Mahmudia pentru 2 zile. Ce vize imi trebuie?

Vineri plec la Mahmudia in bucla pentru 2 zile, intru cu masina si am si o gonflabila cu un motor de 6 cp. Ma duc in special la pescuit din barca.
As dori sa stiu ce vize imi trebuie pentru acest sejur. Din cate stiu eu imi trebuie pe langa permisul de pescuit ANPA:

- taxa de masina
- taxa de intrare in delta/persoana
- taxa pentru barca

Cat costa aceste taxe?

Mai trebuie si alte acte? Mentionez ca nu am permis pt motorul de 6 cp, oare pot sa dau la ,,pace'' daca este vreun eventual control?

P.S: Stie careva merge pescuitul in perioada aceasta?

Multumesc anticipat
 
Vineri plec la Mahmudia in bucla pentru 2 zile, intru cu masina si am si o gonflabila cu un motor de 6 cp. Ma duc in special la pescuit din barca.
As dori sa stiu ce vize imi trebuie pentru acest sejur. Din cate stiu eu imi trebuie pe langa permisul de pescuit ANPA:

- taxa de masina
- taxa de intrare in delta/persoana
- taxa pentru barca

Cat costa aceste taxe?

Mai trebuie si alte acte? Mentionez ca nu am permis pt motorul de 6 cp, oare pot sa dau la ,,pace'' daca este vreun eventual control?

P.S: Stie careva merge pescuitul in perioada aceasta?

Multumesc anticipat

Sunt doua raspunsuri la intrebarile tale : unul... "empiric" si celalalt... documentat "stiintific" ! Eu ma rezum la cel... empiric !!! :):):)

Iti trebuie viza de vreme buna, in primul rand :):):). La Mahmudia ai multiple posibilitati de cazare si parcare / lasat masina, cu sau fara bani. Daca esti interesat, intrebi.

Daca nu ai permis dar stii sa conduci din eche, este OK. Ai grija la eventualele intalniri cu Pasagerul, mai ales pe Dunare Noua. In bucla ... "Marea Bucla" nu sunt probleme. Altceva: Dunarea este umflata si cara cioate. Ai grija la aceste aspecte. Mai sunt si intinsurile... sper ca le stii. Daca nu, intrebi.

Pescuitul - iti spun eu care nu sunt pescar :cool::cool::cool: - merge prost. Tot pestele este in padure. Pe Dunare cica trage somnul, la gropane.
 
Vineri plec la Mahmudia in bucla pentru 2 zile, intru cu masina si am si o gonflabila cu un motor de 6 cp. Ma duc in special la pescuit din barca.
As dori sa stiu ce vize imi trebuie pentru acest sejur. Din cate stiu eu imi trebuie pe langa permisul de pescuit ANPA:

- taxa de masina
- taxa de intrare in delta/persoana
- taxa pentru barca

Cat costa aceste taxe?

Mai trebuie si alte acte? Mentionez ca nu am permis pt motorul de 6 cp, oare pot sa dau la ,,pace'' daca este vreun eventual control?

P.S: Stie careva merge pescuitul in perioada aceasta?

Multumesc anticipat

din acest an (2013) in Delta se pescuieste cu permis eliberat de ARBDD - TULCEA
 
Mentionez ca merg pentru prima data la mahmudia, permis de vreme buna vad ca este, parcarea cica pe malul apei spune cineva care a mai fost. Nu cunosc intinsurile dar am un sonar sper sa ma ajute.

Actele mentionate de mine sunt suficiente?
 
Salut! Taxele sunt acelea pe care le-ai enumerat si costa -Masina 10 lei:Barca-20 lei:persoana 15 lei:pescuit-30 lei Eu acum m-am intors din delta si in prima zi am fost controlat de ecologisti la taxe si permis de pescuit de barca nu au intrebat nimic si nici de permis dar eu aveam sti cum e atunci cand n-ai esti intrebat.Din punct de vedere al pescuitului Dunarea este foarte tulbure daca intri pe canale dar mai departe de bratele principale este mai limpede.Fir intins!
 
pun pariu ca nu o sa te intrebe nimeni nimic, apa e ,,pamant"galben si aduce gunoaie , si fir intins o sa aiiiiiiii!..la curentul care e o sa aiiiii !!!!!
 
E cam ingropat topicul asta, dar nu are sens sa mai deschid unul pe acelasi subiect...

De ce trebuie taxa de acces auto in rezervatie pentru destinatii ca Nufaru, Victoria, Mahmudia sau Murighiol? Drumul (judetean?) 222C, precum si satele de pe malul drept al bratului Sf Gheorghe sunt in afara rezervatiei. Singura exceptie este la intrarea in Murighiol dinspre Tulcea, unde granita rezervatiei "traverseaza" drumul pentru a include si Lacul Saraturii. Acest scurt segment se poate ocoli prin sudul lacului, prin satul Plopu (desi deja e exces de zel).

