ajutor deplasament vs. glisaj - profil coca, hydrofoil si trim tab

salut tuturor!

am o barcuta, fabricata pe la Galati, un soi de laguna minor (4.10 m cu 1.3 latime). din lipsa de timp nu am facut decat o iesire in Delta, dar am putut sa fac o diagnosticare a problemelor atat cat m-a ajutat experienta teoretica.
motorizarea a fost un Vihor 18cp (abandonat pe la Mila 23) si un Johnson 10cp - asta ultimul va ramane pe barca o vreme...

simptome:
1-este apupata (in functie de incarcatura de la prova, mai mult sau mai putin)
2-nu intra in glisaj si am obtinut un maxim de 22-23km/h la 2/3 din puterea motorului (10cp, inca nu era al meu...)
3-am "val de pupa", daca forjez motorul (cel de 10cp) peste 50% imi mai arunca apa peste oglinda si ma uda la... apa intra in cauza decupari mai largi a oglinzii de o parte si de alta a motorului (Vihor era mai lat... in umeri)

oglinda este pentru cizma scurta, 43cm de la limita de sus pana jos - exact cat masor de la furca motorului pana la placa antiventilatie).
coca a fost modificata de cel de la care am luat barca (a reconditionat-o), i-a adaugat 2 "flotoare" care au aplatizat coca spre pupa si au facut-o foarte stabila la ruliu si la val din lateral (testat personal pe Sulina in valul de siaj al vaporului PF :titanic:)
oglinda are cam 13grd inclinare fata de verticala.
LE: barca are cam 100kg. e usor instabila daca pasagerii se batzaie la viteza mai mare (mai ales la prova).

apuparea nu am rezolvat-o suficient incarcand prova cu pasager (nevasta) si bagaje, si nici din trim motor.
pe GPS am avut cam 22km/h la 2/3 din cursa mansei la motor.
cu apa aruncata prin degajarea oglinzii in jurul motorului cred ca o pot rezolva daca pun o placa suplimentara cu o decupare mai mica, alipita pe oglinda (tego sau aluminiu 3-5 mm).

am atasat cateva poze cu profilul pupa/bord/prova/inclinare oglinda ca sa aveti o imagine despre coca barcii.

dupa ce am sapat pe net la noi si prin afara (imi crapa capul!), inca nu m-am dumirit ce sa fac ca sa rezolv asieta si viteza respectiv glisajul.

intrebarile mele pentru cei cu experienta:
-sanse de glisare?
-hydrofoil sau trim tabs? sau ambele?
-daca se corecteaza asieta, scap de valul ala de pupa? chiar si asa, merita sa adaug o placa "de protectie" la oglinda?

multumesc!

(voi mai reveni cu intrebari cu siguranta)
 

Atașamente

  • IMAG0848.jpg
    IMAG0848.jpg
    34.5 KB · Vizualizări: 350
  • IMAG0847.jpg
    IMAG0847.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 313
  • IMAG0846.jpg
    IMAG0846.jpg
    22.1 KB · Vizualizări: 232
  • IMAG0849.jpg
    IMAG0849.jpg
    19.8 KB · Vizualizări: 175
Ultima editare:
Buna in prima faza vreu sa zic ca aripile sunt prea sus, dar si scurte in acelasi timp ceea ce fac sa stropeasca in timpul mersului;vorbim a prima vedere
 
Buna in prima faza vreu sa zic ca aripile sunt prea sus, dar si scurte in acelasi timp ceea ce fac sa stropeasca in timpul mersului;vorbim a prima vedere

te referi la "flotoare"? spre prova, ele se termina in zona in care coca este destul de plata. din ce mi-a spus fostul proprietar, le-a adaugat pentru stabilitate mai mult. si mie mi s-a parut ca sunt cam sus fata de chila.

de stropit stropeste in zona axei longitudinale, in laterale nu.
 
