NOUTATI IN CROATIA

domnilor , stie cineva ceva noutati despre vizele turistice si regimul de calatorie auto pana in Croatia , prin Serbia , Muntenegru , etc ?

E nevoie este de vize si cum se obtin ele ?
Exista probleme specifice unei calatorii auto ? Cum sunt drumurile ? Cum sunt oamenii ?

Cred ca exista multi interesati de acest subiect .
 
Ultima editare:
Te referi la noutati fata de anul trecut?

In August 2009 am facut concediu in Croatia, cu masina, pe ruta Timisoara - Belgrad - Split si retur.

Din Belgrad e autostrada buna pana mai jos de Split. Autostrada se plateste si la sarbi si la croati, am platit cu cardul fara probleme. La fel cu benzina, platit cu cardul, fara probleme.

Nu a fost nevoie de viza, doar pasaport valabil.

La masina trebuie RCA/carte verde cu Serbia si Croatia valabile, unele agentii nu le au implicit si sarbii verifica la vama.

Din Timisoara pana in Belgrad se fac aprox 2-3 ore, drumul e bun, iar pe autostrada ... dupa gust. Pe litoralul croat am vazut politistii cu radar-pistol, urcati pe o macara-nacela.

In Belgrad trebuie GPS si/sau orientare buna dupa harta, iesirea catre autostrada nu e semnalizata.

Pe ruta Timisoara-Belgrad mai stau politistii sarbi la ciupeala, pe diverse motive, orice ai spune n-ai basca si trebe sa dai 10-50 euro, dupa "valoarea ta". Am patit-o si eu si mai multi amici, se practica, dar dupa noroc. In rest fara alte probleme.

La intoarcere am prins aglomeratia la vama sarbo-croata, se intorceau "capsunarii" sarbi si albanezi acasa, am stat 2 ore la coada la vama, la dus au fost doar 2 masini in fata.

Daca vrei sa mergi Belgrad-Muntenegru e mai anevoios, drumul e normal, 2 benzi, in sezon e foarte aglomerat. Ultima portiune e prin munti, cu multe tuneluri si serpentine, de obicei e coloana. Din Timisoara se face cam 15 ore pana in Budva (Muntenegru), dar in conditii obositoare. Daca ai de mers in Dubrovnik poate e mai avantajos sa ocolesti pe autostrada prin Zagreb/Split, cu o oprire de 1 zi la lacurile de la Plitvice (oricum daca ai trecere prin zona e fain sa te opresti 1 zi acolo).
 
Ultima editare:
2007: Brasov-Craiova-Calafat-Paracin-Krusevac-Novi Pazar-Podgorica-Budva-Dubrovnik

Nu trebuie viza, verificat doar ca la cartea verde este bifata serbia si muntenegru.
Drumurile sunt relativ bune ( la nivelul Bulgariei, deci peste noi )
In Muntenegru dai de un "scenaric route" foarte fain, cu tunele usor inguste ( Tirul tinde sa mearga pe mijlocul tunelului deci trebuie avut grija, nu stii ce vine dupa curba in tunel )
La Tivat se ia un feribot de 5 eur/masina care te trece pe partea cealalta ( e destul de ciudat de gasit )
Stau baietii cu radarele, dar in genera te flashuiesc colegii de trafic.

2008: Brasov-Timisoara-Belgrad-Zagreb-Zadar , fara probleme
 
Confirm necesitatea cartii verzi ; sunt ai naibii de insistenti vamesii cu asta. Noi am stat ultima data vreo ora blocati in granita pentru ca nu mai gaseam hartia .
Ca si orientare pentru varianta prin Croatia , n-ai sa vezi nicaieri in Serbia vreun panou cu directia "Zagreb" si asta datorita resentimentelor nationaliste . In schimb , daca urmezi indicatoarele pentru Šid (Шид) , autostrada E70 o sa te scoata din Belgrad direct la granita cu Croatia. De viza nu ai nevoie in niciuna dintre tari.
 
Eu am fost in oct 2009, Buc-Pitesti-Drobeta-Belgrad-Zagreb-Split. Cam 14 ore mers normal, fara multe pauze. Ca sa intri in Serbia ai nevoie de pasaport, nu ai nevoie de viza.

O sa merg in mai in Zadar, daca apar ceva modificari va spun
 
Confirm necesitatea cartii verzi ; sunt ai naibii de insistenti vamesii cu asta. Noi am stat ultima data vreo ora blocati in granita pentru ca nu mai gaseam hartia .

pai e biznis :) daca nu o ai probabil ca o poti lua din vama contra unei sume "modice". Pana in 2006-2007 cartea verde nu acoperea serbia si puteai sa iei un "rca" autohton cu 50 de EUR
 
De anul trecut intrarea cu barca in Croatia se plateste in functie de lungimea barci si perioade de sedere in Croatia! Barca pana la 12 m. pentru 15 zile e 350 kuna-cca.50euro,plus permis de navigatie cca.170 euro. Ce afacere are statul Croat!!
 
domnilor , stie cineva ceva noutati despre vizele turistice si regimul de calatorie auto pana in Croatia , prin Serbia , Muntenegru , etc ?

E nevoie este de vize si cum se obtin ele ?
Exista probleme specifice unei calatorii auto ? Cum sunt drumurile ? Cum sunt oamenii ?

Cred ca exista multi interesati de acest subiect .

Aici (http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1518-Povestiri-la-gura-sobei) am postat jurnalul ilustrat al unei calatorii auto in Muntenegru. Daca ai timp si chef sa-l parcurgi: s-ar putea sa gasesti informatii utile.
 
De anul trecut intrarea cu barca in Croatia se plateste in functie de lungimea barci si perioade de sedere in Croatia! Barca pana la 12 m. pentru 15 zile e 350 kuna-cca.50euro,plus permis de navigatie cca.170 euro. Ce afacere are statul Croat!!

Nu inteleg, Serafim. Ce platesti pentru permisul de navigatie? Faptul ca ai licenta?
 
Taxa respectiva cred ca se refera la dreptul de a naviga in apele croate cu yachtul proprietate personala, un fel de rovigneta, e o taxa anuala.

Taxa de care zice serafim e alta taxa, taxa de faruri, platibila in functie de LOA.

Si mai sunt taxe, vezi mai jos de pe noonsite:

Fees
  • Overtime is charged after 1500, at weekends and on public holidays.
  • There is a fee for the cruising permit (vignette) which must be paid in local currency on arrival. This is usually valid for a year from the date of issue.
  • A Safe Navigation Fee and Light Fee, based on LOA, is payable on arrival. The fee varies from 525 to 1750 KN; for each subsequent arrival, it will be reduced by 10%.
  • The Sojourn Tax is a tax payable to the tourist boards covering all persons sleeping on the vessel and was introduced in March 2010. This is a one-off payment based on the length of the vessel and the length of the stay of persons onboard. For more information see here.
  • All fees can be made to the Port Authority.
Last updated August 2010.

http://www.noonsite.com/Countries/Croatia/?rc=Formalities
 
Ultima editare:
Salut,

lasam deschis topicul asta ca-i interesant inclusiv pt cei care au barci si vor sa le tina la Croati.
 
confirm spending cit incape iuliane tata...partea idilica se lasa greu dar promit ca vine
 

Back
Sus