cum se alege padella pentru caiac gomflabil?

Salut boreas, lungimea padelei trebuie sa-ti permita sa vaslesti usor, fara sa te apleci lateral la fiecare miscare. Cel mai bine faci proba cu diverse padele inainte de a-ti cumpara, sa vezi care e cea mai ergonomica pentru caiacul gonflabil, insa pentru asta trebuie sa mai stai putin pe jar, ca noi toti, pana da caldura :).
 
Din ce stiu, nenea de la Hibiscus e de treaba, cel putin asa era la RBS, cred ca te poti intelege cu el sa-ti schimbe padela daca nu e ceea ce-ti trebuie, bineinteles daca i-o inapoiezi in stare intacta.
 
:confused:

am si eu 2 caiace gomflabil si vreau sa cumpar padele din 2 sau 3 bucati (una pt mine si una pt sotie). cum se alege lungimea?
eu m-am uitat pe http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html si ma gandeam fie la Padela K1 fie la padela caiac demontabila 2 de la BIC.

Salut Boreas !
1. Din ce localitate esti,(numai daca nu te deranjeaza aceasta intrebare)?
2. Ce marca/tip de caiac ai ?
3. Eu iti recomand sa-l abordezi pe "barciinbagaje",si iti poate spune mai multe.
E de tinut cont in alegerea padelei si de statura ta,cat si de latimea caiacului,in alegerea unei padele optime.Apoi dupa aceea nu trebuie ignorate dimensiunile suprafatzei de contact cu apa a palei,eventual a ergonomiei,cat si a tipului de apa in care vrei sa te dai cu caiacul tau (lacuri,rauri repezi,Dunare etc).;a tipului de plimbare (distante mici sau mari),cat si a rezistentei tale la efort fizic,intens sau de anduranta.
Sa nu te sperii prea tare cand citesti chestiile astea:D...Cred ca o padela BIC Sport ,ieftina pentru inceput te-ar incanta din toate punctele de vedere.
Eu stiam ca ,canotorii ,cand isi alegeau padela o puneau vertical sprijinita de pamant,si pe langa trup si cand ridicau un bratz intins in sus,padela trebuie sa se termine la aceiasi inaltime cu bratul.
Padela pe care o am eu,e mai lunga cu vreo 30 cm peste aceasta masuratoare si nu m-a deranjat niciodata acest aspect.
Mergi pe la magazine si tine cateva in mana,iar daca ai rabdare si nu te pripesti pana la primavara-vara (boala grea cu rezistatul in fatza unei astfel de ispite),ai sa vezi c-o sa apara pe aici invitatii la caiacit ("oferte promotionale") pe vreun lac din Bucuresti,daca esti de pe acolo .
Succes !
 
Eu aproape mi-am tras un set home-made , sunt ceva cam scurte , dar avand in vedere ca am tot pus pe mine in ultima vreme o sa coboare si caiacul mai mult in apa , asa ca totul se aranjeaza pana la urma .
Am gasit ceva placaj de ceiba 4mm , se muleaza el cam mult , dar o sa-i pun o camasa de stratimata cu epoxy si tine sigur . Cozile au 150 cm iar padela are in total cam 2 m , cam scurta dupa normele date pe aici ,dar nu am gasit cozi mai lungi . Oricum am facut 2 bucati , una lady version , si un golea version , o sa vad relativ curand cum merg , dar costurile totale 20 ron parte lemnoasa + epoxy + lac.
 
placaje

Salut barcaholici si La multi ani, va urmaresc de ceva vreme si asta e primul meu post. Sunt de meserie antrenor de kaiac-canoe, imi desfasor mestesugul pe Herastrau, mi-ar placea sa va intalnesc cand dati ture. Si mai pot ajuta pe cei interesati cu eventuale informatii, cat stiu si eu. V-am scris sa va intreb, mai ales pe Shotgun de unde gasesc placaje din astea mai fine, ca as vrea sa-mi fac mana pentru niste barcutze si eventual niste padele pentru agrement.
Tot respectul pentru veteranii forumului, va urmaresc posturile cu drag.
 