Problema cu apa bagata pe la oglinda am avut-o si eu,cand am dat prima data barca la apa cu motor(gonflabila Quicksilver 340 cu Honda de 15 cai).Norocul meu ca pe mal am avut un privitor cu oarece experienta si m-a pus sa reglez trimul.Abia cand am ridicat motorul la ultima gaura nu mai mi-a bagat apa deloc.Si tot in aceeiasi pozitie am cea mai buna stabilitate(cu motorul bagat sub barca la viteza nu puteam sa o controlez).Ai incercat trimul in toate pozitiile?
 
fiind aripile mai sus tot se va apupa barca iar in privinta motorului sa ne spui ce dimensiune are de la placa de cavitatie si pana la urechile de prindere
 
...Ai incercat trimul in toate pozitiile?
oglinda este inclinata cam 13grd fata de verticala. si de aceea la motor nu pot sa folosesc decat ultimile 2 pozitii de trim. am ales deja cam ce e optim (penultima pozitie).

@gsteph,
Am avut onoarea sa port o discutie cu profesorul Vali.
Iti trimit link-ul, poate gasesti raspunsurile de care ai nevoie.
multumesc, am revazut si ceea ce s-a discutat pe celalalt forum

fiind aripile mai sus tot se va apupa barca iar in privinta motorului sa ne spui ce dimensiune are de la placa de cavitatie si pana la urechile de prindere

pozitia apupata cred ca se poate corecta. trebuie sa am un cuplu care sa ridice pupa, de aceea ma gandesc la hydrofoil sau niste trim tabs homemade (pe iboats am vazut cate ceva) - trim tab-urile aplicate pe aripioare.

la motor de la suprafata de sus a placii antiventilatie pana la punctul de sprijin a urechilor de prindere am 380mm, adica 15", la fel ca de la punctul de jos al cocii la marginea de sus a oglinzii. deci placa antiventilatie sta cam unde trebuie. acum am motorul pe suport, o sa il pun pe barca, sa vad pe uscat cum sta situatia.
 
Ultima editare:
citat, maestrul Vali:
"Pentru o prezentare detaliata a diferentelor de design si constructive dintre barcile de glisare vs cele de deplasament, urmeaza sa scriu un articol cu poze explicative, sper cat mai repede. Pana atunci, cateva indicii sumare:

- barcile de glisare au opera vie prismatica in jumatatea pupa, adica au aceeasi sectiune transversala imersa de la mijlocul barcii (cupla maestra) pana la oglinda. Barcile de deplasament se ingusteaza la pupa, astfel incat liniile de curent se inchid in pupa etamboului (extremitatea pupa a barcii).
- de obicei, barcile de glisare au fundul in V, iar bordajul lateral se imbina cu zona fundului printr-o muchie numita gurna. Cele de deplasament au in schimb fundul mai plat, iar racordarea dintre bordaj si fund se face printr-o zona curba, astfel ca in sectiune transversala barca este "rotunda".
- barcile de glisare au pe fund de obicei redane longitudinale, adica niste nervuri proeminente, care ajuta la deflectarea stropilor de apa, plus rigidizarea fundului. Mai rar intalnim redane transversale (step-hull), care au rolul de a miscora suprafata udata la glisare. Barcile de deplasament nu au de obicei redane, dar e posibil sa aiba chile de ruliu sau alti apendici specifici."

din poze, barca ta, se pare ca a fost proiectata pentru deplasament, probabil principala cauza pentru care nu gliseaza.
scuze daca gresesc, sunt si eu de putin timp pe apa.
 
Ultima editare:
@ovidiu66: multumesc. stiam in mare cum sta treaba, dar cand am facut prima iesire cu barca in Delta parerile colegilor erau ca ar trebui sa intre in glisaj daca se corecteaza asieta. sincer eu nu prea cred... dar speranta...
zic eu ca a meritat sa intreb, sa am si alte opinii.

problemele care raman:

1- asieta: sa incerc hydrofoil sau trim tabs?
nu voi avea tot timpul incarcatura suficienta la prova, iar greutatea in 1/2 spre pupa inseamna: motorul 44kg + rezervor 12kg + subsemnatul 70kg. pot sa prelungesc echea motorului si sa ma mut la 1m mai in fata, dar nu e suficient si nu e permanent.

