vesta de salvare este obligatorie ???

Mă plimbam cu caiacul pe Lacul Bicaz și cineva m-a avertizat că risc să fiu amendat pentru că nu port vestă de salvare. Chiar nu știu, este vreo lege care prevede obligativitatea purtării vestei de salvare ?
 
capitaniile pot emite avize pentru navigatori, destinate in special sigurentei navigatiei. adica pot impune si obligativitatea purtarii vestei de salvare pe teritoriul pe care ,,il au in grija,,
 
Mă plimbam cu caiacul pe Lacul Bicaz și cineva m-a avertizat că risc să fiu amendat pentru că nu port vestă de salvare. Chiar nu știu, este vreo lege care prevede obligativitatea purtării vestei de salvare ?
Practic, da.
Caiacul tau este o ambarcatiune de agrement ? -> DA.

Ordinul Ministrului Transporturilor nr. 1079/2014 din 24 iunie 2014
pentru stabilirea procedurilor privind evidenţa şi înmatricularea ambarcaţiunilor de agrement, condiţiile tehnice şi încadrarea cu personal navigant a acestora şi avizarea operatorilor economici pentru desfăşurarea activităţilor de agrement nautic


Art. 72. -
(1) Toate ambarcațiunile de agrement trebuie să aibă la bord echipamentele de armare și de siguranță, în funcție de limitele zonei de navigație (I, M/4, M/3, M/2, M/1, M/0) stabilite de ANR pentru fiecare caz în parte (în cadrul categoriei de proiectare a ambarcațiunii), după cum urmează:
[extras din tabel]
Zona de navigatie "I" (ptr ca in cazul tau, caiacul este o ambarcatiune de agrement ce poate naviga doar pe apele interioare):
Veste de salvare cu fluier și lumină de semnalizare model aprobat sau cf. stand. EN 393, 395, 396, 399 [nr.pers]

Deci, in primul rand trebuie ca pe caiac sa existe un numar de veste de salvare (conforme standardului), cate una pentru fiecare dintre membrii echipajului.
Daca esti singur, o singura vesta, si tot asa.

(2) Vestele de salvare trebuie să fie de tip acceptat de ANR, sau un model conform standardelor EN 393, EN 395, EN 396 sau EN 399, excluzând modelele cu umflare numai prin suflare cu gura.

(3) Ambarcațiunile de agrement cu L< 7 m propulsate prin forță umană, în funcție de tipul lor, trebuie dotate cu veste de salvare pentru fiecare persoană aflată la bord, un colac de salvare de un tip acceptat de ANR, o pereche de rame, o vâslă sau o pagaie, o saulă care să permită remorcarea. Zona de navigație pentru aceste ambarcațiuni nu va depăși 300 m de țărm.

(4) Motovehiculele nautice trebuie să fie dotate cu veste de salvare pentru fiecare persoană transportată, stingător de incendiu și o saulă care să permită remorcarea.

(5) Persoanele care utilizează ambarcațiuni de agrement, inclusiv planșe cu vele, planșe aerotractate și mijloace plutitoare tractate trebuie să fie îmbrăcate cu veste de salvare de tip acceptat de ANR.

Prevederile de mai sus sunt cu titlu general.
In cazul particular al celor care desfasoara activitati comerciale de agrement, se mai stipuleaza in Anexa 2 a aceluiasi Ordin:

9. Titularul zonei de agrement nautic trebuie să aibă în vedere următoarele:
[...]
- fiecare persoană aflată pe o ambarcațiune va purta obligatoriu vestă de salvare

Faptul ca nu se respecta aceste prevederi, e una. Dar daca tii la viata ta si a celor de pe langa tine, e bine sa le respecti.
Chiar daca esti un inotator exersat si rezistent la frig, gandeste-te ca o baie in apele unui lac de acumulare cu adancimi care pot ajunge spre 100m si temperaturi care in acest sezon scad binisor spre 10-12C, nu ar fi indicata nici pentru sanatate si nici pentru siguranta vietii tale. Te poti ineca si in apa de 2m, daramite intr-un hau de 100m! Poti avea oricand o manifestare instantanee a organismului care poate conduce la imposibilitatea de a te recupera. Nu te juca !
 
@bobinuta citez, “Zona de navigatie "I" (ptr ca in cazul tau, caiacul este o ambarcatiune de agrement ce poate naviga doar pe apele interioare)”, inseamna ca legiuitorul mioritic interzice prezenta kayak-ului pe mare, sau am inteles eu gresit? Sper ca am inteles eu gresit.
 
