Yacht Magazin :(

Salutare, pasionati ai barcilor!

Cititor fidel al forumului, ma aflu la prima postare, pentru a va da doua vesti: evident, una buna si una rea.

Vestea buna este ca a (re)aparut revista Yacht Magazin. Vestea rea este ca a (re)aparut Revista Yacht Magazin...

In conditiile in care publicatiile de profil autohtone aproape ca lipsesc (iar publicatia apartinand YCRR chiar a lipsit o vreme de pe piata), astfel de eforturi editoriale sunt laudabile, cred eu. Nu stiu daca ati avut ocazia sa vedeti revista la care ma refer, eu m-am bucurat foarte mult cand am reusit sa fac rost de ea (difuzarea se situeaza undeva intre "discret" si "confidential"). In ceea ce ma priveste, va spun drept ca am fost dezamagit. Din punct de vedere grafic imi aminteste de revistele cu "pretentii" de prin anii '90: un amalgam de aruncari in pagina, fara un concept grafic coerent, fotografii in exces ca numar, dar fara continut. O nefericita combinatie intre tabloid si newsletter... Informatia scrisa lipseste aproape cu desavarsire, iar acolo unde exista este evidenta dorinta realizatorilor de a scapa cat mai repede de povara umplerii paginii: font mare, poze si mai mari.

Recunosc ca am fost foarte dezamagit, dar as vrea sa aud si opiniile voastre. Ce nu reusesc eu sa pricep este motivul pentru care YCRR a scos revista de pe piata atat amar de vreme? Ca re-branduirea (daca asta a fost motivul) e de toata jena...
 
Nu am citit revista ca sa-mi pot da o parere, insa in ultima vreme revistele romanesti de iahting se aseamana dupa cum spunea un coleg forumist cu niste cataloage de mobila :). Sunt atatea chestii interesante pe net despre barci, si avem atat de putin timp sa ne dam cu barca, incat cel putin eu n-am mai citit demult o revista buna despre barci. Daca totusi in YM a aparut gashca de la TID, eu zic ca revista e buna si trebuie cumparata :p.
 
Eu am Yacht Magazin din primele numere ,de acum 3-4 ani.Erau bine compuse pentru incepatori mai ales, dar dupa aceea s-au prostit de tot si nu am mai cumpat-o.Daca si-au revenit ar fi bine, dar nu cred.
 
Am cumparat azi revista asta. E pentru prima data cand o cumpar si mi se pare foarte slaba in materie de continut scris .(Poate o fi din cauza ca suntem inca o natiune "nemarina" , sau poate ca inca suntem in extrasezon ). Sta bine doar la fotografii si punerea in pagina a imaginilor. Cu exceptia catorva colaboratori pe ici pe colo, peste tot "si centreaza, si sare la cap ca sa marcheze", doar o semnatura :Irina Tanase.
Sa fie sanatosi cei din redactie, sa aiba materiale si oportunitati, ca sa-si faca revista mai buna, le urez !
Ave'nTure !
 
Ultima editare:
yacht magazin

am gasit astazi revista
dezamagire completa. nu am gasit fata de la pagina 5.
e un "CLICK" pentru?
poate ma ajutati sa-mi dau seama
 
...numere din trecut, sau viitor ?

...Nu, dar acum pe bune, pentru cineva care n-a avut de-a face nici cu YCR si nici cu YCRR , cel putin acest numar revistei "Yacht Magazin", cam aduce aminte de organul de presa al PCR, care se chema "Scinteia", din epoca de aur, cand penele de curent electric, erau provocate b-).
Una din diferentele sesizate de mine, este ca poate pe vremuri ziarul ala era bagat pe gat impreuna cu alte publicatii, iar revista asta se gaseste mai greu pe la tarabele comertului de profil.
Acum sincer, eu chiar am fost dezamagit de acest numar, care chiar daca intre coperti apar si poze cu mine, si cu Constantin Balaceanu-Stolnici :noroc:
... Cu riscul de a ramane pe mal vreo data, ca sa-i flutur cu mana o batista alba, "Alexandrei" ,
Delaluviu
Ave'nTure

(U)P.S.
...Pana la urma eu eram, sau Balaceanu-Stolnici, "fata de la pagina 5" ? :(
 
Ultima editare:
Eu am gasit-o la Guzi in rucsac :D, acum pe bune, nisa careia i se adreseaza revista nu prea are multe in comun cu forumistii de pe aici, dar asta nu inseamna ca e o revista rea. De exemplu, articolul despre Grecia e facut pentru potentialii clienti de charter, si asta e un lucru bun, fiindca nu toata lumea are ca hobby traforajul la barci, ci multi conationali vor sa se relaxeze intr-un concediu pe iaht in Egee sau Ionica. Singurul defect al revistei e ca promoveaza un fel de cult al personalitatii, dar avand in vedere ca e democratie, eu le doresc mult succes, mai ales ca pe dl. Sergiu Timofei l-am cunoscut personal, si fata de oricare dintre noi grupul din YCRR are mai multe realizari in materie de iahting.
 
