Operatiunea Meridianele Tacerii

Admin

Administrator
Dragi barcaholici,

Christian Tirtirau doneaza barcaholicilor (membri pe forum sau nu) 2000 de volume din Meridianele Tacerii.

Stocul de carti se afla momentan in Suceava, voi incerca sa organizez operatiunea de distributie in tara, intr-un mod optim ... si daca se poate gratuit cu ajutorul vostru.

Vom proceda in modul urmator:
- Pe acest topic, toti cei ce doresc cartea (gratuit) sa dea un reply si sa indice in mod obligatoriu orasul, iar daca sunt din Bucuresti si sectorul/zona. (nu se vor transmite prin posta, deci nu vor fi preturi de transport)
- Daca doriti mai multe volume, va rog sa specificati si beneficiarii suplimentari
- Cei care citesc forumul dar le e jena sa se inregistreze ... e ocazie buna sa o faca
- Cei care desfasoara activitati comerciale in domeniul nautic (scoli, reprezentante, etc) si doresc sa ofere cartea gratuit clientilor, sunt rugati sa se anunte si sa indica nr. de volume pe care-l doresc
- Voi centraliza doritorii pentru fiecare oras si in functie de asta se va face transportul en-gros


Pentru ca toata operatia sa se intample gratuit si bine, e nevoie de voluntari:
- cei ce pot asigura transportul Suceava - alte orase, sau intre alte orase ii rog sa se anunte aici
- ce ce pot si doresc sa distribuie local cartile de asemenea ii rog sa se anunte aici (distributie locala = primesc cutiile, le pot stoca undeva cateva zile, organizeaza o intalnire la o cafea cu cei din zona, ocazie cu care se cunosc, si imparte cartile)


Pentru cei care doresc sa plateasca (doneze) contravaloarea cartii: dorinta lui Christian este de a dona banii unui club de yachting de copii (sau chiar mai multe daca avem de unde). Astept propuneri in acest sens, iar dupa ce terminam cu distributia voi publica conturile respectivelor cluburi si doritorii vor vira sumele direct acolo, sa eliminam intermediarii.

:skip:
 
Pentru donatii am primit urmatoarele date ale cluburilor de copii:

Clubul Sportiv Electrica Constanta
str. Nicolae Iorga nr.89 A
RO13CECECT0132RON0152749 deschis la CEC Constanta, Cod fiscal 14736350
D-nului Boicenco Laurentiu

Clubul “Nautic Hipo Turism Sport”
infiintat in anul 1991,cu sediul in Radauti,jud.Suceava.
Codul de inregistrare fiscala : 7786151
Cont : RO11 PIRB 3501 7262 4600 1000
Deschis la PIRAEUS BANK – RADAUTI
Membrii clubului practica raftingul din anii 1970.
In anul 2005 – expeditia « TORENTUL » pe Dunare in jos de la izvoare la varsare.
Pentru viitor refacerea traseului Spatarului Milescu in China.

PAX Nautica - Bucuresti
RO03INGB0000999901477488
ING Bucuresti Sucursala 1 Decembrie 1918, sect. 3
Titular cont: Buciu Bogdan (1810526340431)
DSCF3828.jpg

Pax Nautica in momentul de fata inseamna conceptul de club sportiv de kaiac-canoe la care au aderat 3 sectii din tara (CSS 4 Bucuresti, CSM Ceahlaul Piatra Neamt si Unio Satu Mare). Clubul inca nu a dobandit personalitate juridica, dar sub culorile lui sportivii din grupele mele din CSS 4 Bucuresti au participat la toate competitiile din 2008 si 2009, cucerind 1 medalie de aur, 3 medalii de argint 9 medalii de bronz si 2 cooptari in lotul national al Romaniei(in care reprezentantii nostri au castigat 3 medalii de aur la competitiile internationale). In prezent, Pax Nautica isi propune sa devina singura sectie de kaiac-canoe din Bucuresti deschisa pubilcului larg, in special copiilor atat pentru agrement cat si pentru initiere in performanta. Sustinerea financiara a clubului a fost pana acum efectuata din resursele mele personale, cotizatiile parintilor si sprijinul material al catorva persoane fizice apropiate clubului, institutia CSS4 nu are alocatie bugetara de 10 ani deci functionam doar din pasiunea antrenorilor si incet incet si a copiilor. Orice donatie va fi apreciata si voi da seama pe forum in ce fel au fost cheltuiti si cu ce efect.







