sau sa fiu inclus si mai ales sa fiu util in acelasi timp,din vreun echipaj (lipsa de antrenament sau experienta, totala) )
2. Distanta localitatii mele de resedinta, fata de Mare
3. Incertitudinea financiara, de a putea fi cand vreau, acolo unde vreau ("time is money" :( )
4. Habar n-am despre regulamentele de concurs pentru departajare sau clasificare dupa nustiu ce criterii, pentru a sti ce e permis si ce nu ,sau in caz ca ar interveni vreo "egalitate",intre echipaje; (Banuiesc ca e o intreaga teorie si aia destul de profunda.); sau despre tipurile de regatte.
5. Dezamagirea cand aflu de nustiu ce mize materiale importante puse la bataie, drept premii, care din cauza intereselor (ascunse sau la vedere),se nasc contestatii sau discutii paguboase; se altereaza atmosfera...
6. Regattele sunt organizate pentru festivitatea de start,sau pentru potul din final ? :)) (ca si pasionat de fotografie,prefer Startul)
7. Regattele astea au caracter de competitii pentru amatori, sau pentru "profesionisti" ?

...cam multe intrebari ,pentru azi :noroc: :sail:
 
Ultima editare:
Domnule Adrian, sunt pasionat de veliere. De regate in afara de tv si internet inca nu am avut ocazia sa asist la una, de participat nici nu visez deocamdata. Sper ca anul acesta sa particip la starul regatelor de la noi. La anul urmeaza sa incep sa fac cursurile pentru brevete si poate un velier micut.
Cu respect, Cristi
 
regata

Asa sa ii ramana numele :) Consulta calendarul de pe barcaholic si daca potzi sa itzi alegi o regata cu inshore, e mai bine, ca altfel, ti se lungeste gatul pana la odessa sau istanbul :)
 
...De acord ... cu bucuria nerabdarii plus tutun din ala bun !
Abia astept acea activitate organizata la Galati de YCRR. Sper sa nu am complicatii sau dificultati din cauza viitorului job .
...Dar tot ne-om intalni ; vedem noi .
Ave'nTure !
 
Galati

Eu nu stiu daca ajung la Galatzi, nici nu e treaba mea sa fiu acolo. Deja sunt "ravasit" ca nu am reusit inca sa updatez site-ul.
Dar chiar daca nu ajung la Galatzi cu ocazia asta, sigur o sa fiu la mare la regate, asa ca avem o groaza de sanse.
 
O alta dezinformare marca YCRR pe site-ul propriu, # Pentru sezonul 2009 campioana la yachting offshore ORC Marea Neagra Yacht Club Regal Roman la clasa A este ambarcatiunea MAGIC TIME, la clasa B este ALEXANDRA si la clasa C TEODORA . A platit ceva LUCICA s-i apara numele TEODOREI pe site? Sau poate echipajul acesteia si-a incasat voucherul!? andrian.n parca tu spuneai ca te ocupi de administrarea site-ului? Am facut mai multe poze cu premierile de la PALACE din 2009 si ma gandesc ca poate vrei sa te mai documentezi! Ce naiba mai fratilor, mintiti cu nerusinare si pe INTERNET!
 
Eu am gresit cand am pus pe net informatia. Cu parere de rau, imi cer scuze, Maria este castigatoarea. Nu e cazul sa te apuci sa zici de spagi si mai stiu eu ce. Cred ca ai fost agresiv fara motiv, sper ca a fost doar o rabufnire din cauza erorii pe care am facut-o si pentru care mi-am cerut scuze. Am vorbit sa se modifice.
 
Iti multumesc si totodata revin la aspectul ca dai dovada de un om cu picioarele pe pamant. Cat despre spaga, scuze, dar esta defect profesional. Cu stima!
 
Rou01 , poti sa observi ca am indreptat eroarea facuta. Inca o data imi cer scuze pentru eroare. Sper ca si anul asta sa ramaneti pe acelasi loc si sa nu mai gresesc :))
 
Saptamana viitoare ajunge in Romania reprezentantul ORC pentru a supraveghea masuratorile barcilor. In anul 2010 la competitiile organizate de Yacht Club Regal Roman vor participa NUMAI ambarcatiunile cu certificat ORC valid 2010.
Rog pe toti cei interesati sa dea un email la office@ycrr.ro sau mie adi.nita@ycrr.ro sau mesaj pe aici sau cum vreti voi, sa putem sa ne organizam cat mai bine.
 
Revin cu detalii. Datorita faptului ca anuntul a fost facut prea tarziu, incercam sa reprogramam venirea reprezentantului ORC. O sa va tin la curent cu data in care se vor face masuratorile. Costul o sa fie de 100 euro, cost care nu include macaraua.
 
Rog pe toti cei interesati despre ratingul ORC si au nelamuriri sa le spuna astfel incat sa le transmitem reprezentantului ORC si sa vina pregatit sa va raspunda.
 
Tin sa va reamintesc celor care vor sa participe la regate anul asta ca trebuie sa aveti certificat de " timonier de regata" Certificat ce se obtine de la Dan Mitici in urma unui examen despre ISAF
 

Back
Sus