La cati baieti de treaba si destepti si profesionisti avem pe aici, ar iesii o revista mult mai buna, dar cine sa-i stranga la un loc?
 
In principiu revista e facuta de Irina Tanase. Un om care nu e asa de implicat in fenomenul de Yachting ca noi cei de aici. Ea a gandit un segment de consumatori si s-a adresat lor. E destul de clara diferenta dintre revista de pana acum si cea de azi. Nu stiu daca suntem noi in masura sa spunem daca e mai buna sau nu. Noi putem sa constatam doar ca ne indeplineste sau nu "nevoia de cunoastere" Banuiesc si repet, banuiesc ca exista persoane care vor sa citeasca in stilul "actual" o informatie despre yachting, nu ii intereseaza cum se imbina placajul, nici ce sunt alea scote si ce aliura de vela sa folosesti. Sunt probabil la nivelul de consumator relativ atent de altceva decat fotbal. Poate sa fie si asa, poate sa fie si altfel. Cred ca numai vanzarile numerelor viitoare vor spune cine are dreptate si cine nu, ce se consuma si ce nu. Desigur ca ssi printre noi exista diverse opinii referitoare la ce trebuie sa fie aceasta revista, unii vor sa fie exclusivista catre lumea yachtingului, ma gandesc la faptul ca tirajul ar fii mult mai mic si pretul incomparabil mai mare. Cred dealtfel ca Irina o sa stie sa imbine consumatorismul de azi cu informatiile celor care sunt pasionati si revista o sa situeze la o cota de satisfacere buna :))
Sa ii uram succes si la cat mai multe numere.
 
Hehehe....baietii se "dau in barci" , fin'ca limba asta romana e prea bogata in sensuri :)
E minunat, am ras cu pofta, cat sa sar peste masa de seara cu brio !
Deci satisfactii multiple si cat mai multe numere !:)
 
Ma gandesc la faptul ca multi dintre voi puteti compune subiecte interesante catre consumatorii specializatzi de yachting. Nu am vorbit cu Irina despre asta, e doar o idee. Cine crede ca vrea sa scrie in revista, nu stiu ce inseamna asta, poate doar o impartasire de cunostinte intr-o zona mai larga decat forumul asta. Oricum, daca simtiti ca vreti sa va faceti cunoscute opiniile despre subiecte care le stapanitzi, cred ca o sa gasim deschidere la Irrina sa va apara "nuvelele" in revista. Ma gandesc la faptul ca daca ne implicam intr-o directzie, poate ca acea directzie o sa fie mai buna decat daca stam doar si criticam :))
 
bataie de joc

Cred ca avem o problema de definire a scopului... Eu unul, de exemplu, intru pe forum pentru a afla noutati (pentru mine) referitoare la subiectul care ma intereseaza - evident, barcile. Din acelasi motiv am luat revista in cauza. In momentul in care forumul barcaholicilor se va axa pe dezvaluirea unor informatii folositoare despre inmultirea nutriilor sau cultivarea panselutelor, nu ma intru... Deocamdata, aici am ce invata despre barci.
Ceea ce pot sa va spun este ca revista nu ofera nici un fel de informatii pasionatilor de yachting. Faptul ca a avut loc o receptie la care au participat barosanii de la YCRR e interesant, dar numai ca fapt monden. De aici si pana la a axa intreaga informatie a publicatiei pe acest eveniment e drum lung. Faptul ca domnisoara (sau doamna) Irina trebuie sa manance o paine este de inteles, dar sa aloce 15% din paginile tipariturii sefilor ei de la YCRR mi se bare o bataie de joc la adresa cititorilor revistei!!! Mai avea putin si il cerea in casatorie pe domnul Timofei, caruia pare a-i fi inchinat numarul trecut... Apropos de patronii periati de d-ra Irina, am convingerea ca patronul spiritual al revistei si al YCRR, Casa Regala, a inghitit diplomatic duma cu "altetea", in loc de "alteta" sa regala! Inchei comentariul meu spunandu-va ca Yacht Magazin mi s-a parut o facatura, o manea publicistica, menita sa ii scoata pe unii in fata, iar altora sa la bege niste bani in buzunar!

