Carti

Imi puteti indica vreo carte in limba romana care sa fixeze cateva repere in ce priveste constructia barcilor de lemn? Am gasit mai multe carti in limba engleza si ma intrebam daca nu e ceva scos de ai nostri.
Va multumesc anticipat
 
Bazil este in plin proces de traducere a cartii "How to build a wooden boat" (daca nu ma insel). A uploadat pe transfer.ro capitolele traduse pana acum.
 
carti

Ca sa nu mai deschid un topic nou, atasez un screenshot cu cartile de pe hard..o parte sunt deja postate pe aici.
Daca intereseaza pe cineva, le pot baga pe transfer.ro, dati-mi va rog un pm cu adresa de mail.
Toate cele bune !
 

Atașamente

  • carti.jpg
    carti.jpg
    79.2 KB · Vizualizări: 296
Ar fi interesant sa le pui pe toate, sunt convins ca nimeni nu se va supara. Urca-le pe transfer.ro si posteaza linkul. Macar cate una pe zi :)
 
Cu mare placere ! Deocamdata nu prea mai am idei de "search string", dar cred ca ar trebui sa le si citesc, nu doar sa le downloadez :) Am tiparit "building strip planked boats" si "Ultrasimple Boat Building" si sunt intr-adevar minunate pt un incepator, se parcurg foarte usor.
 
Si eu am ˝frunzarit˝ cateva din ele. Unele nu se adreseaza unuia ca mine dar altele sunt nemaipomenite. La ora asta cred ca nu mai am nevoie de alte surse de documentare ci doar de vointa sa ma apuc de treaba.
 
Pt ca ultimele downloaduri sunt cam voluminoase, o sa postez linkul de download pt fisierele txt
Boat builders free plans 1
Boat builders free plans 2
Boat builders ebook collection

Sunt multe, cam vechiute fata de ce am mai postat, dar sper sa gasiti chestii faine.
Eu stau la seed mult si bine, oricum eu le-am dat jos din state cu 3-400 K

Va urma ;)

PS : pentru domnul matei, linkul catre cartile postate mai demult http://dl.transfer.ro/The_Elements_of_Boat_Strenght-transfer_ro-07oct-22614c2fe.zip
 
Ultima editare:
Pai trebuie sa ai instalat un client de torenti (eu am utorrent), linkul de mai sus te duce pe o pagina unde gasesti un buton mare cu "Download.torrent" , apesi si ii spui programului de torenti unde sa le downloadeze. Daca ai upc, le iei de la mine in 1-2 ore, daca nu, rabdare...
 
O chestie care mi s-a parut super interesanta. How to rig a small boat.
Eu cautam de mult ceva in genul asta, si nu stiu cum de am ratat-o pana acum. Cred ca din cauza pozitionarii ciudate pe site-ul Glen-L. Oare de ce site-urile designerilor de barci sunt structurate si arata ca la inceputurile internetului?
 

Back
Sus