Nu văd unde scrie că ambarcațiunile propulsate prin forță umană ar avea interdicție pe apele mării. Nici nu am auzit de așa ceva.
Posibil să fi înțeles Bobinuță greșit. :)
Articolul spune clar că ambarcațiunile respective nu vor depăși 300m de țărm.
Desigur, necesarul de siguranță la bord, nu se poate referi la un caiac, fiindcă în afara vestei de salvare, a unei padele de schimb și a unei saule de tractare, nu există loc pentru... de exemplu colac de salvare :)
Dar problema topicului este clară: este necesară vesta de salvare în orice condiții.
Și sănătoasă!
 
Ultima editare:
Ce se intelegem din Ordinul de mai sus? Ca daca nu avem Vesta cu Fluier si luminita suntem pasibili de amenda ?

LE : Dupa ceva cautari am gasit ca CE393 ar fi fost inlocuit de EN ISO 12402-5:2006.
 
Ce se intelegem din Ordinul de mai sus? Ca daca nu avem Vesta cu Fluier si luminita suntem pasibili de amenda ?

LE : Dupa ceva cautari am gasit ca CE393 ar fi fost inlocuit de EN ISO 12402-5:2006.

Purtaţi vesta deoarece vă poate salva de înnec. Anual mor nişte zeci de oameni pe motivul ăsta. Lumina poate fi utilă dacă ieşiţi noaptea. Dacă vă incomodează modelele de spumă, sunt şi veste gonflabile mai lejere.
Fluier şi o lumină etanşă puteţi adăuga dvs la orice vestă. Lumina standard e utilă doar dacă vă caută cineva, altminteri o lanternă e mult mai practivă.
 
Purtaţi vesta deoarece vă poate salva de înnec. Anual mor nişte zeci de oameni pe motivul ăsta. Lumina poate fi utilă dacă ieşiţi noaptea. Dacă vă incomodează modelele de spumă, sunt şi veste gonflabile mai lejere.
Fluier şi o lumină etanşă puteţi adăuga dvs la orice vestă. Lumina standard e utilă doar dacă vă caută cineva, altminteri o lanternă e mult mai practivă.

Scuze, cred ca nu m-am făcut corect înțeles. Am o vesta Yah Kalista de care sunt nedespărțit in preajma apei. Si nici nu vreau sa îmi exprim părere fata de cei ce ignora utilitatea ei, pentru ca ar fi prea dura si nu vreau sa supăr pe nimeni.

Problema mea era alta. Daca Vesta mea nu are luminiță si fluier, din punct de vedere legal sunt pasibil de amenda? Sper ca norma EN ISO 12402-5 marcata pe vesta mea sa fie suficient(înlocuiește CE393), dar la ce legi stupide avem in tara asta, pot sa mă aștept la orice....
 
Scuze, cred ca nu m-am făcut corect înțeles. Am o vesta Yah Kalista de care sunt nedespărțit in preajma apei. Si nici nu vreau sa îmi exprim părere fata de cei ce ignora utilitatea ei, pentru ca ar fi prea dura si nu vreau sa supăr pe nimeni.

Problema mea era alta. Daca Vesta mea nu are luminiță si fluier, din punct de vedere legal sunt pasibil de amenda? Sper ca norma EN ISO 12402-5 marcata pe vesta mea sa fie suficient(înlocuiește CE393), dar la ce legi stupide avem in tara asta, pot sa mă aștept la orice....

Nu sunt la curent cu legislatia romaneasca, dar chiar daca legislatia nu prevede obligativitatea unui fluier si a unei "luminite" (stroboscobica de preferat) amandoua pot fi extrem de utile pe ceata, noapte, etc. Nu costa mult, nu atarna mult, de ce sa astepti sa ti le impuna legea? I-ar ajuta pe cei ce ar fi nevoiti sa te caute.

A propos de normele "stampilate" pe vesta, dincolo de satisfacerea cerintelor legale, mult mai importante sunt modelul potrivit temperaturii apei (daca totusi ajungi in apa), confortul (mobilitate + reglarea temperaturii la efort), utilitatea buzunarelor pentru accesorii si rezistenta la uzura.

Spor si cele bune.
 
Ultima editare:

Back
Sus