Transformare Zodiac Rescue Boat 470 in RIB

Va urmăresc de mult postările dragi barcaholici si constructori de bărci, bărcuțe, barcarole și, într-un final m-am decis sa întreb și eu ceva.

Întrebare:

Sunt, de curând fericitul posesor al unul Zodiac Rescue Boat de 4,7m din Hypalon si cu podea din fibra de sticla(demontabila din 3 piese), bărcuța este destul de veche dar tine aer extrem de bine și nu are decât un mic petic .
Fiind extrem de grea(împreuna cu podeaua are 177kg fără motor)deci nefiind extrem de mobila asemenea unei gonflabile normale,ma gândeam dacă as putea sa o transform în RIB și sa ii cumpăr un perinoc, adică sa ii cumpăr(construiesc) o coca si sa ii folosesc baloanele actuale...:confused:idee....poate chiar si coca gonflabila realizând astfel un fund dublu și un element suplimentar de securitate(flotabilitate) în caz de Doamne Ferește......
Ceva sugestii) ?orice răspuns pertinent va fi foarte apreciat și, cine știe.....:noroc:
 
Practic ai de taiat la 10 cm de balon si de pus o podea ranforsata, usor in V. Asta din urma trebuie facuta avand in atentie prinderea de marginea ramasa la baloane. Asta in cazul in care am inteles ca vrei sa renunti doar la barca grea si sa pastrezi baloanele.
 
Multumesc Vincentiu,
Deocamdata ma gandesc pentru ce optiune sa inclin.....
Ideea ta e foarte buna dar poti sa ma si indrepti catre cineva care ar putea sa ma ajute cu fabricarea acelei podele care , presupun ca va devenii coca barci, nu?
Eu ma gandeam ca, fiind atat de grea nu o pot considera barca pneumatica usor de transportat in masina(ma gandesc cu groaza cum am sa o aduc in tara in masina si cu o multime de bagaje si cu 2 motoare.....),deci...fiind atat de grea ma gandeam sa o mai ingreunez putin , adica sa ii fac?comand o coca si sa ii folosesc propria podea pentru a o transforma intr-un RIB si apoi sa ii iau un peridoc.
O alta intrebare era daca as putea sa o pastrez oarecum intacta(adica sa nu o tai deloc pastrand chila ei si sa fac o chila din fibra sau alt material in care sa ii imbrac partea de jos realizand astfel o barca in barca si nemaiavand astfel grija dezlipirii lipiturilor dintre chila si baloane.
Ce ziceti?
Se poate?
 
Cineva modificase o gonflabila, parca ruseasca era, asa cum vrei tu. Facuse coca din placaj si o lipise de barca. Nu mai retin amanunte si nici topicul nu-l stiu, dar cauta pe forum ca sunt vreo 2-3 thread-uri cu riburi facute acasa.
Dar pe langa greutatea barcii, asteapta-te la vreo 70-90 kg in plus, greutatea cocii plus celelalte hangarale. O sa-ti ajunga undeva spre 300 kg ceea ce este cam mult pentru o gonflabila.
 
Merge !... poti pastra intacta barca ,doar ca chila ta va fi prea inalta ! La RIB-uri ,chila este cumva putin in interiorul tuburilor la partea de jos ! I-ti spun din experienta !
Uite aici Forum Gommoni e Motori • Leggi argomento - A new Akes' 5 m RIB - Vento 500 un link ,in care se vede constructia unui RIB cu chila din lemn ! Constructorii sunt de pe un site din Italia, de aceea,te rog, foloseste Google Chrome ptr traducere !
Fa-ti o idee,dar sa sti ca este o munca destul de laborioasa !
 
Peridoc iti trebuie oricum

Daca vrei sa il transformi in RIB, mai bine ii tai fundul, dar nu inainte sa ai coca gata


Daca vrei sa faci coca separat cel mai usor este sa folosesti placaj
Mai ciudat va fi cu dimensionarea
1 ai nevoie de marcaje pe baloane, cel putin la 1 m in zonele unde sunt drepte, si la 10 cm in zonele unde se curbeaza - ca niste inele.
Inelele trebuie sa fie simetrice pe stanga si dreapta
2 Pe aceste inele, adica pe circumferinta baloanelor in partea interioara a barcii, macheaza tot la 2-3 cm (asta iti va da raza de curbura)
Masoara apoi sdistanta intre marcaje (de la balon la balon), apoi de la marcaj la podea, sau mai bine, pentru operatia aceasta poti folosi niste stinghii subtitri care vin fixate balon si lipitura fundului barcii
3 cu masuratorile faci apoi sabloane cu forma dorita si le plasezi, corespunzator marcajului (inelelor desenate) in barca ca sa te asiguri ca sunt dimensionate corect,
4 atasezi sabloanele pe o grinda de lemn si apoi construiesti fundul pe aceste sabloane.

Solutie simplificata:
Oare se poate imbraca barca pe interior in ceva polietilena ca sa nu adere epoxy, apoi sa "bati" fibra direct in barca umflata, ca si cum ar fi o matrita?
Singura problema ce ar trebui rezolvata in acest caz ar fi tensionarea fundului.
 
