barca mea plus multe nelamuriri

pentru inceput salut tuturor ; nu credeam ca exista si un loc al celor bolnavi de virusul barcilor sa zic asa

sar direct la subiect dupa ce am citit tot felul de contradictii prin forum referitor la barcile gonflabile

am achizitionat o barca gonflabila marca HONDA modelul Honwave 4
are 4 metri lungime pe 1.90 latime cu podea de aluminiu si chila gonflabila si 85 kile goala

intrebarea mea este ca sunt mai multe :
-ce motor sa pun pe ea ca sa glisesz si sa pot trage si un colac sau un ski de apa dupa mine
barca suportand pana la 30 de cai motorul
personal ma gandeam la un 8 cai in 2 timpi

iar cea mai dureroasa intrebare

CE ACTE AM IMI TREBUIESC CA SA IES CU EA PE MAREA NEAGRA COSTIER SAU PE DUNARE pe langa mal LA O DISTRACTIE

TREBUIE INMATRICULATA ? IMI TREBUIE PERMIS SAU CEVA ?

ca la vara vreau sa vin in tara in concediu
si nu am chef sa ma pomenesc cu lingaii pe cap

MULTUMESC ANTICIPAT si mii de scuze daca am deranjat sau jignit pe cineva sau daca nu am postat unde trebuia
 

Atașamente

  • T40+BF20.jpg
    T40+BF20.jpg
    39 KB · Vizualizări: 124
Salut, s-o stapanesti sanatos!

CE ACTE AM IMI TREBUIESC CA SA IES CU EA PE MAREA NEAGRA COSTIER SAU PE DUNARE pe langa mal LA O DISTRACTIE

TREBUIE INMATRICULATA ? IMI TREBUIE PERMIS SAU CEVA ?
In Romania nu se inmatriculeaza barcile cu lungimea mai mica de 7 (aici te incadrezi) si cu motor mai mic de 15kW (~20CP). Deci daca nu pui motor mai mare de 20 CP nu trebuie inmatriculata, cel putin in Romania, nu stiu cum e in Belgia.

Tot in Romania, ca sa iesi cu barca pe mare cu un motor mai mare de 5 CP (3.68 kW mai exact) ai nevoie de un certificat de conducator de ambarcatiuni de agrement cu motor clasa C. Daca mergi doar pe Dunare, Delta sau lacurile interioare (fara mare) e suficient clasa D. Daca ai si alta cetatenie europeana poti veni cu ceva certificat echivalent, eliberat acolo. Cu motoare sub 5 CP nu ai nevoie de certificat de conducator.
 
Nici gand de ski pe apa, wakeboard sau tubing serios cu 8 CP! Pune cat de mare poti, chiar la maximul suportat de barca.

In legatura cu conducerea barcilor pe langa plaje, fara permis, tare banuiesc ca exista ceva in legatura cu asta, altfel toata industria de inchirieri de ski-jeturi si barci sportive nu ar putea exista. Sau sunt toti pe langa lege :confused:
 
toata industria de inchirieri de ski-jeturi si barci sportive nu ar putea exista. Sau sunt toti pe langa lege :confused:
La jet ski nu trebuie certificat:
------------------------------------------------------------------------------------------
Ministerul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei
Ordinul 417 din 20 martie 2002 (Ordinul 417/2002)
pentru aprobarea Regulamentului privind obtinerea certificatelor internationale de conducator de ambarcatiune de agrement
Publicat in Monitorul Oficial 306 din 9 mai 2002 (M. Of. 306/2002)

Art. 4. -
(1) Persoanele care conduc ambarcatiuni de agrement in scopul desfasurarii unei activitati de agrement sunt obligate sa posede un certificat international de conducator de ambarcatiune de agrement, obtinut in conformitate cu prevederile prezentului ordin.
(2) Certificatele internationale de conducator de ambarcatiune de agrement sunt obligatorii atat pentru cei care conduc ambarcatiuni de agrement proprii, cat si pentru cei care conduc ambarcatiuni de agrement inchiriate.
(3) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele care conduc urmatoarele tipuri de ambarcatiuni:
-ambarcatiuni destinate competitiilor sportive (schif, caiac, canoe, windsurfer);
-hidrobiciclete;
-ambarcatiuni de constructie rudimentara propulsate cu vasle;
-ambarcatiuni de tip hidrojet.
(4) In cazul ambarcatiunilor de tip hidrojet persoanele juridice si fizice detinatoare, sub orice forma, a acestor ambarcatiuni sunt obligate sa instruiasca si sa supravegheze persoanele carora le incredinteaza aceste ambarcatiuni pentru utilizare, in ceea ce priveste respectarea perimetrului in care se poate desfasura activitatea de agrement, precum si a limitei de viteza pentru zona respectiva.
(5) Detinatorii si utilizatorii ambarcatiunilor de tip hidrojet sunt obligati sa respecte reglementarile cu privire la siguranta navigatiei in zona si la protectia mediului. Nerespectarea acestora atrage raspunderea penala sau civila conform legilor in vigoare.