Salut barcaholici si La multi ani, va urmaresc de ceva vreme si asta e primul meu post. Sunt de meserie antrenor de kaiac-canoe, imi desfasor mestesugul pe Herastrau, mi-ar placea sa va intalnesc cand dati ture. Si mai pot ajuta pe cei interesati cu eventuale informatii, cat stiu si eu. V-am scris sa va intreb, mai ales pe Shotgun de unde gasesc placaje din astea mai fine, ca as vrea sa-mi fac mana pentru niste barcutze si eventual niste padele pentru agrement.
Tot respectul pentru veteranii forumului, va urmaresc posturile cu drag.
bine ai venit "coach" ,raspunsul e Holver ,oamenii aia au di tati in materie de placaje!cred ca o sa confirme si Shotgun.
 
padela

la kaiacul competitional lungimea padelei se modifica in functie de inaltimea si anvergura bratelor sportivului si dupa felul lui (rezistent/puternic/vitezist), dar de la cea mai mica pentru un baiat pana la cea mai mare variatia nu este semnificativa, gen 2,14-2,21cm. La cel competitional sportivul este situat mai aproape de apa si are barca mai ingusta deci pentru tura ar trebui o padela sensibil mai mare, oricum mai lunga de 2,30 cred ca ar obosi destul de tare "turistul". Se mai pot face optiuni si la forma si lungimea palei, o pala mai lunga si ingusta cred ca ar fi excelenta pentru ritmul de vaslit pe care banuiesc ca il sustine un barcaholic contemplator de natura, mai ales ca stimuleaza mai repede formarea deprinderii de agatare a apei fata de o pala lata, ca sa numai zic ca se preteaza si pentru vasliri mai intense cu efect asupra vitezei barcii fara sa epuizeze foarte tare bratele si spatele.
Multumesc de primire Impaiatu', am citit cu placere Geneza "Bateaux Vina", toata admiratia. Daca eram la timp pe forum mi-ar fi placut sa vad si eu lansarea.
 
parca s-a mai insufletit pe aici :) multumesc mult pentru raspunsuri.

Eu sunt din Timisoara si am AdvancedFrame Expedition. Mai mult cred ca o sa merg pe rauri nu prea repezi (mures, bega, cris), prin delta si pe mare la croati.

Din ce am mai citit pe net am inteles ca pentru fete ar fi bine ca pala sa fie mai mica decat la baieti. voi ce stiti?
 
parerea mea este ca toata discutia legata de marimea si forma palei devine importanta cand vrei sa mergi mai tare, dar barca ta(am vazut-o acum pe net) invita mai mult la plimbare linistita decat la viteza, asa ca pentru confort mai bine te orientezi la una usoara nu de vreo forma anume. Iti recomand una din kaiac-ul competitional din carbon de la 800RON pana pe la 1300RON, in Timisoara este un dealer de padele Jantex la clubul de kaiac de acolo, Ocatvian Ispas il cheama.
Padela pentru fete ar trebui sa fie intr-adevar mai mica si cu pale mai mici doar in cazul in care se urmareste, cum am spus, viteza. Dar eu am vazut ca cei care se dau de tura nu ii preocupa foarte tare tehnica de vaslit, ar fi si incomod sa stea cu bratele pe sus si intinse, deci nu e asa relevanta diferenta intre padelele pentru fete si cele pentru baieti.
 
multumesc Bogdan pentru info, dar sa nu uitam, asa cum ai spus si tu, nu voi face performanta ci recreere. Ideea e sa stau cat mai mult in natura, sa observ pasari etc. Totusi sa dau 800-1300 ron pe o padela nu e cam mult pentru un amator ca mine? Eu ma gandeam la o padela demontabila ca sa o pot transporta mai usor.
 
Placajul asta am luat de la un "mr bricolaj" , nu recomand o intalnire de gradul 3 cu holver pentru asa ceva , aia nu vor sa vanda decat cu camionul , si tu ai nevoie decat de prea putin material . Eu am dat 6 ron pe placaj pentru 4 pale , daca ma duceam la holver cred ca ma bateau cu rosii .
In ceea ce priveste vaslitul de performanta , cele 100kg cu bataie cred ca ma descalifica de la acest subiect , daca o sa vaslesc toata vara si ajung la 80 kg , poate o sa ma intereseze si ceva caracteristici de performanta .
Oricum ar fi buna o descriere de niste pale competitionale , eventual ceva dimensiuni ca sincer 800 ron nu cred ca o sa dau prea repede , dar o forma mai dedicata se poate face .
 
Te referi la Mr Bricolaj de la Mihai Bravu? Au si placaje mai groase, de ex. de 8 mm, 10 mm, 12 mm, caci nu am intrat pe acolo si sunt ingrozit daca trebuie sa merg la HOLVER?
 
Oricum ar fi buna o descriere de niste pale competitionale , eventual ceva dimensiuni ca sincer 800 ron nu cred ca o sa dau prea repede , dar o forma mai dedicata se poate face .

