Canoe Prospector Ranger 15'

Inainte de toate vreau sa le multumesc lui Nanok si lui Orafaz care indirect mi-au dat curajul sa ma apuc de proiect.

Am avut retineri sa postez aici deoarece am avut niste incercari esuate de a ma intalni pe apa cu cei de pe aici (ori lucram in ziua aia, ori nu aveam bani, ori intervenea nu stiu ce tampenie) si mi-era teama ca mi-am facut deja faima de "vorba multa". Totusi vazand ca proiectul inainteaza mi-am luat inima in dinti si am sa postez.

M-au intrebat cateva persoane pe privat cand am vandut caiacul "de ce nu vrei caiac si vrei canoe? caiacul e mai bun". Ei bine, o fi mai bun dar nu ma regasesc in el. Imi place imaginea unei canoe care aluneca pe apa si calmul celui care o conduce. Pentru mine viteza e pe ultimele locuri. De asemenea imi plac barcile deschise pentru ca am acces la aparat foto si ce scule mai am cu mine. Din pacate nu mi-am permis o canoe asa ca m-am multumit cu un caiac sit-on-top Bic Sport Bilbao cu care am avut cateva plimbari tare placute dar lipsa companiei si-a spus cuvantul. Prietenii ori nu isi permiteau o ambarcatiune ori stateau la bloc si nu aveau unde sa o depoziteze. Asa ca singura solutie era o ambarcatiune de doua persoane cu care sa pot merge singur sau cu un partener. Asa ca am dat de postarile lui Orafaz si Nanok. Nanok este cel care mi-a pus capac :).

Am decis ca daca ma apuc de treaba sa incerc sa fac ceva cat mai calumea. Asa ca am spart economiile pe care le tineam pentru un telefon mai hot + banii din vanzarea caiacului si am inceput treaba. Initial am vrut sa fac dupa planurile care circula pe aici pe forum. Ceva nu mi-a placut la ele asa ca am preferat sa comand de la bearmountaincanoe.com. Am ales modelul Prospector Ranger 15' (as fi vrut 16' dar nu am spatiu suficient de constructie si depozitare).

Din pacate neavand un loc unde sa lucrez, o mare parte din bani s-au dus pe constructia unei copertine. 95% din proiect il fac singur. Am o prietena care mai trece in weekend pe la mine si mai imi da o mana de ajutor.

IMG_0894.JPG

IMG_0904.JPG

IMG_0910.JPG

IMG_0931.JPG


Am comandat pe Ebay si cartea lui Ted Moores (cel care detine bearmountaincanoe.com). O aveam de vreo 2 ani in wish list pe Amazon.com pentru ca are review-uri foarte bune.
IMG_0917.JPG


De la Honbach am cumparat sipci de 5mm*20mm*2000mm din rasinoasa. Nu stiu exact ce specie pentru ca nici cei de acolo nu stiau. Cred ca este molid sau pin. Sipcile nu au noduri.
IMG_0916.JPG


Tot la Hornbach am cumparat si OSB-ul pentru masa de lucru (strongback). Planurile erau in carte. Le-am transformat in cm si m-am dus cu lista la ei. Desi am un respect foarte mare pentru cei de la Hornbach recomand sa taiati OSB-ul la Bricostore unde aveti 5 taieturi gratis. La Hornabach nu aveti asa ceva. Si am avut 31 sau 32 de piese de taiat la 3 lei si ceva taietura...
IMG_0935.JPG

IMG_0940.JPG

IMG_0941.JPG

IMG_0948.JPG


De la americani (sau canadieni, nu stiu exact) am invatat un sistem de taiat la unghi pentru imbinare sipci (pentru a obtine sipci de 5 metri). Ei ii zic raport 7:1. Adica la o sipca de 1 inch gosime sa masoara din margine o lungime de 7 inchi. dupa aceea diagonala se taie. Mi-e greu sa explic in scris. Sper sa intelegeti din poze. Aceasta imbinare se numeste scarfing in engleza.
IMG_0952.JPG

IMG_0953.JPG

IMG_0954.JPG

IMG_0959.JPG

IMG_0964.JPG


Lipitura este foarte rezistenta. Balansez sipca de 5 metri pe un deget fara nici o jena :). Folosesc adeziv impermeabil desi nu este necesar avand in vedere ca totul se sigileaza in epoxi. Dar construind in aer liber ma gandesc ca umezeala toamnei poate afecta un adeziv care nu este impermeabil.