2- cum scap de stropitoare la pupa? o rezolva cazul 1? sa pun o aparatoare mai inalta si sa ingustez decupajul din oglinda (un tego impermeabilizat, il schimb cand se degradeaza)?
am coborat din trim motorul la maxim, dar a fost mai rau... nu a corectat asieta, tot stropea si era mai instabila barca. se intampla daca duc motorul pe la 75%. nu e chiar asa de rau, si pot sa traiesc si cu stropitoarea...

multumesc.
 
cu aceasta barca am mers in prima ,,expeditie " prin balta mica , 5 persoane , cu vaharul aferent
, am avut o si de 2 ori in delta , ea a fost achizitionata de propietar pentru pescuitul stationar in curent din barca ,
aripiarele laterale sunt scurte , mici si prea sus ,
trebuiau incepute cu cel putin 1m mai in fata , mai late cu 15-20cm fiecare, mai jos dar nu mult si muchia lor exterioara lasata pana la nivelul chilei ,vazuta din spate sa arate ca o acolada pronuntata, astfel mai capeti 2 chile laterale ,ele sunt puse pur si simplu peste barca asa ca le poti taia , propietarul s a ferit sa le faca mai mari pentru a nu i strica deplasamentul la vasle , operatiunea o poti face personal pe fome de polistiren extrudatlipite de barca pe care pui fibra , max 2 zile de lucru
incearca atunci cand mergi in ea sa ti atasezi un prelungitor la maner pentru a te aseza mai in fata
 
cu aceasta barca am mers in prima ,,expeditie " prin balta mica , 5 persoane , cu vaharul aferent
, am avut o si de 2 ori in delta , ea a fost achizitionata de propietar pentru pescuitul stationar in curent din barca ,
aripiarele laterale sunt scurte , mici si prea sus ,
trebuiau incepute cu cel putin 1m mai in fata , mai late cu 15-20cm fiecare, mai jos dar nu mult si muchia lor exterioara lasata pana la nivelul chilei ,vazuta din spate sa arate ca o acolada pronuntata, astfel mai capeti 2 chile laterale ,ele sunt puse pur si simplu peste barca asa ca le poti taia , propietarul s a ferit sa le faca mai mari pentru a nu i strica deplasamentul la vasle , operatiunea o poti face personal pe fome de polistiren extrudatlipite de barca pe care pui fibra , max 2 zile de lucru
incearca atunci cand mergi in ea sa ti atasezi un prelungitor la maner pentru a te aseza mai in fata

multumesc, stiu ceva din istoria barcii de la proprietar (cu foto si film). singur in barca, cu prelungitor la eche, a fost in glisaj sau semi-glisaj, dar mi-a spus ca i-a fost teama. Vihor sa Vahar - motorul o sa il recuperez. desi m-a disperat cu toanele, e un motor bun.

aripioarele au fost puse pentru stabilitate (si chiar au efect!). nu vreau sa dau jos aripioarele, nu inca. ma gandesc sa adaug peste ele ca sa corectez profilul cocii (ca o activitate de iarna).

in prima faza vreau sa fac un test cu un hidrofoil (?) si apoi daca e cazul cu trim tabs.

am mai sapat aici pe forum... si pe capcompas...
de ex. ovidiu66 a scapat de apupare cu un hidrofoil. altii au recurs la trim tabs.
 
Salutare la barcagii :). Scuze ca nu prea mai postez pe aici, dar ideea mea despre comunicarea online nu se "pupa" deloc cu forumul de fatza, asa ca m-am retras la mine in cuibar, pe celalalt forum. Oricum, pentru mine nu prea conteaza pe care forum scriu, daca e vorba de cineva care chiar are nevoie. Asa ca am sa revin cu o postare detaliata despre barca din acest topic, care este de fapt un Pescarus de la cooperativa Bratesul, modificat in stilul barcilor de la Tulcea (acum e cam tarziu si sunt cam paradit :) ). Apropo, si colegul microm, pe care-l salut si pe aceasta cale, stie multe despre tipul de modificare a barcii din poze.
 
