Catamaran din PVC

Se spune despre barbati, ca se maturizeaza atunci cind incep sa se joace serios.Sa visezi, sa fii constient ca poti si sa te implici. Pasii ca un vis sa devina realitate. 8 ore la servici, taxe peste taxe, obligatii sociale. Dar viata cind o mai traim ? Si daca tot imi fac catamaran iesit din tipar cu bani marunti, de ce sa nu devina un proiect adevarat ? Dupa un an pe acest forum am invatat multe si vad ca nu sint singurul visator.Azi, am deschis acest topic ca sa nu navalesc in visele altora. Bunul simt spune ca-i bine sa lasi pe fiecare cu visul lui. Materialele sint, azi le ansamblez. Miine primele poze cu catamaranul de 6 metri. :sail:
 
Prima runda

azi am ansamblat scheletul corpurilor. au fost mici probleme (nu toate tevile erau exact de 32 mm ) dar le rezolv din mers.Distanta dintre corpuri va fi de 2 m. Faptul ca am facut inainte caiacul m-a ajutat.
 

Atașamente

  • IMG_0045.jpg
    IMG_0045.jpg
    63.1 KB · Vizualizări: 205
  • IMG_0047.jpg
    IMG_0047.jpg
    69.5 KB · Vizualizări: 202
  • IMG_0046.jpg
    IMG_0046.jpg
    69.1 KB · Vizualizări: 182
  • IMG_0051.jpg
    IMG_0051.jpg
    48.6 KB · Vizualizări: 196
  • IMG_0049.jpg
    IMG_0049.jpg
    72.7 KB · Vizualizări: 201
Frumoasa lucrare! De-abia astept sa o vad pe apa! Ce zici, o termini pana saptamana viitoare, sa ne dam pe Tarnita cu ea?
 
O noua zi.

Ieri, am rezolvat imbinarea virfurilor. Mai mult, in timp ce lucram, ca de obicei lumea ca la spectacol, pareri, idei. O asociatie si un olandez ratacit prin romania au promis ca sponsorizeaza constructia si expeditia pe Razelm. Au aparut si primii membri ai echipajului, un student la jurnalism si unul la biologie.
Incet incet visul incepe sa prinda viata.Topicul se pare ca va ajunge jurnal de bord. Daca este vreo problema, administratorul il rog sa ma atentioneze.
 

Atașamente

  • 25032010017.jpg
    25032010017.jpg
    63.8 KB · Vizualizări: 115
  • 25032010018.jpg
    25032010018.jpg
    61.6 KB · Vizualizări: 110
structura

Sa nu fie cine stie ce vant si val cand il dai la apa, ca....mie nu mi se pare ca o sa tzina. Veste avetzi ?
 
banuiesc ca mai urmeaza fabricarea unor coaste.....
banuiesc ca mai trebe ceva taverse, si asta nu doar intr-un plan...
altfel, i-ar trebui ceva bretele, iar marinarului eventuale cizme sold...
nu vreau sa fiu carcotas, dar, dupa mine, e prea multa fragilitate pentru marimea si echipajul care se anunta...s-ar parea ca lucrurile sunt un pic altfel decat la caiac...
 
propulsie

vrei sa te dai cu vele sau cu motor ?
printre altele , marele avantaj al catamaranelor este ca "calca" putin, la tine, nu pare chiar putin. :)
Printre altele mi se pare ca are multttttttttt prea multe elemente imbinate, cred ca rigiditatea este puternic afectata.
Raman la ideea.....VESTE si BANZAIIIIIIIIIII
 
Orice parere este bine venita. Oricum m-a prins febra constructiei. Sigur va tine. Asta o spun in cunostinta de cauza. Cind imbraci scheletul totul devine foarte rigid.Azi am luat materialul pt. vela. Duminica incercam caiacul de salvare pe Tarnita.
 
Atentie la stabilitate

Daca se merge pe vele nu vad bine aspectul stabilitate. Flotoarele sunt foarte inalte si structura foarte usoara. Eu zic ca aveti sanse mari sa va rasturnati. Parerea mea ca inaltimea flotoarelor trebuia sa fie la jumatate ca sa mutati centrul de greutate cat mai aproape de apa.
Bafta pe apa!!!
:titanic:
 
Incepe sa-mi placa tot mai mult.In ordine, Una dintre sugestii, cea referitoare la virf, ma inspirat si am rezolvato. multumesc. Centrul de greutate, nici o problema, a fost calculat si este ok. Cind mi-am facut caiacul de 50 rni, toti care l-au vazut in camera au spus ca voi ajunge pe fundul Somesului, ca nu tine etc.dar a fost altfel. E palpitant si sint foarte sigur ca va naviga pe Razelm. Azi o oferta de bazin acoperit unde sa-l incerc. Dupa aceea lacul Tarnita si in final Razelmul. Acolo sus ,cineva se pare ca ma iubeste.
 
Ultima editare:
Byteworks îmi povestea că Razelm-ul nu este adânc şi având în vedere ce pescaj ai eu zic să mai întrebi înainte de a pleca acolo.
 
