YACHT CLUBUL REGAL ROMAN

Iti multumesc Robert!

Interesant acest forum... Foarte multi membri de la care putem invata cate ceva.
Incerc totusi sa inteleg, de ce, cel mai important club de yachting din Romania, este atat de "iubit"?! Vorbesc de Yacht Club Regal Roman, dupa cum bine, cred ca ai inteles.
Oricum, ma bucur ca un membru al YCRR, a vorbit atat de frumos de clubul din care face parte.

Revenind la aceasta frumoasa piata a velierelor, trebuie sa recunosti ca incepe sa se miste binisor. Au aparut brand-uri noi in acest an, dealeri noi etc.
Felicitari pentru efortul pe care l-ati facut in acest an prin aducerea in tara a unui numar impresionat de veliere Bavaria.
Frumoasa strategia, dupa ce un an ati vandut MacGregor 26. Ce urmeaza?:)

Ionut M.
 
Iti multumesc Robert!

Interesant acest forum... Foarte multi membri de la care putem invata cate ceva.
Incerc totusi sa inteleg, de ce, cel mai important club de yachting din Romania, este atat de "iubit"?! Vorbesc de Yacht Club Regal Roman, dupa cum bine, cred ca ai inteles.
Oricum, ma bucur ca un membru al YCRR, a vorbit atat de frumos de clubul din care face parte.

Revenind la aceasta frumoasa piata a velierelor, trebuie sa recunosti ca incepe sa se miste binisor. Au aparut brand-uri noi in acest an, dealeri noi etc.
Felicitari pentru efortul pe care l-ati facut in acest an prin aducerea in tara a unui numar impresionat de veliere Bavaria.
Frumoasa strategia, dupa ce un an ati vandut MacGregor 26. Ce urmeaza?:)

Ionut M.

Iti propun ceva : deschidem un subiect separat despre YCRR si conduci tu discutiile . Nu e vorba ca nu e iubit , e prost inteles .

Iar piata velierelor a evoluat , multumesc pentru felicitari , a fost un an greu si nu stim inca prea bine ce va urma . Dar avem si surprize , bineinteles , placute ;)
 
Initiatorul miscarii de yachting in Romania , organizatorul primei scoli de navigatie cu vele , organizatorul primelor regate cu barci moderne , urmasul frumoaselor traditii ale perioadei interbelice . Acesta este YCRR .
 
Initiatorul miscarii de yachting in Romania , organizatorul primei scoli de navigatie cu vele , organizatorul primelor regate cu barci moderne , urmasul frumoaselor traditii ale perioadei interbelice . Acesta este YCRR .

Ceea ce spui tu Robert sunt idealuri si nazuinte...care se doresc facute dupa traditionalul Sablon Romanesc...asta avem deocamdata cu asta defilam....
Sper din tot sufletul ca sa nu ajungem in domeniul Yachtingului, ca si in alte domenii, sa fim priviti ca "marinari de uscat" .
Scoala de navigatie cu vele ar trebui sa produca viitori navigatori cu vele... Spune-mi citi posesori de ICC scoliti la YCRR sunt apti sa iasa pe mare cu un velier de 9 m in deplina cunostiinta de cauza...? Si din acestia la citi esti dispus sa le dai un velier " pe mina" ...? :eek:
 
Buna seara,

Cred ca va pot da eu un raspuns partial la intrebarile puse.
Intrebarile dumneavoastra sunt destul de pertinente dintr-un anumit punct de vedere: "nu te poti lauda ca poti naviga cu un velier de 9 m, dupa 3 saptamani de teorie si 3-5 zile de practica, cat tine un curs pentru categoriile C si D la YCRR".
Cunosc persoane cu experienta de multi ani care au dificultati in manevrarea unui velier...

Nu cred ca asa se pune problema.
YCRR a avut pana in acest moment peste 700 de cursanti, de initiati in tainele navigatiei, stiindu-se faptul ca tara noastra nu are o traditie bogata in acest sens. Multi dintre ei fac parte azi din categoria celor care participa la regate interne si internationale, evenimente nautice sau croaziere mai mici, mai mari etc.
Sa nu uitam ca YCRR organizeaza cursuri inca din anul 2000, avand pana anul acesta, singura scoala de navigatie autorizata din Romania. Se stie ca anul 2008 a adus si alte scoli de navigatie. Inteleg ca vor mai aparea si altele... Succes Robert!
Sigur ca sunt multe de imbunatatit, ca mai avem pana sa ajungem la un anumit nivel, precum cel din tarile cu traditie, insa pot spune, dupa 8 ani in domeniu, ca suntem pe drumul cel bun.
Daca va mai pot ajuta cu privire la activitatea YCRR, va stau la dispozitie!

Toate cele bune!:)

Ionut M.
 
Buna seara,

Cred ca va pot da eu un raspuns partial la intrebarile puse.
Intrebarile dumneavoastra sunt destul de pertinente dintr-un anumit punct de vedere: "nu te poti lauda ca poti naviga cu un velier de 9 m, dupa 3 saptamani de teorie si 3-5 zile de practica, cat tine un curs pentru categoriile C si D la YCRR".
Cunosc persoane cu experienta de multi ani care au dificultati in manevrarea unui velier...