Salutare la barcagii :). Scuze ca nu prea mai postez pe aici, dar ideea mea despre comunicarea online nu se "pupa" deloc cu forumul de fatza, asa ca m-am retras la mine in cuibar, pe celalalt forum. Oricum, pentru mine nu prea conteaza pe care forum scriu, daca e vorba de cineva care chiar are nevoie. Asa ca am sa revin cu o postare detaliata despre barca din acest topic, care este de fapt un Pescarus de la cooperativa Bratesul, modificat in stilul barcilor de la Tulcea (acum e cam tarziu si sunt cam paradit :) ). Apropo, si colegul microm, pe care-l salut si pe aceasta cale, stie multe despre tipul de modificare a barcii din poze.

multumesc anticipat maestrului Vali!
la iarna voi incerca sa ii aduc modificari - sa adaug "umplutura" aripioarelor si sa le lunges - cu siguranta voi avea nevoie de ajutor atunci.
 
buna gsteph vreau sa-ti zic in prima faza ca daca le lungesti aripile cu un metru cum a recomandat cineva mai sus in topic va interveni problema cu stropitul in barca datorita aripilor. In acest caz trebuie stabilit foarte bine linia aripilor fata de linia de plutire ,vorbind pe intelesul tuturor, in prima faza.Apropo,vreau sa-l salut si pe Vali pe aceasta cale.
 
Sa traiasca toti barcagiii, si nu ma mai luati atata cu maestrul etc, dac-ati sti cat peste am furat cu carca v-ati da seama ca nu degeaba mi se spune braconieru' :p.
 
se pare ca e un model de barca Doina facuta de Bratesul Galati. lungimea si latimea coincid, doar ca Bratesul a adaugat aripioarele (mai lungi si mai jos).

am pus un hydrofoil la motorul de 9.9 si voi testa in delta weekend-ul asta. sper sa corecteze apuparea.
 
aripiarele sunt puse de mine si de propietar odata cu folosirea barcii ca matrita interioara peste care am construit o alta ,asa a vrut propietarul sa le puna ,a fost o alegere aiurea fara nici un calcul sau vazut altundeva !
bineinteles ca trebuie calculat unghiul sa nu dea apa n barca .
 
aripiarele sunt puse de mine si de propietar odata cu folosirea barcii ca matrita interioara peste care am construit o alta ,asa a vrut propietarul sa le puna ,a fost o alegere aiurea fara nici un calcul sau vazut altundeva !
bineinteles ca trebuie calculat unghiul sa nu dea apa n barca .

am vazut in pozele atasate in alt topic cand lucrati. pana in acest moment nu am avut probleme cu "stropitul in barca" dinspre borduri sau prova, la diferite grade de incarcare, sau distributie a sarcinii.
doar daca e vant puternic, mai sar stropi dusi de vant dar vin dinspre zona prova, si nu din zona aripilor.
problema mea era ca stropea dinspre elice, in zona degajarii din oglinda pentru motor.
ma bate gandul sa corectez aripioarele si Vali mi-a dat niste sugestii.

@teo_pes: astept ajutor pentru calcule si "uneltele" aferente. ca ma descurc eu cu ele.

Abia astept sa ne spui ce rezultate ai avut in weekend ca am aceleasi probleme la noua mea achizitie...

am pus hydrofoil-ul cel mai ieftin si mai chinezesc - Easterner - de la marine-shop, motorul pe pozitia de trim pe care o gasisem anterior optima (fara hydrofoil).
desi am mers pe apa de vineri pana miercuri, nu am testat si singur in barca, cu toate pozitiile de trim, sa vad clar cum merge, daca se corecteaza asieta si in cele din urma cu cat (macar la ochi).

nu a fost edificator, dar:
-nu mai arunca apa elicea in zona degajarii din oglinda.
-efectul "portant" in pupa este destul de slab... dar se simte ceva.
-barca a devenit mult mai sensibila si oarecum mai instabila in anafoare - asa am apreciat pe bratul Sulina, se simtea puternic si in eche.
-parca e un pic instabila la viraje cu viteza mai mare... se inclina initial corect, in bordul virajului, dar apoi tindea sa se aplece spre bordul opus. nu stiu daca e de la hydrofoil, as zice mai curand CG-ul prea sus (din distributia greutatii celor 2 pasageri pe banchete, ei fiind mai inalti si mai masivi decat mine cu 10-15 kg).

daca vremea si timpul liber o sa imi premita o sa reiau testele undeva mai aproape pe Dunare, cu si fara hydrofoil.
 
Ultima editare:

Back
Sus