Una peste alta, mi-am facut o socoteala simpla: decat sa dau banii pe asa pacaleala, mai bine invit pe oricare dintre balcaholici la o bere, si tot aflu mai multe despre yachting.
 
In principiu revista e facuta de Irina Tanase. Un om care nu e asa de implicat in fenomenul de Yachting ca noi cei de aici. Ea a gandit un segment de consumatori si s-a adresat lor. E destul de clara diferenta dintre revista de pana acum si cea de azi. Nu stiu daca suntem noi in masura sa spunem daca e mai buna sau nu. Noi putem sa constatam doar ca ne indeplineste sau nu "nevoia de cunoastere"

Scuze, Adrian, dar gresesti. Asa cred eu, cel putin. iata de ce: Irina Tanase "nu e asa implicata" spui tu. Pai eu as zice ca e prea implicata. Eu unul nu am publicat nimic pe forumul asta pana la deschiderea topicului despre revista? Stii de ce? Pentru ca nu aveam ce sa va invat eu pe voi, dar viceversa era valabila. Spui ca a gandit un segment de consumatori? Pai iti zic eu care's aia: sefii ei de la YCRR, pe care ii ridica in slavi intr-un sfert din revista. Pai asta-i treaba? Bashca rubrica "stiri" intr-o revista care apare la 2 luni... Ati aflat stirea? Titanicul s-a scufundat... Amatorism mai mare nu am pomenit. Toata povestea asta imi pare deja schmechereala, nu te supara. Ne comunici tu care vor fi vanzarile si care va fi returul? Imi pare rau ca m-am ambalat asa si pentru asta imi cer scuze inca o data. Sunt curios, care ar fi scopul publicarii acestei reviste? Sa o cumpere cei 50 de membri ai YCRR, sau pasionatii domeniului, care ar trebui sa faca diferenta pana la un tiraj de 5000 - 10000 exemplare? Irina asta a ta ne-a prostit sa luam primul numar, din cauza numelui... "yacht...". A doua oara nu ma mai prinde. E scrisa la mishto, plina de greseli si de pupaturi in fund. Rozaliul siglei vorbeste despre continut, dar legatura dintre aceasta revista si yachting este tangentiala. Sunt curios daca reprezentantii casei regale au fost de acord cu folosirea acestei culori chilotzii...
 
Prietene barcaholic mincu,
Nu stiu nimic despre reviste si editarea lor, nu stiu nici despre cum se face targhetarea. Si ca si tine, nici nu ma intereseaza. Acum, nu vreau sa fiu partinitor de niciun fel, poate ca disonantza afectiv cognitiva totusi lucreaza :). Daca te gandesti la fenomenul de yachting din romanica fascinanta o sa iti dai seama ca intra pe 5 pagini bilunare. De unde draq o revista ? Ca domnul Timofei Valerie a scos revista asta ani buni pe banii personali...sa uitam. Am ajuns in momentul cand revista trebuie sa se autofinanteze. Eu am fost cel ce i-a sugerat Irinei subiectul TID, nici ala nu ti-a placut ? Eu nici macar nu l-am citit, ca nu ma intereseaza sa caicaesc :) Daca ai sa cauti ceva despre vele mari...nu o sa gasesti mare lucru. Subiect care pe mine ma pasioneaza. Ca atare undeva in adancul sufletului meu si eu tanjesc dupa ceva inexistent. Revin insa si ma intreb, e mai bine fara revista ? Oare daca dam in Irina cu ce ne vine la indemana, evoluam cu ceva ? Ma gandesc la ideea constructiva ca putem sa ne exprimam doleantele si eventual sa ne punem condeiele la bataie si impreuna sa construim ceva. Sau sa ne multumim cu inca o refulare. Nu am inteles insa care e sensul smecherelii ! Crezi ca se agita cineva ssa iti ia 15 lei din buzunar odata si gata ? La asta te-ai referit ? Eu stiu cat efort a depus Irina sa scoata revista. Buna, rea, e la inceput, Irina, nu revista. Apoi nu trebuie sa uitam ca mai exista o revista care este situata pe acelasi segment, cred. Daca te intereseaza faza cu tirajul si cu returul pot sa o intreb pe Irina daca vrea sa imi zica si sa te informez, dar...e putin elocvent cred si pentru tine si din punctul meu de vedere. Ce sa zic altceva, abia astept sa punem barcile pe apa si sa ne avantam in valuri cu vant de bulina. Sa ne antrenam astfel incat sa ridicam spin-ul intr-un timp cat mai mic, chiar vreau sa ajungem la performantza sa il ridicam cu focul deschis :) si fara ciorap :)). Daca vrei sa vorbim de tras de scote sunt oricand disponibil sa imi impart ceea ce stiu si sa invat ceea ce vreti sa impartiti. Despre revista....eu imi doresc sa devina din ce in ce mai buna, sa ma regasesc si eu in ea, ca si necesar de informatie, sa imi multumeasca si prietenii barcaholici, sa aduca si novici si de ce nu sa sponsorizeze regate sau constructii de barci.
In speranta ca nu te-am plictisit. Numai bine.
 