------------------------------------------------------------------------------------------

Cu alte cuvinte, le faci "instructajul" si gata :D, ai liber la bomba sub cur ...
 
Ultima editare:
.........

mda
deci una peste alta tot nu m-am lamurit
eu nu fac nici sport pe apa nici activitate comerciala

e doar distractie cu familia si prieteni in cerc restrans
 
Citeste inca o data primul meu raspuns, al doilea se refera la ski-jeturi.

Concluzia este ca ai nevoie de certificat clasa C.
 
Intrebare: daca el, pe numele lui, isi face rost de un certificat de prin Belgia .... e valabil aici in fata ANR-ului ??
 
Poti sa faci cercul cat de restrans vrei sau poti sa te dai intr-o balta de la ploaie daca ai mai mult de 5 cai iti trebuie permis.:)
E regula generala in UE.Daca ai domiciliul stabil in Belgia te supui legilor de acolo.
Ce se deosebeste de romanica e, ca de exemplu eu aici in austria poti sa-mi fac o barca sau yacht de pana la 24m si daca-l echipez cu 5cai tot nu am nevoie inca de permis spre deosebire de ro unde limita fara permis e la 2,5m lungime.
 
Ce se deosebeste de romanica e, ca de exemplu eu aici in austria poti sa-mi fac o barca sau yacht de pana la 24m si daca-l echipez cu 5cai tot nu am nevoie inca de permis spre deosebire de ro unde limita fara permis e la 2,5m lungime.

Nu nu nu!

(2)Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement cu o putere a motorului de până la 3,68 kW pe ape
interioare nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de
agrement clasa D.

SI

a)ambarcaţiune de agrement – orice ambarcaţiune, propulsată cu motor şi/sau cu vele, al cărei corp are
lungimea de 2,5 m până la 24 m măsurată conform standardelor armonizate aplicabile, care nu transportă
mărfuri şi care este utilizată exclusiv în scopuri sportive şi recreative;

Asa ca e aceeasi situatie.
 
Salutare. Atentie trebuie permis si pentru motorul de 5 cai. Este vorba de un permis international, deci se poate folosi in toate statele UE cu siguranta e valabil in Romania. Pentru navigatia costiera, pana la maxim 6 mile de coasta, ai nevoie de categoria C. Cu un motor de 8 cai nu prea faci mare lucru pe mare, in afara de o plimbarica batraneasca.... Conform celor de mai sus nu se inmatriculeaza o astfel de barca, DAR ai nevoie de certificatul de conformitate si actele aferente atat ale barcii cat si ale motorului. In rest Succes....
 
Salutare. Atentie trebuie permis si pentru motorul de 5 cai. Este vorba de un permis international, deci se poate folosi in toate statele UE cu siguranta e valabil in Romania. Pentru navigatia costiera, pana la maxim 6 mile de coasta, ai nevoie de categoria C. Cu un motor de 8 cai nu prea faci mare lucru pe mare, in afara de o plimbarica batraneasca.... Conform celor de mai sus nu se inmatriculeaza o astfel de barca, DAR ai nevoie de certificatul de conformitate si actele aferente atat ale barcii cat si ale motorului. In rest Succes....

Ce categorie are permisul pentru 5CP si de cine se elibereaza.?
 
Pt glisare cred ca e ok 8 cp , pt ski sau alte minuni cred ca de la 15 cai in sus cu conditia ca in barca sa nu fie decat o persoana (15 cp) .
 
Yle, eu am pus un link catre youtube unde il vei vedea pe unu' cum face schi nautic tras de o gonflabila cu 6 CP.
Cum asa? Ia startul din stand pe un colac (ceva de genu'), adica nu e scufundat in apa. In felul asta nu mai e necesara acea forta care sa-l smuceasca pe el din apa. O scurta bucata el gliseaza pe colac cu schiurile in fata.
Cand barca ajunge la o viteza mai mare se ridica pe schiuri (colacul ramane legat de el). Sigur asta vrea sa faca si colegul care deschis topicul pentru ca a mentionat in primul post si cuvantul colac...Deci se poate.
 

Back
Sus