OCEANYA

Salutare,

Acum 2-3 ani visam ca fiecare barcaholic sa am o barcuta a mea:sail: si ma tot duceam la vecini nostri din Bulgaria sa ma plimb cu un velier de 9m la costuri mai accesibile.In urma cu un an am vazut la cineva in curte un velier spre vanzare ,proprietarul nu era in tara si il lasase la cineva sa il vanda.

Si cerea pe el cam mult prin urmare am abandonat ideea de al cumpara.:(

In urma cu 6 luni aflu ca proprieterul de drept este venit in tara, iau legatura cu el si am surpriza sa aflu ca pretul era mult mai mic decat cel cerut initial:D cumpar barcuta si uite asa incet incet incep sa imi indeplinesc visul de a avea o barcuta
Barca nu era in starea cea mai buna si astfel am inceput sa muncesc la ea , am muncit 5 luni in jur de 4 zile pe saptamana . La exterior am slefuit toata barca si am aplicat un strat de voal din fibra peste care am venit cu 4 straturi de rasina epoxy si apoi finisat ,aplicat primer corectie pentru a vedea eventualele defecte, slefuit din nou suprafata era foarte fina si perfecta . Am chemat pe cineva pentru ca eu nu ma pricepeam sa o vopseasca si a aplicat primerul si 2 straturi de vopsea.
Am slefuit si vopsit derivorul ,refacuta echea, schimbat cateva elemente de punte,montat cauciuc protectie margini nou, modificat pontili de inox modificat suport spate si scarita.
La interior am scos unele dulapioare pentru a creea spatiu mai mult in barca am scos mocheta veche si am facut unele modificari .interiorul a fost slefuit tot si aplicat rasina pe tot ce era de fibra, dupa care izolat cu izolatie de 6 mm si montata mocheta pe pereti si vinilin pe tavan
Barca din dotare avea ceasuri ce functionau respectiv compas ,directie vant,sonar,si viteza avea si 2 pompe santina.
Pentru confort am mai montat si un aragaz,o chiuveta cu un bazin de 40l cu pompa,un tv cu dvd, panou solar pentru lumini in cabina si punte, frigider electric , wc eco.
Am mai montat pe spate un bazin de 55l cu pompa pe partea opusa rezervorului de combustibil ce poate fi folosit si la un dus cu apa curata.
Cam asta este toata munca depusa ,acum in sfarsit sunt bucuros ca am barcuta si astept primavara
Mult succes tuturor
 

Atașamente

  • P1040566.jpg
    P1040566.jpg
    35.8 KB · Vizualizări: 348
  • P1040575.jpg
    P1040575.jpg
    53 KB · Vizualizări: 366
  • P1040550.JPG
    P1040550.JPG
    74.8 KB · Vizualizări: 344
Ultima editare:
POZE STARE FINALA

am luat si baloanele de acostare si asteptam sa vedem si velele noi:skip:
 

Atașamente

  • IMG_0007(1).jpg
    IMG_0007(1).jpg
    71.1 KB · Vizualizări: 350
  • IMG_0044.jpg
    IMG_0044.jpg
    71.3 KB · Vizualizări: 333
  • IMG_0030.jpg
    IMG_0030.jpg
    57 KB · Vizualizări: 331
  • S6300322.jpg
    S6300322.jpg
    62.6 KB · Vizualizări: 306
  • S6300318.jpg
    S6300318.jpg
    73.1 KB · Vizualizări: 309
  • IMG_0004.jpg
    IMG_0004.jpg
    75.7 KB · Vizualizări: 289
Imi ploua in gura de pofta! Ceea ce vad aici nu pare decupat din România! Felicitari pentru curajul de a pasi pe acest drum si "vant bun din pupa!"
 
Sa o stapinesti sanatos, si la mai multe vise implinite. Este barca care a stat ani buni la sosea pe Energeticienilor?
 
Intradevar a iesit frumoasa barca ... transformata din ratusca cea urata in aceasta lebada alba.
Cu ceva timp in urma am facut citeva poze si un filmulet acestei barci chiar pe Energeticienilor, visam
ca v-a fi a mea, mi-am dus chiar si sotia crezind ca voi primi aprobarea/finantarea pina la suma de 3500 Euro,
suma vehiculata de dl. ce avea "grija" si de barca si de spalatoria auto de alaturi ... dar cum sotia a zis pas
si ca pot cheltui doar 800 -1000 euro pentru "nebunia" mea am ramas cu visul iar acum Haralamb ne "omoara"
cu REALITATEA ... apropo cit ai platit asa cu era si la cit ai ajuns in final (pune in pret si noile vele) !?.
Oricum si oricate sacrificii a cerut aceasta transformare merita.

