Lacul Brates

Salutare Barcaholici!
Lacul Brates de la Galati sat cum zice Vali, a fost in sambata si duminica ce tocmai au trecut locul de deschidere al noului sezon de hoinareli pe ape(cel putin aici la noi). Apa cat cuprinde ochiul, doua barcute mici, trupa vesela de barcagii din Galati si multe planuri pentru sezonul asta. Poze au promis ca posteaza Vali si Guzi. Va salut pe toti, o saptamana buna sa aveti!:)
 
Poze din ziua a doua de pe Brates Lake

Ca tot a deschis un loc pentru Lacul Brates, Mihai, am sa pun pozele aici ...

Andra si al sau kayak, "Green Frog" !!!... ( -Hello Mr. Frog ! :D )
IMG_0219.jpg

IMG_0222.jpg


"Doctorash" Mihai (asa-l striga Francis) & kayak "Pursange... Roshu" ! :D
IMG_0200.jpg

Vicentiu & Vali
IMG_0128.jpg


....Vali si padela veritabila !
IMG_0117.jpg

Francis Comandant
IMG_0159.jpg

Cat despre Francis... deja nu mai e nevoie sa bea apa din ispol:
IMG_0171.jpg

... :
IMG_0022.jpg

Mama lui Francis : (-Saru'mana...pe padela,Doamna !:) )
IMG_0049.jpg

Cristi Harja-friend :
IMG_0012.jpg

Gashca lu' Kokocea :
IMG_0078.jpg


Si alta data si alta data, o sa facem ape ...si mai late !
:eek:le:

Ave'nTure !
 
Ultima editare:
De fiecare cand ma uit la poze cu Guzi, mi se pare ca nu picioarele, ci caiacul sunt terminatia lui fireasca.
:D
 
Toata invidia mea constructiva, catre artistii padelelor de mai sus :) !!!
Se vede ca ati spart gheata in sezonul ce deja incepe. Jos palaria !


P.S.

Daca invidie= sa moara capra vecinilor,
Invidie constructiva= vreau si eu o capra ca a lor, trai-le-ar !!!:p
Sau o "green frog"
 
padela

Observ ca Vali habar nu are sa foloseasca padela, ba se scarpina cu ea, ba o gusta, norocul lui cu fi-sa ca l-a invatzat cum sa se miste :)))
 
Ce de lac aveti acolo...
Baieti, m-ati aranjat. Dupa ce l-am aburit pe junior ca e prea frig pe apa pentru el, a vazut pozele astea cu piticii vostrii si m-a prins cu ocaua mica. b-)

Week-end-ul viitor o sa va dam replica de la Bucuresti ;)
 
Observ ca Vali habar nu are sa foloseasca padela, ba se scarpina cu ea, ba o gusta, norocul lui cu fi-sa ca l-a invatzat cum sa se miste :)))

Ai vazut daca nu mi-am facut scolarizarea la YCRR, fac si eu ce pot si caut intrebuintari padelei ;). Da' oricum YCRR n-are treaba cu caiacele sau camerele de raba, asa ca speranta ramane tot la fiica-mea sa ma invete :p.

remyx a spus:
Ce de lac aveti acolo...
Baieti, m-ati aranjat. Dupa ce l-am aburit pe junior ca e prea frig pe apa pentru el, a vazut pozele astea cu piticii vostrii si m-a prins cu ocaua mica.

Week-end-ul viitor o sa va dam replica de la Bucuresti

Asteptam replica, va doresc sa aveti vreme macar la fel de buna cum am avut noi, daca nu si mai buna :).
 
Foarte frumoase fotografii!! Am ajuns sa le vad cautand cate ceva despre Lacul Brates si ca sa nu deschid un nou topic :
Stie cineva care este regimul juridic al lacului? Ai voie sa campezi/pescuiesti/dai cu caiacul,barca,catamaranul, lada de zestre a bunicii sau orice altceva pluteste?
 
Salut Krasniku, treaba e cam asa: dupa falimentul Piscicolei locale, Bratesul a fost preluat de Apele Romane, care periodic il inchiriaza anumitor intreprinzatori-piscicultori. In prezent e in administrarea unui italian - Alfonso, un nene dezghetat la cap, cu care am avut de mai multe ori placerea sa discut. Omul isi vede de biznisul lui, nu-l deranjeaza daca lumea se mai da pe apa, fiind si el un mare pasionat de sporturi nautice. Asa ca vara gasesti pe Brates de toate, incepand de la cinuri, caiace, canoe si pneumatice pana la kite-surf-uri si wind-surf-uri. Rareori mai apar si cocalari cu ski-jet-uri, dar in ultima vreme si-au schimbat destinatiile si nu prea i-am mai vazut.
Despre pescuit la o undita asa de hobby nu deranjezi pe nimeni, dar nici peste nu prea vei prinde, decat sa-ti satisfaci microbul, sunt multe alte zone excelente de pescuit in jurul Galatiului. De campat poti campa, dar exclusiv pe malul vestic, din cauza ca toate celelalte maluri sunt diguri, si sunt patrulate permanent de politia de frontiera, fiind zona de granita. Oricum, cel mai bine e sa mergi la Brates cu cineva "de-al casei", alaturandu-te de exemplu grupului nostru de barcagii. Asta din cauza ca zona mai e bantuita de tot felul de haiduci si braconieri, dintre care unii au un comportament imprevizibil fata de outsideri.
 
