Caiac cu vele

Va salut stimati barcaholici !

Iata ca dupa ce anul trecut am participat la TID si mi-am montat o mica vela pe caiac, dar cu care puteam sa inaintez doar cu vant din spate ( si asta s-a intamplat doar de 2 ori pe tot parcursul TID-ului ), a intrat si mai tare microbul in mine.
Vreau sa mesteresc niste vele cat de cat mai "serioase" pt. caiacul meu, eventul sa-i pun si 2 flotoare. Dupa ce am mai rasfoit forumul si am ciugulit cateva informatii am schitat 3 variante de vele pt. caiacul meu. Problema e ca sunt foarte incepator in domeniu si habar nu am cum se calculeaza suprafata optima a unei vele pentru o anumita ambarcatiune, lungimea catargului, distanta la care trebuie puse flotoarele fata de ambarcatiune etc.
Am facut schitele astea " la ochi " inspirandu-ma din ce am mai vazut pe net, asa ca le postez aici cu mult entuziasm si cer cateva sfaturi de la cei experimentati. ( eu ma gandesc sa ma apuc de varianta 2 )
 

Atașamente

  • caiac cu vela varianta 1.jpg
    caiac cu vela varianta 1.jpg
    22.1 KB · Vizualizări: 344
  • caiac cu vele varianta 2.jpg
    caiac cu vele varianta 2.jpg
    19.5 KB · Vizualizări: 311
  • caiac cu vele varianta 3.jpg
    caiac cu vele varianta 3.jpg
    16.5 KB · Vizualizări: 273
salut boierul :noroc:
vad ca tea prins microbu asta rau de tot!:D
dupa cate-mi dau eu seama varianta "2" ar fi si cea mai buna ,numai ca parerea mea e ca ar trebui sa faci greementul de tip bermudian adica vela principala sa fie triunghiulara si astfel scapi de niste sfori in plus pe acolo ; cea care ridica gafful ( batul ala oblic ) , cam atat :p
vela o vei ridica doar dintr-o singura funga (sfoara) ,atasata de varful ei !
greementul din schema "2" seamana cel mai mult cu cel de pe Bateau Veena ,care dealtfel l-am facut tot dupa ureche!
ceea ce ai facut tu acolo i-ti da un plus de suprafata velica fata de vela triunghiulara dar crede-ma ca nu ai nevoie si plus de asta vei avea caiacul mai stabil si probabil ca-l vei putea conduce fara flotoare ,asa cum se poate merge cu B.V .
derivorul va trebui sa fie ceva mai adanc ,usor manevrabil (asta ramane de discutat) o=iar pozitia lui va trebui s-o stabilesti prin incercari.
catargul meu l-am ancorat cu un strai prova(obligatoriu daca vrei sa ai foc) si doua sarturi fara de care nu s-ar fi putut ,fiind dintr-un profil de aluminiu foarte flexibil .
deocamdata atat ,vino cu intrebari ,oricare ar fi ele !:noroc:
 
mai e putin pana la primavara, primavara in care sper sa imi realizez visul care ma batuie de ceva vreme, acela de a avea o canoe construita de mana mea (cu vele, normal :rolleyes:). asa ca am inceput de anul trecut sa caut informatii, idei etc. cam pe toate site-urile de profil din tarile civilizate am vazut ca se recomanda doua carti ca fiind de baza Canoecraft si Canoe Rig: The essence and the art. te poti uita pe ultima carte, o poti cumpara daca ai buget disponibil. http://www.amazon.co.uk/Canoe-Rig-E...TF8&coliid=I3O8VG62RT6OWY&colid=3K99F2OF7LV1H poate te ajuta cu ceva.
 
Dupa ce am mai rasfoit forumul si am ciugulit cateva informatii am schitat 3 variante de vele pt. caiacul meu. Problema e ca sunt foarte incepator in domeniu si habar nu am cum se calculeaza suprafata optima a unei vele pentru o anumita ambarcatiune, lungimea catargului, distanta la care trebuie puse flotoarele fata de ambarcatiune etc.
Salut Imi, imi dau cu parerea din teoria pe care-am citit-o, si mai putin din practica:

Nu stiu daca se aplica teoria de la barci la caiace, dar cred ca problema ta cea mai mare va fi echilibrarea velelor, si anume centrul velic ar trebui sa fie in pupa centrului de greutate, astfel incat caiacul sa fie ardent - sa vina cu prova in vant. Vezi mai multe detalii aici: http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/agrement/manevra si conducerea/MANEVRA AMB VELE.pdf


Pentru asta trebuie sa calculezi centrul de greutate al caiacului (poate este deja calculat de proiectant) si apoi centrul velic. Gasesti pe net formule, dar uite un inceput aici: http://www.duckworksmagazine.com/05/articles/saildart/free.cfm

LineSegmentKey-s.gif


Pentru usurinta am vazut ca majoritatea ambarcatiunilor deastea inguste (caiac/canoe) au doua vele, una in fata si una in spate:

kanangra1.jpg
 
Modificare proiect

Dupa indrumarile primite, am facut niste modificari la proiect - tot intuitiv - ca mi-am cam prins urechile la calcularea centrului velic.
Am modificat forma velei principale - la caiac cu vele varianta 2- ca sa o pot ridica cu tot cu gaff cu o singura funga ( :) invatz termeni noi ) si am mai adaugat o vela mica in pupa, cu intentia de a duce centrul velic in spatele centrului de greutate ca sa fie caiacul ardent. ( parca incep sa vorbesc o limba straina din care nu inteleg mai nimic :) ) Habar nu am daca ce am facut e bine, dar incerc si eu.
 

