Excursie Croatia

Salut,

Voi pleca intr-o excursie in Croatia cu bicicleta. Traseul ales este Romania - Bulgaria - Albania - Muntenegru - Croatia - Serbia si inapoi.

Vreau sa iau si o barca gonflabila SUPERLIGHT TWIN AIR de 180 cm - propulsata la vasle in care sa pun bicicleta si sa ma plimb intre insule, pe distante maxime de 2-3km, iar restul pe langa tarm.

Nu am cunostinte de navigatie si vroiam sa va intreb cat de posibil este acest vis. Am nevoie de permis/taxe pentru a face aceasta nebunie?

Pot cobora pe Dunare la intoarcere?

Multumesc :)
 
Barca de 1.80 este mult prea mic instabil si daca trece o salupa langa tine .... ca vis e unul foarte frumos sinu imposibil, se poate realiza dar cu anumite conditii ...
 
stiu cum sa abordez un siaj. nu mi-e frica de alte ambarcatiuni - sunt destul de precaut si sunt sigur ca si ceilalti vor fi cand vor vedea un nebun intr-o barca gonflabila cu vasle si o bicicleta in ea.

ma intereseaza partea legala - nu vreau sa platesc amenzi sau chiar sa fiu inchis - daca asa ceva e posibil.
 
Daca esti cu gonflabila cu vasle nu-ti trebuie permise sau certificate pentru plimbari intre insule, dar va fi cam greu de manevrat barca pe curentii dintre insule. Exista si pericolul coliziunii cu un feribot, astia merg repede si s-ar putea sa nu te vada sa te ocoleasca, iar tu s-ar putea sa nu poti sa iesi din drumul lor.

Daca scopul calatoriei e plimbarea cu bicicleta, cred ca n-are sens sa cari dupa tine gonflabila, plimbatul intre insule il faci acolo comod cu feriboturile, sunt peste tot. Iar daca vrei sa fii mai exotic, poti inchira barci cu motor pentru o zi si sa-ti fac damblaua cu plimbatul pana la o insula si inapoi.

Dar daca insisti cu golflabila, ia-ti neaparat vesta de salvare cu tine si un mijloc de semnalizare.
 
Si eu sunt de acord cu Smokey: doar caratul gonflabilei (oricat ar fi de usoara) pe bicicleta, pe langa tot celalalt echipament pe care il vei avea cu tine, te va face sa iti blestemi clipa in care ai luat decizia asta. In plus, daca pui bicicleta pe caiac, il vei dezechilibra zdravan (sau am inteles eu gresit, nu e vorba de un caiac?).
Mai e o solutie: sa cumperi o gonflabila la fata locului, iar dupa ce iti faci treaba cu ea, o abandonezi acolo sau o vinzi pe o sticla de vin ieftin :)
Eu m-am dat cu caiacul pe coasta Croatiei, de la Cavtat la Dubrovnik si inapoi. Nu s-a legat nimeni de mine. Intr-o dimineata pe la 5-6 plecasem pe mare si fumam o tigara plutind in deriva. S-a apropiat de mine o barcuta care nu stiu exact ce pazea pe acolo, dar avea o treaba anume. Cred ca a venit sa vada daca pescuiesc sau nu. Dupa ce s-a lamurit, a plecat din nou.
Pe Dunare, pe partea de granita intre Romania si Serbia, iti trebuie avize de la Politia de Frontiera, cate un aviz de la fiecare sector de politie. Asta inseamna cate o cerere (care arata diferit de la un sector la altul), pe care ti-o aproba gratuit si e valabila pana la 31.12 a anului, tu trebuie doar sa anunti data la care vei parcurge sectorul respectiv.
 
Vesta de salvare am - ca oricum nu sunt innotator. Ce mijloc de semnalizare imi recomandati?

M-am gandit si eu ca o sa car destul de mult barca aceea dar aventura ramane aventura. Ce inseamna inca 10kg la cele 50 pe care oricum le duc dupa mine?

Sa inteleg ca nu pot sa-mi leg un fir de pescuit dupa barca.