Nu cred ca asa se pune problema.
YCRR a avut pana in acest moment peste 700 de cursanti, de initiati in tainele navigatiei, stiindu-se faptul ca tara noastra nu are o traditie bogata in acest sens. Multi dintre ei fac parte azi din categoria celor care participa la regate interne si internationale, evenimente nautice sau croaziere mai mici, mai mari etc.
Sa nu uitam ca YCRR organizeaza cursuri inca din anul 2000, avand pana anul acesta, singura scoala de navigatie autorizata din Romania. Se stie ca anul 2008 a adus si alte scoli de navigatie. Inteleg ca vor mai aparea si altele... Succes Robert!
Sigur ca sunt multe de imbunatatit, ca mai avem pana sa ajungem la un anumit nivel, precum cel din tarile cu traditie, insa pot spune, dupa 8 ani in domeniu, ca suntem pe drumul cel bun.
Daca va mai pot ajuta cu privire la activitatea YCRR, va stau la dispozitie!

Toate cele bune!:)

Ionut M.

Bine ati venit pe acest forum, domnule Ionut Mirzac.
Fiind mult timp singurul club care organiza acest tip de curs a aparut in postul meu numele YCRR.
Nu pot omite faptul ca l-am cunoscut pe domnul Deboveanu la acest curs si am tot respectul pentru dinsul. Pentru mine cursul a fost benefic, punind bazele pentru ceea ce a urmat... deci nu am nimic cu YCRR..., ma refeream la mentalitatea autohtona potrivit careia cine are hirtie ca e baiat destept...e destept ...:D
Croati au mers pe ideea asta si se pare ca certificatele obtinute acolo nu sunt recunoscute peste tot in Europa...
Referitor la cursurile organizate de YCRR ,poate postati detaliile inscrierii si desfasurarii unui astfel de curs, pentru cei interesati...,pentru a avea informatiile direct de la sursa...

Mult succes!
 
Iata ca atat eu cat si Pilgrim suntem scoliti la scoala YCRR ! Si daca avem habar sa tinem o timona in mana asta inseamna ca scoala aceea merita tot respectul . Iar un velier de 9 m pe mare rea e greu de tinut dar l-as da oricui care are practica facuta la YCRR , sigur , cu mine acolo , langa el.

Ionut a zis bine , pentru C si D e suficient cat se face acum. Pentru pricepere e nevoie de practica multa, de ani de zile . Iar asta vede orice velist la alt velist in primele 30 secunde , dupa cum calca pe barca sau dupa cum face un nod la o parama . Asa ca...una e absolvirea scolii , alta e priceperea . Dar asta se intampla la orice scoala , facultate sau ce vreti voi.

Si haideti pe apa , ca acolo si polemicile sunt mai putin sangeroase...
 
Iata ca atat eu cat si Pilgrim suntem scoliti la scoala YCRR ! Iar un velier de 9 m pe mare rea e greu de tinut dar l-as da oricui care are practica facuta la YCRR , sigur , cu mine acolo , langa el.

Ionut a zis bine , pentru C si D e suficient cat se face acum. Pentru pricepere e nevoie de practica multa, de ani de zile . Iar asta vede orice velist la alt velist in primele 30 secunde , dupa cum calca pe barca sau dupa cum face un nod la o parama . Asa ca...una e absolvirea scolii , alta e priceperea . Dar asta se intampla la orice scoala , facultate sau ce vreti voi.

Si haideti pe apa , ca acolo si polemicile sunt mai putin sangeroase...

Ce vezi tu "singeros" in postarile mele de pina acum...? Am incercat doar sa-mi spun opiniile care nu cred ca sunt subiective...
cit despre cum se calca pe o barca....eu primul lucru care l-am invatat dupa ce am facut respectivul curs, a fost ca pe o barca si cu atit mai mult pe un velier, niciodata ( ...subliniez...NICIODATA...) nu calc cu pantofii cu care merg pe uscat...nici eu si nici cei cu care merg...
Opiniile mele le cunosti..eu iti doresc mult succes in ceea ce faci, poate ne vom intilni o data pe mare sau pe linga veliere...
Pilgrim out.
 
filiala YCRR in Galati

Am si eu o durere :

De ce nu se infiinteaza o filiala YCRR in Galati. Cred ca s-ar putea face practica de navigare cu vele pe Brates fara nici o problema. Iar apoi pe Dunare .... ma rog asa imi imaginez eu .. :)

Un club aici si unul ptr fratii nostri din Braila ar face minuni!

Doua orase cu traditie in navigatie ... si nici o scola de yachting.
Nu e rusinos totusi?
 
exista filiale, cum sa nu. uite, de pe siteul ycrr:
TULCEA / SULINA
Adresa - Str. Portului nr. 36, Tulcea
Persoana de Contact - Violeta Ticovschi
Telefon - 0240 513 810; 0744 754 694
Fax - 0240 519 007

GALATI
Adresa - Str. Micro nr. 19, Bl. I1, Parter
Persoana de Contact - Cristian Dima
Telefon - 0744 530 182
E-mail - convert_trading_gl@yahoo.com

la fel as putea intreba de ce nu se face practica si la severin... dar asta ar merge pt dinghy. marea e mare, dunarea e dunare...

tu te plangi ca trebuie sa ajungi la consranta...ce sa zic eu :/
 
Ultima editare:
Smokey 10KS ptr info, o sa dau o fuga, e musai, si o sa va info si pe voi.

