Pareri Bratesul 6150, Golf major cu pupitru

Salutare tuturor!
Puteti sa ma ajutati cu informatii, pareri, experiente in legatura cu barcile produse de catre cei de la Bratesul Galati, in special cu doua modele si anume Bratesul 6150+motor 90-115cp si Golf major cu pupitru+motor 20cp.
Nu am experienta in navigatie, insa vreau sa fac acest pas, locuind intr-un oras langa Dunare.
Tot caut de ceva vreme ceva care sa satisfaca doua nevoi si anume navigatia preponderent pentru agrement si cea preponderent pentru pescuit.
Aproape de unde locuiesc se afla constructorul Fairplay Giurgiu, insa din cate am citit pe forumuri, barcile sunt frumoase, cam subtiri si nu au cea mai buna stabilitate.
6150-ul il doresc pentru plimbari de ~60km dus/intors, cu bagaje si 6-8 persoane(familia si ceva neamuri), iar golful as vrea sa il iau pt tata( are microbul pescuitului si vreau ca la pensie sa se bucure de viata).
Am tot gasit pe situri diferite barci de genul Quicksilver, Bailyner etc, la second, dar sincer, prefer un lucru nou pe bugetul meu, decat un butoi de apa strain, la second.
Rascolind pe siturile celor de la Bratesul, Spat, Dima, etc, am constat ca informatiile sunt foarte putine si portalurile lor lasa de dorit, parca nici nu vor sa-si faca reclama. Nu mai vorbesc de Youtube, ca nici acolo nu ma gasit ceva concludent, vreo recenzie, ceva... Pacat!
Ma intereseaza cum se comporta pe apa, cum rezista la valuri, cat de bine sunt facute , cat de stabile sunt, la ce ar trebui sa fiu atent, ce motoare ati alege( aici vreau o parere in legatura cu service-ul, deoarece am inteles ca la anumite marci nu mai sunt persoane competente), de unde poti cumpara motoare cu incredere, pentru care dintre ele gasesti piese mai usor, care sunt mai usoare, mai economice, etc.
La capitolul motor nu vreau sa fac rabat, insa nici nu vreau sa fiu fixist pe o marca si sa nu am unde sa-l intretin corespunzator.
Am aflat ca cele mai bune sunt(cam in ordinea aceasta) Honda, Yamaha, Suzuki, Mercury.
Multumesc!
 

Back
Sus