Lista doritorilor pana la 25 Mar. 2010

BUCURESTI
- 1 x gelu
- 1 x adrian.n
- 100 x Yacht Club Regal Roman.
- 3 x remyx
- 1 x nanok
- 20 x bogdanbuciu (PAX Nautica)
- 1 x Nicu
- 2 x Alanegru
- 1 x cristizz
- 1 x paul
- 1 x lipan
- 1 x Hetrucg
- 2 x blackweed (transport Buc->Slobozia)
- 1 x egrama
- 30 x RobertAmbrozie (GS Dna Chiajna)
- 1 x Taubinger
- 1 x CDS
- 1 x sss (transport Buc-Gl)
- 1 x Thor
- 1 x ciby
- 3 x adi_d
- 1 x alin.alexa
- 100 x Set Sail
- 1 x corabia
- 40 x iacos (pt. TID)
- 1 x shutterbug


GALATI
- 1 x gvincentiu (transport Buc-Gl)
- 2 x Delafluviu Guzi
- 2 x Vali
- 1 x mugurescu
- 1 x Marian Bunea

SLOBOZIA
- 1 x home made
- 2 x M.Genist.

CONTANTA
- 1 x nike
- 20 x rou01 - Club Electrica Constana
- 50 x Nautical Blue
- 2 x popica03
- 1 x captan

BRASOV
- 2 x dani g + prietenii ( transport Buc-Bv)
- 1 x kcsali (Sf Ghe)

ARAD
- 2 x Pilgrim

MANGALIA
- 2 x bibicu13

TIMISOARA
- 1 x Imi
- 1 x sspoll

RADAUTI
- 15 x torentul (Nautic Hipo Turism Sport)

RAMNICU SARAT
- 2 x Rodeo

BACAU
- 3 x rexsailor

CLUJ NAPOCA
- 1 x alin (sau Buc.)
 
lista

in principiu eu vreau cateva volume pentru premii, poate ca ssi cadou la sfarsitul absolvirii scolii. Ca idee sediul Clubului este in Sectorul 2, cateva carti cred ca putem sa le depozitam si in Galati si Constanta la sediile filialelor si sa le dam acolo local, poate unii pot trece pe acolo sa si le ia sau dam noi la cei ce participa la diverse actiuni.
 
in principiu eu vreau cateva volume pentru premii, poate ca ssi cadou la sfarsitul absolvirii scolii. Ca idee sediul Clubului este in Sectorul 2, cateva carti cred ca putem sa le depozitam si in Galati si Constanta la sediile filialelor si sa le dam acolo local, poate unii pot trece pe acolo sa si le ia sau dam noi la cei ce participa la diverse actiuni.
Asti incorigibil b-) ... cate exemplare si unde?!? :D
 
Trece-ma si pe mine pe lista. Cu un singur volum.
Bucuresti, sectorul 4 sau prin adrian.n, asta daca e si el de acord :)
 
Ultima editare:
Asti incorigibil b-) ... cate exemplare si unde?!? :D

Pai habar nu am, de unde vrei sa stiu catzi or sa participe la evenimente ?

Daca stau sa fac un total cred ca imi trebuiesc vre-o 500, ma gandeam sa nu zic un numar, poate sunt forumisti, sau mai stiu si eu .
Unde...am zis , sectorul 2, str Popa Soare 54, e mai bine ?
 
un exemplar

... daca sunt doritori mai multi pt. Galati, un exemplar si pentru mine. Daca nu, in prima saptamana dupa Paste vin la Bucuresti sa iau ceva materiale pentru Poket Cruiser si as putea sa le aduc eu pentru colegii din zona GL-BR.
 
Eu as dori doua exemplare daca se poate. O carte pentru mine si inca una pe care sa o expediez la Boston, unei Doamne cu suflet nobil, care printre altele a copilarit in preajma lui Radu Tudoran si de cand e in America ,cu raposatul ei sot, faceau escapade scurte prin Atlantic cu un velier inchiriat de 54 picioare.
Daca nu se poate doua, e bine si una pe care s-o citesc si apoi s-o expediez.
Dar daca vor fi doua, exemplarul ce va fi al meu ,voi avea grija ca sa fie imprumutat prietenilor mei cititori, cat mai mult. :ahoy:
Cu multa admiratie si incantare,fata de aceasta initiativa ...Multumiri !
 