Se pot observa simplu aceste aspecte pe harta cu granitele rezervatiei:
http://www.ddbra.ro/media/file/hartadd.pdf

Pareri? Observatii? Puncte de vedere oficiale?
 
Intinsuri...

Mentionez ca merg pentru prima data la mahmudia, permis de vreme buna vad ca este, parcarea cica pe malul apei spune cineva care a mai fost. Nu cunosc intinsurile dar am un sonar sper sa ma ajute.

Actele mentionate de mine sunt suficiente?

De la Tulcea la Mahmudia este o mare intinsura pe stanga, pe la Victoria... Dar inteleg ca vii cu masina.

Zona Mahmudia - Dunare Veche este absolut curata pana dai aval in Dunarea Noua. Recomandarea mea este sa tii 20 m de orice mal. Daca intri pe Dunare Noua, ai 18 - 20 m adancime si gropane pe care le gasesti cu sonarul. In schimb aproape de maluri, in zona impadurita, ESTE O ADEVARATA PADURE sub apa, rezultata din copacii prabusiti de pe maluri. Este bine sa te apropii cu multa atentie, incet si cu motorul sus pentru acostare.

Daca vrei sa intri pe Marea Bucla a Uzlinei spre stanga, inainte de intrarea pe Dunare Noua, ai detalii cu intinsura de la intrare aici:

10.08.2013 – Un episod inedit : Inconjurul Incintei Dranov : Intinsura uriasa de la intrarea pe Marea Bucla a Uzlinei

Insa trebuie sa iei in calcul faptul ca ai + 160 cm de apa la Tulcea, asa ca intinsura NU SE VEDE. Pozele facute de mine pe 10.08.2013 sunt pe o cota de + 72 cm la Tulcea.

La iesirea aval din Dunarea Noua, in Cotul Uzlinei, ai intinsura pe stanga ta - mal stang, chiar in cot, circa 30 m de la mal round the corner, asta daca vrei sa o iei amonte, spre Uzlina. Intrand pe Dunare Veche amonte, imediat pe dreapta ta - mal stang, ai o mare intinsura care se intinde de la malul stang circa 100 - 150 m, poate chiar 200 m, pana in mijlocul apei. Dar pe aceste cote, n-o "simti" cu o barca normala.

Daca mai ai nevoie de detalii, nu ezita sa ma intrebi.

P. S. Detalii despre ape leganate, ca la peste si pescuit (inca) nu ma pricep ... :):):)
 
P. S. Detalii despre ape leganate, ca la peste si pescuit (inca) nu ma pricep ... :):):)

Pupezico,
Nu trebuie sa te pricepi! Pescuitul e oprit pana la 1 Iunie.
Poti sa cumperi scrumbie prinsa la navod pana pe 18 apr cand se opreste o saptamana.
In aceasta perioada se recomanda plimbari!
 
@Pupezica: Din cate stiu eu tu mergi cu auto pana la Mahmudia. Ai permis de acces in rezervatie cu auto? Intreb pentru ca drumul (si localitatea Mahmudia) este integral in afara granitei Rezervatiei, deci teoretic nu ar trebui... dar am citit opinii pe aici cum ca ar trebui si permis de acces auto, si nu ii vad sensul...

Mersi
 
Am...

@Pupezica: Din cate stiu eu tu mergi cu auto pana la Mahmudia. Ai permis de acces in rezervatie cu auto? Intreb pentru ca drumul (si localitatea Mahmudia) este integral in afara granitei Rezervatiei, deci teoretic nu ar trebui... dar am citit opinii pe aici cum ca ar trebui si permis de acces auto, si nu ii vad sensul...

Mersi

(N-)am... :):):) Ce Dumnezeu, aproape ca sunt "localnic", ma recunoaste lumea la carciuma comunei !!! Dar sincer, nici nu stiu daca trebuie. Nu am auzit de controale "pe uscat".

Acum sa revenim la lucruri serioase : eu ajung la Tulcea cand da Dumnezeu. Dimineata, in crucea noptii, dupa cum "scap" din Bucuresti... Cum si cand sa ma duc sa-mi iau permis ??? :mad::mad::mad: Fac "domnii aceia" ore suplimentare pentru mine ??? :confused::confused::confused: Eu cred ca NU. Ok, nici eu nu-mi modific programul pentru ei !!! :mad::mad::mad: Vreau sa am posibilitatea sa-mi iau permis, de orice fel (barca, masina, pescuit, tras broaste de coada, orice...) DE ORIUNDE DIN DELTA, Mahmudia included.