Cat despre plimbarea pe Dunare doar pot sa o estimez. Nu pot garanta ca voi fi la acea data acolo. Cum fac sa completez si sa trimit acele cereri?
 
Nu vei incapea in barca aceea de 1.80 si tu si bicicleta!! E extrem de mica. Un fel de camera de tractor!

Daca vrei sa te deplasezi la vasle, un caiac gonflabil Gumotex ar fi mult mai potrivit, si mai rapid.
Cumpara un Gomotex Sunny, ai sa ai satisfactia ca la sfarsitul calatoriei vei ramine cu o barca excelenta.

Barci ideale pentru carat cu tine (usoare si mici) ar fi Alpacka Raft modelul Fjord Explorer, sau Feathercraft Baylee, dar sunt barci scumpe si specializate.
 
@mihai99 - si modelele recomandate de tine sunt destul de mici. Ma batea gandul la o barca Alpacka Raft dupa ce i-am vazut pe baietii astia dar chiar nu vad cum ar incape o bicicleta cu remorca si cu mine in asa ceva. Eu am 1.90 bicicleta daca o pun perpendicular ocupa 80cm si remorca sa zic ca o pun peste ea sa contrabalanseze greutatea mea - desi sunt sigur ca au rezolvat aceasta problema din grosimea tuburilor. Le voi trimite un mail si ii voi intreba.
 
@mihai99 - si modelele recomandate de tine sunt destul de mici. Ma batea gandul la o barca Alpacka Raft dupa ce i-am vazut pe baietii astia dar chiar nu vad cum ar incape o bicicleta cu remorca si cu mine in asa ceva. Eu am 1.90 bicicleta daca o pun perpendicular ocupa 80cm si remorca sa zic ca o pun peste ea sa contrabalanseze greutatea mea - desi sunt sigur ca au rezolvat aceasta problema din grosimea tuburilor. Le voi trimite un mail si ii voi intreba.

Ai dreptate, de aia ziceam de modelul fjord explorer: cel mai mare din gama Alpackaraft. Anul asta sunt diferite, le-au facut o pupa mult mai voluminoasa si ascutita. Mult mai faine decat ce erau pina anul trecut. Dar sa bagi o remorca de bicicleta si o bicicleta e problematic.... Era un tip care margea cu masina, punea barca pe apa cu o bicicleta plaianta in ea, apoi se intorcea la masina pe bicicleta, dar nu avre remorca si bicicleta normala.
Feathercraft Baylee 3 ar fi mai indicat.

Inafara de barcile astea, care sunt usoare -7-8 kg cu rame cu tot, pompa, etc cred ca Intex Seahawk II e urmatoara optiune.... De vreo 10 ori mai ieftin, de trei ori mai voluminoasa si de doua ori mai grea, dar oricum se impacheteaza relativ mic, si e destul de rezistent. Eu zic sa il cumperi pe asta intai, pentru ca e foarte ieftin. Sa incerci cum ar fi cu barca dupa tine. Mergi doua nopti la un lac undeva.., apoi sa te gandesti daca mai vrei barca cu tine in calatorie. Dupa care il vinzi. Macar nu iti pare rau dupa bani.

La varianta sa iti cumperi o barca la destinatie si sa cobori cu ea pe Dunare te-ai gandit? O poti vinde cand ajungi in tzara.

Nu te gandi numai la greutatea barcii, adauga si celelalte echipamente suplimentare.
Pompa, vesta, vasle, ceva haine pentru apa, etc...

Bafta!
 
Modelul asta dar dimensiunea de 180 vroiam sa o iau initial pentru excurstie.
Partea nasoala este ca in Romania nu cumperi ce vrei, cumperi ce gasesti, iar daca doresti un produs mai putin cunoscut, se aduce doar pe comanda, dureaza mult si cel mai urat lucru este sa nu vezi ceea ce cumperi.Comertz de "cacao".Twin Air-ul de 180 este mic intr-adevar, cred ca te-a atras greutatea redusa.290-ul ti se pare greu la 16 kg? In mod normal barca ti-o alegi in functie de nevoi, eu cred ca pentru plimbari de colo-colo 290-ul nu este rau ,comparativ cu ce gasesti pe piatza ,la vedere. Totusi, o barca de 16 kg, care sa transporte 500 kg, sa suporte un motor de 10 cp, cu niste dimensiuni interioare suficiente sa poti dormi in ea si sa nu fie chiar de unica folosinta ar putea fi luata in calcul.
La aceasi greutate 17 kg este si caiacul gumotex SOLAR 410 C http://www.nafukovacilode.cz/nafukovaci-kajak-solar-410c , cu accesorii (padela+ skeg(aripioara de sub caiac pt.directie)+pompa) este in jur de 2600 lei, il comercializeaza o firma din Cluj, se aduce doar pe comanda, www.mormota.ro
 