Ultima editare:
Eu vreau cu bani

Este foarte frumos gestul de a le oferi gratuit, insa mie mi-a placut asa de mult cartea pe care am cumparat-o mai demult, incat mai vreau vreo 3 volume sa le ofer cadou, insa mi-ar face placere sa le platesc.


Deci, admin, vreau si eu 3 volume si un cont in care sa trimit banii.

Plus ca daca vrei sa le "distribui" in Bucuresti, te pot ajuta eu.

Inca o data, respect pentru gestul frumos.


Remi
 
Multumesc Remi, eu unul sunt de acord daca vrei sa platesti intr-un fond pentru optimistii nostri din Ro, dar acum Admin e boss si el va publica niste reguli pentru cazurile astea, pentru ca, cum a zis mama lui Gabriel Garcia Marquez: "banii sunt balega dracului."
:)
...dar multumesc pentru consideratie si respect.
 
Si eu vreau o carte, multumesc frumos, Bucuresti sect 4, sau in timpul zilei (8.30/17.30) zona Tineretului.
Bogdan Ion, 0721231703.
 
as dori si eu cartea.
Bogdan Buciu, Drumul Taberei Nr. 85. sect. 6, pot ajuta la distribuire prin bucuresti. Am o caruta de timp.
 
carti.

as dori si eu cartea.
Bogdan Buciu, Drumul Taberei Nr. 85. sect. 6, pot ajuta la distribuire prin bucuresti. Am o caruta de timp.

cei ce trec OBLIGATORIU prin slobozia,pe directia braila-galati,calarasi,constanta
sa lase vama si lui home made una carte care lipseste de pe piata locala si din gestiune,cu sau fara bani!multumiri lui Cristian T.si ii dorim calatorie prelungita cu descriere in viitoarea carte!
ps.faza cu vama am copiat-o de la mazare-primar de c-ta-care vamuieste la intrarea in mamaia,sa faca placerea completa turistilor veniti din alte zone!
 
Salut acest fericit eveniment.

Salut si multumesc domnului C.Tirtirau
ma intereseaza si pe mine o carte.
in Bucuresti pot sa ajut cu o distributie daca este nevoie.
eu locuiesc in sectorul 6 -Dezrobirii 16
 
o adevarata lansare de .....carte !:noroc:
multumesc si eu inca odata ,Christian pt. minunatele randuri ce mi-a alimentat setea de libertate!
mi-a parut rau sa aud de faza cu editura ,mai ales ca eu am comandat cartea acum ceva vreme ,nestiind ca de fapt am contribuit la ingrasarea capusilor .b-)
 
Daca mai raman vreo 2 exemplare, poate va faceti mila de 2 galateni maniaci dupa barci si navigatie, un doctor - colegu' de forum Mihai, care are cabinetul in Dobrogea si intra foarte rar pe forum, si un braconier - subsemnatu' :).
 
Un alt gest frumos

Daca se poate, pot distribuii zece exemplare si copiilor de pe clasa optimist, viitori navigatori, clubului de yachting Elecrica Constanta cu ocazia regatelor. Va multumesc inca odata pentru gestul dumneavoastra. Adresa este cea pe care mi-ati trims invitatia la salonul de yachting. Cu stima, ROU01
 
Buna dimineata!
Tot din Galati mai exista o cerere pentru subsemnatul, dar as dori cu bani, pentru ca munca trebuie respectata.
Multumesc anticipat!
 
bani

Ce amuzant este, cand da si omul ceva gratis, nu vretzi. Pana acum de ce nu atzi cumparat ?
Si daca avetzi bani de dat, spuneti, dam si noi niscai bani cui are nevoie.
Altfel, Christian zicea ca face o reducere ceva.
Asa omul si-a facut un calcul. Cat a investit, cu cine a lucrat, ce sanse are sa mai primeasca banii si a ajuns la o concluzie uzuala ca mai bine le da gratis decat sa se mai abureasca cu tzaraita.
Asa ca, cine vrea sa dea bani, va dau un cont si platitzi acolo catzi bani vreti, bani care se vor transforma in premii pentru copii care practica sailing.
Ce zicetzi ?
 

Back
Sus