Africa Europe Challenge

Va salut,
ce parere aveti despre asta?
http://www1.africaeuropechallenge.com/
Ma gandesc, poate ca se vor gasi amatori pentru un echipaj romanesc, eu as asigura nava. Este echipata cu tot ce trebue pentru navigatie oceanica, 13,66 m lungime. Atraversat Atlantivul de mai multe ori, fara evenimente. Nu ma gandesc la aceeasi oameni de la inceput pana la sfarsit, ci la participari pe etape. Nava ar avea echipaj romanesc, aproximativ acelasi numar, dar nu aceeasi. Sigur ca nu va fi ieftin, dar ar fi timp pentru organizare. Eu voi participa la cursa, ca asistent pe probleme tehnice al lui József Gál. Totodata, ar fi mult mai palpitant daca as putea sprijini un echipaj de romani.
Cu stima si prietenie,

Constantin Lascu
http://www.skipperoktatas.hu
 

Atașamente

  • IMGA0440.JPG
    IMGA0440.JPG
    54.9 KB · Vizualizări: 42
  • IMG_0707.jpg
    IMG_0707.jpg
    28.5 KB · Vizualizări: 42
Somalia

Va salut,
ce parere aveti despre asta?

A-r fi foarte tare; dar zona Somalia poate fi ultima aventura.Totusi merita incercat...b-)

Va salut,
Organizatorii s-au gandit la asta. Pana acum, marinele militare ale Spaniei, Italiei si Frantei si-au anuntat disponibilitatea de a patrula in zona, pe intreaga perioada in care velierele se afla in zona expusa. De altfel, nu este prea probabil ca piratii sa atace o flota de mai multe zeci de veliere si nave de insotire. Vor fi mai multe nave de insotire: Nava atelier, o nava de salvare apartinand UK Coast Guard, nava VIP, etc. Acestea sant nave care, ele insusi, ar putea asigura protectia. :skip:
 
Teava de doi toli am. Mai fac rost de niste carbid si ma angajez sa inarmez barcazul. Pentru munitie facem o claca si taiem cateva chile de cuie intr-o noapte pe buza catorva galeti de 1001. b-)
 
Daca se poate detalii suplimentare

Va salut,
ce parere aveti despre asta?
http://www1.africaeuropechallenge.com/
Ma gandesc, poate ca se vor gasi amatori pentru un echipaj romanesc, eu as asigura nava. Este echipata cu tot ce trebue pentru navigatie oceanica, 13,66 m lungime. Atraversat Atlantivul de mai multe ori, fara evenimente. Nu ma gandesc la aceeasi oameni de la inceput pana la sfarsit, ci la participari pe etape. Nava ar avea echipaj romanesc, aproximativ acelasi numar, dar nu aceeasi. Sigur ca nu va fi ieftin, dar ar fi timp pentru organizare. Eu voi participa la cursa, ca asistent pe probleme tehnice al lui József Gál. Totodata, ar fi mult mai palpitant daca as putea sprijini un echipaj de romani.
Cu stima si prietenie,

Constantin Lascu
http://www.skipperoktatas.hu

Daca ati putea sa dati detalii suplimentare despre ce implica acel challenge. M-am uitat pe site-ul acela, dar nu are date detaliate in engleza. Poate ne puteti spune si despre costuri. Adica ce bani ar fi necesari din partea noastra. Daca membrii echipajului trebuie sa aiba toti certificate, etc.
Si v-as mai ruga sa ne dati emailul pentru a tine legatura mai usor. Ca nu stiu deloc limba tarii de adoptie si pe saitul "Constantin" nu reusesc sa gasesc emailul.
 
Adresa

Daca ati putea sa dati detalii suplimentare despre ce implica acel challenge. M-am uitat pe site-ul acela, dar nu are date detaliate in engleza. Poate ne puteti spune si despre costuri. Adica ce bani ar fi necesari din partea noastra. Daca membrii echipajului trebuie sa aiba toti certificate, etc.
Si v-as mai ruga sa ne dati emailul pentru a tine legatura mai usor. Ca nu stiu deloc limba tarii de adoptie si pe saitul "Constantin" nu reusesc sa gasesc emailul.

Multumesc pentru interes.
Multe detalii inca nu pot da, totul este inca in pregatire. Pe 1 iunie va fi a doua conferinta de presa, la Brugssel, atunci vor fi facute publice detaliile. Nici nu ar fi corect sa dezvalui acum munca de culise:)
Ce e sigur: In mai 2011 e plecarea, din Malta. 7 tari africane au aderat la proiect, sant, pana acum, 18 porturi in care se vor face escale. O escala este planificat sa dureze 7-10 zile, timp in care se desfasoara sirul de manifestari cultural-politice si de alte naturi. :banana:
Finisul va fi tot in Malta, in aprilie 2012. Concursul este oppen, oricine, cu orice fel de velier se poate inscrie. Desigur, vor fi clasificari pe clase, cu sistem de egalizare a sanselor pe "general". De asemenea, vor fi si premii, nu numai cupe si tricouri.
Foarte mult depinde de numarul. importanta si sumele varsate de sponsori.
Adresa mea este: constantin.lascu@skipperoktatas.hu
 
Permise

Daca ati putea sa dati detalii suplimentare despre ce implica acel challenge. M-am uitat pe site-ul acela, dar nu are date detaliate in engleza. Poate ne puteti spune si despre costuri. Adica ce bani ar fi necesari din partea noastra. Daca membrii echipajului trebuie sa aiba toti certificate, etc.
Si v-as mai ruga sa ne dati emailul pentru a tine legatura mai usor. Ca nu stiu deloc limba tarii de adoptie si pe saitul "Constantin" nu reusesc sa gasesc emailul.

Am uitat: nu, nu e nevoie sa aiba toata lumea permis de categorie oceanica, doar doi membri de echipaj trebue sa posede Yacht Master (sau echivalent). Important este sa aiba destula experienta de navigatie pe ocean.
Noapte buna
 

Back
Sus