Ultima editare:
Pana la urma am comandat modelul Unrigged Explorer. Am vazut oameni care au facut expeditii cu bicicleta si cu modele mai mici.

Denali Park Bike - Raft stampeede trail loop on Vimeo
MatBikeFloat on Vimeo

E adevarat ca nu au mare lucru pe langa bicicleta in barca dar o voi incerca pe un lac inainte de plecare sa vad cum ma descurc cu tot ce mi-am propus sa iau.
Singura mea experienta cu barci e pe lacurile din Bucuresti si putin prin delta.

Stiti o padela demontabila la un pret derizoriu? chiar si second hand.

In afara de portiunea dintre Serbia si Romania mai am nevoie de permis in alta parte pentru navigat pe Dunare?
 
...
Stiti o padela demontabila la un pret derizoriu? chiar si second hand.
...
Am cumparat eu din Selgros Baneasa acum doua saptamani vasle de aluminiu cu aproape 70 lei. Sunt destul de robuste, au cam 120 cm per bucata, pot fi folosite ca vasle si au si o mufa rapida de plastic pentru imbinare pentru a fi folosite ca padela. Sunt nescufundabile si cel mai important lucru, sunt fabricate la "mama lor", in China!
Paleta este dintrun plastic rezistent, cu multe nervuri pentru ranforsare.
 
M-am intors din excursie, dar experienta cu barca nu a fost chiar asa cum mi-as fi dorit. Totusi am incercat-o putin pe lac cu bicicleta in ea si am folosit-o pentru agrement pe mare. M-am speriat cand am vazut cat inseamna 3 km pe mare si am decis sa nu o fac. In plus am vazut ca obosesc destul de repede pentru ca nu am antrenament iar 3 km nu mi-ar fi luat doar o ora. Daca se organizeaza iesiti in tara unde as putea sa folosesc barca ca sa mai invat cum sta treaba ar aprecia daca mi-ati trimite un mesaj.

Un link catre clipul excursiei :)
Balkan adventure on Vimeo
 
Radu, esti inspirational!
:eek:le: :eek:le: :eek:le:

Cat despre treaba cu barca (caiacul) nu-ti fa griji, macar ai incercat, data viitoare va fi mai bine! Cand nu te dai cu bicicleta poti incerca plimbarile cu caiacul!

Filmul e demential, mai ales secventele "auto-filmate" :D
 
M-am intors din excursie, dar experienta cu barca nu a fost chiar asa cum mi-as fi dorit. Totusi am incercat-o putin pe lac cu bicicleta in ea si am folosit-o pentru agrement pe mare. M-am speriat cand am vazut cat inseamna 3 km pe mare si am decis sa nu o fac. In plus am vazut ca obosesc destul de repede pentru ca nu am antrenament iar 3 km nu mi-ar fi luat doar o ora. Daca se organizeaza iesiti in tara unde as putea sa folosesc barca ca sa mai invat cum sta treaba ar aprecia daca mi-ati trimite un mesaj.

Un link catre clipul excursiei :)
Balkan adventure on Vimeo

Faina aventura. Filmul e incitant dar nu releva multe aspecte. Poate iti vei gasi timp sa ne povestesti pe indelete si sa ne arati si imagini, desigur. Felicitari!
 
am incheiat o tura cu bicicleta/barca prin Dobrogea - asta e teaserul sper sa lucrez la varianta detaliata in curand.

Voi posta si povestirea experientei cu bicicleta in balkani - trebuie sa o gasesc.
 

Back
Sus