aventuri pe IOR cu BGS

Am fost azi ca un flutuas pe IOR. Eu si draga mea Gogosica (Advanced Frame Firefly - 7 kilograme cu totul).
Mi-o umflu repede, repede fericita ca era stratul gros de nori si nu o sa ma bata soarele in tartacuta.
Termin de umflat, gata gata sa-mi dau drumul pe apa. Eu deja visam cum o sa ma las leganata de micutele valuri facute de vant.
Cand colo, apare un agent BGS. "Domnisoara n-aveti voie sa va dati cu barca". Ma gandesc eu: "E, o sa parlametam 5 minute, o sa-si cheme seful, ala o sa spuna ca e in regula si scap".
E, as. Il suna pe sef prin statie si seful, dupa ce agentul ii spune ca e o doamna care vrea sa se dea cu barca pe lac, ii spune "spune-i ca n-are voie". Agentul ii spune ca "doamna insista", seful ii spune "cat sa aud si eu prin statie, "spune-i ca-i spargem barca".
Eu ma enervez, ca de, sunt iute la manie, si astept sa apara seful. Seful apare si imi spune ca "exista un ordin al primarului Negoita ca nu aveti voie sa va dati". Eu ca o fiinta angelica si inocenta ce nu-s, ii spun "bine, aratati-mi si mie scris". Intre timp agentul decide de la sine putere sa-mi scoata barca din apa. Eu ii spun, ca sa-mi lase barca in pace ca chem politia ca vrea sa mi-o fure. Seful lui spune ca sa o chem, si ca atare, dragul de Paul suna la 112 si le spune ce se intampla.
Seful de la BGS suna si el la politia comunitara si ne trezim destul de repede cu o masina a politiei comunitare si o masina a politiei de sectie.
Incepe parlamentarea in 8 de data asta, si cu politisti. Si eu ca o fiinta doritoare sa respect legea le spun:"bun, inteleg ca exista o hotarare a primarului Negoita, asa ca va rog da-ti-mi o amenda ca sa o pot contesta in justitie" (intre timp pe balta aparuse si avocata mea, asa ca continui fraza "uita-ti avocatul meu este de fata, asa ca va rog amendati-ma sau bagati-ma la parnaie, sau orice se face in conditia asta, ca sa pot contesta ordinul primarului".
Unul din politisti de la politia comunitara se uita pe un caietel pe care era toate ordinele consilului local si vede ca nu exista nici un ordin care sa-mi interzica in mod explicit sa ma dau. Exista un ordin pentru scaldat, exista legea privitoare la pescuit si la concesionatul pescuitului, dar nu exista nici o reglementare nici macar locala care spune ca nu am voie sa ma dau cu barca pe IOR.
Asa ca politistul de la sectie imi spune, "Da-ti-va doamna ca nu exista nimic care sa va interzica". Eu tusti repede in Gogosica si dusa am fost :)
Va propun ca forma de protest sa ne adunam sambata viitoare pe la 11 adica in 17.04.2010 in IOR langa pod, pe malul de vis-a-vis de ramasitele vaporului si sa ne dam ca disperati cu barcuta.
Trebuie sa precizez ca trebuie sa fim atenti ca tocmai o vrajesc ratustele (e anotimpul lor) si tocmai au iesit puiuti aia mici de broscute testoase.


P.S. Legea apeluri romane - legea 107/1996 la articolul 25 alineatul 2 spune clar:
(3) Circulatia pe cursurile de apa, lacuri naturale sau pe mare, cu barci de agrement fara motor, se efectueaza liber, cu respectarea drepturilor riveranilor si reglementarilor legale.
Adica, daca ai voie sa ajungi la cursul natural ai voie sa te dai.
 
si agentii de la BGS au inteles situatia sau au mai parlamentat intre ei, adica data viitoare te mai astepti la interventii?
clubul de kaiac de pe IOR nu si-a inceput activitatea, oare pe ei ii freaca BGS-ul la cap?
 
Foarte tare. E bine de stiut. Anul trecut am avut un meci pe Herastrau cu un tigan care cesionase o portiune din lac si cica ii juleam luciul apei. Am incercat sa vorbesc cu cei de la Capitania Snagov care sunt pe acolo si habar nu aveau de cine apartine lacul. A fost frustrant.
 
Felicitari Diana.
Eu cred ca ai procedat exact cum trebuia. Nu stiu daca un protest, mai ales daca nu se aduna un numar mai mare de oameni, va avea un impact semnificativ. Dar pentru ca tot se discuta pe forum despre Yacht Magazin, eu propun sa facem apel la Adi ca sa faciliteze aparitia unui articol despre acest incident. Preferabil pe prima pagina.
Si nu uita, data viitoare cind doresti sa mergi cu caiacul pe lac, chemi intii sectoristul, avocata si eventual un prieten sa faca poze.

PS
Inca o data felicitari. A fost o discutie mai veche in care s-a prezentat ipoteza ca in Romania ce nu este permis, este interzis. Ai reusit sa infirmi acea supozitie. Sper sa nu fie exceptia care confirma regula.
 
