importanta formei corpului barcii

Atentie, pentru a avea o curba de stabilitate buna pentru offshore, single chine e adecvata doar daca unghiul gurnei e foarte mare, caz in care unghiul dintre foile de fund devine mai ascutit, marind mult suprafata udata pentru acelasi deplasament, deci implicit rezistenta la inaintare. Mult mai potrivit pentru offshore e desenul double chine.

Barca mea e single chine, si fara sa-i desenez graficul de stabilitate pot sa simt cum are bratul maxim pe la 75-80 de grade inclinatie, dupa care se duce de-a dreptu peste cap cu catargul la fund. In schimb, avand unghiul la chila foarte mare, are viteza, iar stabilitatea de drum si manevrabilitatea sunt exact cum am nevoie. Problema e la navigatia pe valuri, avand bordul lateral aproape vertical, barca primeste socuri serioase la valuri mari de travers. Avand totusi in vedere destinatia barcii, pentru mine e mai mult decat ok conceptia ei. .


Mi s-a parut foarte important subiectul de discutie la care m-a provocat Vali si am vrut sa lansez discutia intr-un topic separat.

Deci:

1. E f adevarat ce zici! Ptr o nava offshore nici nu se discuta! fund plat sau aproximativplat si lat au de obicei salupele de viteza ptr a le ajuta sa gliseze ....

Cred ca e important sa stabilesti ce iti doresti ... e adevarat ca ca rezistenta la inaintare a navei cu single chine va fi mai mare dar mi se pare ca arata mai bine si in plus e mai usor de construit in metal. O mare problema a contr. metalice mai ales la nave asa mici sunt deformatiile datorate sudurii daci cu cat mai putine cordoane cu atat mai bine ptr nava.

Dupa mine , varianta cu 2 sau mai multe franturi e foarte potrivita pentru barcile s&g.


2. Bratul maxim poate fi acolo (75-80 grade) dar barca ar trebui totusi sa revina ...

Am atasat un grafic care arata influienta pozitiva asupra stabilitatii fundul de tip V comparat cu fundul plat
 

Atașamente

  • comparatie.JPG
    comparatie.JPG
    16.8 KB · Vizualizări: 76

Back
Sus