Ultima editare:
Pe calculator

Am construit-o si 3D si am mai facut calcule. Cam asa arata catamaranul . Orice idee este bine venita.
 

Atașamente

  • CAT1.jpg
    CAT1.jpg
    29 KB · Vizualizări: 133
  • CAT2.jpg
    CAT2.jpg
    35.1 KB · Vizualizări: 171
mai bine doua sarturi si un strai cu pataratina (care se bifurca in pupa ,adica) , in felu' asta nu-ti va incomoda ghiul deloc , care in momentul de fata nu-l poti aduce in planul longitudinal.
sau doar doua sarturi doar putin duse catre pupa.
 
. Orice idee este bine venita.

Ca sa te parafrazez "pentru orice idee e deja prea tarziu" lol
Iti spun parerea mea si sa n-o iei in nume de rau:
1)constructia prea fragila
2)fiecare T si cot reprezinta un concentrator de efort (am numarat la tine vreo 40) in care vor actiona forte de incovoiere si rasucire generate de valuri si vant induse prin catarg.
3) de obicei catamaranele au latimea aproape cat lungimea (nu stiu la tine cat va fi de inalt catargul) la tine e foarte ingust deci nu vei avea stabilitate transversala.Ce ai mai putea face dupa parerea mea daca ai ajuns deja in faza asta e sa consolidezi un pic corpurile prin tragerea in diagonala a 2 cabluri de tractiune de 2-2,5mm intre fiecare sectiune transversala pe toata lungimea corpului.
 
deocamdata am gasit solutia de marire a rezistentei la incovoiere a tuburilor de 4 ori. Latimea va fi de 2 m, iar catargul de 5 m. Se implica tot mai multi si ideile vin, vin.
 
deocamdata am gasit solutia de marire a rezistentei la incovoiere a tuburilor de 4 ori. Latimea va fi de 2 m, iar catargul de 5 m. Se implica tot mai multi si ideile vin, vin.

Sa stii ca am incercat la tevile de la vasle umplerea cu spuma poliuretanica, asa cum vrei si tu, si functioneaza. Dar, sa nu faci cum am facut eu si sa te asiguri ca tuburile sunt umplute cu spuma uniform, ceea ce inseamna sa nu folosesti pistolul. Eu am cumparat un spray ce are un tub de 5mm diametru si 20cm lungime prin care iese spuma. Iti recomand sa folosesti si tu ceva asemanator si sa prelungesti tubul ca sa iti ajunga macar pana la jumatatea tevii tale de pvc. Si sa mai cumperi si un spray cu agent de curatare ca sa poti sa refolosesti tubul. Daca cumva nu o sa umpli tevile uniform, sa fii sigur ca pe acolo o sa ti se rupa pvc-ul. Sunt patit.
Si te-ai gandit ce faci cu imbinarile? Cum umpli T-urile cu spuma?
Si stii tu, daca ai nevoie de ajutor, suna-ma! De-abia astept sa vad toata structura facuta.
Te-ai gandit din ce o sa fie platforma? si cum o sa incastrezi catargul? Ma gandeam la ceva combinat cu ceea ce a zis mister Levy, cu cablurile in diagonala, dar sa fie legate pe sub platforma, si de catarg.

Oricum, asteptam poze si informatii despre ce ai mai facut
 
Da, si eu m-am gindit si am facut o prelungire din tub maleabil, la spreiul cu spuma, de 1 m. Zilele astea incerc pe o teava ca sa verific practic calculele matematice privitoare la sageata de incovoiere a tevii.
 
A trecut anu' - unde-i catamaranu'?

Thor, ai rabdare :)! Se refac niste calcule, cu siguranta ! :)

Am vazut ce eforturi apar la un catamaran gonflabil, si cum se tensioneaza sarturile pe structura. Iar acea structura e una foarte solida, profil rectangular de Al .
Structura din PVC e foarte greu de crezut ca ar rezista la eforturi, cu toata spuma poliuretanica. Spuma are o tendinta de a sustine teava sa nu se turteasca.... in rest coaja de PVC ar trebui sa preia toate eforturile. Unele lucruri n-au nevoie de calcule ca sa realizezi ca nu rezista. Sunt vizibile.
Ca amuzament si exemplu totodata : m-a oprit un politist prin Connecticut fiindca mergeam cu viteza, mi-a dat un avertisment si mi-a spus ca ""un politist n-are nevoie de radar ca sa stie ca merg cu 110 mile/h "" . Corect.
Nu stiu ce calcule a facut Alin, dar am o banuiala: sunt doar calcule de flotabilitate, nu si ale eforturilor date de velatura prin greement. SI nici ale eforturilor de torsiune pe care le imprima miscarea valurilor .

Oricum ar fi, Alin, eu iti doresc bafta si entuziasm, dar tine aproape de mal si echipeaza-te cu veste de salvare. O baie nu e neaparat rea, daca nu se lasa cu prea multa apa inghitita :)
 

Back
Sus