Vacanta in Grecia

Vreau sa merg la vara cu barca mea in grecia.Este un fost velier (ASSOL19)la care am pus un motor de 10 cp in 4 timpi.Stie cineva ceva despre posibilitati de lasare la apa..........parcare peridoc.......multumesc pentru orice ajutoe sau informatie!
 
Sunt astfel de facilitati in mai orice satuc de pe tarm, chiar nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta asta. Spune eventual zona poate apar informatii exacte.
 
Multumesc mult pentru raspuns...... Zona in care vreau sa merg este Lefkada.Din cite am vazut este minunata......pentru plimbari pe mare.Eu sunt din Oradea si din mai pana in octombrie am barca pa apa in Ungaria.......daca cineva are nevoie de informatii cu privire la zona TISZA sau KOROS(Crisuri) pot sa pun informatii cu privire la preturile de port.....lansare la apa....conditii de navigatie..........apropos ...pana la 9,8 CP si 7 M nu este necesar permis ...
 
Problema mea referitor la velier este pescajul putin cam mare respectiv 60 cm....si asta cred ca incurca putin lansarea la apa...dar voi vedea la fata locului.Oricum muncesc din greu la amenajarea cabinei dupa ce am reusit sa-i dau o fata exterioara placuta......parerea mea.As vrea sa pot sta macar cateva nopti in cabina ..cei drept cam spartana...dar cel putin pe KETESKOROS in Ungaria m-am simtit excelent..As vrea sa stiu ceva referitor la costurile care sunt in porturi.daca poti sa ma informezi...........multumindu-ti inca odata pentru ajutor.
 
Portul din Lefkada

Rampa au foarte buna, am inteles ca putin mai departe era si un fel de santier unde mai ridicau barci, deci si macara, dar sigur poti lansa de pe peridoc. Apoi trebuie sa cauti o parcare ceva mai departe de port pentru masina si peridoc, aici nu am vazut parcate peridocuri, se gasesc la cateva strazi. Pretul in marina: Meganisi Marina - Odyseas - Annual berthing, Marina facilities, Long Term Berth Lease, Real Estate, Charter and Buy or Sell a boat si sunt insule destul de apropiate sa te plimbi sa stationezi in diferite marine. Foarte frumos! de preferat sa mergi nu in plin sezon deoarece este foarte cald, asta spun din discutia cu unul de-al locului.
 

Atașamente

  • 2013-09-29 17.02.26.jpg
    2013-09-29 17.02.26.jpg
    72.6 KB · Vizualizări: 117
  • 2013-09-29 17.03.05.jpg
    2013-09-29 17.03.05.jpg
    84.9 KB · Vizualizări: 104
Ultima editare:
Multumesc mult pentru informatii si fotografii.Problema mea este masina..BMW 520......tractiune spate....In Ungaria lansarea la apa o fac cu masinile lor.Eu nu reusesc pt ca e mult prea joasa,dar sper sa gasesc si in Lefkada acelasi sistem.Perioada de vacanta ....undeva sf de septembrie.Multumesc inca odata......
 
Apropos...am gasit doua cazari care mentioneaza ca au debarcadar.....ar fi minunat sa gasesc loc la ei.....
 
Salutare, va recomand prima jumatate a lunii septembrie, vremea este ok, la fel si temperatura apei si a aerului. Am fost acum 2 ani intre 13-24 sept. In alta ordine de idei, marina privata din Lefkas costa in jur de 40 € / zi (include utilitatile - apa, curent). Tot cu plata (in jur de 15€) am platit in Agia Eufimia. In Vassiliki nu am platit nimic, apa era contra cost (automat cu fise de 2€), insa nu mai retin daca am avut curent. In Kioni n-am platit nimic...dar nici n-am gasit loc in marina, am dormit legati de un alt yacht (long story[emoji3]).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Din nou va multumesc pentru ajutor......Ideal ar fi sa gasesc cazare cu debarcader ......am gasit doua...dar acu nu le mai gasesc pe net...ma rog.Barcuta mea cred ca nu are fata sa stea langa yachturi de ....zeci de k euro.Am sa pun si poze cu ea.sau......el ca-i un velier care nu mai are vele....oricum sper sa ma pot apropia destul de mult de tarm ..pesca cam 60 cm.......In rest ....motorul e ok..mai am un pitic de rezerva.....peridocul e nou.......sper ca drumul sa fie ok.Eu nu am fost in Grecia niciodata..dintr-o prejudecata a anilor 90 cand am stabatul Turcia de la Edirne la Ankara ..si am ramas cu un gust neplacut....dar trebuie ca-i tare frumos ..si vreau sa incerc senzatia cu micul meu fost velier pe mare.
Eu va stau la dispozitie cu info daspre Ungaria si conditiile de navigatie pe rauri.Preturile in Ungaria sunt super OK si conditiile pe masura atat pe Crisuri cit si in Delta Tisei....Daca pot ajuta cu info ...sunt prezent
 
Drumul cu masina pana in Lefkada mi s-a parut foarte lung. Si implicit extrem de obositor daca va ganditi sa il parcurgeti dintr-o bucata. Daca tot sunteti la prima experienta in apele grecesti, de ce nu optati pentru nordul Marii Egee? Drumul este considerabil mai scurt.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
drumuri grecia-un vis