O parte din sipcile lipite.
IMG_0966.JPG


Cat timp am lucrat la cele de mai sus au ajuns si planurile din Canada.
IMG_0968.JPG

IMG_0970.JPG


In concluzie m-am pus pe taiat formele. De data asta am cumparat OSB de 18mm din Bricostore si am taiat doua foi pe jumatate pe lungime. Acasa am trasat formele si le-am decupat cu pendularul. Nu recomand sa taiati cate doua foi cu pendularul. Panza nu taie perfect vertical tot timpul. O saptamana am pilit la forme cu rasperul pentru a le scoate cat mai perfecte.
IMG_0972.JPG

IMG_0973.JPG


In carte nenea Moores arata un sistem de aliniere a formelor folosind o sfoara. Fiecare forma are pe linia centrala cate o crestatura facuta in ambele capete cu pendularul. Sfoara se intinde intre cele doua forme de langa etrave exact pe mijloc. Pe urma se monteaza formle astfel incat fiecare crestatura sa pice sub sfoara. Eu am improvizat un pic ca nu am sculele lor :).
IMG_0974.JPG

IMG_0976.JPG

IMG_0979.JPG


Intre timp am facut si gaurile in formele pentru etrave si am laminat temporar (fara adeziv) etravele din lemn de rasinoasa pentru etravele interne si lemn de fag pentru cele externe. Pun poze cand le descarc pe calculator.

Astazi am cumparat si un kit de epoxi pentru laminare ca sa incep lucrarea. Doamna de la Polidys m-a cam speriat. Se pare ca pe perioada aplicarii rasinii + perioada de maturare (14 zile), temperatura trebuie sa fie de 20 de grade. Fiind sub o copertina nu pot controla asta. De aceea ma inspaimanta gandul aplicarii epoxi-ului. La americani am vauzut ca epoxiul lor are o plaja de temperaturi de lucru intre 15 si 25 de grade. De aceea as vrea sa va intreb pe cei care ati pus epoxi daca ati pus la temperaturi sub 20 de grade si daca ati avut probleme. Aplicarea o voi face in 3 straturi subtiri (primul doar de umezire a fibrei). Preconizez ca in 1-2 saptamani as putea ajunge in stadiul in care sa pot pune fibra.

Am sa mai revin cu poze.

Multumesc
Alex
 
Ultima editare:
Is frumoase tare canoele, un alt stil, o alta specie de ambarcatiuni pe apa. Am vazut-o pe a lui Nanok, pe Herastrau si mi-a placut. Se vede ca ai oleaca de mana, nu vad de ce iti trebuie curaj. Un sfat: tine si o lista cu costurile si timpul alocat. E utila cand o vei duce la vreo expozitie sau si pentru cine mai este interesat in astfel de constructii. Bafta si spor la lucru.
Si de ce ai facut scarfingul pe latime si nu pe grosime?
 
Multumesc.
Mana mi-am facut-o un pic cand eram mai mic. Acum sunt IT-ist dar cand eram mic parintii ma obligau sa merg la munca si in vacantele de vara turnam betoane, iar mai tarziu am lucrat ca ajutor tamplar :). Tin lista de costuri. Am sa o public la final. Dar costurile sunt cumva duble pentru ca am investit si in scule. Nu stiu cat de elocvent o sa fie pentru ca nu merg pe foarte ieftin. Incerc sa fac undeva la mijloc. Si putina calitate la un pret acceptabil. Din pacate la noi nu se gasesc usor o groaza de materiale sau materialele gasite sunt de calitate slaba. De exemplu m-am resemnat in a mai cauta lemn pentru copastii. Intaritorul de la Polidys are impuritati in el, un fel de spuma (ma asteptam la ceva limpede). Am sa laminez sipci de rasinoasa si am sa vad ce iese... Mi-e teama sa nu fie suficient de rezistente.
 
Ultima editare:
Si de ce ai facut scarfingul pe latime si nu pe grosime?
In mod normal pe grosime se face ca sa nu se vada lipitura prea mult dar nu am reusit cu rindeaua de mana. Americanii fac cu rindele electrice care au alta viteza si musca altfel din lemn. Intai asa am incercat. Tipul de la care am invatat smecheria tot asa a facut. Avand in vedere ca nu am lemn in aceeasi nuanta tot tarcata va iesii canoea asa ca nu mai avea rost sa ma chinui cu o lipitura cat mai discreta. Am sa vad dupa fibra aspectul general. Daca arata ca o vaca baltata, o vopsesc :).