Si cred ca o sa-mi petrec ziua de sambata cu toate caiacele mele in numar de 5 tot in IOR. Si o sa ii intreb pe oamenii care trec pe acolo daca vor sa se dea.
Bullies nu sunt o chestie pe care eu o sa o accept. Plus ca singura modalitate de a fi protejata de ei este ca toti ceilalti oamenii sa sea alaturi de mine si sa ma sustina.
Intamplator tot un tip de la BGS mi-a zis ca niste englezi au vrut sa se dea cu barca lor pe IOR si nu le-au dat voie. Nu vreau sa se spuna ca in orasul in care traiesc oamenii nu au voie macar sa se dea pe apa.
 
fara petic la caiac pe IOR
si cand te gandesti ca agentii BGS de pe lac sunt platiti din banii nostri...
 
Ultima editare:
Si cred ca o sa-mi petrec ziua de sambata cu toate caiacele mele in numar de 5 tot in IOR. Si o sa ii intreb pe oamenii care trec pe acolo daca vor sa se dea.
Bullies nu sunt o chestie pe care eu o sa o accept. Plus ca singura modalitate de a fi protejata de ei este ca toti ceilalti oamenii sa sea alaturi de mine si sa ma sustina.
Intamplator tot un tip de la BGS mi-a zis ca niste englezi au vrut sa se dea cu barca lor pe IOR si nu le-au dat voie. Nu vreau sa se spuna ca in orasul in care traiesc oamenii nu au voie macar sa se dea pe apa.

Bravos, Diana!
Eu sunt solidar in situatiile astea 100%. Am vele, dar imi cumpar caiac numai sa ies pe IOR cu voi :)
Am observat ca "oamenii legii" sunt obisnuiti sa nu le conteste nimeni apucaturile si orice cuvant scremut de cel ce poarta o uniforma se transforma in dictat.
Numai ca sunt unii "ignoranti" intre care ma si numar, care nu stiu de asa ceva. Si cer dovada interdictiilor.
Culmea pentru ei, este ca ne si merge :) !

P.S>
Printre institutiile cu care "m-am batut" in ultimul an se numara Omniasig, VolksBank si Politia Romana, desigur :) . EI, oricat ar parea de neverosimil, am castigat in toate cazurile. Asadar, nu ma dezic: vreau caiac pentru IOR.
 
Baietii "prietenosi" de la BGS , au incercat si pe 27 Martie sa ne opreasca, Diana deja era in larg , iar eu inca montam la urmatorul caiac, cu o gasca mica de incepatori in ale plimbatului cu caiacul. au venit cu aceasi placa zgiriata, ca nu avem voie, si i-am explicat foarte calm si prietenos, ca eu stiu sigur ca am voie ca am studiat legea, iar daca el crede ca nu , sa-mi aduca scris unde scrie si cine imi interzice. A plecat la 50 de m mai incolo si dupa o salcie de pe mal, a tot vorbit cu un alt burtos, fara sa ne scape din ochi, dar nu a mai avut tupeul sa se reintoarca.
 
@Florio: Dude nu vrei unul un Advanced Frame gonflabil sau un Zoar Sport? :))
Acum lasand gluma la o parte vino sambata si iti facem rost de un caiac. Adu-ti o vesta si o padela ca am mai multe caiace decat padele si veste.
Si cred ca formele pasnice si legale de protest sunt cele mai utile :)
 
@Florio: Dude nu vrei unul un Advanced Frame gonflabil sau un Zoar Sport? :))
Acum lasand gluma la o parte vino sambata si iti facem rost de un caiac. Adu-ti o vesta si o padela ca am mai multe caiace decat padele si veste.
Si cred ca formele pasnice si legale de protest sunt cele mai utile :)

Eu am glumit...glumesc in general, dar numai ca forma.
Continutul insa e serios !:)
Asa ca, sambata eu unul vin fara fasoane ! Chiar si numai pentru a ridica o spranceana la BGS !
Daca aveti caiac e si mai fain. Poate ma indragostesc si devin un Guzi DELALAC, nu Delafluviu :) (cum bine si-a ales particula de noblete ) .

De padela habar n-am de unde fac rost....dar nimic nu-i imposibil pe lumea asta .
Concluzia: Sambata plutim !
 
Ultima editare:
interesant, macar ca viu sa va trag in poza si tot ajung:D da care dintre bravii primari ai Bucurestiului e fost yachman? este unu da numai stiu...
 
De padela habar n-am de unde fac rost....dar nimic nu-i imposibil pe lumea asta .
Concluzia: Duminica plutim !

Florio, daca protestul nu dureaza 24 ore va trebui sa-l astepti pe urmatorul.

Va propun ca forma de protest sa ne adunam sambata viitoare pe la 11 adica in 17.04.2010 in IOR langa pod, pe malul de vis-a-vis de ramasitele vaporului si sa ne dam ca disperati cu barcuta.
 
Florio vino linistit ca avem cu ce ne plimba am si padela , vesta tot ce trebuie .La 11 sambata?

Oki doki. Ne telefonam, si ne intalnim acolo, la ce ora decide majoritatea.

X_petrolist - In inflacararea mea, n-am retinut ziua de weekend. Am modificat intre timp :)
 
@lipan eu vreau sa precizez ca nu cred ca Negoita are vreo treaba cu chestia asta. Pentru ca IOR-ul nu e in subordinea primariei, tine de ADP. Era doar bla bla. Negoita e un primar decent doar ca e plina lumea de pupincuristi.
 

Back
Sus