Bine ca au marcat Delta cu "viteze", dar permis poti sa-ti iei doar din Tulcea, de la ARRRRRBBBBDDDDDDDDDDDDDDDDD, undeva la dracu'n praznic, pe faleza. Pune dracu' un ghiseu, o cotineata, ceva, o umbrela, o masina inscriptionata... pe Drumul Mahmudiei, sa zicem in Bariera. Ca toate drumurile duc pe acolo... Dar este greu sa gandesti... Trebuie sa ai cu ce !!! :mad::mad::mad:

Uitati-va pe bugetul AR... mai nu stiu cum, ca este public: conferinte, seminarii, sali de ... Dar sa faca niste ghisee in Delta, evident in localitati ??? Eh, asta nu, ca este de munca si munca-i complicata pentru autoritati. Si gandirea... Dar sa plantezi 20 / 40 / 20 la OHA... asta este simplu. Ca nu are nici o logica si "iese" si cate ceva de la semnele acelea.

Ca urmare, consider ca decizia "permisului" este "individuala".

P. S. Bine ca noua ne trebuie "permisuri" ... "de de toate" (ca sa rimeze cu "succesuri") iar toti "pensionarii" deverseaza rahatul in Delta... DIRECT !!! :mad::mad::mad: Respectivilor nu le mai trebuie "permisuri" ??? Nuuu... ca ei sunt de-acolo. Rahatul este ecologic, samponul si detergentul NU !!!

P. P. S. Daca am suparat vreun "ecologist convins" sau vreun "platitor de taxe si impozite" care are sigla ANAF pe post de "icon", ca sa nu spun "emoticon" :):):), cer scuze in advance. Multumesc de intelegere.
 
Sunt agenti si in teren dar datele lor de contact nu apar decat intamplator pe ici pe colo pe net, plus ca poti plati direct la trezorerie si mergi cu chitanta/OP etc. Drept e ca situatia denota o lipsa crasa de administratie eficienta.

Parerea mea e ca taxa auto se aplica pentru drumurile care intra efectiv in rezervatie ca Nufaru-Partizani sau Tulcea-Chilia Veche.
 
pentru taxe/permis verificati site-ul arbdd - e un frumos powerpoint acolo in care zice ca se poate plati taxa on-line in cont al TREZ TL.
inainte sa o faceti bagati un telefon la agentie si ar trebui ca o duduie cumsecade cu accent sa va explice ca este suficient sa prezentati dovada platii si BI/CI la un eventual control. suplimentar sa trimiteti pe mail la agentie un extras al platii respective. faceti plati separate per permis, nominale (adica per persoana).
eu supra-suplimentar am luat si o stampila pe "OP" de la banca si pagina tiparita din ppt-ul lor. platesc pescuit/an si barca si auto per sejur (7 zile).

daca vi se pare comisionul bancar prea mare si prea multe hartii... e un compromis timp vs. bani vs. nervi vs. griji...

in caz de exces de zel al controlorilor se poate apela la politie dar nu cred ca va fi cazul... cei de la agentie mi-au zis sa ii pun sa verifice telefonic :)
ante-penultima data am platit online si ajungand in TL la timp, "duduia" de la casierie (era coada!) a refuzat sa imi dea cartonasele - mi-a scris pe dovada platii art/paragraful... m-a trimis la plimbare in delta. :D
 
Gasisem si eu ppt-ul respectiv, si chiar asa intentionam sa platim cu op-uri separate permisul per persoana si barca.

Insa mi se pare absurd sa platesc si acces auto, atata timp cat nu intru cu masina in Rezervatie, bazat chiar pe harta lor cu limitele Rezervatiei. Cum am zis si mai sus, conform hartii lor, DJ 222C, precum si satele de pe malul drept al bratului Sf Gheorghe sunt in afara rezervatiei. Logic, nu ar trebui permis pt auto, insa ma gandeam ca a avut cineva experiente directe cu oficialitatile fix pe tema asta...
 
ORDIN Nr. 111 din 30 ianuarie 2007 pentru aprobarea Regulilor privind accesul si circulatia pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei si Biosferei "Delta Dunării"

PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 124 din 20 februarie 2007

ANEXA 1
REGULI privind accesul si circulatia pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei si Biosferei "Delta Dunării"

ART. 1
(1) Prezentele reguli se aplică tuturor navelor si ambarcatiunilor care navighează pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunării", cu exceptia Dunării, de la Cotul Pisicii la Ceatalul Izmail, si a bratelor sale, Chilia, inclusiv pe bratele Babina si Cernovca, Tulcea, Sulina si Sfântu Gheorghe.
(2) Fac exceptie de la prezentele reguli ambarcatiunile nemotorizate, propulsate cu rame sau vele.
....
ART.3
4) Populatia care are domiciliul în perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunării" poate utiliza nave sau ambarcatiuni de agrement proprietate personală pentru satisfacerea nevoilor personale ori familiale, făra fi necesară eliberarea permisului de acces.
....
(6) Pentru navele si ambarcatiunile de agrement care navighează pe Dunăre si pe bratele sale, Chilia, inclusiv bratele Cernovca si Babina, Tulcea, Sulina si Sfântu Gheorghe, nu trebuie să se solicite eliberarea permisului de acces.