Sent from my iPad using Tapatalk
 
:rock: salut ceia ce faci acolo arata minunat


astazi am fost si eu la Polidis dupa tesatura si rasina ca sa imbrac pagaile facute (canoea la primavara dar nam avut stare )

in legatura cu cele 15 zile ai inteles gresit se poate aplica urmatorul strat dupa 24 ore (dupa o matuire cu hirtie de slefuit de granulatie 280~400 se gaseste la piese auto) si se poate pune la apa numai dupa 15 zile nu te ingrijora nui asa mare filozofie

lemnul pentru copastie trebuia tratat cu rasina daca ne luam dupa cartea "Barci din lemn" pagina 65 punct 1(spuneai ca o ai )rasfoiesteo din nou

sa vorbim si de spuma din rasina ..daca sunt in PETuri sa sti ca este reactia cu apa asa am patit si eu si iam luat la intrebari la care raspunsul a fost "cind mai vi adut-i tu peturi uscate ca noi nu avem " ...si munca de lamurire pe mine ca rasina n-a patit nimic ..urmeaza sa aflam

:noroc:
 

Atașamente

  • DSCN3268.jpg
    DSCN3268.jpg
    95.2 KB · Vizualizări: 174
  • DSCN3267.jpg
    DSCN3267.jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 157
  • DSCN3264.jpg
    DSCN3264.jpg
    54.4 KB · Vizualizări: 144
Ultima editare:
Nu la timpii dintre straturi ma refeream. Cica rasina desi pare tare ar fi cruda timp de 15 zile si ca sa o tin la temperatura constanta de 20 de grade. Legat de copastii am sa ma mai uit. Poate le-am incurcat. In cartea asta dupa care lucrez sigur sunt fara rasina :).

Straturile de rasina cica pot fi date si dupa cateva ore cand stratul anterior s-a intarit dar este inca lipicios. Cica se face adedare chimica care cica ar fi mai buna decat cea mecanica (prin slefuire). Astia pe afara am vazut ca pot da cele 3 straturi intr-o zi. Rasina lor cica e buna pentru urmatorul strat dupa 3-4 ore. Nu stiu cum o merge cu a noastra. Cred ca am sa fac teste pe niste mostre ca ma sperie rau de tot parte asta :)).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
da adevarat cind rasina e in starea de gel se poate aplica urmatorul strat dar am inteles de la uni ca ar trebui o anume experienta.


in cartea "barci din lemn "se vorbeste si despre starea de gel si cum se verifica
 
faina treaba incepi sa faci,
sambata de la 10(pana tarziu in noapte) eu cu inca niste barcagii bem un rom la herastrau si mai mesterim la barci. Daca ai timp treci pe la noi, sa cercetam in legatura cu epoxy, claritatea intaritorului si alte 0720107529 tampenii.
 
Eu stau la Romexpo :). O aruncatura de bat de Herastrau. Unde mesteriti acolo? :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
pe malul cu terase, langa terasa Cuando este o baza sportiva cu yachting si kaiac-canoe, daca intrebi de Bogdan e rezolvata treaba. Daca vi cu masina pe soseaua nordului faci stanga imediat dupa parcarea restaurantului Bonton, si apoi tot stanga la prima curte deschisa.
 
Cred ca stiu unde. Dau des ture cu bicicleta de Herastrau si cred ca am trecut pe langa cand ieseam cu caiacul la apa. Stiu ca ii invidiam pe cei de acolo ca pot intra usor la apa :)).
 
Nu la timpii dintre straturi ma refeream. Cica rasina desi pare tare ar fi cruda timp de 15 zile si ca sa o tin la temperatura constanta de 20 de grade. Legat de copastii am sa ma mai uit. Poate le-am incurcat. In cartea asta dupa care lucrez sigur sunt fara rasina :).

Straturile de rasina cica pot fi date si dupa cateva ore cand stratul anterior s-a intarit dar este inca lipicios. Cica se face adedare chimica care cica ar fi mai buna decat cea mecanica (prin slefuire). Astia pe afara am vazut ca pot da cele 3 straturi intr-o zi. Rasina lor cica e buna pentru urmatorul strat dupa 3-4 ore. Nu stiu cum o merge cu a noastra. Cred ca am sa fac teste pe niste mostre ca ma sperie rau de tot parte asta :)).


Sent from my iPad using Tapatalk
Intr-adevar, aderenta cea mai buna se face cand aplici rasina peste stratul anterior umed - asa zisa aplicare "wet on wet". Singura problema apare cand aplici rasina lichida peste rasina ingrosata cu faina de lemn (lipiturile de colturi de ex.), atunci rasina noua poate dilua pe cea semi-intarita. Trebuie sa astepti un pic mai mult pana aplici al doilea strat, dar te prinzi repede.

In legatura cu intaritorul: nu-l tine in PET! Ataca plasticul si pierzi intaritorul! Daca vezi spuma aia poate fi de la apa, sau de la o reactie chimica cu plasticul ala. Eu am pierdut o tura de intaritor asa ... Rasina (cealalta componenta a ansamblului) nu ataca nimic, poti sa o tii in plastic.

