A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

A facut cineva o "macara" pentru suit caiacul pe masina (ceva cu scripeti...)

Sunt posesorul unui caiac Bic Kalao care are vreo 39,5 kg... si un dispozitiv de urcat pe masina ar fi foarte util.

Ma gandesc la 2 picioare care de pot sprijini pe pamant si fixa de portbagajul masinii, care sa permita ridicarea caiacului cu o cordeluta pe scripeti. Eventual picioarele si scripetii pot fi utilizati impreuna cu caruciorul pentru lansarea la apa...
 
Scripetii deja ii am (sunt mici cu rola din poliamida) + poza

Masina este un Logan
 

Atașamente

  • 222.jpg
    222.jpg
    28.7 KB · Vizualizări: 130
Gandeste-te.
Daca ar exista doar bara verde(in poza) care uneste barele portbagajului, ridicarea caiacului pe capota nu prezinta probleme.

1 il asezi cu fata in jos (cu chila in sus) la distanta rezonabila de masina.
2 II ridici varful (prova) si il sprijini de bara verde. Acum va fi cu prova pe masina si pupa pe jos.
3 te duci la coada caiacului (pupa), si il ridici, apoi manevrandu-l prin alunecare il asezi cum tebuie pe portbagaj

Problema reala e adusul pina la masina, nu ridicatul pe aceasta.
 
Pentru transport voi utiliza un carucior. Deja mi-am luat rotile, desi nu stiu daca sunt ceea ce trebuie (roti de plastic - in genul celor de la carucioarele de piata, dar cu diametru ceva mai mare - am sa pun poze curand.)

Acuma ma gandeam la o varianta mult simplificata, fara picioarele verticale - doar cu bratul de sus
 

Atașamente

  • 223.jpg
    223.jpg
    27.4 KB · Vizualizări: 58
Persistenta e mama tuturor inventiilor ;-)

Vei avea satisfactia sa fii primul care construieste asa ceva.

Sa nu uiti sa faci un film sa vedem si noi minunea !

Ai folosit caiacul ala vreodata?
 
Nu, din pacate... Marea problema ca unde il tin acuma nu e un loc bun pentru manipulare... merge doar ca loc de depozitare, dar ca sa il scot si bag asa toata ziua e impropriu. Chestia e si ca al meu caiac are 39,5 kg.... nu e din ala sa aiba 5 kg...

Acuma vad - esti in Canada??

M-am uitat pe google... Cea mai misto chestie am vazut o macara pentru ridicat o barca care se fixa pe carligul de tractare - numai ca eu n-am carlig. Ar fi mai multe variante... Cea din ultima poza se poate face, manevrand de pe partea cealalta cu scripeti si tinand coada bratului cu greutatea proprie (trebuie vazut/calculati bratul parghiei de pe cealalta parte de care se poate lega o sfoara cu ochi, peste care se sta cu piciorul...)
 
Ultima editare:
Caută, caută. Este pe aici pe undeva, pe forum, ceva mult mai ingenios şi mult mai simplu ce este folosit de o singură persoană. Ca descriere (sper să înţelegi): două stingii care stau fixate cu un capăt pe portbagajul maşinii (cu o balama, ai să vezi de ce) iar celălalt capăt este la circa un 1,5 m de maşină pe pământ. Cele două capete de pe pământ sunt unite cu altă stinghie. Pui caiacul pe cele două stinghii care "urcă pe portgagaj", le ridici (pe amândouă odată, desigur, că sunt unite cu a treia stinghie) după care pui o stinghie (egală cu înălţimea maşinii) sub cea care le uneşte pe cele două care "urcă pe portgagaj". Acum caiacul este la acelaşi nivel cu portbagajul. Acum nu-ţi rămâne decât să impingi caiacul pe portbagaj. Instalaţia este descrisă simplist de mine ea este mult mai complexă şi trebuie făcut în aşa manieră să ofere siguranţă.

Am făcut două desen în paint din care sper să înţelegi ceva.