Pentru drumuri sa ajungi in Lefkada iti recomand un 4x4, traversezi destui munti, chiar daca ei sunt gauriti de viaducte, drumurile sunt un vis, cred ca 'toata romania-ce a mai ramas din ea' nu valoreaza cat drumurile si viductele din Grecia, nu mai gasesc acum pozele cu tunelurile si viaductele de cate un km si peste...
Trebuie sa ai un 'trezorier' langa tine pana in Lefkada te costa vreo 50-60 euro din taxe de 2-4 euro la diecare cred ca 50-max 100 km de autostrada. La tot pasul statii de taxare, fiecare are grija de o bucata de autostrada si iti ia bani ca treci pe acolo
 

Atașamente

  • 2013-10-03 12.33.03.jpg
    2013-10-03 12.33.03.jpg
    64.5 KB · Vizualizări: 77
  • 2013-10-03 15.26.21.jpg
    2013-10-03 15.26.21.jpg
    74.4 KB · Vizualizări: 77
  • 2013-10-03 15.43.32.jpg
    2013-10-03 15.43.32.jpg
    48.8 KB · Vizualizări: 67
  • 2013-10-03 15.44.21.jpg
    2013-10-03 15.44.21.jpg
    47 KB · Vizualizări: 66
  • 2013-10-04 13.20.36.jpg
    2013-10-04 13.20.36.jpg
    89.5 KB · Vizualizări: 71
  • 2013-10-03 11.37.24.jpg
    2013-10-03 11.37.24.jpg
    63.4 KB · Vizualizări: 65
  • 2013-10-03 15.44.13.jpg
    2013-10-03 15.44.13.jpg
    39.1 KB · Vizualizări: 67
Drumul vreau sa-l fac din 2 sau 3 bucati.Cu peridocul dupa masina mea nu pot da merg mai mult de 90 100 km-ora.Dar ..va fi vacanta nu ma grabesc si sper sa nu am probleme chiar daca nu am 4x4..........masina trage bine ....ambreiajul este nou.....acum.ma rog ,oricum am sa incerc.
Multumesc tuturor celor care ma ajuta cu info....si recunosc ca fara forum ar fi mult mai greu.
 
Pentru drumuri sa ajungi in Lefkada iti recomand un 4x4, traversezi destui munti, chiar daca ei sunt gauriti de viaducte, drumurile sunt un vis, cred ca 'toata romania-ce a mai ramas din ea' nu valoreaza cat drumurile si viductele din Grecia, nu mai gasesc acum pozele cu tunelurile si viaductele de cate un km si peste...
Trebuie sa ai un 'trezorier' langa tine pana in Lefkada te costa vreo 50-60 euro din taxe de 2-4 euro la diecare cred ca 50-max 100 km de autostrada. La tot pasul statii de taxare, fiecare are grija de o bucata de autostrada si iti ia bani ca treci pe acolo

Am mers pe autostrazile lor inainte de taxare, si am avut o surpriza din ce in ce mai neplacuta in 2012. Nu neaparat fiindca aparuse taxarea, ci pentru modul in care se taxa :)
Initial ma bucuram si ma miram totodata ce putine masini sunt pe autostrada...parca eram singuri. Drumul national de langa avea ceva masini (limite firesti), iar pe ditamai autostrada abia intalneam cate una.
-Nu vor grecii sa plateasca, zic eu.
Anapoda, nici pe greci nu cred sa-i deranjeze plata, insa oprind adesea la cate 20-25 de minute de mers pentru a achita o noua taxa ( intre 1,9 si 3 euro, cam asa) media de viteza iesea anemica de tot. Mai slaba decat pe drumul national.
E-ner-vant.

Asa am mers pana in Atena :(
 
Eu l-am avut, dupa cum zice si Napo, pe secundul si trezorierul cu ochi buni sa vada tarifele de la distanta, si cu punguta de maruntis pregatita. Chiar si cu barca in spate castigam teren in fata aproape tuturor, macar acolo la case!
Yassas, efharisto, kalo dromo si da-i bice!
 
Barcuta asta trebuie sa reusesc sa o lansez la apa.......
 

Atașamente

  • BARCA3a.JPG
    BARCA3a.JPG
    61.7 KB · Vizualizări: 110
  • BARCA4.jpg
    BARCA4.jpg
    73.4 KB · Vizualizări: 102
  • BARCA5.jpg
    BARCA5.jpg
    73.7 KB · Vizualizări: 102
  • BARCA6.jpg
    BARCA6.jpg
    83.9 KB · Vizualizări: 95
Este minunata vila, o vedeam mereu cand treceam cu bac-ul-sau cum se zice- din Nidri la Meganisi. Este si traseul punctat din adresa locatiei. Trebuie sa bagi barca la apa in Nidr( pozele care le-am pus cu portul)i, dar acolo nu ajungi cu masina, tot iti trebuie o parcare. dar te duci in Meganisi cu barca si acolo 40-50 euro camera in extrasezon, mai multe marine, preturile sunt mai mici.
 

Back
Sus