Padela pentru kaiac competitional este in primul rand foarte usoara, de la 600g cele mai usoara pana la 800-900g.
Ce e special la forma palelor in ziua de azi este ca marginea de sus a palei nu mai este paralela cu cea de jos(cand ti padela la orizontala) ci este deflectata in asa fel incat suprafata demarcata de cele doua margini sa fie perpendiculara pe directia de deplasare a palei prin apa.
Mai este importanta scobitura palei si volumul de apa pe care il retine si marginea superioara intoarsa in asa fel incat sa avem o pala rezistenta cu minim de material.
De asemenea mai conteaza in ce zona a palei este pusa majoritatea ariei palei. O pala de competitie are o suprafata de 730-850 cm patrati, iar mult din aceasta suprafata este distribuita spre capatul palei nu spre bara(maner), adica au o forma de lacrima(asa zic strainii, nu sunt eu asa romantic).
Dimensiunile palelor variaza intre 50-52.5 cm pentru lungime si 15-18 cm pentru latime, dar tine cont ca toate sunt scobite, daca nu poti face scobitura din placaj poate trebuie o lasi mai lata.
 

Atașamente

  • beta.png
    beta.png
    34.9 KB · Vizualizări: 20
  • braca1.jpg
    braca1.jpg
    64.4 KB · Vizualizări: 20
  • braca8.jpg
    braca8.jpg
    60.7 KB · Vizualizări: 19
  • gamma.png
    gamma.png
    38.7 KB · Vizualizări: 19
Pana una alta Boreas, contacteaza-l dumneata pe cel ce posteaza pe aici cu numele Imi ,ca e tot din Timisoara,are caiac de agrement si a mai participat si la TID de la Calarasi pana la Marea Neagra. E un baiat de zahar prin amabilitatea si maniera in care isi face prieteni ! ( Salutare Imi :noroc: )
Imi are o padela Bic Sport ,pentru o prima proba; asta asa pana cand bugetul iti va permite o padela ultrausoara si competitiva...si cu ocazia asta poate va faceti si voi o mica gasca de canotori,pe plan local !
 
Eu sunt din Pitesti , am luat ce am gasit pe aici , probabil au si ceva placaje mai groase , dar ceiba era ceva mai ieftina si se muleaza usor si am luat decizia sa-mi fac padele la o plimbare printre rafturi dupa ce am procesat niste preturi , ca sa zic asa prea mult nu am studiat .
Oricum cred ca la Holver sunt persoana nongrata , dupa ce le-am cerut sa-mi faca retur la o plata pentru ca nu prea au putut sa termine un rahat de comanda descisa pe 29 oct , platita pe la inceputul lui decembrie dupa ce in final a 8-a proforma era cat de cat acceptabila , dar idiotii s-au gandit ca mai trebuie pus si transport , 20 ron , ceea ce nu se specificase pana atunci . In acel moment mi-am bagat ceva in curu lor , ori sunt eu prea ghinionist , nu ma pot intelege cu agentii . Adevarul e ca vin dintr-un domeniu unde diferente dintre 30 min si 40 minute conteaza .
 
padela

Salutare Boreas si bine ai venit pe forum !

Eu am o padela de la Bic sport - padela carbon Mc 25 ( doar manerul e din carbon )
http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html
a patra de sus.
La 225 cm lungime e suficient de lunga incat sa nu te apleci, balansezi stanga - dreapta cand padelezi, cum zicea si Vali, dar asta depinde si de latimea caiacului
Vreau sa spun ca sunt foarte multumit de ea, am fost cu padela asta pe Dunare la T.I.D. si nu am stiut ce e febra musculara. Aluneca usor prin apa, nu te oboseste si e destul de eficienta, prinzi ceva viteza cu ea fara sa-ti rupa mainile.
Daca te uiti la hibiscussport la padele ai putea crede ca palele de la primele doua padele sunt identice cu palele de la MC 25, dar nu este chiar asa.
Cea demontabila are palele cam prea curbate, dupa parerea mea. Am padelat putin cu ea si nu e asa eficienta ca MC 25.

Si daca tot esti din Timisoara, poate pe la primavara incepem sa ne adunam cativa caiacisti de prin zona pentru a forma o mica gasca de canotori, cum zicea Guzi ( salutare Guzi ) si organizam cateva iesiri.
Salutare si numai bine.
 
Ultima editare:
OK, sunt dispus sa ne intalnim sa dam la vasle! Ar fi chair fain. Eu mai cunosc 6 persoane din TM care au caiace gomflabile.
 

Back
Sus