Fotografiile care sunt pe aici sunt cu un tip care ridică pe maşină, cu această instalaţie, o barcă, nu un caiac.

Numai bine
 

Atașamente

  • POrtbagaj.jpg
    POrtbagaj.jpg
    8.7 KB · Vizualizări: 102
  • Portbagaj 2.jpg
    Portbagaj 2.jpg
    8.3 KB · Vizualizări: 86
Ultima editare:
Varianta auto a unui dispozitiv rabatant de lansare a barcilor de salvare :)
Ma cam plictisesc la birou la ora asta ;)
 

Atașamente

  • 223.jpg
    223.jpg
    24.9 KB · Vizualizări: 58
  • 223_2.JPG
    223_2.JPG
    29.8 KB · Vizualizări: 65
Salut Lipan, multumesc pentru sfaturi.

Am desenat in atasament cam cum vad eu "macaraua". Bratul de ridicare trebuie sa fie articulat pe tija pe care se sprijina.

Cordelina albastra are in partea de jos un ochi, pe care se baga laba piciorului, pentru a mentine bratul intr-o anumita pozitie.

Cordelina maro se manevreaza cu mainile pentru ridicarea sau coborarea caiacului
 

Atașamente

  • 224.jpg
    224.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 50
vezi in poza

Intrucat caiacul are 40 de kg, trebuie calculate lungimile bratului fata de punctul de sprijin articulat, astfel incat ridicarea sa se faca usor.

In schema facuta de tine, cred ca forta necesara ridicarii e mult mai mare fata de ceea ce am propus eu.
 

Atașamente

  • 226.jpg
    226.jpg
    31.3 KB · Vizualizări: 35
Ultima editare:
PS: Avantaje si dezavantaje...

Calculam acum ca pe tija de sprijin a bratului de ridicare se aplica o forta de peste 80 kg ( 2 x greutatea caiacului ), adica cate 40 kg preluate pe fiecare suport lateral dreapta al portbagajului la Logan... (recomandarea este 60 - 80 kg, adica 15 - 20 kg pe suport)

In prima varianta pe care am prezentat-o cu cele 2 picioare de sprijin lateral direct pe sol, mai mult de jumatate din greutatea (adica mai mult de 40 kg) se descarca direct prin picioarele laterale, iar restul pe suportii laterali (adica mai putin de 20 kg pe suport)
 
merci OldRat & Lipan

OK, acum am inteles mai bine.... Initial credeam ca trebuie sa ridic practic cu mana caiacul - impreuna cu cele 2 profile de lemn - ceea ce inseamna sa ridic 40 kg, iar pozitia pentru coloana vertebrala e destul de nasoala.... Acuma am inteles mai clar - ideea e sa impingi cat mai sus caiacul pe scanduri in sus, sa-l fixezi acolo si sa ridici profilele din lemn in pozitia cu caiacul cat mai sus, astfel inca efortul de ridicare sa fie cat mai redus.

Tot la capitolul avantaje/dezavantaje trebuie vazut ce e mai comod - sa ridici sau sa tragi in jos o cordelina... Dupa cum gandesc acum, cred ca e mai sanatos sa tragi o cordelina (macara) - decat sa ridici cu mainile o greutate care forteaza coloana...

Va trebui sa testez pana la urma.
 
merci OldRat & Lipan
Acuma am inteles mai clar - ideea e sa impingi cat mai sus caiacul pe scanduri ...

Corect. Parghie. Cat mai sus. La nevoie, pe etape. Rezulta maximum de confort cu minim efort la capatu' de care ridici.
Iti inteleg zbaterile. Coloana, bat-o norocu' ...
 
In toata discutia asta, sunt doua variante:1)se amuza lumea pe seama germanului Johann; 2) face neamtzul misto de toti. Stii care-i culmea ghinionului?...Sa faci pe prostu' si sa ramai asa. Iar daca tot vrei sa stii cum se ridica un caiac, pe barele transversale, de unul singur ,raspunsul corect este...CU GRIJA!
 

Back
Sus