Atașamente

  • caiac cu vela - varianta 2.1.jpg
    caiac cu vela - varianta 2.1.jpg
    31.2 KB · Vizualizări: 109
Inca 2 variante

Acuma chiar nu mai stiu care varianta ar fi cea mai potrivita, parca-mi place 5-ul.
 

Atașamente

  • caiac cu vela - varianta 4.jpg
    caiac cu vela - varianta 4.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 81
  • caiac cu vela - varianta 5.jpg
    caiac cu vela - varianta 5.jpg
    25.1 KB · Vizualizări: 97
in mod normal , pt ridicarea gaffului ai nevoie de doua fungi ;una care-ti ridica piciorul gaffului (throat halyard) si una care-ti ridica varfula gaffului ( peak halyard) !
din acestea doua manevre mobile poti obtine multe rezultate in manipularea vantului ,recte aliura dorita!
sunt foarte multe variabile care fac "sarea si piperul" navigatiei cu vele ,doua dintre situatii fiind urmatoarele;
vant din pupa ;peakul salbit ;vela principala formeaza un balon captand tot vantul .

: vant lateral ;peakul ridicat la maxim , vela principala "tzambal" , vasul inainteaza cu viteza maxima !

suprafata velica din schitele tale imi da fiori , la Bateau Veena mea aceasta fiind de aprox. 2.5 metri patrati , in conditiile in care BV e ceva mai lata si fara flotoare , conditii in care un vanticel ce ti-ar zbura palaria din cap m-ar da deja dea dura pe apa !

concepe catargul cu prinderea la o treime din lungimea caiacului ( cu intarirea piciorului ) , dinspre prova , ranforseaza prinderea sarturilor in borduri , mestereste o prindere a derivoarelor tip "leeboard" (vezi wikipedia) astfel incat sa le poti regla mai inainte sau inapoi ,in functie de cum se manevreaza caiacul! chestiunea asta ramane in discutie de asemenea ,fiind o problema delicata!
daca te-ai hotarat la greeementul "gaff" , respecta totusi retzeta si pune-i doua fungi pt. ridicarea velei ; cea a gatului(throat halyard) si cea a varfului ( peak halyard)!:noroc:
 
dupa mine ;o vela tip bermuda (triunghiulara) plus focul respectiv ,ar fi cea mai comoda solutie pt treaba asta!
pt o asemenea ambarcatiune cum e caiacu sau canoea , barcutze in care nu te poti misca liber, sunt imperios necesare alte doua manevre mobile pt a cobora velatura (downhaul) ,aceasta chiar daca fiind lasata sa fluture in voia vantului , la gabaritul barcutei noastre poate genera forta de deplasare , nedorita uneori!
alt element necesar greementului ar fi "vangul" ,adica acea cordelina prinsa intre ghiu si si piciorul catargului ,fortzandul pe primul sa stea la un anumit unghi de catarg , in caz contrar ghiul fiind ridicat de puterea vantului!
ideea e ca toate manvrele sa se paota face din cockpit ,fara a fi nevoie de miscari pee care un caiac sau canoe nu ni le poate permite!

PS ;
Imi ,ai vazut asta toamna ce pote o rafala de vant sa faca ,ma refer la episodul in care ma tractai si ne indreptam direct spre mal cu viteza maxima!:eek:
 
Daca va uitati pe iutub, o sa vedeti aproape numai caiace cu o vela latina sau o simpla randa, din cauza simplitatii. Nu stiu daca au rost complicatiile cu gaff, 2 catarge, sau foc+randa, pana la urma e un caiac, si totul trebuie sa fie cat mai simplu si robust.
 
Daca va uitati pe iutub, o sa vedeti aproape numai caiace cu o vela latina sau o simpla randa, din cauza simplitatii. Nu stiu daca au rost complicatiile cu gaff, 2 catarge, sau foc+randa, pana la urma e un caiac, si totul trebuie sa fie cat mai simplu si robust.
asta asa e dar ca si in cazul meu capriciul asta de a avea foc si randa pe o canoe e justificat prin dorinta de a invata cu ce se mananca velele si mersul cu vant !
data viitoare un greement auric pe o canoe!:p cu trei catarge !:eek:
 
Cu asa multe vele sansele pentru a face baie parca sunt mai mari decat a "invata cu ce se mananca velele si mersul cu vant"
Cred ca totusi vela simpla ar fi mai potrivita
CanoeAddsRig.jpg

Acest tip de vela se ridica cu o singura funga, nu are nevoie de acel "wang", se manevreaza foarte usor.
 
varianta finala

Intradevar, o vela latina ar fi cea mai simpla varianta si sunt sigur ca ar fi suficienta pentru o distractie maxima pe apa, dar construirea unui grement putin mai complicat, cum vreau eu sa-mi fac, nu ma sperie deloc, ba dimpotriva, ma entuziasmeaza la maxim. Voi face un cadru din tevi de aluminiu sudate intre ele care va fi prins cu suruburi de caiac, apoi de cadru asta o sa prind prind suportul catargului, derivoarele si toate celelalte componente. Flotoarele vreau sa le fac din placaj , iar pentru vele am gasit o panza sintetica subtire dar foarte rezistenta, prin care nu trece vantul.
 