Fara misto, cred ca Balatonul ar mai aproape de tine si s-ar putea sa ai mai multe oportunitati acolo. Te-ai gandit la varianta asta?
Eu am un verisor in Deva si vara o sterge periodic la baii in Ungaria, la granita. Si se simte ok acolo.
 
Eu cred ca Romania ofera destule posibilitati pentru iubitorii de barci atat cu vele cat si cu motor . Avem multe lacuri , Delta si mare . Muult mai bine decat multe alte tari . Are cineva o barca si NU are unde sa se dea cu ea ? Nu cred ...
 
Fara misto, cred ca Balatonul ar mai aproape de tine si s-ar putea sa ai mai multe oportunitati acolo. Te-ai gandit la varianta asta?
M-am gandit, cum sa nu. Sa rezolv permisul mai intai b-)

Eu cred ca Romania ofera destule posibilitati pentru iubitorii de barci atat cu vele cat si cu motor . Avem multe lacuri , Delta si mare . Muult mai bine decat multe alte tari . Are cineva o barca si NU are unde sa se dea cu ea ? Nu cred ...
De acord :skip:
 
exista filiale, cum sa nu. uite, de pe siteul ycrr:


la fel as putea intreba de ce nu se face practica si la severin... dar asta ar merge pt dinghy. marea e mare, dunarea e dunare...

tu te plangi ca trebuie sa ajungi la consranta...ce sa zic eu :/

La Orsova aveti un lac minunat . Exista barci acolo ?
 
Revin cu o precizare. Nu am fost acolo DAR, lacul Balaton are totusi ceva de oferit.....

http://www.balaton-yacht.net/charterbasis.htm

nu zic ca la noi nu ai unde sa te dai cu barca dar tare am senzatia ca e mai simplu ca din Timisoara sa dai o fuga pana la vecinu' dacat sa te calatoresti pana la Constanta. Si la Orsova e frumos, e mai frumos ca pe Balaton poate, nu asta conteaza, oricum suprafata L.Balaton e incomparabil mai mare.

Eu daca as fi din Timisoara (ce oras fain) as da o fuga si la Balaton macar odata...
 
Revin cu o precizare. Nu am fost acolo DAR, lacul Balaton are totusi ceva de oferit.....

http://www.balaton-yacht.net/charterbasis.htm

nu zic ca la noi nu ai unde sa te dai cu barca dar tare am senzatia ca e mai simplu ca din Timisoara sa dai o fuga pana la vecinu' dacat sa te calatoresti pana la Constanta. Si la Orsova e frumos, e mai frumos ca pe Balaton poate, nu asta conteaza, oricum suprafata L.Balaton e incomparabil mai mare.

Eu daca as fi din Timisoara (ce oras fain) as da o fuga si la Balaton macar odata...

Ai dreptate ...4,5 ore ajungi cu masina lejer, in ultimii doi ani s-a dezvoltat mult datorita charterului.Pe lac e interzis cu barci cu motor. Permisele obtinute in Croatia nu sunt valabile .Citeva poze am postat aici... barcuta e un "Balaton25" .Organizare Ok , preturi decente...Se poate invata manevrarea velierului mai usor decit pe mare...In sezon e plin de nemti si austrieci . Poate fi un poligon bun pentru experienta dupa care,...marea...;)
 
Ultima editare:
. Organizare Ok , preturi decente...Se poate invata manevrarea velierului mai usor decit pe mare...
Poate fi un poligon bun pentru experienta dupa care,...marea...;)

Exact! Cam in sensul asta vedeam si eu problema. In rest sunt de acord ca avem multe oportunitati la noi in tara.
 
Sa revenim la YCRR. Prietene Marzac, stii de ce e asa "iubit" YCRR? Intreaba-i mai bine pe unii din proprii membri, baieti care se dau de-adevaratelea pe apa, dar care nu se incadreaza in "schema financiara" sau de pedigree necesara :D. Apropo, daca eu ma dau cu vele din copilarie, cu barcute facute cu mana mea, ce treaba sunt obligat sa am cu fosila aia de rege sau toti mondenii pentru care iahtingul e inca un moft?

Forumul asta a fost creat de oameni cu adevarat pasionati, autodidacti, care si-au realizat visele prin munca sustinuta, si care pe viitor sigur isi vor cumpara sau construi barca dorita. Noi, acesti oameni, avem avantajul ca suntem racordati la adevarata realitate din lume in materie de barci, si nu la cea a voastra, la care vreti cu disperare sa ne inregimentati. Mai bine va cautati copii de mingi, membrii cadeti etc etc prin alte ograzi, si ne mai lasati ca ati pedalat destul in gol si ati devenit deja ridicoli.
 
Ultima editare:

Back
Sus