Polimerizarea la epoxy: dupa 24 h (aproximativ) de tinut la temperatura de 25 grade (aprox) rasina polimerizeaza suficient de mult incat sa o poti prelucra (smirghel, etc). Dupa 2 saptamani polimerizeaza complet. Asta la temperaturi de 25 grade sau in jur de. La frig (20 grade sau mai jos) timpii sunt mai mari, pentru slefuire poti sta chiar 3 zile. Si invers, vara la 35 de grade in 1/2 de zi poti slefui.

Nu-ti fa griji despre lemn si culoare, va arata bine, dupa ce pui rasina pe ea si slefuiesti se unifica nuantele, va arata natural, frumos.

Sport la treaba.
 
Am mai urcat poze cu ce am facut ieri adica laminarea temporara a sipcilor care vor forma etrava. Initial am laminat 6 sipci de rasinoasa dar spre seara am cumparat din Hornbach si unele de fag asa ca fac pentru etrava interioara 3 de brad ca sa o pot modela usor si sa se lipeasca usor sipcile de ea si 3 de fag pentru etrava exterioara.
IMG_0991.JPG


Avand in vedere ca nu am vrut sa mai investesc in cele necesare pentru a lamina la abur, am urmat pontul pe care mi l-a dat Nanok. Am udat sipcile sub jet de apa fierbinte in cada dupa care le-am infasurat intr-un prosop ud. Pe urma am incins toata treaba cu pistolul de aer cald. Recunosc ca am fost reticent inainte. Nu am crezut ca o sa functioneze. Dar a mers din prima. Am facut un test si cu o sipca uscata ca sa vad daca merge indoita la rece si a pocnit.

IMG_0994.JPG

IMG_0999.JPG

IMG_1000.JPG


Aici le-am rezemat asa de forma ca sa imi fac o idee cam cu ce se mananca.
IMG_1001.JPG

IMG_1004.JPG

IMG_1005.JPG


Am mai lucrat si la sipci. Acum mai adaug o sipca de 1 metru la cele deja lipite pentru a obtine lungimea finala. Se vad atarnate sus alea mai lungi si alea mai subtiri. Focusul e in alta parte pentru ca pe prietena care facea pozele o chinuia talentul :).
IMG_1007.JPG

IMG_1013.JPG

IMG_1015.JPG


Azi am cumparat un cantar de bucatarie care cantareste gramaje foarte mici. Maine cred ca imi fac curaj sa laminez definitiv etravele cu epoxi.

@Smokey In ce sa pun intaritorul? Recipient din sticla? Mersi de pont :D
 
esti un geniu dar ai grija cu laminatul ca daca sipcile sunt ude sau umede epoxi nu se prinde!!


si inca ceva un sfat de la un timplar : clemele (suruburile sau stringatoare cum vrei tu sa le spui) monteazale una pe stinga una pe dreapta nu cum sunt in poze pentru ca exista riscul sa alunece intr-o parte din cauza adezivului care in prima faza actioneaza ca un lubrifiant ,astfel vei reusi sa echilibrezi tensiunile aparute

multa indeminare:noroc:
 
Ultima editare:
Nu-s geniu ca am furat tot de la altii :)). Stiu de umezeala. De ieri stau la uscat. Oricum dupa ce le-am pus pe forme am mai uscat cu pistolul un pic. Multam :)
 
Ultima editare:
Da, sticla 'cinstita' ... se gaseste mai greu in zilele noastre :)

Arata bestial lucrarea!

Am si mutat intr-o cinstita :). Si mie imi place cum arata. Nici eu nu ma asteptam sa ma misc asa bine pana acum. Eu sunt cam repezit din fire uneori. Canoea asta e si un exercitiu de rabdare observ eu :). Cred ca la fibra o sa incep dau chixurile pentru ca nu mai am bani pana la sfarsitul lunii cand o sa iau tesatura de fibra si inca un kit si o sa se lase frigul pana atunci. Ma gandesc serios sa aman pana in primavara dar nu stiu daca rezist atat. Si aici o sa fac prostia :). Pana acolo ma simt destul de sigur pe mine. Ma rog... vedem...
 
Daca temperatura scade sub 20 de grade, rasina se solidifica greeeeeu sau chiar ramane lipicioasa pana urca temperatura (atentie la urmele de curgere). In plus, lucrul cel mai enervant, la suprafata ramane un strat unsuros de care scapi tare greu ...
 
Multumesc de ponturi. Astazi pe la pranz am laminat etravele cu epoxi. S-a incalzit usor in pahar deci cred ca am cantarit bine proportiile. Pe la ora 19 erau lipicioase. Le-am mai incurajat un pic cu pistolul cu aer cald :). Maine am sa vad cum au petrecut noaptea.
 

Back
Sus