Atașamente

  • caiac cu vela final.jpg
    caiac cu vela final.jpg
    24.3 KB · Vizualizări: 113

Atașamente

  • 06022010.jpg
    06022010.jpg
    73.5 KB · Vizualizări: 104
  • 06022010(001).jpg
    06022010(001).jpg
    82.3 KB · Vizualizări: 100
  • DSC_0078.jpg
    DSC_0078.jpg
    62.3 KB · Vizualizări: 109
  • DSC_0079.jpg
    DSC_0079.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 93
  • DSC_0084.jpg
    DSC_0084.jpg
    69.2 KB · Vizualizări: 93
  • DSC_0086.jpg
    DSC_0086.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 88
  • DSC_0092.jpg
    DSC_0092.jpg
    50.2 KB · Vizualizări: 89
  • DSC_0095.jpg
    DSC_0095.jpg
    59.1 KB · Vizualizări: 100
  • DSC_0101.jpg
    DSC_0101.jpg
    36.1 KB · Vizualizări: 104
  • DSC_0102.JPG
    DSC_0102.JPG
    86 KB · Vizualizări: 89
Ultima editare:
way to go ,Imi!:noroc: marfa de piesa ,asta urmeaza si la mine ,laolalta cu multe alte maruntisuri !
nu ma prind ce-i cu piesa din ultima poza ,e cumva un suport de ghiu ?
 
Cu piese din astea vreau sa prind vela de catarg, dar probabil ca o sa le fac din aluminiu, ca sa le pot face mai subtiri, ca din lemn trebuie sa le fac prea groase
 

Atașamente

  • DSC_0103.jpg
    DSC_0103.jpg
    53.7 KB · Vizualizări: 104
Piesele astea,cred ca ar fi putut sa fie realizate mult mai simplu (ma refer strict la travaliul ce la presupus executarea lor).
Tipul la care am vazut eu mai demult caiacul cu vele,avea piesele astea executate dintr-o vergea de otel de 6 mm ,deformata in forma de bucla,iar capetele batute-latite,pe o nicovala cat sa puti sa dai o gaura prin ele (de 4 mm spre exemplu).Iar piesa culisa pe catarg precum un inel subtire.
Roaga-l pe Sorin "Scoala Ardeleana",din Cluj sa iti trimita cateva fotografii de la caiacele lui,ca sa muncesti ceva mai putin...Acum depinde,ce sa zic poate ti-o fi placand sa te joci si de-a artistul plastic,ca ceea ce am vazut eu la tine,aduce a arte plastice super slefuite !
(Daca n-ai numarul de telefon a lui Sorin,spune-mi si ti-l trimit prin sms)

Soooooriiiiiiiiiiiiineeeeeeeeeeeeeeee,hai bai omule,inca nu ti-ai facut Id ? :D
....hai iesi naibii la Lumina !
(Impaiatule si tu Imi,va propun ca la fiecare final de postare cu tema de kayaking, sa puneti de cate-o "strigare"...poate s-o indupleca odata si odata sa iasa "Individul"la Lumina,ca de citit ...ne spioneaza zi de zi ! ):noroc:
 
kaiak?

Barcaholic fara vreun Kayak in recuzita ... Ce e aia !!??? !

adica e om linistit,la casa si nevasta(?)lui,la berea lui,etc...................adica fara stres!
 
Cu piese din astea vreau sa prind vela de catarg, dar probabil ca o sa le fac din aluminiu, ca sa le pot face mai subtiri, ca din lemn trebuie sa le fac prea groase

Dar de ce n-o prinzi mai simplu cu o cordelina petrecuta prin ocheti pe dupa catarg si gata?
 
imi plac experimentele lu' Imi , e iarna si timp e cacalau asa ca nu vad de ce s-ar grabi.
abordarea lui pare a fi una eleganta dar ,man ; toate acele elemente ,datorita grosimii si greutatii ,la solicitarea pe verticala , se vor pune de-an curulea pe catarg ,asa ca vei avea nevoie sa le faci o legatura intre ele( in fatza catargului , in partea opusa velei ) cu un snur care sa le ajute sa poata urca fara sa se intepeneasca!e valabil si pt. coborarea velei.
e greu cu egzbligatiile ,sper ca se intelege ceva!:eek:

pt gaff :
http://www.frankhagan.com/weekender/gaffgaff.htm
 

Back
Sus