Ce vesti bune, ce vesti bune..Sa ne rugam de primavara sa se grabeasca incet (macar cateva lungimi de Sorici sau Clabuceti sa mai apucam) si apoi la plimbarica!! Minunatele ambarcatiuni sunt ale voastre? Am vazut acum cativa ani in delta niste turisti germani cu caiacele, am ramas de atunci cu gandul..
Acum ca am lamurit-o si cu Bratesul :) , cu berea cum ramane? :)
 
... cu berea cum ramane? :)

- Cu berea, doar....eu !b-)
Restu-s cu volanu' !
In pozele de mai sus, pe care le-ai vazut sunt caiacele lui Mihai (in caiacul rosu). Daca n-am avea fiecare caiace/barci ale noastre, de unde sa imprumuti, de unde sa inchiriezi ... Iar din martie si pana acum , obstea de proprietari-prieteni sporeste, precum laptele pus la fiert !
 
Ei hai..Si eu sunt cu volanul, din cand in cand si cu ghidonul, foarte aproape de timona si nici mansa nu mi-ar displacea. So, nici unele din mai adineauri enumeratele NU au treaba cu BEREA :) Eu nu le amestec niciodata si le pretuiesc deopotriva si separat :) Asta nu ma impiedica sa fiu mare amator de Lactate!!
 
Daca imi permiti voi indrazni sa te citez : " Iar din martie si pana acum , obstea de proprietari-prieteni sporeste, precum laptele pus la fiert !"
Sa raman taman eu asa fara riscul de a da in foc? :)
 
Daca imi permiti voi indrazni sa te citez : " Iar din martie si pana acum , obstea de proprietari-prieteni sporeste, precum laptele pus la fiert !"
Sa raman taman eu asa fara riscul de a da in foc? :)

Pai... comparam cu laptele metaforic , la felul cum sporeste. Si eu sunt consumator fidel al laptelui, dar nu-l confund cu berea ! :)
 
Nu ma indoiesc ca ar fi fost altfel decat metaforic, am incercat sa ma leg si eu de ea(metafora) si sa transmit ca ma intereseaza "obstea"... Laptele nostru mai are un pic si transforma in unt deatata batut in piua, sunt convins ca ai inteles ce am vrut sa spun, asa cum si eu, te sigur, am inteles ce ai vrut sa spui :)
 
lapte = eu deja vedeam un bust generos de suedeza

si guzi se pare ca are chef de taclale, e clar, ne-am saturat de iarna.

In legatura cu lacul Brates, are cel putin un corespondent pe langa locurile mele de bastina, Lacul Suhaia in Teleorman, intre Turnu Magurele si Zimnicea, este tot intins, este cu apa mica si are H2O in el cu papura pe margini.
Ca sa nu fiu total off-topic.
 
Salutare la barcagii, nu uitati ca omu vrednic isi face iarna barca si vara sania ;), so ca sa fim dotati in primavara cu sculamente plutitoare, ar trebui sa punem deja osu la treaba :p. Uitati 2 poze facute azi spre Brates, de la mine din cuibar. In a 2-a poza am surprins cu ajutorul zoom-ului ceva greu de distins cu ochiul liber, fiind la vreo 4-5 km, de unde se vede ca nu-i nevoie sa fie vara ca sa te joci cum iti place :).
 

Atașamente

  • IMG1145.JPG
    IMG1145.JPG
    149.5 KB · Vizualizări: 67
  • IMG1142.JPG
    IMG1142.JPG
    66.3 KB · Vizualizări: 73
Chestia aia pare a fi un Kite (parca asa se chiama). L-o fi pus omu' la saniuta sau la patine :). Sa inteleg ca din momentul in care devine navigabil Bratesul vor incepe plimbarile? Avand in vedere ca nu se pune problema construirii unui caiac din motive de doua maini stangi, astept sfaturi privind achizitia :) !
 
E chiar kite, ii cunosc pe baieti, gashca lui Raducu, vara se dau cu placa, si iarna cu patinele :). Iti dai seama ca Guzi sta ca pe ghimpi asteptand sa se dezghete, cu toate ca zilele astea voia pe Dunare :D. Despre procurarea sculamentului plutitor, mai bine ne gasim odata la cuibaru cu pirati si te pune brigada in tema ;).
 

Back
Sus