@mihaif99
Ideea cu baterea fibrei direct in barca mi se pare geniala....dar ma gandesc ca ceea ce o sa rezulte( chila ) ar trebui sa respecte anumite reguli hidrodinamice(care pentru mine sunt ca si chineza mandarina----de nepatruns).....Totusi sunt sigur ca ideea ta ma va chinui la noapte.....
 
@mihaif99
Ideea cu baterea fibrei direct in barca mi se pare geniala....dar ma gandesc ca ceea ce o sa rezulte( chila ) ar trebui sa respecte anumite reguli hidrodinamice(care pentru mine sunt ca si chineza mandarina----de nepatruns).....Totusi sunt sigur ca ideea ta ma va chinui la noapte.....

De hidrodinamica nu treuie sa iti faci griji pentru ca respecta intocmai vechea forma a fundului

Altele sunt problemele:

1- Nu stiu daca merge pentru ca fundul chiar intins ca o toba, nu cred ca e suficient de rigid, adica flexibilitatea lui sa nu afecteze cand asezi fibra si o dai cu epoxy.

2 Trebuie sa te gandesti cum scoti fundul. Exista intotdeauna posibilitata sa tai (lasi o margine) vechiul fund de jur imprejur, apoi il scoti pe acolo.

3- Ceam mai serioasa problema. Un rib are in general tuburile montate mai sus (cu cat chila e mai in v, cu atat mai sus) , astfel incat acestea ies din apa la viteza. La o pneumatica ele stau in apa. Ma gandesc ca s-ar putea sa ai probleme mai ales daca mergi tare (se deformeaza) cat si cand mergi in glisare pe valuri. Dupa metoda asta ve rezulta un RIB lent, identic cu pneumatica initiala. Va merge frumos cu aceeasi viteza ca o pneumatica: 30-40 km/h. Si cu aceleasi caracteristici pe apa agitata. Citeste te rog povestea barcii pneumatice de pompieri pe care am pus 50 CP. E pe capcompas. Vei intelege despre ce vorbesc.

Mai cauta si despre barcile rusesti "Aqua Boat". Baietii aia au facut o treaba superba cu RIB-urile.

Si nu in ultimul rand intraba-l pe Bratulescu !
 
Ultima editare:
@Mihai
Am inteles....eu (si cred ca si tu esti la fel daca ma iau dupa ceea ce spuneai cu curtea plina de barci)sunt ca un copil mic atunci cand vine vorba de barci....adica ...daca se intampla sa vad ceva mai bun, mai frumos sau pur si simplu altfel decat ceea ce am eu....VREAUUUUU!!!!
Multumesc pentru sfat
 
Eu cumpar ceva cand imi satisface un tip de nevoie, si se potriveste stilului meu de viata la un moment dat.

Tocmai de aia mai le am pe cele pe care le mai am, pentru ca sunt alese cu grija :)
 
@Mihai....am inteles ....banuiam eu ca nu e bine sa cumperi din impuls si dupa sa regreti :(
In alta ordine de idei:
1.Stiti cumva sa existe si sa se poata si procura in Romanica vreo solutie de revitalizat sau macar vopsit si protejat Hypalonul?
2. Acum chiar cred ca veti avea o portie buna de ras la urmatoarea mea intrebare:
Credeti ca se poate folosi in loc de aer pentru umflarea tuburilor vreo spuma poliuretanica sau ceva asemanator care odata ajunsa min interiorul tuburilor sa se rigidizeze si astfel sa obti un fel de barca nepneumatica dar oarecum mai sigura fiind imposibil de scufundat chiar si taiata si reprezentand , poate, o varianta de prelungire a vietii unei gonflabile....este doar o idee...daca v-am amuzat ma bucur sincer
 
Cum indrepti deformarile barcii, presupunand ca: ai introdus spuma (exact cat trebuie), a expandat iar barca si-a pastrat forma?
 
Din cauza este nevoie si de minti luminate pe acest forum....sa gandeasca pentru uni ca mine ..entuziasti..dar fara multa gandire(a se citi minte) a priori.....
 
daca am inteles eu bine ai o pneumatica grea din hipalon si vrei sa o faci rib adica si mai grea. doi.balonul tine bine aerul si banuiesc ca mai are si compartimentele etanse (3buc min )(eu cred ca nu mai sunt etanse daca este mai veche barca gonflabila),drept pentru care vrei sa-i bagi spuma,sa o faci mai sigura. in Romania nu gasesti nimic pt hipalon nici macar materialul .
 
@stefan0172
Ai inteles bine(oarecum)..adica:
barca este grea si tocmai din cauza asta nu este o adevarat gonflabila(usor de carat si de montat) si din aceasta cauza(lipsa mobilitati) m-am gandit sa o transform in RIB(sa ii cumpar/fac un peridoc ) si cu asta basta.
Are 5 compartimente etanse si chila gonflabila si...culmea(cu exceptia unui singur compartiment....care are un petic de 3x4 cm pus de fostul(prostul) proprietar...spun prostul pt ca a pus un petec de bicicleta care rasufla putin) este perfect etansa.
Ma gandeam la spuma ca si o solutie oarecum inovatoare si de prelungire a vietii unei asemenea barci......
Am inteles ca nu se gaseste nimic pt Hypalon in Romanica.....am sa cumpar de aici niste petice si adeziv ....
Multumesc,
Marius
 

Back
Sus