http://www.ddbra.ro/mediatizari/ordin.pdf
 
Daca nu treci masina pe malul celalalt, nu ai nevoie de permis de acces auto. Accesul pe drumul judetean nu este restrictionat din punctul acesta de vedere, nici macar acolo unde drumul traverseaza teritoriul rezervatiei (zona Saraturi de la Murighiol). De asemenea, pentru plaja si vizitarea orasului Sulina, nu-ti trebuie permis de acces. Dar daca optezi pentru o excursie cu vreun localnic in balta, se schimba treaba.

Daca optezi pentru ati plati permisele la sediu ARBDD, ei deschid la ora 8:00. Pentru unii, cum as fi eu, acesta este un handicap. Poate ca vreau sa trec cu primul bac, sau poate vreau ca la ora 5 sa dau barca la apa si sa nu pierd timpul prin Tulcea. Nu am folosit nici varianta on line, nici plata bancara. Am asteptat de fiecare data pana la 8 si mi-am luat cartonasele. Pentru pescuit si acces turistic, se poate lua permis de la agentii ecologici din zona, dar trebuie retinut ca pentru barca nu dau.

LE
Din relatiile avute cu persoane din Maliuc, am inteles ca daca mergi in vizita la rude sau prieteni in localitati din Delta, si nu parasesti localitatea pentru a merge in balta, iarasi nu-ti trebuie permis de acces.
 
Ultima editare:
permis pt. auto - nu am platit pt. Murighiol sa Mahmudia (DJxyz).
platesc pt. plaja Vadu - si chiar am avut control.
 
(N-)am... :):):) Ce Dumnezeu, aproape ca sunt "localnic", ma recunoaste lumea la carciuma comunei !!! Dar sincer, nici nu stiu daca trebuie. Nu am auzit de controale "pe uscat".

Acum sa revenim la lucruri serioase : eu ajung la Tulcea cand da Dumnezeu. Dimineata, in crucea noptii, dupa cum "scap" din Bucuresti... Cum si cand sa ma duc sa-mi iau permis ??? :mad::mad::mad: Fac "domnii aceia" ore suplimentare pentru mine ??? :confused::confused::confused: Eu cred ca NU. Ok, nici eu nu-mi modific programul pentru ei !!! :mad::mad::mad: Vreau sa am posibilitatea sa-mi iau permis, de orice fel (barca, masina, pescuit, tras broaste de coada, orice...) DE ORIUNDE DIN DELTA, Mahmudia included.

Bine ca au marcat Delta cu "viteze", dar permis poti sa-ti iei doar din Tulcea, de la ARRRRRBBBBDDDDDDDDDDDDDDDDD, undeva la dracu'n praznic, pe faleza. Pune dracu' un ghiseu, o cotineata, ceva, o umbrela, o masina inscriptionata... pe Drumul Mahmudiei, sa zicem in Bariera. Ca toate drumurile duc pe acolo... Dar este greu sa gandesti... Trebuie sa ai cu ce !!! :mad::mad::mad:

Uitati-va pe bugetul AR... mai nu stiu cum, ca este public: conferinte, seminarii, sali de ... Dar sa faca niste ghisee in Delta, evident in localitati ??? Eh, asta nu, ca este de munca si munca-i complicata pentru autoritati. Si gandirea... Dar sa plantezi 20 / 40 / 20 la OHA... asta este simplu. Ca nu are nici o logica si "iese" si cate ceva de la semnele acelea.

Ca urmare, consider ca decizia "permisului" este "individuala".

P. S. Bine ca noua ne trebuie "permisuri" ... "de de toate" (ca sa rimeze cu "succesuri") iar toti "pensionarii" deverseaza rahatul in Delta... DIRECT !!! :mad::mad::mad: Respectivilor nu le mai trebuie "permisuri" ??? Nuuu... ca ei sunt de-acolo. Rahatul este ecologic, samponul si detergentul NU !!!

P. P. S. Daca am suparat vreun "ecologist convins" sau vreun "platitor de taxe si impozite" care are sigla ANAF pe post de "icon", ca sa nu spun "emoticon" :):):), cer scuze in advance. Multumesc de intelegere.
Bogdane, tu nu ai permise de acces pe tot anul? Asa inteleg si nu-mi vine sa cred!
 

Back
Sus