Sa o stapanesti sanatos si cit mai mult timp pe ape.
 
Foarte frumoasa barca, sa te bucuri de ea !
Poti da mai multe detalii despre barca pe care o inchiriai in Bulgaria (unde, cit, cum) ?
 
Multam mult de urari, va astept la primavara sa faceti o plimbare.

Am sa incerc sa raspund tuturor intrebarilor puse.
Velierul a fost cumparat cu 2200 euro cu peridoc cu tot si ce mai avea pe el ,a stat intr-o curte prin vitan si apoi cel care sa ocupat de vanzare la scos la strada pretul cerut a fost de 3500 euro (destul de mult) dar cum se poarta in Romania, a vrut si omul sa scoata ceva castig.
Reconditionarea a fost facuta de catre mine si am mai avut ocazional si cate un ajutor, cu ocazia asta am mai capatat experienta ,costul total insemnand numai materiale si imbunatatiri undeva la 1500 euro , munca nu se pune se considera pasiune.
In cazul velelor am intrebat la cineva care a facut un rand de vele undeva la Orsova si cand am auzit ce costuri implica m-am desumflat un pic, asa am apelat la "ATELIERUL DE VELE" si am vele noi absolut identice cu cele vechi ba chiar mai bune. Pretul inca nu mi sa comunicat dar am inteles ca va fi de bun simt.

Acest velier a fost reconditionat din pasiune si este primul pas facut in implementarea unui proiect nou in Romania si anume, accesul tuturor pasionatilor cara iubesc ambarcatiunile cu vele si care din diferite motive nu au posibilitatea , la acest frumos sport. Pe scurt acest velier va fi oferit la costuri rezonabile spre inchiriere. Copii sub 16 ani si care indeplinesc anumite conditii vor beneficia de initiere in manevrerea ambarcatiunilor cu vele gratuit

Vant din pupa si bun cart inainte!
 
Foarte frumoasa barca, sa te bucuri de ea !
Poti da mai multe detalii despre barca pe care o inchiriai in Bulgaria (unde, cit, cum) ?

In Varna cunosteam un bulgar care avea 2 veliere unul de 9m si unul de 12m nu am fost deloc anul acesta am fost foarte prins am mers la el din 2006 pana prin 2009 ,ne strangeam 4-5 persoane si ne duceam sa ne dam il inchiriam la 80 euro tot velierul si 20 euro combustibil venea 100 euro pe 5-6 ore nu conta cate persoane erau, puteai sa te duci si 6-8 persoane in bani astia aveam si un skiper. Eu consider un pret corect asa ceva nu am gasit in tara, am incercat sa inchiriez in tara si cand am vazut ce bani mi se cer am renuntat.
 
Felicitari pentru achizitie si munca de restaurare. Toata stima pentru intentiile nobile, demne de un adevarat pasionat. S-o stapinesti sanatos, sa te bucuri de ea si sa te poarte in siguranta unde iti doresti.
 
Multam mult de urari, va astept la primavara sa faceti o plimbare.

Bravo, Haralamb !
Am vazut barca acum 2 ani prin zona Vitan, eu fiind in cautari la vremea aceea. N-am cumparat-o fiindca doream ceva mai mare, iar stadiul in care era barca implica munca. O munca pe care n-o cunosteam, iar in anturajul meu nu exista nimeni care sa se priceapa la barci.
Vizibil tu ai fost castigator la capitolul asta, iar barca a avut sansa sa revina la o forma stralucitoare :) .
Excelenta treaba !

P.S>
Ai grija cand faci invitatii, ca eu ma ofer sa le onorez ! :D
 
ceva detalii tehnice ale barcii? lungime, greutate/deplasament, produsa in regie proprie sau e facuta pe vreun santier naval? presupun ca are derivor mobil, dupa cum arata pe peridoc...

super-pret, sincer...merita fiecare banutz...
 
Super tare, eu m-am dus si am vazut-o acolo, am si comentat despre ea. Barca din pozele tale e "alta" ce inseamna pasiunea. Vant bun de unde vrei tu !
PS, la dimensiunea asta merge o sina de carbon si foc belea :)))
 

Back
Sus