Adrian,
Problema la noi nu se pune sa stim sa editam o revista, pentru ca asta e treaba editorilor, nu? Cred ca in Romania nu sunt multi cei care stiu sa le citeasca pe cele de profil (si nu ma refer la alfabetizare aici, ci la gradul de cultura in domeniu)... In ceea ce ma priveste, uite, recunosc ca nu il am, dar o publicatie patronata de un Yacht Club prestigios ca cel care are in titulatura o particula aristocratica ar fi putut sa ma invete, pe mine si pe cei ca mine, multe. Cu revista asta, trebuie sa recunosti, dincolo de simpatii sau implicari personale, nu a facut-o. Nu intentionez sa minimalizez meritele domnului Timofei, pe care, de altfel, nici nu il cunosc. Faptul ca a scos revista pe banii domniei sale este merituos si il felicit pentru asta. Sper, totusi, sa nu ajung sa citesc in "Adevarul" (de exemplu) despre Dinu Patriciu si despre glorioasele fapte de arme ale domniei sale si ale familiei...
La intrebarea ta, voi raspunde asa: din punctul meu de vedere, decat ceva prost, mai bine nimic. "Merge si asa" nu este un principiu care va aduce ceva bun, nici macar in domeniul asta. Dupa ce ca este un domeniu asa de vitregit, da fie ajutat in dorul lelii nu mi se pare o solutie. Sigur, asta este parerea mea, dar poate ca gresesc. Nu am dat in d-ra Irina cu ce mi-a venit la indemana, ci cu produsul creat de domnia sa, pentru mine si altii ca mine. Nu i-am intrat in casa nepoftit, pentru ca mai apoi sa comentez gustul sau indoielnic in alegerea draperiilor... Sunt cititor (am fost) al revistei create de domnia sa si raman la parerea ca este o "manea". Apropos, comparatia nu imi apartine, este preluata de la un alt fost cititor. Referitor la cei 15 lei ai mei, sa stii ca fara ei, treaba nu prea va merge. Nu cred ca va abunda de publicitate o revista care are 4 cititori dovedibili. Prin urmare, Irina ar trebui sa aiba mare interes legat de un numar cat mai mare de indivizi care sa dea cate 15 lei... Smechereala ar fi urmatoarea: Sta YCRR ce sta, se gandeste, angajeaza pe cineva competent si scoate, dupa un an de pauza, o revista, sa acopere vidul din domeniu... Si da-i si scrie, si fa contracte si plateste salarii, incaseaza publicitate. Dc asta a putut face Irina dupa un an de eforturi, ma gandesc cu groaza cum va fi numarul viitor, pana la care nu are la dispozitie decat 2 luni...
Tirajul este relevant... el reflecta orientarea revistei.. Ca, daca e facuta numai pentru cinci - zece domni de la YCRR, merge si asa, vor oamenii sa se vada iesiti de sub lumina tiparului... Daca este adresata unui public mai larg, situatia se schimba. Nu poti scoate asa o penibilitate in incercarea de a promova un domeniu de nisa si destul de putin popular, decat daca te doare in cot de principiu si nu urmaresti decat o painica. Care paine se asigura prin tamaierea fara jena a celor care ti-o dau. Nu ma pomenesc de jalea din presa, ai vazut si tu cate publicatii s-au inchis. Si acum s-a considerat momentul oportun sa se faca o revista de yachting la repezeala, doar asa, sa fie... Ma rog, ce sa mai zic? Faptul ca Irina e la inceput nu e vina ei, ci a celor care au tocmit-o. Uite, si eu sunt la inceput... stii vreun post bine platit la comanda unui yacht luxos? daca imi gasesti, imi iau si brevet... Daca se scufunda, asta e, sunt la inceput...
Acum te citez: "Ce sa zic altceva, abia astept sa punem barcile pe apa si sa ne avantam in valuri cu vant de bulina. Sa ne antrenam astfel incat sa ridicam spin-ul intr-un timp cat mai mic, chiar vreau sa ajungem la performantza sa il ridicam cu focul deschis si fara ciorap )". Pai in astea trei randuri e mai mult yachting decat in toata revista aia...
 

Back
Sus