Noi capitole

Au fost publicate noi capitole în:
Aventurile vedetei NMS Vulturul

Extras din: CUVÂNT ÎNAINTE
L-am cunoscut pe amiralul Vasile J. în urmă cu mulţi ani. Ne-am simpatizat de la început şi am devenit prieteni. Pe parcursul întâlnirilor noastre la “o cafea şi-un coniac mic” am avut ocazia să ascult povestea vieţii sale. Cu câteva luni înaintea dispariţiei mi-a înmânat câteva caiete cu însemnări din aventuroasa-i viaţă. După mulţi ani m-am gândit să aştern pe hârtie totul, să rămână şi pentru viitor amintirea acestui marinar de elită şi faptele sale de arme. Un român patriot care dacă ar fi fost prins după 23 August 1944 ar fi fost condamnat la ani grei de gulag de regimul criminal sovietic. Un om care peste ani ajuns în marina unei alte ţări, a repus pe picioare marina militară şi datorită calităţilor sale a fost avansat până la gradul de amiral şi decorat cu cele mai înalte distincţii.

Mai multe aici:
http://vasile-giurgiu.blogspot.com
 
Gratitudine! Ceea ce ati facut e o munca pentru generatii, pentru care eu unul va multumesc frumos!
Din tot materialul, ar fi pacat sa nu fie editata o carte.
Sunt de aceeasi parere cu Pelicanul - un film. Dar ne imaginam ce-ar insemna si ... poate ca mai avem de asteptat.
Constantean nascut in '74-Galati, va multumesc in plus.
Povestea (sunt sigur ca) va continua.
Multumesc.
 
@Florio

Apropos de discuția despre Capul Buival, uite ce am găsit la cap XXIV. Gura Sfîntu Gheorghe la 1940. Parcă se mai justifică să denumești cap colțul ăla din nordul gurii de vărsare în mare. :rolleyes:
 

Atașamente

  • Sf Gheorghe 1940.jpg
    Sf Gheorghe 1940.jpg
    39.8 KB · Vizualizări: 30
@Florio

Apropos de discuția despre Capul Buival, uite ce am găsit la cap XXIV. Gura Sfîntu Gheorghe la 1940. Parcă se mai justifică să denumești cap colțul ăla din nordul gurii de vărsare în mare. :rolleyes:

După reprezentare e doar o izobată de ape mici. Dar dacă-i zice cap, cap să fie :D
Insula Sahalin e mai avansată în mare, o fi făcând și ea parte din cap? :)
Până la urmă e o convenție treaba asta cu denumirea. Încerc doar să pun convenția pe niște criterii și nu prea se pupă.
 

Back
Sus