O Propunere.

Revin cu o propunere mai veche, facuta pe undeva (nu mai stiu exact de cine )in legatura cu posibilitatea de a ne face niste insemne specifice noua, barcaholicilor.
Spun asta pentru ca, parerea mea este ca suntrem cel mai tare club de barcagii: libertate deplina, intelegere deplina, iar cand vine vorba de a ne ajuta intre noi, nimeni nu sta pe ganduri. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nimeni nu plateste cotizatii:).
Da ar fi multe alte treburi care ne fac poate mai speciali decat un club pretentios.
Acestea fiind spuse, si avand in vedere ca unii ne cunoastem din vedere(vorba cantecului) altii nu, as propune "Faurirea" unui stegulet cu insemne specifice bolii acesteaia - barcoolism- pe care toti, care cum poate(pe propria barca, sau pe una inchiriata, sau pe antena de la masina, sau pe cea de la motocicleta, sau pe eleronul de la avion, sau la ghidonul de la bicicleta, sau la trotineta, sau .....etc.)sa il arboreze la cruceta sau dupa caz, pe altceva, in felul acesta sa putem sa ne recunoastem chiar daca nu ne-am vazut niciodata.
In felul asta ma gandesc, e mai posibil sa ne mai intalnim si prin alte mari.(zic si eu). deschidem un concurs de idei in acest sens, mai ales ca avem printre noi si persoane foarte talentate, votam opera respectiva si fiecare isi comanda .


Daca am avut o idee proasta va rog sa nu ma injurati, desi accept orice fel de critica.:D
Astept pareri nenumarate.:skip:


:noroc:
 
In pricipiu asta nu poate strica nimanui. Si mai e o chestie in spiritul acestui "club". Daca vrei bine, daca nu la fel de bine. Asa ca daca e vreunul pe care il chinuie talentul, il rugam sa-si ia inima-n dinti si creionul in mana si sa deseneze ceva. Bineinteles ca se va bucura de observatiile critice ale tuturor:D
 
100% de acord !
Mi-as pune pe masina (deocamdata) . Am putea sa venim cu propuneri si sa se voteze designul castigator.
 
Excelentă această idee care mi-a adus aminte de trabantişti. Mă rog la ei semnele sunt evidente.
În schimb pe mine nu prea mă chinuie talentul.
Florio ar fi o persoană potrivită care ar putea face o primă propunere pentru simbolul acestei crunte dependenţe.
Putem vorbi şi la Monetăria Statului pentru ceva insigne.
Am impresia că începe să devină o mişcare de masă.
 
Ultima editare:
Clar Florio tre' sa dea startul. Si io am arhitecti in familie, inclusiv sotia dar trebuie sa fie cineva si grav atacat de barcoolism.:D
:skip:
 
Hooo, hooo, hai sa nu ne punem cu presiunea pe om pentru ca are o ocupatie compatibila cu designul.
La propuneri putem participa toti, asa, cu cuvintele noastre .
Nu uitati ca ar trebui reprezentate toate categoriile de barcaholici:
-velisti
-constructori
-skipperi/navigatori
-caiacisti
-"gonflabilisti"
-pescari
-turisti
etc

Ar trebui gasit ceva cat mai simbolic si unificator, altfel ori va fi foarte subiectiv (viziunea artistului) , ori ca sa multumeasca pe toata lumea va arata ca un ghiveci cu multe insemne mici mici sau va fi ceva usor de confundat gen vela+mare+orizont+juma de soare :rolleyes:
Parerea mea.
 
Ultima editare:
pavilion

e mai complicat, ca am doar 2 locuri la cruceta, pe unul sta pavilionul de complezentza si pe unul al proprietarului, daca are sau a clubului, daca e membru. cum eu sunt membru la Yacht Club Regal Roman, nu mai am unde sa mai pun un pavilion. La masina am o antena mica si nu am cum sa leg de ea, iar la motor....cred ca se rupe in secunda 3 :)
 
e mai complicat, ca am doar 2 locuri la cruceta, pe unul sta pavilionul de complezentza si pe unul al proprietarului, daca are sau a clubului, daca e membru. cum eu sunt membru la Yacht Club Regal Roman, nu mai am unde sa mai pun un pavilion. La masina am o antena mica si nu am cum sa leg de ea, iar la motor....cred ca se rupe in secunda 3




Mai gasim un loc auxiliar
 
Baieti, ideea nu e noua, dar e foarte buna :). Uitati-va aici ca a facut colegul Gigi Tolan mai demult logo-uri pentru barcagiii de pe forum ;).
attachment.php
 
Pt VALI

Da , merge da mai trebe lucrat olecuta. Pare prea simplu. Oricum e un punct de plecare excelent.
Ma gandesc serios.
:skip:
 
Pai din ce s-a vazut, Gigi este maestrul la asemenea creatii artistice, eu is mai braconier de felu meu :p. Asta imi place mie la gashca de barcagii, fiecare contribuie cu cate ceva, dupa puteri si cunostinte, la buna dispozitie si distractia acvatica a restului de palicari barcaholici :).
 
Gând la gând cu bucurie :D

Am dat în lucru la un artist grafic un model de burgee, cu un simbol foarte puternic (cred eu), pe care-l voi supune atenţiei voastre cât de curând. Durează un pic, pentru că nu e ceva chiar simplu şi am vrut să fie uşor de brodat ... Am să încerc să obţin un preview :rolleyes:
 
Cam despre asta ar fi vorba, deocamdată e doar o schiţă, mai trebuie fasonată până la forma definitivă.
attachment.php


De ce am ales asta:
- e un simbol puternic şi autentic, definitoriu pentru "neamul nostru", etc, etc (se poate spune că o variantă stilizată e folosită de petrom, dar nu cred ca se va face confuzie)

- nu exclude nicio categorie de barcaholici: velişti, motorişti, canotori, etc

- poate fi brodat pe o singură faţă, broderia este vizibilă de pe ambele părţi (bineînţeles, există şi celelalte metode de aplicare)

- e monocrom, posibilităţi multiple de aplicare
 

Atașamente

  • demo4.jpg
    demo4.jpg
    21.6 KB · Vizualizări: 94
nu ar fi interesant sa facem o intrunire,de cateva zile in delta cand se mai incalzeste putin?am fi in elementul nostru si ne-am distra super.peste vreo luna cred ca o sa fie destul de cald pentru o ieseala de vreo trei zile...
 

Back
Sus